Bolest, umírání a smrt jsou témata, která jsou naprosto neodmyslitelně spjata jak s životem samotným, tak i s hororovým žánrem jako takovým. I když třeba neplní primární úlohu v hrůzostrašných příbězích, přesto se v průběhu děje hojně objevují a většinou jimi i většina příběhů zcela logicky končí. A nejinak tomu bude i v povídkové sbírce Kronika smrti.
Nakladatelství Golden Dog vydalo na sklonku roku další z řady reprezentativních hororových antologií. Tato je ovšem něčím výjimečnější než ostatní. Nejen, že ji sestavoval slovenský hororový autor Radoslav Kozák, který je současně zakladatelem a šéfredaktorem časopisu Charon, navíc k tomu velkým propagátorem tohoto žánru na Slovensku. Jde i o její primární téma – ač by se mohlo zdát, že vybral docela otřepané a do jisté míry kýčovité téma pro antologii, a to Smrt samotnou, opak je naštěstí pravdou.
Ve sklepě je mrtvola – Katarína Soyka
Nález starých kosterních pozůstatků při vyklízení sklepa rozhodně není žádným důvodem k radosti. Martinovi ani jeho manželce tento nález na idylce společného soužití v toxickém vztahu rozhodně nepřidá, a blížící se zvrat již nelze odestát. Autorka otevírá antologii velice poutavým a několika zvraty vyšperkovaným příběhem, u nějž čtenář bude opravdu nedočkavě čekat na konečné vyústění. Neb v příběhu, kde není nevinných obětí, zasloužený trest čeká na každého.
Kousavost – Ondřej Kocáb
Společná dovolená na túře může manželství jak posílit, tak jej i rozbít. A co teprve pokud mladým manželům Mirkovi a Janě při nepříjemném bloudění kdesi v lesích Ostravska zkříží kroky neoznačená stezka vedoucí ke zdánlivě opuštěné osaměle stojící chalupě. Hrůzný nález uvnitř jejich následné životy ovlivní přímo fatálně. Autorův styl je poměrně čtivý, násilné i snové pasáže vykresluje barvitě, i když samotný příběh je víceméně průměrný a nepředkládá čtenáři nic moc nového.
Smyčka osudu – Radoslav Kozák
Existenciální problémy vždy způsobují jistý rozkol i v jinak harmonické rodině. Co se však stane, pokud Kristián přijde o práci? Rodině hrozí exekuce, což samozřejmě nelibě nese jeho žena Sára, a krom počínajícího odcizování se s vlastním synem Tobiášem je ve hře navíc velice živý opakující se hrůzný sen odkazující na rodovou kletbu. Autor v tomto svém příběhu opět ukazuje, že umí velice živě vykreslit charaktery a motivace jednotlivých postav. Čtenáři dokáže navíc podat vyprávění neskutečně mrazivého mysterioznem čpícího napínavého příběhu se vztahovým přesahem.
Samorost – Petr Boček
Po automobilové nehodě, která stála život jeho otce, který jel v autě jako spolujezdec, trpí Pavel amnézií. Převládající pocit viny z neštěstí, které se ani nepamatuje, se snaží překonat v čerstvém láskyplném vztahu. Postupné události pomalu vzpomínky odkrývají, ovšem opravdu je to tak dobře? Příběh je svou nápaditostí i špetkou originálnosti velmi poutavý. Výstavba děje s přesně načasovanými zvraty a odhaleními až po jeho zakončení dodává povídce osvěžující svižnost. Pavel je opravdový smolař.
Gomenasaj – Mark E. Pocha
Být přehlíženým a ignorovaným outsiderem je pro mladého gymnazistu Samuela doslova peklem dospívání, obzvláště pokud ani rodinné poměry neskýtají ani malé množství vyvažujícího zázemí a podpory. A když se do všeho připlete láska, tragédie již na sebe nenechá dlouho čekat. U tohoto příběhu je největším záporem to, že se nejedná vůbec o žánrový příběh, těch pár zmínek o magičnosti úplňku to věru nezachrání, ale o sice poměrně dobře napsané a vystavené, přesto jen psychologické drama, které docela pozbývá důvodu přítomnosti v této antologii.
Broňa Drtipěst – Nelly Černohorská
Obecné soužití s někým plným zloby a nenávisti je neskutečně tvrdým oříškem pro všechny ostatní, obzvláště jedná-li se o bytnou bydlící pod jednou střechou se svými podnájemníky. Pokud se do všeho zamíchá ještě navíc smrt, může tato negativní energie naposledy řádně potrápit. Autorka si vyhrála s již tak zajímavým tématem mezilidských vztahů, do čehož vložila nadpřirozený žánrový prvek a vytvořila tím velmi dobrý příběh o lidském zlu sahajícím až za smrt. Na duchařinu více než jen dobré.
Surová – Ivan Kučera a Miroslav Pech
Mladý spisovatel Dominik po svém veleúspěšném debutu trpí tvůrčím blokem a ponorkou v malém bytě. Proto více než s povděkem přijme pozvánku ke změně prostředí v podobě odlehlého koutu světa, kde po turistické sezóně bude mít možnost přijít na jiné myšlenky a konečně začít naplno pracovat na nové knize. Po počáteční idylce se ale začíná vše ukazovat v jiném světle. Tento typický folk hororový zástupce s přesahem na vztah otce a syna naprosto zalahodí svojí postupně houstnoucí atmosférou a jedná se o takovou dobře rozehranou žánrovou jednohubku. K tomu všemu jde o jediný tandem autorů doslova československého významu.
Vždyť jsou to jen děti… – Martin Štefko
Náctiletý Štěpán je nucen se vyrovnat z bezútěšností živoření a neustálého nebezpečí smrti ve světě, který se nenávratně změnil. Dokáže jen dítě naprosto samo obstát v nepřátelském postapokalyptickém světě a přežít? Opět nadmíru zajímavý a čtivý příběh, obzvláště dobře jsou vykreslené vnitřní dialogy hlavní postavy, v němž autor provází čtenáře nepříliš hezkými cestami – nejen těmi skutečnými, nýbrž i těmi se strašáky v dětské mysli.
Peklo – Andrea Farkašová
Žít v existenci pokřivených křivých zrcadel nemusí být vůbec nic snadného, pokud ovšem na to daná bytost není bezvýhradně adaptovaná. To se potom jedná o naprosto přirozené prostředí pro pokřivený život i smrt. K danému ději této dokonale poeticky surově snové povídky se toho věru mnoho říci nedá, ta se prostě musí přečíst a procítit. Autorčiny snově hororové obrazy sledující bytost/ženu jsou tím nejlepším v knize obsaženým a je vždy naprostou lahůdkou na něco takového narazit.
Spolužáci – Veronika Fiedlerová
Být mladým upírem bez domova není žádný med. Ovšem, co se stane, když po (i když pravda, vzájemně zištné pomoci) někdo takový najde své místo na světě, a pak kromě vracející se minulosti ho o něj opět nějací ti normální lidé připraví? To už je pomsta jediným a současně nevyhnutelným řešením. Autorka vypráví příběh, v němž nadpřirozené bytosti obývají společný svět spolu s lidmi, kdy samozřejmě strach z rozdílnosti neznámého způsobuje napětí, které jasně vyústí až v konflikt. Příběh se poměrně dobře čte, i když je až na pár okamžiků více young adoult s prvky dark fantasy než hororem.
Karma – Zuzana Droppová
Mafián Carl má poměrně specifické choutky. Patří mezi ně nepoměrně velké množství alkoholu, drog a tvrdého sexu s mladými muži v jeho tajném bytečku. Navíc má neskonalé štěstí při svých mafiánských aktivitách. Co se však stane, pokud jej jednou štěstí nenávratně opustí? Autorka se zde explicitními popisy sexuálních praktik snaží oživit jinak nezajímavý děj. Chvílemi se jí to pravda i lehce podaří. Jinak to je bohužel jeden z příkladů povídek, které čtenář prakticky po přečtení zapomene.
Nenažranec – Honza Vojtíšek
České začínající čtyřčlenné punkové kapele se splní sen v podobě zahraničního turné, a to navíc ještě po Japonských ostrovech. Ponorková nemoc takového náročného podniku na sebe nenechá dlouho čekat, a vše ještě navíc ozvláštní malý dáreček, který si jeden z členů kapely během šňůry užene a přiveze zpět do vlasti. Autor v této povídce předkládá poměrně vtipný příběh ze vztahové koexistence členů kapely. Navíc více než dobře popisuje exotické reálie, podává letmý vhled do japonské mytologie a to vše korunuje zajímavostmi o japonské hudební scéně. Samozřejmě, nelze zapomenout na více než malé množství barvitě s chutí popsaných nechutností.
Šumění – Lukáš Polák
S Kamilem se poslední období nijak nemazlilo. Poměrně psychicky zničující rozpad manželství spojený se soudními tahanicemi o majetek, ze kterého rozhodně nevyšel jako vítěz, spíše jako na hlavu poražený, je umocněno ještě úmrtím obou jeho rodičů v daleké cizině. Po nich mu však zbyl alespoň dům a po zařízení pohřbu i naděje na začátek nového života. Přebujelá vysoká tráva na celém pozemku kolem domu ovšem skrývá děsivé a zlověstné tajemství. Velmi solidní příběh uzavírající celou antologii. Je z něj silně cítit inspirace kingovskými i lovecraaftovskými prvky. Povídka je poměrně svižná, dobře se čte a budovaná atmosféra solidně vyvažuje nedostatky v neoriginalitě zpracovaného tématu. A také je tam milé koťátko.
Ryzí antologie spolupráce čtrnácti českých a slovenských žánrových autorů na třinácti příbězích je dalším z mnoha příkladů, že sestavovat a vydávat je má rozhodně cenu a zájem o ně je stále nebývalý. Ukázal to i zájem o tuto knihu na letošním ročníku HorrorConu, kde se stala jednou z TOP 5 nejprodávanějších knižních titulů stánku Golden Dog, a podle nedávných informací je pro nakladatelství v tuhle chvíli nejprodávanější knihou závěru roku, jen to nezakřiknout. A to už neoddiskutovatelně o něčem vypovídá. Tudíž se dá povědět, že editor Radoslav Kozák odvedl kus velmi dobré práce při jejím skládání kus po kuse a Golden Dog jen získal jejím přijetím a následným vydáním.
Svoji cestu ze začátku však kniha neměla vůbec zlatem dlážděnou. Původně měla vyjít u nejmenovaného slovenského vydavatelství, z čehož však sešlo, důvody nejsou až tolik podstatné, i když pro klid duší zvědavců se dá říci, že za to rozhodně nemohly nižádné zákulisní tahanice, nýbrž zpropadená doba covidová. A tak se z rukopisu Kroniky smrti stal na delší období takový sirotek a bezdomovec, se kterým to bylo všelijak nejisté, než nakonec nalezl svůj nový domov. Taky velice zajímavá analogie na název antologie a její téma smrti, že? O dalších zajímavostech se rozepsal její editor v doslovu, aby ukázal, jak toto téma zasáhlo nejen knihu samotnou, nýbrž i osudy některých z autorů. Rozhodně zajímavé čtení i pro ty, kdož většinou doslovy přeskakují. A i když se ostatní, i sebe samotného, snaží Radoslav Kozák přesvědčit o neexistenci nadpřirozené linky těchto okolností, ať každý posoudí sám, jak se mu to povedlo, nebo spíš nepovedlo.
Ještě stojí za samostatnou zmínku hororově krásné tématické ilustrace velmi talentované ilustrátorky Beáty Juritkové ke každé povídce a celkové grafické podoby knihy, kdy se na vizuální podobě medailonků jednotlivých autorů Michal Březina obzvláště vyřádil. O zadní části obálky už raději ani nemluvě.
Radoslav Kozák (editor): Kronika smrti
Vydal: Golden Dog, 2024
Obálka: Michal Březina
Ilustrace: Beáta Juritková
Počet stran: 268
Cena: 299 Kč