Nová smlouva: TY jsi chtěl být zpátky ve hře!

První dva díly litRPG série Obránce perimetru Michaela Atamanova byly víceméně uzavřeným příběhem. Nyní je však na stole nová smlouva a možnost vrátit se do virtuálního vesmíru počítačové hry Obránce perimetru. A nadšený hráč Ruslan opět neváhá vypůjčit si cizí postavu a vrhnout se do hlubin vesmíru v boji s mimozemskými cizáky.

Začalo to nevinně. Zapálený počítačový hráč Ruslan dostal nabídku „vypůjčit“ si postavu zazobaného chlapíka a strávit půlrok ve virtuální realitě v pro něj neznámé hře Obránce perimetru – vesmírně strategii pro horních deset tisíc. Zahrát si a slušně si vydělat – co může být lepšího? Jenže jak se ukázalo, háčků měla tato zdánlivě jednoduchá nabídka mnoho, a pěkně ostrých. Ale i přesto Ruslan neodolá nabídce nové smlouvy (inu, má trochu absťák) – jenže tentokrát si bude pravidla určovat on!

LitRPG? Ehmm..

O předchozích dílech série Obránce perimetru se dalo říct, že se jedná o žánr litRPG. Tento žánr představuje mix klasického příběhu v literární podobě a počítačové RPG hry prezentované statistikami hlavního hrdiny i ostatních postav, zvyšováním dovedností a proměnlivými vztahy různých frakcí k hlavnímu hrdinovi.

Třetí díl, Nová smlouva, má však v sobě RPG prvků opravdu pomálu, člověk by se už nebál hovořit spíše o lehce modifikované space opeře než o čistém litRPGčku. Už u konce předchozího dílu jsme byli trochu na hraně, ale tentokrát text přepadává do čistě literární formy poměrně výrazně; to ovšem nic neříká o kvalitách knihy, jen o její žánrové škatulce.

Podruhé – a odznova!

Pojďme se ale vrhnout na knihu jako takovou. Jak již sám název Nová smlouva napovídá, dostane Ruslan druhou šanci zahrát si za postavu prince George, se kterou již ve svém prvním herním půlroce nasbíral solidní úspěchy v boji s mimozemskými nepřáteli ve vesmíru i lidskými protivníky u jednacích stolů. Zároveň se však během Ruslanova pobytu ve virtuálním prostředí v reálu odehrály nepříjemnosti, jejichž opakování se mladík snaží vyvarovat. Na jedné straně se mu po hře stýská, na druhé nechce opakovat stejné chyby – a tak se rozhodne, že pokud druhá strana přistoupí na jeho podmínky, půjde do toho znovu. A než se naděje, je i s pofidérními přísliby zpátky ve hře…

A sakra! Ruslan/Georg se nestíhá divit. Za dobu, co za prince Georga, propůjčenou postavu, hrál jeho právoplatný majitel, šlo vše, co Ruslan pracně vybudoval, velmi rychle do háje. Georg se stal tím samým srá… ehm, bastardem, kterým byl předtím – líným špekatým závislákem na drogách, který pro svůj klid udělá jakýkoliv ústupek. Nezbývá tedy než se znovu ujmout role, vzít věci pevně do rukou a začít budovat ztracenou reputaci.

Nová smlouva je ve své podstatě nový začátek, nebo spíš nová kapitola, příběhu. Pokud jste nečetli předchozí dva díly, nemáte šanci se v hromadě postav a komplikovaných vztazích zorientovat; byť se jedná o „restart“, návazností je stále mnoho. Vy ostatní budete mít radost ze setkání s mnoha známými postavami, ačkoliv se poměry opravdu radikálně pozměnily.

Před Ruslanem stojí kopa výzev: dát Georga opět aspoň trochu do formy, nastolit železnou disciplínu a u svých jednotek, sehnat peníze na téměř cokoliv, stát se respektovaným velitelem a představitelem rodu, urovnat vztahy s dcerou, zastavit invazi mimozemských cizáků a ubránit svěřený sektor… Ufff, tohle všechno zvládnout bude vážně fuška.

Ve svých vlastních stopách

Ani třetí díl série příliš nevybočuje ze zaběhnutého schématu. Atamanov nestaví děj na vesmírných bitvách, ačkoliv válka s mimozemskými agresory je jedním z hlavních témat. Spoléhá především na konverzaci, politiku, intrikánství a budování vztahů, řetězec příčin a z nich vyplývající důsledků; zkrátka roztočí kolotoč událostí a nechává věcem doslova živelný průběh. Ruslan musí mnohdy balancovat na hraně při jednání s potenciálními spojenci a mimozemskými rasami; naštěstí má po svém boku nedocenitelného (a mnohými nedoceněného) spojence v podobě androidky i další moudré rádce. Mnohdy je nucen vsadit dobré jméno, občas hazarduje i se životem.

V průběhu příběhu dochází k mnoha zlomům – zvrat střídá zvrat, beznadějné situace si podávají u prince Georga dveře a popularita této persony klesá u mnoha osob ke dnu jako Titanik. Ale co, když nejste populární ve svém rodu, založte si vlastní stát!

A ano, dojde i na vesmírné bitvy, ale opět nečekejte žádné velké hody. Atamanov se nevyžívá v popisech vesmírných lodí ani velkolepých bitev. Je spíše kovaný v politických hrátkách a konverzačních přestřelkách, jeho popisy bitev stačí na hrubou představu co se děje, což ale v konečném důsledku nakonec poslouží svému účelu a nijak zásadně nevadí.

A ještě jednu složku, která dává knize ráz a funguje naprosto dokonale, musíme zmínit. Atamanov zasadil děj do barvitého světa, ve kterém se prolínají různé rasy, bojují spolu lidské rody a lidé se chovají jako opravdoví hajzlíci snažící se urvat co nejvíc pro sebe. Díky tomu působí příběh živě, dává čtenáři možnosti objevovat, domýšlet si a především mu budete věřit. Objeví se i zbrusu nová rasa, nové technologie… Zkrátka, autor se nebojí nových nápadů, ale nepřidává je na sílu nebo účelově, ale stávají se součástí děje jaksi organicky, nerušivě.

Nová smlouva je poměrně netypická a naprosto skvělá. Sled událostí je doslova strhující, a dokud knihu nedočtete, neodtrhnete se. Třetí díl zodpoví spoustu otázek a přinese opravdu VELKÁ překvapení. Pokud jste měli pocit, že zejména druhý díl byl dost našlapaný, tak vězte, že třetí ho hravě strčí do kapsy. Jediné, co vám bude vrtat v hlavě, je otázka jak je to vlastně s tou hrou a realitou nebo co to vlastně sakra ten Obránce perimetru je?

Při čtení bude trochu vadit fakt, že Georg má neuvěřitelné štěstí – cokoliv udělá se mu podaří, ani v nejhorších chvílích a situacích nešlápne vedle. Neúspěch by knihu značně oživil, učinil méně předvídatelnou, takhle čtenář dlouho předem tuší, co se chystá (ale naštěstí si to stejně ze všech kontextů nedokáže plně poskládat dohromady).

Nová smlouva rozhodně není čekáním na závěrečný díl tetralogie Obránce perimetru. Uděje se toho opravdu mnoho, a často budete řádně překvapeni. Prince Georg znovu řádí jak černá ruka a jeho eskapády jsou nebývale zábavné a vykutálené. Knihu doslova zhltnete, nemá snad žádné hluché místo! Snad jen té RPG složky mohlo být více…

Michael Atamanov: Nová smlouva (Obránce perimetru 3.)

Vydal: Fantom Print, 2019

Překlad: Martin Kapalka

Obálka: V. Manyukhin

Počet stran: 320

Cena: 319 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď