Packy, packy, pacičky: I v textové podobě je Deadpool fakt zábavný chlapík!

Postava Deadpoola se na žebříčku popularity usadila na předních příčkách. Filmy, komiksy – ve všech zpracováních tenhle užvaněný supernezastakmochrdina sbírá kladné body. Jenže v Marvelu se rozhodli si trochu zaexperimentovat, takže jsou Packy, packy, pacičky ryze textovým dobrodružstvím bez jediného obrázku!

Hned na začátku si to zopakujeme ještě jednou – Packy, packy, pacičky NEJSOU komiks! Je to ryze textová záležitost! A ano, je v tom Deadpool, téměř na každé z těch tří stovek stran. To jste nečekali, co?

Okamžitě se určitě začnete ptát: jaké to teda je? Funguje to? Stojí to vůbec za to číst? Odpovědi jsou: skvělé, ano a ano! Ale abychom to neodbyli jen třemi slovy… Co dělá Deadpoola Deadpoolem? Inu, především jeho schopnost přežít téměř cokoliv díky jeho superschopnosti (a superprokletí zároveň). Dále pak užvaněnost, absolutní absence pudu sebezáchovy, ujeté situace vyšperkované skvělými hláškami a opět absolutní absence, tentokrát ale respektu ke komukoliv a čemukoliv. Stefan Petrucha se ujal nevděčného úkolu převést „užvaněného žoldáka“ do textové podoby – a všechna čest, provedl to naprosto skvěle.

Petrucha si je vědom, do čeho se to pustil, i jaké jsou silné stránky komiksu i textu; má totiž zkušenosti s tvorbou obou formátů. Ostatně, mnohdy to dává najevo a setkáte se s větami typu: „Kdybychom byli v komiksu, byla by tu teď velká bublina s nápisem BOOOM.“. Díky textu zase můžete nahlédnout do Deadpoolovy hlavy – a zjistíte, že tam má pěkně přeplněno. Minimálně další dvě osobnosti si mezi sebou mnohdy popovídají, občas promlouvají (stejně jako hlavní hrdina sám) i ke čtenáři a královsky vás pobaví, protože Deadpool glosuje snad všechno, a jeho břitký humor má grády. O tom, že hlavní hrdina nemá žádný respekt už jsme mluvili, takže se budeme trefovat do Deadpoola samého, dalších hrdinů Marvelu (přičemž si na stránkách knihy zahostují Spider-Man s tetičkou a Hulk), autora knihy, jeho agenta a zhruba půlky světa ztvárněného v knize i toho reálného. Dozvíte se i několik zajímavostí ze zákulisí tvorby komiksu. Dojde také na kupu ujetých situací – prostě vše to, proč tohohle chlapíka s katanami milujete, dostanete v pořádném množství a plně funkční a srovnatelné s komiksovým ztvárněním.

V souvislosti se zábavností musí padnout i jméno překladatele Filipa Drlíka, který dokázal většinu vtipů, které by byly pro českého čtenáře mnohdy těžko pochopitelné v důsledku neznalosti amerických populárních osobností a reálií, dokonale počeštit. Klobouček, díky tomu vyznění celé knihy a její zábavnost vystoupaly ještě o několik levelů výše!

Pokud se ptáte o čem Paci, paci, pacičky vlastně jsou, pak vás zaručeně potěšíme. Deadpool se totiž vrhne na chov štěňátek, malých, roztomilých kuliček, které… se každou chvíli mohou změnit na obrovská vražedná monstra. Prostě chvilku ňuňu hafík a najednou kurvadrát, co je to za hnusnou vobludu? O tom, že při likvidaci bude život likvidátora v žoldu S.H.I.E.L.D.u mnohokrát viset na vlásku není pochyb, že bude rozmláceno všechno v okolí nejspíš také ne, a že nebude ublíženo nevinným a štěňátkům naštěstí také ne. Deadpool má totiž své zásady, a ať je jaký chce, má naprosto jasno v tom, komu chce ublížit. Jinými slovy: čekejte obrovskou dávku potrhlostí, šaškování a opiček (ano, i to se dá zpracovat v textové podobě), lovestory nejen se štěňátky, svižné akční scény i prázdné tlachání o ničem a o všem.

Jde jen o to, zda tuhle dávku bezmyšlenkovitosti, ujetosti a s prominutím „keců“ vydržíte. Pro puberťáky dokonalá zábava, pro starší čtenáře ideální relaxační čtení na pročištění hlavy. Pro některé čtenáře ovšem možná až moc pubertální kniha. Děj je složen dlouhou dobu ze slepených scén bez jasnějšího směrování, konec je možná až moc překombinovaný a našly by se i nějaké další mušky. Ale pokud je Deadpool vaše krevní skupina, pak vám Packy, packy, pacičky budou sedět jak zadnice na hrnec a drobnosti hodíte za hlavu.

Stefan Petrucha: Deadpool: Packy, packy, pacičky

Vydal: CREW, 2021

Překlad: Filip Drlík

Počet stran: 312

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď