Strach moudrého muže – Patrick Rothfuss

Rothfuss okouzlil svým románovým debutem Jméno větru celý svět, naši zemi nevyjímaje. Začátkem neskutečně bohatého životního příběhu rudovlasého Kvotheho zabrnkal na strunu milovníkům čisté epické fantasy, nápaditostí a vypravěčským mistrovstvím ale potěšil i ty, kteří tomuto subžánru příliš neholdují. Čekání na další díl Kroniky Královraha tak bylo obzvlášť nekonečné, ale mělo šťastný konec – dočkali jsme se a Strach moudrého muže je přesně takové pokračování, jaké si Jméno větru zasloužilo: skvostné.

Strach moudrého muže - Patrick Rothfuss

Tedy pro ty, kterým se první díl trilogie líbil. Rothfuss totiž pokračuje v přesně stejném duchu a navazuje tam, kde skončil. Hostinský Kote stále vypráví Kronikáři svůj příběh mladého muže Kvotheho, který studuje na univerzitě, snaží se vydělat si peníze na studium hraním na loutnu a prací a neustává ve svém pátrání po tajemných Čandrínech, kteří mu kdysi zabili rodiče. V tisícistránkové knize je toho však mnohem víc – hrdina se na čas dostává do služeb bohatého šlechtice Maera, což je jen začátek mnoha dalších nečekaných dobrodružstvích.

Nutno podotknout, že v pátrání po Čandrínech, kteří stále fascinují čtenáře svou tajuplností a zákeřností, se Kvothe téměř nikam neposune. Důkazem kvality knihy je však fakt, že si toho čtenář všimne až po dočtení, natolik je fascinován podivuhodným hrdinovým příběhem plným nevšedních událostí a nezapomenutelných okamžiků. Autor totiž i v prostředním díle dokazuje, že je výborným vypravěčem, který dokáže bez problému držet čtenářovu pozornost i tisíc stran. A to přestože se nerozmachuje do epické šířky třeba jako G. R. R. Martin a vše sleduje v ich-formě očima jediného hrdiny. Již v prvním díle byl Kvothe neskutečně charismatickým hrdinou a i zde je největším plusem románu a tím, na čem všechno stojí a padá. Pokud si ho čtenáři zamilují, bude se jim kniha líbit, pokud jim z nějakého důvodu nebude sedět, knihu možná ani nedočtou a rozhodně si z ní neodnesou takový požitek. Zajímavost románu pak opět dodávají i mezihry, které jsou do příběhu zasazeny v ten pravý čas, aby čtenáři ukázaly kontrast mezi Kvothem a mužem, kterým se stal.

Nutno však podotknout, že i Strach moudrého muže má nedostatky. Tím hlavním je lehká ztráta tempa zhruba v polovině knihy, kde se autor až příliš zabývá detaily, které pro další vývoj románu nejsou až tak podstatné. Stejně jako v prvním díle ani tento příběh samozřejmě není jízda plná akčních scén, ale v určitém úseku Rothfuss zvolnil až příliš.

Další věcí, kterou musíte vzít na vědomí, je fakt, že pokud se vám nelíbilo Jméno větru, těžko budete Strachem uchvácení. Naopak pokud jste byli z prvního dílu nadšení, budete i tady. Sympatické je i to, že Argo a Triton tentokrát knihu nerozdělili na dvě části a vydali v jednom svazku, stejně jako druhé vydání prvního dílu, a oba tituly uvedli na trh současně.

Strach moudrého muže nastavenou laťku kvality nesnížil a nezbývá než doufat, že i závěrečná část série (autor přísahal, že stanovený počet dílů dodrží) bude stejně zdařilá. Snad se jí dočkáme brzy…

Kvothe opouští Univerzitu a vydává se do vzdáleného Vintasu, kde se velmi rychle zaplétá do spletitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a po stopách skupiny žoldnéřů vyjíždí do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává poutníky na Králově cestě. * Při tom všem samozřejmě nezapomíná ani na hledání odpovědí, jež by mu umožnily pomstít vraždu svých rodičů. Tím však jeho četná dobrodružství nekončí, nebyl by to Kvothe, aby se nezapletl s ženou, tentokrát s okouzlující Felurian, které žádný muž neodolal, aniž by za to nezaplatil životem… Pod jejím vedením se Kvothe dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale i o pravé povaze magie. A přitom podniká další kroky na dlouhé cestě za osudem hrdiny, aby se posléze naučil, jak nesmírně obtížné bývá, když se člověk stane všem známou legendou ještě za svého života. (anotace)

 • Strach moudrého muže
 • Autor: Patrick Rothfuss
 • Překlad: Jana Rečková
 • Formát: hardback
 • Počet stran: 997
 • Cena: 548 Kč
 • Vydali: Argo a Triton, 2012

Přečtěte si i recenzi na první díl, Jméno větru.

Přečtěte si recenzi na slovenské vydání Strachu moudrého muže.

Četli jste knihu? Podělte se o názor. Strach moudrého muže si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Pavla Lžičařová (šéfredaktorka)

pavla.lzicaro­va@fantasypla­net.cz

Další články autorky

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

 1. ich-forma
  Děkuji za recenzi. Jsem z pokračování také nadšena.
  Jen si dovolím trošku nesouhlasit s “A to přestože se nerozmachuje do epické šířky třeba jako G. R. R. Martin a vše sleduje v ich-formě očima jediného hrdiny.” Vždyť se střídá ich-forma s er-formou, ne? Vyprávění o hostinském prokládáno knihou ne tak často, ale pepří příběh. Moc povedená kniha!

 2. to petra
  Na to jsem nezapomněla, ale s ohledem na to, jaký je poměr mezi ich a er-formou, se o knížce dá říct, že je vyprávěna ich-formou. Mimochodem o těch mezipasážích zmínku v recenzi mám. Děkuji za pochvalu! 🙂

 3. Obálka
  Knižka je fantastická, o to nič, ale obálka českého vydania je podľa mňa absolútne ohavná. Keby som nevedel, do čoho idem, tak táto obálka by ma stopro nenalákala.

 4. to Arutha
  Ještě by chtělo upřesnit o jakém vydání je řeč. Pokud se bavíme o prvním, pak souhlasím, taky mne pojetí nezaujalo. Naopak obálky “druhého” (jednosvazkového) vydání se mi líbí moc.

 5. Obálky
  Mně se naopak obálky dvousvazkového prvního dílu moc líbily, mnohem víc než obálka druhého dílu. Nová obálka prvního jednosvazkového dílu a alternativní obálka druhého je nic moc… Ale aspoň k sobě obě vydání ladí.

 6. Jedny z mých nejoblíbenějších a nejlepších fantasy knih. Je pravda, že 2. díl měl “slabší” místa, který by šli využít jinak, ale i tak pěkně dokreslovali atmosféru a v celkovém dojmu se to ztrácí. Občas jsem se musel i hlídat, abych nečetl moc rychle a knížka hned neutekla, a za polovinou mi těch 1000 stran příšlo málo. Doufejme, že vydání dalšího dílu a přeložení nebude na mnoho let… Náhodou mě zrovna obálka 1.dílu 1. vydání zaujala a nakonec jsem si knihu koupil, po dočtení jsem hned sháněl další “díl” 1. dílu a obálky mi přijdou mnohem hezčí než u nových vydání, ale to je věc vkusu 🙂

 7. Knihy od Patricka Rothfusse jsou jedinečné. Zvláště jsou pro mne speciální popisy hudby, sama hraji na kytaru a i když se mi mnohdy nechce cvičit mám v notách založené úryvky z Jména větru které mi vždy dodají sílu zase hrát.

Zanechat odpověď