Městečko: Zapadlá díra v lesích, která vás chytne a nepustí

Občas člověk potřebuje dovolenou. A to je přesně případ spisovatele Marcina. Klid, příroda, jezero a společnost jeho přepracované manželky by totiž mohly být receptem na prolomení jeho tvůrčího bloku. A když jako na zavolanou najde Marcin chatu v malebném městečku uprostřed lesů, bude z toho dovolená, na kterou se nezapomíná.

Golden Dog je nakladatelství specializované na horor. Začalo českými kusy, ale v poslední době už se nebojí sáhnout i k produkci zahraničních autorů. Ale polský horor není něco, co byste na pultech knihkupectví / v nabídce e-shopu našli každý den. Což je docela škoda, protože Poláci umí, čehož je duo Cichowlas a Radecki důkazem.

Lesní idylka

Nejspíš vás nešokujeme, když hned na začátku prohlásíme, že Městečko nevsadilo na krutě originální námět, ale spíše na jeho zdařilé zpracování. Nebo snad najdete něco originálního v tom, že ústřední dvojice ve složení vyšeptalý spisovatel a jeho prací ubitá žena vyrazí na dovolenou do chaty, která má být v miniaturním městečku kdesi uprostřed lesů? Chata v lesích – kde už jsme to slyšeli?

Už od prvních stran je jasné, že na téhle skvostně vypadající dovolené v městečku Morwany je něco špatně. Už jen proto, že Marcinovi se zjeví duch jeho mrtvého bratra, který ho před odjezdem varuje. Jenže kdo se zdravým rozumem by věřil na duchy, zvlášť když přitom riskuje, že bude před ženou vypadat jako cvok? A tak po pár hodinách jízdy skončí ústřední dvojice v Morwanech. Jenže ne vše je tak, jak slibovaly brožury.

Autorské duo začíná spřádat hutný příběh o podivném městečku, které ukrývá děsivé tajemství. Jak správně tušíte, ústřední postavy musí čelit stupňujícícím se podivným událostem – od nepřátelských a pomateně působících obyvatel městečka až po přítomnost tří světlovlasých žen. Ano, přesně těch, které najdete na obálce knihy!

Nevysvětlitelné jevy, mrazivé scény a propracovaná atmosféra vás chytnou a nepustí. Polští spoluautoři se nebojí využívat všemožná klišé, která povětšinou fungují. Tu více, tu méně.

Tady dobré, tady ne

Pokud musíme něco ocenit, pak dobrou atmosféru – houstnoucí a čím dál mrazivější. Trojice „těch zlých“ si pohrává s myslí svých obětí a namísto fyzického násilí mezi ně zasívá rozkol a nejistotu. Ústřednímu duu dělá křoví ještě třetí podstatná postava, soukromý detektiv, který však nakonec v rámci příběhu vyznívá vcelku postradatelně.

Zároveň však Cichowlas a Radecki dali do příběhu mnohem víc. Ukázali smysl pro humor (černý, jak jinak), ale také vše trochu okořenili erotickými scénami hraničícími s nechutností a perverzí. Dlouho můžete mít pocit, že jsou tyto scény samoúčelné a slouží pouze k tomu, aby čtenáře šokovaly a zhnusily, ale postupem příběhu pochopíte, že mají své opodstatnění.

Ale pokud máte rádi hrůzu s trochou klišé a nevadí vám sem tam trochu těch prasárniček, budete si chrochtat blahem. Městečko je knížka, kterou si užijete plnými doušky, nebál bych se použít ani slovo klasika. Jen pointa je propracovanější a méně plytká než tomu bývá u podobných žánrovek. Pokud máte na začátku pocit, že přesně víte odkud kam se bude dění ubírat, pak vás poslední třetina rychle vaší sebejistoty zbaví. Ale vzhledem k tomu, že celou dobu v recenzi hovoříme o ústřední dvojici, potažmo trojici postav, pak asi rovnou můžete vypustit předpoklad o bestiálním slasheru který by k podobnému počátku seděl. Jde spíš o rozpletení záhady, i když chvíli trvá než k němu hrdinové vůbec dojdou.

A další malé plus dostávají autoři za využití slovanské mytologie, která je českému čtenáři známá a nejspíš i blízká.

Ale musíme zmínit i jedinou vážnější vadu na kráse. V mnoha scénách odmítnete uvěřit chování postav! Ačkoliv lidé v hororech mívají tendence jít proti svému pudu sebezáchovy, v Městečku jsou hlavní hrdinové mnohdy nekonzistentní a během chvíle jde jejich chování z extrému do extrému. Od lásky k nenávisti či flegmatismu během půl stránky. Navíc mají klíč k záhadě přímo před sebou a mnohokrát minou příležitost si v jejich bídě trochu přilepšit. Přitom se tyhle racionálního čtenáře dráždící nelogičnosti daly vcelku snadno obejít či vypustit…

Pokud jste žánrovými začátečníky, zkuste si pro Městečko nejdřív připravit půdu pár klasickými kousky. Možná by vám sexuální scény a některé úchylnosti mohly přijít „moc“ a vzít vám chuť objevovat variabilitu hororu, možná by mohly přebít slušný a dynamicky podaný příběh i zajímavě vykonstruovanou pointu. Pokud ale máte trochu načteno či nakoukáno, troufnu si říct, že v Městečku se budete cítit jako doma, a čtení si užijete.

Robert Cichowlas, Łukasz Radecki: Městečko

Vydal: Golden Dog, 2022

Překlad: Honza Vojtíšek

Obálka: Jiří Arbe Miňovský

Počet stran: 360

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď