Pevnost 01/2022: S fantastikou do nového roku

První Pevnost nového roku 2022 vám nabídne plno zajímavého. Na své si tentokrát přijdou především nadšenci pro českou fantastiku, ovšem ani ostatní nepřijdou zkrátka! V lednovém čísle vám redaktoři přinášejí i několik tipů na co zajít do kina nebo kouknout v telce. A samozřejmě nechybí žádná z dalších oblíbených rubrik – historie, videohry, deskové hry a komiksy.

Filmové novinky

Co nového ve filmovém světě? Inu, můžete se těšit třeba na nějaký ten animák. Kateřina Stupková například vyrazila na Encanto a Vendula Kreplová očíhla Kouzelného draka. Od Venduly se navíc i dozvíte, jak se to má i se sci-fi postapokalyptickým Finchem. A kdybyste měli zájem o něco napínavého, tak mrkněte na mysteriózní thriller Poslední noc v Soho, který si vzal na starost Jakub Merc. A pokud byste raději něco komiksového, pak se koukněte na článek Jiřího Pavlovského, který zhodnotil Eternals.

Do kin se chystají noví Krotitelé duchu, takže je nemyslitelné, aby se tahle záležitost neobjevila i v lednové Pevnosti. Společně s Karlem Ryškou si připomenete původní filmovou verzi, abyste byli v obraze, protože novinka s podtitulem Odkaz tak trochu navazuje na tuhle oblíbenou klasiku. Karel si vzal na starost i další velký fenomén jménem Spiderman. V článku tohoto redaktora se dozvíte něco o tom, jak komplikovaná byla cesta pavoučího muže na filmová plátna, a projdete si jednotlivé filmové verze s Tobim Maguierem, Andrew Garfieldem a samozřejmě Tomem Hollandem. A samozřejmě nechybí několik slov o novém filmovém dobrodružství pavoučího muže s názvem Bez domova.

A nakonec je tady ještě dlouhý článek Daniela Storcha a Borise Hokra ke Kolu času. Tenhle tandem vás provede jak knižní sérií, tak aktuálním seriálovým zpracováním.

Česká akční fantastika jede

V lednovém čísle se na své si určitě přijdou čtenáři české fantastiky. Monika Dvořáková se rozepsala o Kronově odkazu, závěrečném díle trilogie Projekt Kronos. Navíc se můžete těšit i na rozhovor se samotným autorem Pavlem Barešem. Pokud máte v oblibě alternativní historii, pak by vaší pozornosti určitě neměla ujít novinka Tomáše Bandžucha a Marka Skřipského Úsvit černého slunce. Dvojici autorů pro vás vyzpovídal Martin Fajkus. A protože rozhovorů není nikdy dost, tak je tady ještě Františka Antalová se svými otázkami pro Petru Kubaškovou spisovatelkou čarodějnické trilogie Čarodějky malostranské, Tajemství stříbrné čarodějky a Čarodějky a zlatý elixír. Mezi novinkami z českých luhů a hájů nechybí ani František Kotleta a jeho přírůstek do série Legie, kterou páchá společně s Kristýnou Sněgoňovou. A tentokrát se můžete těšit na čtvrtý díl s názvem Rudý vrabčák, kterého si nemohl vzít na starost nikdo jiný než přeborník na českou akční fantastiku Martin Bečvář.

Martin ovšem čte i zahraniční tvorbu. Třeba si můžete přečíst jeho recenzi hororu Běsnění Kojota (Owl Goingback) nebo novinky Joea Abercrombieho Potíže s mírem. Kateřina Stupková zase přináší debut Finbara Hawkinse s názvem Čarodějnice. Pokud jste fanda Warcraftu, pak si určitě nenechte ujít článek Jakuba Merce o literárním průvodci tímto světem s názvem World of WarCraft: Putování Azerothem 1 – Východní království. Tenhle kousek si užijí jak kovaní veteráni a znalci tohoto světa, tak i ti co s ní teprve seznamují. V lednovém čísle si můžete také dopřát recenzi Borise Hokra na Černou píseň, druhý díl série Čepel krkavce od Anthonyho Ryana. A pokud máte slabost pro artušovské legendy, tak se vrhněte na Mýtonoše Tracy Deonnové, kterého si přečetla a zhodnotila Adéla Košařová.

S Michalem Tesáčkem zase zjistíte, jak seto má s japonskou detektivkou Sódžina Šimady Případ astrologických vražd. Sci-fi nadšenci se mohou těšit na nový román ze světa Star Treku s názvem Picard – Temný závoj (James Swallow), který si samozřejmě vzala na starost pevností znalkyně Alexandra Petáková. Na scifisty čeká i recenze Jana Nohovce na román Do temnoty, první díl military sci-fi série Odyssey one od Evana Currieho.

Případně si můžete dopřát sci-fi povídku Adély Věchetové Kalouskové s názvem Lekce aplikované diplomacie nebo fantasy příběh V hlubinách starších než život od Karla Doležala.

Komiksy a herní zábava

V komiksové rubrice se dočkáte třeba Klece (Dave McKean), Šninklovi veliké moci (Jaen van Hamme) a příběhu o Jacku Rozparovači v komiksu Z pekla (Alan Moore a Eddie Campbell). Všechny tyhle kousky si prostudoval Boris Hokr. Vládce Pevnosti Martin Fajkus zavítal do Krajiny půlnočních stínů Michaela Straczynskiho a David P. Stefanovič se věnuje prvnímu dílu Parchantů z Jihu s podtitulem Takový to byl muž. A jako bonus je k Pevnosti přibalen první díl Berserka (Kantaró Miura).

Komiksová tématika pronikla i do videoherního světa v podobě Guardians of the Galaxy. Dále se v lednové Pevnosti dočkáte vojenské střílečky Call of Duty: Vanguard či se můžete seznámit s novým kouskem ze světa pokémonů Pokemon Shining Pearl. A na konec je tady ještě hororová záležitost The Dark Pictures Anthology: House of Ashes.

Hráči dekových her si mohou v článku Jakuba Zahradníka přečíst o tom, jak vypadá deskoherní verze knižní série Rudý úsvit. A Filip Gotfrid vám zase představí Century – Nový svět a Baladu.

Ani v lednovém čísle nesmí samozřejmě chybět nějaká ta historie. Františka Vrbenská vám řekne něco o životě Grigorije Jefimoviče Rasputina a Tomáš Bandžuch se věnuje kolaborantům Bronislava Kaminskiho.

První číslo Pevnosti roku 2022 přináší spousty a spousty tipů, kterými si můžete zkrátit stále ještě dlouhé zimní večery, takže určitě neváhejte a skákněte si pro ni do nejbližší trafiky.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď