Noční motýl: A z kukly se vylíhla… vražda

Obliba historických detektivek mezi čtenáři i autory poslední dobou výrazně stoupá. U Ondřeje S. Nečase se navíc jedná o žánr, který velmi dobře zná a má s ním zkušenosti; možná si vzpomenete na jeho příběhy o hejtmanu Ambrožovi. Nečasův novinkový Noční motýl jde však vlastní cestou, i když…

Pokud se těšíte na další z případů hejtmana Ambrože, máte smůlu. Ondřej S. Nečas totiž rozjíždí zbrusu novou sérii s novým hlavním hrdinou – Mojmírem Mrázem ze Žezlic. Ale popravdě – jedná se spíše o změnu formální; vše, co jste na Nečasových detektivkách měli rádi, zůstává zachováno.

Noční motýl nebo noční můra?

Přesto, že se Noční motýl tváří jako „seriózní“ historická detektivka, autor nezapře své kořeny. Do děje totiž přidal svůj oblíbený atribut ve formě fantasy prvku. Ten dokonce dal jméno celé knize. Ale k tomu se dostaneme až za chvíli.

Celý případ se točí okolo uprchlé dcery Mojmírova přítele. Ta ve snaze vyhnout se domluvenému sňatku zmizela „o pár vesnic dál“ s partou potulných komediantů. Jenže poslední zprávy hovoří o tom, že dívka již není mezi živými, proto je do akce povolán coby zkušený vyšetřovatel Mojmír Mráz a jeho minitým, ke kterému se přidá ještě bratr nezvěstné.

Mojmír ovšem netuší, že v oblasti, kam míří jeho kroky, se děje mnohem víc nepřístojností, než by bylo milo. V lesích se totiž začíná znovu objevovat dávná legenda – víla zvaná Noční motýl, která je předzvěstí problémů a smrti!

Detektiv velmi staré školy

Vzhledem k tomu, že děj příběhu je zasazen do 15. Století, můžeme o Mojmíru Mrázovi ze Žezlic hovořit jako o nefalšovaném detektivu staré školy. Pátrání probíhá pouze pomocí vyptávání, skládání faktů a velké dávce logické dedukce. To vše musí uplatnit Mojmír a jeho pomocníci. Postupem času se ukazuje, že případ je mnohem zamotanější, než by se mohlo zdát; zavražděná dívka a Noční motýl mezi sebou mají vazbu, jejíž rozpletení bude řádně zapeklité.

Nečas dokáže velmi dobře pracovat s atmosférou příběhu. Dávkuje čtenáři fakta a stopy pěkně po troškách, přičemž nemá strach pěkně mlžit a napínat. Dobře dokáže také prodat postavu Nočního motýla – bytost obestřenou legendami, za kterou však (nejspíš) stojí reálný člověk. Mystika, pověry a snaha lidí věřit tomu, čemu věřit chtějí namísto toho, co reálně vidí – to jsou důležité složky, které vyšetřujícím příliš nepomáhají a svádí je z cesty. Důležité je, že na samém konci dokáže autor prostřednictvím svých hrdinů veškeré nadpřirozeno vysvětlit a zdůvodnit události s ním spojené; nevsází na věci typu „za to může duch“ nebo „nevíme jak se to stalo protože zasáhlo nadpřirozeno“. Díky tomu má čtenář na samý závěr uspokojivý pocit a možná i bude i trochu překvapen kterak z toho Nečas dokázal vybruslit.

Je třeba zmínit i to, že Noční motýl není žádnou poklidnou selankou; během vyšetřování jde často o život, namísto suchého pátrání a mudrování u krbu čekejte spíše text akčnějšího ražení s dynamicky zpracovanými honičkami. Nečas má čtivý styl, stránky vám budou ubývat rychle, atmosféra vám učaruje. Tady jsou autorovy zkušenosti jasně znát!

Závěrečné odhalení viníků není jen tak vycucané z prstu, ale stojí na pevných základech a sesbíraných důkazech, takže je uvěřitelné, byť možná lehce překombinované. S touhle složkou si Nečas poradil na výbornou.

Společenstvo pátračů

Co se však příliš nepovedlo jsou postavy jako takové. Přesto, že roli hlavního hrdiny by měl zastávat Mojmír Mráz, dostává zhruba stejně prostoru jako jeho kolegové, ne-li ještě méně. Výsledkem je, že pátracímu týmu chybí vůdčí osobnost, nikdo z detektivů nedostane tolik prostoru, aby se jeho postava moha výrazněji vyprofilovat a čtenář se příliš nedokáže s postavami ztotožnit a prožívat jejich dobrodružství příliš intenzivně. Je to škoda, protože jak bylo řečeno výše, příběh sám o sobě není vůbec špatný.

Dalším autorovým hříškem je, že jednotliví členové pátrací skupiny příliš nespolupracují – levá ruka neví, co dělá pravá, což často vede k tomu, že to, co by tým snadno sfoukl, znamená pro zapáleného jedince toužícího po individuálním úspěchu nebo vedeného okamžitým impulsem smrtelné nebezpečí.

Výsledkem je, že vám žádný z vyšetřovatelů příliš neulpí v paměti – spíše všichni splynou v jedno velké šedé klubko bez zapamatovaných detailů. Logika přitom říká, že když píšu úvodní knihu nové série s jasně avizovaným hlavním hrdinou… Není to sice nic, co by knihu pohřbilo, ale vzhledem k Nečasovým zkušenostem se jedná o nevyužitou šanci zavrtat se do srdcí čtenářů prostřednictvím silného charismatického hrdiny, kterým má Mráz bezesporu potenciál být.

Ondřej S. Nečas dokázal detektivní případ se silnou příměsí mystiky řádně zašmodrchat a uspokojivě rozplést. Jen škoda, že se možná až příliš zaměřil na vyšetřování a nepohrál si více s postavami.

Ondřej S. Nečas: Noční motýl

Vydal: Mystery Press, 2019

Obálka: Lubomír Kupčík

Počet stran: 240

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď