Meč a jeho rytíř: A pořád mi do toho rytířování někdo kecá!

Renetar, čtvrtorozený bratr, měl skromný sen – stát se potulným rytířem. To ještě netušil, že na svých cestách získá spojence k nezaplacení. Jako svého nositele si ho totiž vybere upovídaný kouzelný meč, který má ke všemu komentář nebo uštěpačnou poznámku. Renetar tak má o zábavu postaráno, ale to ho od jeho poslání nemůže odradit.

Radovan Kolbaba rozhodně není ve fantasy žánru meče a magie žádný nováčkem. Jeho jméno však bylo doposud spjato především se světem Asterionu. Nyní se v románu Meč a jeho rytíř vrací do žánru, ve kterém se evidentně cítí jako doma, ale mimo hranice svého „obvyklého světa“. A na cestu své novince přibalil pořádný raneček humoru a lehkosti.

Malá vsuvka pro začínající autory: tahle kniha vznikla na základě úspěchu autorovy povídky v literární soutěži Žoldnéři fantasie pořádané Michaelem Broncem coby tváří Strak na vrbě. A pak že literární soutěže nejsou cesta k vydání knihy!

Kecání a sekání

Na počátku se seznámíte s ústředním hrdinou příběhu, Renetarem. Ten coby čtvrtorozený syn je docela „v rejži“ – jeho bratři si rozebrali pro budoucnost lukrativnější povolání jako je duchovní či vojevůdce, a tak Renetar i díky svému nadání pro boj žije s myšlenkou, že jednoho krásného dne ponese hrdě erb svého rodu a proslaví ho coby potulný rytíř. Znáte to – tu si zabojujete s nějakou obludou, tu zachráníte ženu v nesnázích a za pár let vás zná celý kraj.

TEN den má nastat po smrti Renetarova otce. Otec po sobě coby nejcennější dědictví zanechal mocný magický meč, který si k překvapení všech vybere coby svého nositele právě Renetara a hrdě to všem oznámí. K překvapení mladého muže však už od chvíle, kdy vyřkne jméno svého nositele, nezavře… pusu? No, tenhle meč je schopen pohádat se o tom, že nemůže držet pusu, protože technicky vzato žádnou nemá.  A tak mele, popichuje a je uštěpačný až by ho chvílemi mladý muž nejradši zahodil do příkopu. Na druhou stranu je ale kouzelný a dokáže proseknout vše, co mu stojí v cestě. A taky docela známý, takže přitahuje různé lapky a vykuky.

Jak jste již pochopili čeká na vás v Meči a jeho rytíři příjemná, lehkou rukou napsaná fantasy, která má vše, co k žánrové klasice patří. Mladého hrdinu, který se díky své zásadovosti a dobrému srdci nezříká pomoci lidem v nesnázích ani se nebojí žádné výzvy, krásnou dámu v nesnázích, hrdinské skutky i několik dobrodružství, na kterých si může potulný rytíř ve svých začátcích postavit svoji reputaci.

Křivolaké jsou cesty potulného rytíře

Celý příběh je poskládán ze tří pomyslných větších celků. První z nich je detektivního rázu, kdy se rytíř a jeho meč (nebo naopak?) přimotají k vraždě kupce, který vlastnil podobný meč jako je ten Renetarův. Druhý dílek příběhové skládačky vás zavede do kláštera, kde našel svoji budoucnost jeden z bratrů hlavního hrdiny a služeb potulného rytíře je náhle třeba. Pomyslná třetí část je vyvrcholením příběhu, který se táhne na pozadí obou předchozích a vede k rozluštění zájmu tajemného zloděje o magické meče. Renetar musí ukázat charakter a nebojí se nastavit krk pro pravdu a ideály. Zkrátka pravý hrdina!

Jak již bylo řečeno, je Rytíř a jeho meč příjemným oddechovým čtivem. Zápletky jsou postaveny této tezi takříkajíc na míru, nejdou příliš do hloubky ale zároveň nejsou plytké a povrchní, děj rychle utíká, příběh je živý a obsahuje spoustu dílčích příhod. Autorův vypravěčský um rozhodně neurazí, řemeslná zručnost i smysl pro nadsázku nechybí a díky tomu budete knihu číst s lehkým úsměvem. Tahle kniha má svůj osobitý šarm, který žánroví čtenáři zajisté ocení.

Z pohledu čtenáře bych rád vyzdvihl dva detaily. Tím prvním jsou souboje – tady je zřejmé, že Kolbaba ví, o čem píše a akce je podána opravdu chytlavě a se spoustou detailů ohledně zbraní. Druhým bodem je onen ostrý meč. On je totiž ostrý nejen fyzicky, ale i slovně. Jeho držkování a průpovídky ozvláštní i zdánlivě banální příhody. Nebál bych se říct, že právě užvaněný meč je přesně tím kořením, které dává příběhu ty správné grády a bez něj by byla kniha sice milá, ale vcelku tuctová.

Pokud potřebujete při čtení vypnout a bavit se, je Meč a jeho rytíř tím pravým pro vás. Vcelku klasickou fantasy o mladém muži plném ideálů „kazí“ meč, který když nemá do čeho píchnout tak alespoň popichuje – a je to vážně příjemné čtení!

Radovan Kolbaba: Meč a jeho rytíř

Vydaly: Straky na vrbě, 2023

Obálka: Janina Strnadová

Počet stran: 432

Cena: 310,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď