Roger Zelazny: Vládce snů

Roger Zelazny byl výjimečný autor. Některé jeho sci-fi i fantasy romány se zařadily mezi poklady anglo-americké fantastiky a pravidelně vystupují v žebříčcích nejzásadnějších děl žánru. Vládce snů se v těchto žebříčcích sice nevyskytuje, ale i přesto stojí za to se o něm trochu rozepsat.

Vládce

Charles Render je Tvůrce. Pomocí přístroje na tvoření Snů pomáhá lidem s narušenou psychikou. Zrovna se mu podaří zjistit psychický problém jednoho politika, když před něj život předloží novou výzvu.

Poznává slepou lékařkou Eileen, která se chce stát Tvůrkyní. Je to úkol nelehký, musí ji ve Snech představit svět barev, tvorů a předmětů, které jsou jí v reálném životě odepřeny. Navíc musí chránit ve Snech sám sebe a k tomu všemu musí řešit starosti o svého syna.

Zelazny napsal vcelku komorní dílo – obsahuje jen pár hrdinů v nijak zvlášť rozepsaném prostředí. I tak Zelazny nastínil blízkou budoucnost velmi věrohodně, takže, přes málo popsaného, působí jeho svět dosti realisticky. V příběhu, který pak čtenáři předložil, nejde o spásu světa ani velké činy.

Autor se v něm zajímá jen o několik lidských osudů. Zajímavé je, jak autor s příběhem pracuje. Nesnaží se vše vysvětlovat, spíš jen nastiňuje, co se vlastně událo, v rozhovorech, myšlenkových pochodech a situacích. Tu a tam své vyprávění doplní futuristickou myšlenkou, či zajímavým citátem, které vytváří právě tu výše zmíněnou věrohodnost.

Zelazny sepsal román ve stylu Phillipa K. Dicka. Skutečně čtenáři jeho fantasy (především pak Amberu) budou překvapeni, jak rozdílně dokáže autor pojmout svůj styl vyprávění. Jistě se tak nabízí teze, že Vládce snů je dílo pro intelektuály.

To platí jen částečně, protože Zelazny zvládá své řemeslo a i intelektuálně napsané dílo dokáže napsat velmi čtivě, takže si ho rádi přečtou všichni příznivci netradiční sci-fi. Když se pak podíváte na velmi příznivý poměr cena-výkon, není co řešit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. parádní kniha, tahle poloha zelaznymu sedla, byla to příjemná změna

Zanechat odpověď