Nedej se, vyvolený!

Rainbow Rowellová je u nás známá spíše jako autorka young adult romancí. Její poslední česky vydaná kniha ale vstupuje do vod fantastiky, a činí tak tím nejlepším možným způsobem. Její variace na příběh typu Harry Potter totiž přímo překypuje hravostí a vtipem.

nedej-seSimon, hlavní hrdina knihy Nedej se, je vyvolený – nesmírně mocný mág, který je už od narození předurčen porazit Zlořáda Pletichu, největšího nepřítele kouzelníků, po jehož útocích zůstává jen mrtvá země bez špetky magie. Teď, v posledním ročníku kouzelnické školy, už všichni vědí, že finální střet se blíží – jenže tradiční kouzelnické rody všeobecnou hrozbu ignorují a raději se soustředí na snahu svrhnout Mága, vůdce všech kouzelníků, ředitele školy a shodou okolností také Simonova opatrovníka. A do toho záhadně zmizí Simonův spolubydlící a zapřisáhlý nepřítel Baz, což nemůže znamenat nic dobrého. Simon se tak musí spolehnout jen na svoje nestálé magické schopnosti a nejlepší kamarádku Penelopu, aby se mu povedlo všechny tyhle potíže vyřešit – a zůstat přitom naživu.

Harry Potter, ale ne tak docela

První, co člověka při pohledu na souhrn děje Nedej se napadne, je Harry Potter, a to naprosto oprávněně. Byla by ovšem škoda proto knihu okamžitě zavrhnout. Autorka si totiž bere na paškál samotného Harryho Pottera, ale hlavně celý zástup podobně laděných sérií, které se po jeho úspěchu vyrojily. A tak se v ději objevují lecjaká klišé tohoto nyní už plnohodnotného žánru: magické školy s tajemně všemocnými řediteli (ještě navíc v Británii), hlavní trio hrdinů ve složení dva puberťáci a jejich až moc chytrá kamarádka, extrémně zle zlý záporák a čistokrevné magické rody, které mají velmi jasné názory na to, kdo všechno by neměl mít přístup k magickému vzdělání.

Jenže v Nedej se skončí všechny tyhle už ohrané prvky postavené na hlavu, a čím skeptičtější vůči nim jste, tím víc budete překvapeni, až se jich část úplně rozplyne a zbytek sice zůstane přesně takový, jak jste odhadovali, ale ve výsledku vykreslí úplně jiný svět a příběh, než se zpočátku zdálo. Celá kniha je prodchnuta hravostí a vtipem, a co na první pohled působí jako kopírování a předvídatelnost, to se pozornějšímu čtenáři odhalí jako parodie a domýšlení důsledků.

Bohaté po všech stránkách

Kniha je dějově hutná – pojednává totiž sice jen o posledním roce Simonových studií, ale není ze série (už to je plus; samostatný fantasy román tohoto typu je jev v současnosti prakticky nevídaný), a proto v různě roztroušených zmínkách a historkách nastiňuje i události z předchozích ročníků – ale zároveň zvládá s překvapivou mírou detailu vykreslovat jak postavy, tak svět, do kterého je zasazena. Magická komunita totiž v tomhle případě velmi nutně potřebuje obyčejné lidi, protože její magie je založena na slovech. A to nejen na ledajakých slovech nebo na speciálním magickém jazyku, ale na každodenních frázích, ustálených obratech, populárních hláškách a podobně. Čím víc nemagická část populace nějaké slovní spojení používá, tím silnější kouzlo se z něj stává. Tady je třeba vyzdvihnout kvalitní překlad, který zachovává hravost originálu a dobře zprostředkovává, jak důležitá jsou slova i záměr, s nímž jsou pronášena. Díky němu i čtenář ocení, jaký výkon je seslat ne kratičkou větičku, ale rovnou celou báseň.

V Simonově světě navíc magii nestudují jen lidé, ale třeba i jezinky a upíři, a s těmi starými rody to taky není tak jednoduché, aby se automaticky dalo položit rovnítko mezi „čistokrevný“ a „zlý“. Nehledě na to, že politická agenda může nabýt různých podob a míry, a ani na proroctví se nedá úplně spoléhat…

To nejlepší? „Hrdinové“

Nosným prvkem knihy jsou ale postavy, ke kterým musí cítit sympatie i zapřisáhlý cynik a nepřítel young adult (jako je třeba autorka recenze, která se poctivě přiznává, že ke knize přišla jako slepý k houslím a normálně by po ní nejspíš vůbec nesáhla). Simon je totiž ten nejhorší vyvolený, jakého by si kdo mohl přát – ne proto, že by byl fracek nebo se nesnažil, ale protože jeho magie se spouští sama od sebe ve víceméně náhodných momentech a s o to ničivějšími důsledky. Jenže i přes tuhle kosmetickou vadu na svém údělu zachránit svět je Simon sympatický klučina, který je víceméně smířený s tím, že pro svůj osud umře, ale to neznamená, že nezkusí aspoň zatnout zuby a vydržet, aniž by sklouzával k hysterickému fňukání nebo se ze všeho snažil nějak vyvlíknout. Penny jakožto jeho nejlepší kamarádka je nejen vysoce schopná, ale také zajímavá jako postava sama o sobě, a hlavně je pragmatická. Vzhledem k tomu, že v knize se střídají vypravěči, z nichž jedním je právě Penny, je její praktický a místy až kousavý styl vyprávění příjemným osvěžením, díky kterému má kniha spád a nepolevuje v tempu ani ve chvíli, kdy je potřeba spíš sdělovat informace než postupovat v ději. Naopak Agáta – dívka, o které se všeobecně předpokládá, že s ní Simon skončí – je svým éterickým a princeznovským vystupováním protipólem Penny, ale i v ní je toho víc, než se zdá, a byť nemá zdaleka tolik prostoru jako ostatní, dojem zanechá.

Výčet protagonistů uzavírá Baz – upír, příslušník jednoho z těch „špatných“ starých rodů, Simonův úhlavní nepřítel a vůbec takový tmavovlasý Draco Malfoy, který vyžaduje pozornost všech (a zdaleka nejvíc Simona) i ve chvíli, kdy vůbec není na scéně. Spolu se Simonem představují hlavní vypravěče a jejich odlišné pohledy na stejné události, spolu s jejich postupující romancí – protože ano, tihle dva to nakonec dají dohromady, a to takovým způsobem, že čtenáři nezbyde než jim fandit – jsou nejsilnější stránkou celé knihy. (Stojí za zmínku, že Nedej se svým způsobem navazuje na autorčinu dříve vydanou a i u nás publikovanou knihu Fangirl, jejíž hrdinka právě na tenhle pár píše fanfikce.)

Nedej se je vtipná, svižná s po všech stránkách vyvážená kniha, která se drží hranic svého žánru a zároveň je překračuje. Děj vás zaujme, svět oceníte minimálně stejnou měrou jako přímočarý styl vyprávění a postavy si rovnou zamilujete, v neposlední řadě i díky skvělé zvládnuté romantické lince, který nezabředává do úvah o citech a o tom co by se mělo či nemělo, protože na takové věci prostě není čas. Je totiž potřeba hlavně porazit záporáka… a nedat se.

Rainbow Rowellová: Nedej se
Překlad: Jana Kunová
Vydal: Yoli, 2016
Obálka: Anna Gorovoy a Soňa Šedivá
Počet stran: 496
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď