Pohřbení: Kostlivci ve skříni, kostry v zemi

Podtitul obálky knihy Kendry Elliot Pohřbení hlásá hrdě: „romantika & napětí“. Z toho běžný čtenář vyvodí, že tento titul bude zřejmě určen primárně dámské části čtenářské obce. A právě proto jsem se vydavatelství Mystery Press rozhodl nabídnout na knihu pohled mužského recenzenta. Byl jsem připraven domnělý slaďák nijak nešetřit, leč realita je nakonec trochu jiná než prvotní očekávání…

Krok od hrobu

Již počátek knihy doslova „přetéká romantikou“ – autorka totiž poměrně naturalisticky líčí nález masového hrobu, a všechny indicie napovídají, že by to mohl být klíč k rozřešení dvacet let staré záhady. V té je zapleten i jeden z hlavních hrdinů knihy, Michael Brody, i když pouze okrajově. Měl totiž štěstí, protože namísto školního výletu se spolužáky do parlamentu se raději hodil marod. A co čert nechtěl, autobus s osmi školáky včetně jeho bratra beze stopy zmizel. Jediné vodítko k celému případu byl ještě nedávno jediný přeživší – Chris Jacobs, který se o dva roky později objevil v lese ve zuboženém stavu a se zřetelnými známkami fyzického týrání.

S objevem místa věznění se probouzí k životu i staré noční můry a Chris, přestože se stáhl do ústraní a místo jeho pobytu nikdo nezná, se stává nepohodlným svědkem. Nejsnadnější cestou, jak se mu dostat na kobylku, se zdá být jeho sestra Jamie, krásná a ctnostná ředitelka místní školy, která na něj má kontakt. Toto propojení si však uvědomí nejen Michael, který chce vypátrat svého zmizelého bratra, ale i tajemný Přízrak, Chrisův věznitel a mučitel, jehož jediným cílem je svoji uprchlou oběť navždy umlčet.

Kendra Elliot rozehrává zběsilý závod s časem, ve kterém jde mnohdy o život. K vyprávění příběhu využívá několika různých postav, takže některé situace si čtenář bude moci vychutnat z různých úhlů pohledu, což přidává celému příběhu na atraktivitě.

Příběh se zdánlivě jednoduchou premisou, kdy se nebohou oběť snaží dva lidé zachránit a jeden zabít, je velice dobře zpracován. Dočkáte se dynamického průběhu děje okořeněného hned několika zajímavými dějovými zvraty a odhaleními, a ani závěrečná pointa výsledný dojem nezhorší, spíše naopak. Jako detektivka tedy fungují Pohřbení opravdu na výbornou – a ze slibovaného mužského pohledu nemám co vytknout.

 

Gambit pro čtyři

Méně funkční složkou celé knihy jsou bohužel postavy. Michael Brody je hezounek, který se chová značně machisticky. Jamie Jacobsová zase typická učitelka, strohá a netýkavá k cizím mužům. V momentě, kdy se tyto dvě postavy potkají, jde však veškerá logika a kontinuita v chování postav ke dnu jak Titanic v době největší slávy. A recenzent (značně cynický to muž) se začíná poťouchle uchechtávat, protože se rozjíždí ta slibovaná romantika, na kterou kniha láká dámské čtenářstvo.

Jak již bylo řečeno – obě postavy se po setkání totálně odchýlí od svých původních rolí. Frajer, který běžně okukuje dámská pozadí, najednou panáčkuje jako pejsek a snesl by své princezně modré z nebe. Dáma, jejíž druhé jméno je Ctnost, najednou přemýšlí jen o tom, jak víceméně cizího chlapa dostat do postele. Trošku divoce se nám tu míchá romantika, kdy Michael slibuje Jamie lásku na věčné časy, a hormonální exploze, tedy ta fyzičtější část lásky. Problém je, že láskyplné výlevy občas brzdí plynulost děje, a místy působí dost nevěrohodně a naivně. Inu, romantika to je, ale rozhodně to z mého pohledu není nosný motiv knihy a v konečném důsledku i poměrně zbytečná věc.

To druhá dvojička, Chris a jeho noční můra Přízrak, jsou podstatně věrohodnější. Paranoidní plachý chlapík neváhající riskovat život pro své blízké v kontrapunktu se zapáleným maniakem v patách bohužel baví podstatně víc než zamilovaný páreček – a navíc se oba chovají úměrně jejich situaci.

Pohřbení jsou velmi slušnou detektivkou s chytlavou pointou. Přestože se jedná o třetí díl série (předchozí díly v českém překladu však nikdy nebyly vydány), absolutně si toho nevšimnete a ve čtení tento fakt nijak neomezuje. Proklamovaná romantika se koná v omezené míře, a je spíše trochu navíc, než aby z příběhu dělala „přeslazenou limonádu“. Pokud tedy mužské obecenstvo snese trochu toho cukrování, pak se rozhodně nebojte po knize sáhnout. A vy, milé dámy, vězte, že kniha má i pár drsnějších momentů.

 

Kendra Elliot: Pohřbení
Vydal: Mystery Press, 2016
Překlad: Kateřina Kuncová
Obálka: Jan Matoška
Počet stran: 304
Cena: 299 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď