Thraxas – Scott Martin

Jak tohle mohlo dostat World fantasy award za rok 1999 opravdu nechápu. Ačkoliv…

Scott Martin - ThraxasThraxas je jméno nepříliš dobrého mága, který se živí jako soukromý detektiv v té nejnuznější čtvrti města Turai.
Je mu třiačtyřicet let,  má nadváhu,  zálibu v dlouhých  pijáckých tazích a rád si také zasází na vozatajské závody. Kdysi míval vysoké postavení vyšetřovatele v paláci, ale teď se kvůli nedostatku klientů topí v dluzích. Posledního zákazníka měl již před několika týdny. Byl jím Gorsius Hvězdopravec, který mu dal za úkol najít magický amulet ztracený při divokém mejdanu v bordelu.
Thraxas se protlouká životem jak se dá a snad i proto jej mile překvapí, když se v jeho “kanceláři” v bytě nad hospodou objeví samotná princezna. Ta mu svěří tajný úkol: Ukrást její milostné dopisy cizímu velvyslanci, které by na veřejnosti určitě vyvolaly poprask a nevrhaly by na císařskou rodinu dobré světlo, což je důležité hlavně teď před volbami.
Od této chvíle se strhává obrovská směsice zvratů, nenadálých událostí, utajených skutečností, a tak podobně. Thraxas se dostane do vězení, na vlastní kůži zjistí, zda ve stokách opravdu žijí krokodýlové, po boku kentaurů a lesních víl porazí mocného čaroděje s drakem a na konci knihy vymaní město z tenat ďábelského zaklínadla. Jednoduše idylka.
Na knihu jsem se těšil jako malé dítě. Scott za ni obdržel cenu světové fantasy za rok 1999 a Andrzej Sapkowski na toto dílo pěl samou chválu. Jeho recenzi si koneckonců můžete přečíst na začátku knihy. Sapkowski v ní vyzvedává autorův smysl pro humor a děj a je vidět, že na něj kniha působila více než kladným dojmem.
Na mě však ne.
Jak jsem již naznačil na začátku recenze, tak Scott stvořil muže, který přes svou relativní neschopnost koná hotové zázraky. Očekával jsem zábavné, ironicky psané dílo, ne nepodobné Zeměploše od Pratchetta, se kterým je mimo jiné nejvíce srovnáván. Z knihy se však nevyklubalo nic kloudného.

Začátek se mi líbil, to ano. Vše je psáno lehkou, zpěvnou formou a nejednou jsem při čtení určitých pasáží zavzpomínal na skvělou sérii M.Y.T.H. od Asprina. První stránky mu byly opravdu podobné. Zajímavé nápady, hezké prostředí a ani námět nebyl nejhorší. Po několika desítkách stran však příběh zklame. Vtipy jsou jen rádoby vtipné a humor (pokud se vůbec vyskytne) je hrozivě těžký. Jen málokdy mi zacukalo v koutku úst, oproti Sapkowskimu, který se prý několikrát nahlas rozesmál.
Thraxas dle mého skromného názoru není výjimečnou knihou. Námět je dobrý, snad i výborný, ale zpracování se mi vůbec nelíbilo. Možná je to způsobeno příliš precizním překladem, kdo ví? Jedna z mála světlých stránek tkví v jejím závěru, který je vskutku dobře napsaný, jenomže posledních dvacet stránek těch zbylých dvě stě “nevytrhne.” Scott již napsal další tři díly a rád si je přečtu, jenomže už ne s tak velkým nadšením, jako díl první. Sáhněte raději po Asprinovi, je lepší.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Hmm
    Těžko soudit, když jsem knihu ještě nečetl. Tvému názoru věřím, ale sám se rád o kvalitě knihy přesvědčím. Občas se totiž stává, že se člověk na nějakou knihu strašně těší a když nakonec není taková, jakou ji očekával, vidí na ní jen ty špatné věci a ty dobré opomíjí, “protože je čekal”. Ne, rozhodně nechci snižovat tvou recenzi, to ani náhodou, píšeš skvěle a máme velmi podobný vkus. Ale stejně se budu muset přesvědčit sám.

  2. Thraxas
    Jo souhlasim, Vivat Asprinovi!! A hlavne-nelibi se mi obalka! Holka v bikinach, ktera nema absolutne zadne svaly, by neuzvedla mec, natoz prezit souboj. Ty bikiny jsou hrozne nerealisticke, ale vzhledem k tomu, ze jde o parodickou fantasy, tak primhourime oci (jen by me zajimalo, jak ta Makri zvlada “sve dny” :o) No nic…

  3. Komentáře
    Víte tentokráte se docela komentářů bojím. Čtenář si často nechá “nakukat” od jiných lidí co je dobré a co není a svůj vlastní názor je pak zkreslen myšlením někoho jiného. Kór když ten někdo je Sapkowski…

  4. Re: Komentáře
    Ano, to bohužel bývá dost často. Ale co se dá dělat. Oni se jednou ti důvěřivci ponaučí a přestanou kupovat všechno, na čem je napsáno “Je to super, kupte si to”. Na druhou stranu na jejich místo nastopí jiní.

  5. Problémy s více žánry najednou
    Musím se přiznat, že při prvním přečtení mě Thraxas zklamal taky, ale nebylo to myslím tím, že by šlo o špatnou knihu. Spíš jsem čekal něco úplně jiného.
    Základní Thraxasův problém je podle mě v jeho špatném zařazení do žánru. Pokud bych jej měl hodnotit jako humoristickou fantasy, souhlasím s výše uvedeným názorem. Taky jsem se moc nezasmál.
    A srovnání s Pratchettem už nechápu vůbec.
    Jenže Thraxas je především DETEKTIVKOU. A tady je všechno v pořádku.
    Co se týče zpracování, chybu nevidím ani tak v překladu jako spíš v neustálém používání přítomného času ve vyprávění. Je to nezvyklé a rušivé. Musel jsem si na to zvyknout a chvíli mi to trvalo.
    A ještě poslední věc. Zavedení edice “Andrzej Sapkowski doporučuje” je nebezpečná hra s ohněm a být nakladatelem, asi bych takovému lákadlu odolal. Ve výsledku to může mít zcela opačný účinek, než jaký byl zamýšlen – pro jeho přiblížení byl užil onen proslulý cimrmanovský příměr – neustálé střídání dvou prvků – okamžik očekávání – okamžik zklamání.
    Proto – čtěte Thraxase jako detektivku a zapomeňte na Pratchetta a Sapkowského.
    S bodovým ohodnocením 6/10 souhlasím.

  6. odpověď
    Toto je klasický případ paradoxu. Na nešem serveru je tato kniha velkým zklamáním a i komentáře čtenářů jsou vcelku negativní. Ale na Neviditelným psu je recenze na tuto knihu velmi pozitivní (9/10), autor ji považuje za skvělou a už se těsí na další příběhy. Typický případ toho, že každý čtenář má jiný vkus a názor. Osobně jsem se s tím už setkal několikrát.

  7. Re: odpověď
    Pánové, proč takové vzrušení? Každá knížka se někomu líbí, někomu zase nelíbí. Tahle je poněkud diskutabilní, protože je to něco nového, nač fanové fantasy nejsou zvyklí. Kdo chce Feista, má číst Feista, kdo zase Pratchetta, má číst Pratchetta. Na tom není nic divného. A každý má také nárok na svůj názor. Lidé, kteří rozhodovali o World Fantasy Award také nejsou žádní blbci, prostě se jim ta knížka líbila, protože konečně zase někdo přišel s něčím novým a ne s padesátým převyprávěním Pána prstenů.

  8. Mily pane Pilchu a vsichni vespolek
    Víte, tady nejde o to, jestli se kniha někomu líbí a jinému ne. Kniha byla avizována jako humorná fantasy. Četl jsem několik recenzí na amerických webech a většina z nich básnila o skvělém smyslu pro humor a jejím satirickém pojetí ( ano, opravdu napsali satirickém). Já si knihu kupoval se vzpomínkou na krásné chvíle u Asprina. Od Thraxase jsem nečekal nic jiného. V mém domnělém obrázku o knize mě ještě více utvrdila recenze Sapkowskiho. Já se snažím “bláboly” na obálkách knih neřídit ( ne tak jako autoři na Neffově Neviditelném psu v sekci sci-fi), ale po dočtení poslední stránky jsem byl rozmrzelý. Nebylo to špatné, to vůbec ne. Kniha je prostě jiná. Má zajímavý detektivkový děj, je psána velice lehce a trošku nadneseně. V žádném případě to však není humorná fantasy. To mne naštvalo. To, že mi všichni lhali do očí. Nebudu rozebírat jestli kladné ohlasy jsou ovlivněny nepřesnou recenzí a kniha není tím, za co se vydává. Mne také unavují příběhy a la válečník, kouzelník a lupič jdou do jeskyně pro čarodějný amulet, ale lidé kolem Thraxase lhali, a to by se nemělo stávat. Kupte si to, ale až po přečtení mé recenze. Je to dobrá kniha, sic jen lehce nadprůměrná.

  9. Wotane, Wotane,
    jak už říkal blahý paměti p. Jan Vodňanský o disneyovský Sněhurce (s problémem “zviřátek”): “Tedy doporučuji, aby se tento film promítal, když už se koupil, ale pouze s mým komentářem.” Možná bys mohl definovat humornou fantasy…

  10. Re: Wotane, Wotane,
    Možná bys mohl definovat chuť jablka?

  11. Wotan Blade
    Hannibale jestli čteš tuto zprávu mám pro tebe jeden tip k večeři. Wotan Blade bude s jablkama jistě vhodný předkrm pro borce tvých kvalit. Je prostě k sežrání.

  12. Re: Wotan Blade
    To se podívejme, to je zajímavé. Asi během patnácti minut si přečetlo recenzi kolem třiceti lidí a úplně náhodou všichni hlasovali pro Dobrou knihu v čtenářském hodnocení a vyzvedli ji tak z podprůměrné. Jseš úplná vypatlaná piča Jacku. Je mi líto takového výrazu, ale pro borce tvých kvalit jsem nemohla najít trefnější. Recenze je dobrá a v hlavních bodech souhlasím, i když bych neposuzovala až tak přísně. 7 nebo 8 z 10 by klidně mohla dostat. Pokračuj v dobrých recenzích Wotane Blade, líbí se mi :o)

  13. Re: Mily pane Pilchu a vsichni vespolek
    Milý příteli, pojem humor je velice subjektivní. Upřímně řečeno, nijak mne neoslovuje typ humoru v knížkách Terryho Pratchetta. Jiní lidé u nich zase řvou smíchy. Svět je krásný i proto, že jsme každý jiný. Mimochodem, u této knížky se dobře baví lidé, kteří znají třeba P.Marlowa a jiné hrdiny detektivek americké tvrdé školy. Ti tam vidí spoustu paralel, které lidem, kteří tento druh literatury neznají, samozřejmě unikají. Pokud neznáte alespoň trochu třeba starý Egypt, Pratchettovy Pyramidy pro vás budou docela nudná knížka.

  14. Re: Re: Mily pane Pilchu a vsichni vespolek
    Proti tomu se nedá moc namítnout, je možné, že mi jisté skutečnosti unikly.

  15. Osobně
    Mně se teda ta knížka líbila – logicky, jinak bych ji taky nepřekládal, žejo – na druhou stranu je pravda, že jsem Marlowem a Christy Bigsem odkojenej. Kristaboha, tohle přece není žádný umění a ani si to na něj nehraje, tohle měla bejt především zábava. Jo, přijde mi, že kdyby tam Sapkowskýho předmluva nebyla, nejspíš by lidi tuhle knížku četli s trochu jiným očekáváním. Jo, kdyby tam stálo “fantasy detektivka,” bylo by všechno jendodušší. Ale kvůli tomu se tady přece nebude šílet (žejo, Jacku, kterej trochu přestřelil).
    Nicméně s tou definicí humorný fantasy jsem to myslel vážně… mohl by to bejt betálnej článek. Já u Pratchetta vyju smíchy, u Morressyho se vesele usmívám, ale škatulkovat bych se bál. Blbá fantasy se píše jednoduše (proto je jí taky tolik), dobrý knížky vznikají tím přesahem “trošku jinam”. Ale nedělejme z toho vědu, šmarjá…

  16. Re: Osobně
    Ty po mě chceš definici humorné fantasy, přičemž z toho nemám dělat vědu? Hm…uvidíme, něco napíšu. Článek by z toho mohl být opravdu pěkný, ještě uvidíme. S tím škatulkováním máš ostatně pravdu…

  17. Kritika
    Tak se mi zdá, že se tady někdo snaží vyvolat umělou propagační kampaň kolem knihy Thraxas. Když si přečtu ostatní názory na recenzi této knihy a vidím, že se k Wotanově recenzi vyjádřuje nakladatel – pan Pilch, pan Čapek – který knihu překládal, pan Popiolek – který je v knize uveden jako redaktor, myslím si, že tito pánové chtějí aby se kniha prodávala a snaží se proto vyvolat diskusi o této knize, z důvodů aby si ji ostatní čtenáři všimli a koupili si ji. Fuj, je to hnusné, protože po přečtení knihy musím souhlasit s Wotanovou recenzí, že tato kniha je slabá, řekl bych podprůměrná a nakladatel pan Pilch se snaží tím, že napíše na obálku A. Sapkowski doporučuje tuto knihu prodat. Tato kniha je opravdu nudná !!! A číst ji je ztrátou času!!!

  18. Re: Kritika
    Vážený pane Nováčku, cílem mého komentáře rozhodně nebylo vyvolat diskusi nad knihou Thraxas, aby se následně lépe prodávala. Pokud jste po jeho přečtení k něčemu takovému došel, musíte mít značně přebujelou fantazii.
    A ještě jedna věc. Nechápu, proč bych se – jako jazykový korektor -nemohl k nějaké knížce – jako čtenář – vyjadřovat.
    Příště bych byl rád, kdybyste pečlivěji volil slova a neobviňoval nakladatele, překladatele ani mne z něčeho, co prostě není pravda.
    Thraxas je opravdu netypická, všem škatulkám se vymykající kniha. Proto ji někdo může považovat za slabou až podprůměrnou, nudnou a může pro něj být ztráta času ji číst.
    Ovšem jenom nadutý hlupák tento svůj názor prezentuje jako absolutní pravdu.
    Rozdíl mezi dobrými a špatnými recenzenty (hodnotiteli, přispěvateli) je aspoň podle mého názoru ten, že dobří se snaží pochopit, proč něco autor napsal tak, jak to napsal. Špatní knihu beze slova vysvětlení odstřelí, pokud možno s třemi vykřičníky za každou větou.
    Wotanova recenze taková není. Asi jste ji, stejně jako můj příspěvek, četl špatně.

  19. Re: Kritika
    Víte, tato celá debata už o knize samotné něco vypovídá. Asi to bude její “nezaškatulkovatelností” (to je slovo co?) jak vcelku správně pan Popiolek. Já bych to rozhodně neviděl jako prohnaný reklamní trik, naopak mne těší zájem “známějších” osob o FP.

  20. Milý pane Nováčku,
    jestli si myslíte, že si svýho příštího Rolls-Royce koupím proto, že se Thraxas prodával, tak se šeredně pletete. Já už honorář za tu knížku dostal a týhle diskuse se účastním jen z pozice člověka, kterej o ní tak trošku něco ví (pokud je touhle frází možný popsat stav, ke kterýmu jsem došel po x dnech a x nocích, kdy jsem s tou knížkou dejchal). Bohužel, nefinancuje nás ani Mossad, ani mimozemšťani – my holt ty knížky máme rádi, no. Fuj, je to od vás ale hnusné si tohle myslet o poctivejch živnostnících! Pane Nováčku, pane Nováčku, styďte se…

  21. Bitva
    Koukám, že se tady vede pěkná bitva, osobně si myslím, že je to chvilemi útočení zvířete zahnaného do kouta. Myslím si, pánové, že to občas trochu přeháníne, ale ono nezaškodí se občas takhle utkat. Wotanovi, i když s jeho recenzí souhlasím, bych vytknul, že se tolik opírá o to, že čekal něco jiného. Měl sis jen postěžovat, že to je blbě zařazený a ostatní na to varovat, a ne na tom zakládat celý boj proti knize, jak to chvílemi vypadalo.

  22. Ad Naklikání lepšího hodnocení
    Už delší dobu máme v plánu dodělat sem zamezení vícenásobného hlasování, ale zatím nám tomu vadí technické problémy. Dokonce jsme věřili, že to lidi dělat nebudou, aby hlasovali vícekrát. Tak jsme se použili a budeme se snažit to vyřešit.

  23. Re: Bitva
    Ne a ne a ne. Jo to možná dětské, je to možná neprofesionální, ale takové věci mne hrozně se*ou. Když si někdo avizuje knihu jako humornou fantasy, pak ji vydá a je z toho detektivka…to by se nemělo stávat a knize to šeredně ubližuje.

  24. Re: Re: Bitva
    Ale Thraxas přece je humorná fantasy (nebo přesněji humorná fantasy detektivka) – alespoň já jsem se smála dost. To, že se u ní někdo nesměje, ještě neznamená, že není humorná. Znám lidi, kteří se u Pratchetta ani neusmějou, a je snad proto méně humorný?

  25. Re: Re: Re: Bitva
    To je opravdu diskutabilní. Je vtip pořád ještě vtipem, když se mu nikdo nezasměje?

  26. Re: Re: Re: Re: Bitva
    To asi není. Jenže tady nejde o stejný případ, hodně lidí se tomu směje, ale že Vy ne, to je Váš problém, ne jejich. Pro Vás není Thraxas vtipný, pro jiného ano. A když někdo vtip nepochopí, neznamená to, že onen vtip není vtipný. (Což nemá být narážka narážka na Vás, každému zkrátka sedí jiný styl humoru.)

  27. Re: Re: Re: Re: Re: Bitva
    Ano, poslední větou jste to “vypíchla.” Každému sedí jiný styl humoru, každý se směje něčemu jinému. Každý považuje za humornou fantasy něco jiného. Je tedy možné vytýčit hranice? Vy říkáte, že Thraxas je humorná fantasy, já říkám, že není. Jiný by zase řekl, že se nejvíce zasměje nad stránkami plnými krve a utrpení (jen příklad). Přes to všechno lidí říkají – To a to je humorná fantasy. Proto tedy: Aby se jí stala, tak musí za tímto názorem stát většina, což se v tomto případě, myslím, děje. Domnívám se, že právě Vy jste tou pověstnou výjimkou potvrzující pravidlo. VY řtvrdíte, že je to humorná fantasy a já Vám věřím, protože pro Vás humorná opravdu je. Avšak pro většinu není, a to je podstatné. Omlouvám se, že hovořím za všechny lidi reprezentující onu většinu, ale já to tak cítím.

  28. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bitva
    Poslyš, Wotane, nebuď tak uvzatej na to, že pravdu máš ty… fundamentalismus je sice hezkej jako idea, ale v praxi nekončí moc dobře a takovejch já-jedinej-mám-pravdu proroků už tady bylo… tak to holt 1) humorná fantasy není – pro tebe a pár stovek dalších lidí, kteří si tu knížku koupili a zároveň to 2) humorná fantasy je – pro Pallando a pár stovek dalších lidí, kteří si tu knížku koupili. Jeden u toho řval smíchy, jinej brečel nad vyhozenejma penězma. Někdo holky, jinej vdolky. Tak, a teď, když jsme si to takhle pěkně vysvětlili, už by to stačilo, ne?
    A ještě jedna věc, Wotane – po nějakým tom uvažování mi došlo, že já vlastně nemusím definovat, co humorná fantasy je a co není. Já to totiž nepotřebuju. Takže se budu těšit na tvůj článek, kde nám to pěkně natřeš…

  29. Jejdanánky
    Začíná mi to připadat mírně dětinské. Přestaňme se hádat, co humoristická fantasy je a co není, a řekněme to takhle: Thraxas možná je humoristická fantasy, ale rozhodně nemá nic společného s Pratchettem. A dál:
    Thraxas měl podle mě jednu velkou smůlu – doporučil ho Sapkowski a srovnal ho právě s Pratchettem – tedy všechny ty davy Sapkowského a Pratchettových příznivců, které si kolem obou budují “nesmrtelné” kulty, si to koupili – a s hrůzou zjistili, že čtou něco docela jiného, než na co byli od těch svých zvyklí.
    Proto tvrdím, že zavedení edice “A. S. doporučuje” Martinu Scottovi jako autorovi a Thraxasovi jako knize uškodilo.
    Ale na druhou stranu uznávám, že není nejmenší důvod, proč by A. S. nemohl nějakou knihu doporučit, když se mu líbila. Pak je ovšem na čtenářích, aby pochopili, že to, že se to A. S. líbí, ještě neznamená, že je to A. S. podobné.
    No prostě, chováme se jako malé děti. Thraxas je skvělá detektivka zasazená do velmi průměrného fantasy světa. Jelikož mám detektivky – a Chandlera obzvlášť – rád, přes všechny v prvním komentáři uvedené výhrady jsem se bavil. Jinak a méně hlasitě než u Pratchetta, ale bavil.

  30. Nuda
    Thraxas je nudná kniha. Přečtěte si raději Satanskou bibli.

  31. Nuda
    Thraxas je nudná kniha. Přečtěte si raději Satanskou bibli.

  32. Ten chlupak čtenař !
    Ja byt chloupa ctenar, a nerozumet slova pana Popioleka, ktery srovnavat tak blba kniha jako je Thraxas s myma oblibenyma detektiv Phill Marlowe. Ja dlouho necetla tak spatna kniha. Pan Popiolek byt choromysl a verry verry spatna recenzent. At de radsi delat s lopata k nam do fabrika tam ho prejit take napady. Asi se nudit a malo pracovat.

  33. Re: Nuda
    Satanská bible? U tý jsem se zase nudil já… to normální bible, ta je aspoň akční – a toho násilí, toho sexu!

  34. Re: Ten chlupak čtenař !
    Tak to zkus, Jimmy, napiš nějakou recenzi a natři mi to. Ale začni s tímhle: Phil Marlowe se píše s jedním l.

  35. Wotan
    Ano, Wotanovy postoje: “Ja mam pravdu” nebo az “Spasim svet” se zajem sleduji jiz delsi dobu. :o)

  36. Kniha je neco s cim se v zanru fantasy jeste nepotkal a velice me nadchla.Otazka zda kniha je ci neni humorna je samozrejmne diskutabilni,ale paklize je nekdo skalnim fandou A.Sapkowkseho a jeho humoru,ze ano wotane blade,tak mel primo zajasat a dat hodnoceni aspon 9/10.Ja sem v knize nasel plno situaci,ve kterych zajeta klise a nudne konstrukce dostali poradne na p*del.Stejne tak cini s oblibou A.S. a to se mi na jeho knihach a zaroven na teto nejvic libi.

  37. velice zajímavá diskuze konruktivních i méně konstruktivních názorů.Jinak tá kniha se mi moc líbila, ale jak se zdá trh rozhodl za nás. Píše se totiž rok 2003 a pokračování jsme se nedočkali. A já si jen postesknu jaká škoda.

  38. Názor
    Celkem dobrá knížka, nic víc nic míň! Ale srovnávat to s Pratchettem to rozhodně ne. Tak souhlasím s Jiřím Popiolekem že je to víc detektivka než fantasy!!

  39. POZOR, POZOR!!!!!
    POZOR, POZOR!!!!!NEČTĚTE TUTO NEČITELNOU HOVADINU!!!!!JSOU TO POUZE PŘEDĚLANÉ NÁPADY T. PRACHETTA!!!!!

Zveřejnit odpověď