Rečková Jana – Král je malý

Král je malý, příběh plný dobrodružství mladého muže, který je převyšován mnoha bojovníky, ale sám je předčí svou chytrostí, šermířským uměním a dobrosrdečností.

Král je malý Jana Rečková je známá pro své povídky uveřejněné v Dechu draka, ve Zbraních Avalonu a jiných, také je držitelkou několika literárních ocenění. Zpočátku psala scifi, ale později přešla psát svou vlastní Fantasy, což nám dokazuje např. v Mezi slovem a mečem, což je svět všemožných a neskutečných bytostí a příšer.

Její další dílo se jmenuje Král je malý. Setkáme se zde opět se zcela svébytným světem. Země rozdělená do několika království, země, kde není nouze o udatné bojovníky, ale i kouzla a záhady.

Podle starodávné věštby se má zrodit dítě, které sjednotí všechna království, porazí zlo a přivede tajúplnné obyvatele moře do jejich pravé a původní země, z které pocházejí, pokud se mu to nepovede, pak celý svět utone ve válce a smrti.

Nevvah je začarovaný ostrov, jakákoliv loď směřující na ostrov se rozbije o zubaté útesy, ať už se jedná o loď válečnou nebo rybářskou bárku, která se zatoulala na moři, všechny lodě končí rozbité na útesech, na zubech ostrova, všechny, až na lodě přivážející nemocné a umírající. Zde, na tomto ostrově žijí léčitelé a v čele s jejich vůdcem konají zázraky, uzdravují a léčí.

Jednoho dne se na ostrov dostanou dvě ženy, jedna prostá, těhotná, a chce pomoci od problému a druhá žena, královna země za mořem, která děti mít nemůže, jejím přáním je dítě počít a porodit. Jak si ženy přály, tak se stalo, loď odjela, ale od té doby se ostrov uzavřel a již nikdy nikdo nedokázal vstoupit na ostrov záhadných léčitelů. Zlomit kletbu může jen věštbou předpovězený.

I narodil se princ, jeho jméno bylo Terezio Marg-Elwe, při porodu královna zemřela a král se stal zahořklým panovníkem, všechnu vinu za ztrátu ženy dával narozenému dítěti.
Jak Terezio rostl, stával se z něj udatný bojovník, nemající přemožitele, i když nebyl velký vzrůstem, byl velký srdcem a také činny, které teprve čekají až je uskuteční.

úryvek (strana 93)
Terezio viděl, že je Beeg zraněná. Byl už hodně blízko a posledními řadami projel jako nůž máslem. Seskočil z koně a vyškrábal se na skálu. Egedane! Tady jsem!

Kolem nich se všechno zastavilo. Beeg si držela bok, dívky z její osobní gardy ji rychle odváděly. Enest převzal velení, ale právě v té chvíli v podstatě nebylo čemu velet. Bylo ticho. Na Egedana nikdo neútočil. Správce sesedl a vyšplhal se nahoru, kde na něj čekal Terezio. My dva proti sobě, Terezio Marg-Elwe? Zeptal se posměšně. Mě neporazíš.

Uvidíme, odpověděl Terezio. Upřímně řečeno, vcelku s Egedanem souhlasil.

Na Egedanovi nebyla znát únava. Zdálo se, že se právě teď přiměřeně rozehřál. Nepotřeboval žádné plechy na břiše, žádný štít; jeho meč byl všude. Jeho byly děsivé a nenápadné, téměř nepostřehnutelné, a protivník méně bystrý než Terezio by byl mrtev nejpozději při druhé nebo třetí ráně.

 Pozoruhodný příběh plný napětí a dějových překvapení v podání přední české spisovatelky Jany Rečkové uchvátí a chytne za srdce každého, komu nejsou cizí souboje na ostří nože (meče) a promyšlený děj plný hrdinských činů, kdy se hrdina přelévá z akce do akce. Nápadné dobrodružství s trochou erotiky a politiky smíchané se zázraky a prvotřídní akcí.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. komentář
    Článek mě upoutal svou nevtíravostí,se kterou jsem se setkal u jiných knih, které jsem chtěl číst,ale díky špatné recenzi
    nikdy nečetl.

  2. Dobrý
    Celkem zajímavý příběh prošpikovaný věštěním a jakoby bájemi. Postupně se čtenář dozvídá další a další skutečnosti, které posouvají příběh dál. Spolu s hlavním hrdinou luští záhady jeho světa. Až na ty skoky v čase (hlavně na začátku knihy), a takřka neporazitelnost hrdiny, je to prima počtení, i když nepatří mezi knihy, od kterých se člověk nemůže odtrhnout. Dávám 7/10.

Zanechat odpověď