Ohlédnutí: Návrat stínu

Štěstí ve stínech je název prvního dobrodružství Nočních běžců. Pohledná dvojice špehů se čtenářům představila ještě ve dvou dalších pokračováních, a nyní se Alek a Seregil vrací po devíti letech v knize Návrat stínu počtvrté. Přestože od jejich poslední společné cesty uběhlo mnoho let, Noční běžci mají žánru sword and sorcery stále co nabídnout a přináší vám další příběhy, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech.

Noční běžci 04 - Návrat stínuVarování na úvod: knihu nelze číst samostatně. První tři díly seznamují čtenáře s postavami, z nichž některé provází naše hrdiny i v dalších pokračováních, a uvedou ho do děje. Knihy jsou vzájemně propojeny známými lokacemi, přestože každý z příběhů Nočních běžců je uzavřenou epizodou. Za zmínku rovněž stojí, že i v novějších pokračováních (z nichž je Návrat stínu první) se objevují časté odkazy na úvodní trilogii.

„Nad ním se vynořily tmavé, vousaté obličeje a tvrdé, surové ruce ho držely dole. Kdosi zvedl lucernu. Někdo jiný popadl tyč mezi jeho rukama a stočil ji tak, až měl Alek pravou ruku na okraji lůžka. Zazněl ostrý rozkaz a část mužů se stáhla, aby uvolnila místo zavalitému muži, který držel malé značkovací železo. Ruce tlačily Alekovi na hruď, nohy a ramena, zatímco ten bastard ho popadl za zápěstí a přitiskl kov na vnitřní stranu předloktí.“ (str. 63)

Hlavními hrdiny knižní série jsou špehové a zloději Seregil a Alek. Seregil je plnokrevný Aurënfaie, který umí mistrovsky získávat informace a řešit nejrůznější náročné úkoly. Na ruce má viditelné stopy po dračím kousnutí a neodpouští nikomu, kdo ho zradí.

Alek působí nevinněji a bezelstněji, ačkoliv je stejně dobrý zloděj a špeh jako Seregil. Jeho největší předností je lukostřelba, má i neobyčejně bystrý úsudek. Oddanost, kterou Seregilovi projevuje, se u něj postupem času stále více prohlubuje.

 „Kuchyňská magie,“ zavrčel Alek, zakrývající rostoucí strach falešnou drzostí. „To zní jako pěkně odporný pudink.“

Yhakobin se usmál a postavil se pod okraj klece se zlatou pípou a paličkou.

Když mu alchymista zatloukal ostrý konec pípy do hrudi, Alek tam mohl jen viset a křičet. (str. 133)

Z rok trvajícího nicnedělání v době války proti Plenimaru jsou Alek se Seregilem vytrženi rozkazem královny Phorie. Mají se vypravit do Seregilovy domoviny, aby přivedli z dobrovolného exilu její mladší sestru, princeznu Kliu. Tím začíná jejich nové dobrodružství, které se ale samozřejmě zvvrtne – oba skončí v otroctví a stávají se majetkem dvou zcela rozdílných pánů. Alekova pána zajímá pouze jeho krev, ze které pomocí alchymie stvoří Alekovo předpovězené dítě; stvoření, které citelně zasáhne do života obou Nočních běžců. Seregilovým pánem se stává muž z jeho minulosti. Zrádce a nyní otrok, který doufá, že jako svobodný bude mít svého vlastního otroka, si zvolil právě Seregila. Noční běžci jsou nyní rozděleni a musí se spoléhat jen na své vlastní schopnosti.

Seregil do něj zatlačil a pokusil se vstát, ale Alek se nepohnul. „Aleku?“

Byl příliš bezvládný a tichý. Seregil se zvedl na lokty. Alek ležel tváří vzhůru, paže stále široce rozpřažené, aby Seregila chránil, a z hrudi mu trčely dva šípy – jeden kousek od srdce, druhý těsně pod hrdlem.

Smrtelné rány. (str. 265)

V knize je vykreslen neobyčejně propracovaný svět, který láká k dalšímu objevování. Čtenář si může vychutnat vztah Seregila s Alekem a hádat, jakým směrem se bude děj dále ubírat. Příběh plyne lehce, je v něm mnoho výborně napsaných a zapamatovtelných okamžiků, kvůli kterým stojí za to jej číst dál a následně i přes drobné nedostatky sáhnout po pokračování.

Postavy jsou převážně dobře prokreslené. Každá zůstává pro čtenáře zajímavou a přitažlivou, především díky průběžně se odkrývajících střípkům z minulosti každého z výraznějších hráčů. Některé postavy autorka podala trochu moc černobíle, ale charakter většiny z nich je naštěstí daleko pestřejší. Mají pro svá jednání nejrůznější důvody, velkou roli hrají také vedlejší motivy a celá řada dalších faktorů, díky kterým je děj košatější.

Knihu tvoří několik dějových linií, ve kterých se i přes jejich proplétání čtenář dokáže velmi dobře zorientovat. Knize bych vytkla několik drobných překlepů. Příběh jako celek působí silným dojmem, zanechává ve čtenáři mnoho emocí a motivuje k přečtení dalších dílů.

Lynn Flewelling: Návrat stínu (série Noční běžci)
Vydal: Fantom Print, 2013
Překlad: Hana Vlčinská
Obálka: Miguel Coimbra
Počet stran: 287
Cena: 269 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď