Příchod bohů: Bohové přišli, když voda přestala padat z nebe

Staré i nové povídky Vlastislava Tomana v jednom souboru! Pojďte objevovat nové planety, potkávat mimozemšťany, sestrojovat roboty, řešit technické záhady a pronikat stále hlouběji do vesmíru. Nebo se na chvíli vrátit pod hřejivé paprsky Zařícího ke kořenům legendárního českého komiksu.

Příchod bohůSkupina spoře oděných lidí v hrubě opracovaných kožešinách křepčí na planině a zírá k obzoru, kde přistává vesmírná loď. „Pospěšme tam, ó, Gron-c-chové! Voda už nepadá…“ Tak nějak se na vzdálené planetě v soustavě Zářícího zrodil nový mýtus… Ten fikční i ten literární. Cyklus ze Žluté planety patří vedle Výprav do ztraceného světa, Dobrodružství Johna Cartera, Pána vlků a Strážců k těm neproslulejším, jejichž autorem je velikán českého komiksu Vlastislav Toman. Nezapomenutelné příhody příslušníků kmene Gron-c-chů, zejména náčelníka Ru a šamanky Kan a později také jejich syna Kruana, oslovují už celé generace po dobrodružství dychtících čtenářů. Než však vznikl slavný komiks, byly tu nejdříve povídky. A právě s nimi se můžete seznámit v souborném vydání Příchod bohů.

Toman psal povídky vždy a hojně, vycházely pravidelně v časopise ABC a později i dalších periodikách a staly se ve většině případů předlohou – jak jinak – pro komiksy. Vydaly dokonce na čtyři svazky Příběhů psaných střelných prachem. Šlo převážně o historicky laděné dobrodružné příběhy, v nichž hlavní roli hrály palné zbraně. Nicméně slavný tvůrce nezanevřel ani na sci-fi a fantasy, jak dokládá antologie Třetí výprava (Triton 2008). V minulosti už jedna sbírka s názvem Příchod bohů vyšla (v roce 1966), nyní je však rozšířena jak o povídky, které vycházely časopisecky od 60. let, tak o ty nejnovější, z doby velmi nedávné, svědčící o tom, že slavný spisovatel tužku prostě neodkládá a stále má chuť poprat se s výzvami moderní doby. A je pravda, že z hrátek na „boží“ témata v povídkách na úplném konci sbírky čiší nejen nadhled, humor a řemeslná zručnost, ale i trochu zamrazí v zátylku.

Nový soubor je tedy takovým koktejlem z Tomanovy tvorby a obsahuje i povídky, které nemají s Gron-c-chy nic společného. Stále však neztratily své kouzlo, stále mají moc chytit a nepustit. Především ty nejranější na vás dýchnou neutuchající vírou ve vědecko-technický pokrok, v sílu lidského ducha a v úspěchy vesmírných misí na cizí planety. Síla této víry přenese čtenáře i přes prorusky znějící jména četných hrdinů k samotným hranicím vědeckého optimismu – všechny povídky končí dobře. Dnes nám vládne spíše vědecký skepticismus, kdy hledáme víc překážky, objevujeme temné stránky lidské duše a zhmotňujeme své strachy. V knihách, na plátně, v komiksech.

S povídkami Vlastislava Tomana si odpočinete od všech hrůz a stříleček. Můžete se vrátit do časů, kdy lidé řešili problémy za pomocí vlastních mozků (bez počítačů) a zabývali se poměrně jednoduchými záhadami, které měly vždy nějaké logické vysvětlení. Do časů, kdy roznášet „náš“ pokrok do všech stran galaxie bylo považováno za nejvyšší poslání lidstva. Do časů, které mohly zrodit Malého boha. Dokážete si dnes představit obdobný experiment? Že by se skupina vědců dopustila na méně vyspělém národě podvodu, vydávala se za bohy a začala zaostalým nešťastníkům ve jménu „civilizace“ vnucovat své hodnoty a životní styl? Aniž by za to chtěla vydrancovat jejich přírodní zdroje nebo získat levnou pracovní sílu? Už vidím, jak usměvavý Art ve slušivé kombinéze podává Kruanovi coca-colu…

Ale vraťme se ke knize. Ti sentimentálnější (jako já) můžou při četbě vzpomínat na zlaté časy ve Spessardu nebo si užívat zábavu při srovnávání předlohy s pozdějším komiksovým zpracováním. Památná místa připomenou velké dvoustránkové ilustrace, přetisky těch původních od Františka Kobíka. Jen škoda, že prostřední část obrázků padla za oběť pevné knižní vazbě. Jinak nelze nakladatelství XYZ nic vytknout, na ničem se nešetřilo, barevné předsádky, pohodové řádkování, široké okraje stránek.

Stále váháte, zda si máte sbírku pořídit? Tomu, kdo je opravdu víc na ty obrázky, doporučím spíš Zlatou knihu komiksů Vlastislava Tomana. Příchod bohů, byť trochu mate výrazně zelenou komiksovou obálkou, je opravdu spíš lahůdka pro milovníky velikánova díla. Těm naopak udělá radost a stane se ozdobou jejich knihovny. Možná si ji nechají i mistrem podepsat, pokud zamíří na letošní Fénixcon, kde je Vlastislav Toman hostem hlavního programu. A kdoví, jaké překvapení na nás neúnavný tvůrce na poli fantastiky ještě chystá. Třeba se nakonec dočkáme i slibované filmové adaptace Kruanova dobrodružství, nebo aspoň toho TV seriálu… Jak se píše v anotaci na zadní straně obálky – v budoucnosti je totiž možné cokoliv.

Vlastislav Toman: Příchod bohů
Vydal: XYZ, 2016
Obálka: Roman Křivánek (s využitím ilustrace Františka Kobíka)
Počet stran: 242
Cena: 298 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď