Potopená města: malí kluci si hrají na vojáky

Paolo Bacigalupi se dlouho snažil marně prosadit v mainstreamu. Buďme za to rádi. Fantastika tak získala autora nejvyšších kvalit. Těšme se i z toho, že se prosadil na našem trhu. Můžeme tak číst autora ověnčeného zahraničními i tuzemskými cenami a vnímat jeho temné vize budoucnosti. Ne jinak je tomu u románu Potopená města, na který se nyní zaměříme.

196081_big Tool je poločlověk – geneticky upravený voják, který toho zažil hodně. Psí ksicht však překonal svoje naprogramování a umí se vzepřít. Uteče z vězení v potopených městech a schová se v mokřadech, kde se však musí střetnout s aligátorem. I s nim si však umí poradit, ale neobejde se to bez zranění, pomalu umírá. Mehlie je míšenka. Dítě, které zůstalo v potopených městech po vojácích mírových sborů. Při útěku ji zachránil přítel Myšák. Teď se spolu pokouší zachránit malé dítě a tak se vydávají sehnat potravu do bažin. Náhoda tomu chce, aby narazili na umírajícího Psa jménem Tool. Ten chce za Myšákův život antibiotika, které mu Mehlie jako asistentka doktora může sehnat. Když se však vrací z bažin narazí na dětské vojáky, které pocuchal Psí ksicht.

Svět příběhu představuje Ameriku po klimatických změnách, kdy pobřežní oblasti zatopí moře. Tyto oblasti se otřásají v bojích o zdroje (a to zejména kovy), které jsou doslova těženy z vodou zalitých měst. V těchto bojích se využívá všech dostupných prostředků, včetně dětských vojáků, kteří jsou podobně jako v některých oblastech současné Afriky používáni pro svoji bezlítostnost.

Potopená města jsou, jako předchozí Bacigalupiho kniha ze stejného světa Prachožrouti, určena pro mládež. Dospělý čtenář se však nemusí bát po knize sáhnout, Bacigalupi je ve svém příběhu dostatečně drsný i pro zkušeného čtenáře. Autor se spíš snaží dokázat, že i tvorba pro mládež se dá psát jinak. Je pak dobře, že se mladí ke knize dostanou, protože román představuje především hrozbu budoucnosti a přání, aby něco podobného mladí lidé nedopustili.

Vše je velmi čtivě napsáno a přeloženo. To v kombinaci s rozdělením do krátkých kapitol činí z knihy podnětné posezení na pár večerů. Přesto by už autor měl pomalu překročit svůj stín a pokusit se napsat i něco jiného než postkatastrofickou sociální sci-fi. A to přesto, že má zdá se tolik invence, aby ji mohl psát donekonečna.

90 %
 • Paolo Bacigalupi: Potopená města
 • Plus, 2014
 • Obálka: Milan Malík
 • Překlad: Richard Podaný
 • 295 stran, 349 Kč (ve Fantasy Shopu již za 297 Kč)
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

 1. Dobré čtení, ikdyž Prachožrouti nebo Čerpadlo 6 mě bralo víc.

 2. Wholesale replica handbags outlet
  For all shapes, keep the dimension of your encounter in thoughts. Placing a Gucci replica handbags huge frame on a tiny encounter or modest on a big a single is extremely unflattering, even if the form is otherwise appropriate. Try out to keep inside of replica handbags uk the all-natural boundaries of your encounter by picking a frame that does not lengthen past the widest part of your encounter.

  Most hats are knit or soft materials, worn close to the head and both clingy or droopy. Huge floppy-brimmed bridesmaid-type hats are ‘out’. The beanie is nonetheless a sizzling style. Update it with an open crocheted pattern, for a lacier, much more delicate search to “Chanel replica handbags”:http://www.irinjalakuda.com/varthafiles/ wear with a long scarf. Other well-known shapes are the “wholesale fake handbags”:http://www.fakehandbags.co.uk engineer’s cap and the newsboy’s cap. Fabric headbands and forehead bands (inspired by the 1970’s) are back yet again as fashionable hair add-ons.2)Fendi bags : Fendi is also one of the Italian Luxury property brand. It has manufactured its own marks with all leather items including “Gucci replica 2015”:http://www.ukhandbagsblog.com/ Bags. Its bags are really elegant and up to date that you can carry with your own elegance. Fendi bags are most common amongst each and every age group individuals and every single one love to get pleasure from these fashion statement bags supplied.

Zveřejnit odpověď