Prohnilí proti prohnilým a ještě prohnilejším

Zatímco slavná francouzská komedie byla samá legrace, urban fantasy Prehnité mesto se ladí do temnějších tónů. Strhne vás však atmosférou uliček a barů bratislavského Ružinova, přeplněného všemi barvami pleti a stupně nadpřirozenosti, drobnými přestupky proti zákonu i skutečnými zločiny.

Slovenská autorka Lenona Štiblaríková se už měla příležitost českému čtenáři několikrát představit. Upozornila na sebe především v roce 2013, kdy převálcovala Cenu Karla Čapka v kategorii Novela. Když si pozorně prostudujete statistiky soutěže, zjistíte, že takový úspěch slovensky napsaného textu je spíše ojedinělý. Bratislavská bludička se jevila počinem tak výjimečným, že se ocitla i v úzkém výběru editora Zdeňka Rampase, který ji zařadil do své výroční antologie 12 nesmrtelných. Lenoně Štiblaríkové vzápětí připadla evropská literární cena Encouragement Award pro odvážné nováčky. Novela následně vyšla i jako samostatná kniha – no prostě epochální úspěch! Své literární kvality však autorka prokázala i díly dalšími, je jím třeba mistrná mikropovídka Pekná noc na čary v antologii Žena se lvem nebo sci-fi romány Šťastlivec či Astrálny pútnik. Lenona Štiblaríková je však známá také tím, že se zasloužila společně s Katarínou Soykou o založení žánrového nakladatelství Hydra. Právě pod jeho hlavičkou vydala loni útlou knížku s názvem Prehnité mesto.

Už od začátku příběhu jsem se nemohla ubránit neustálým srovnáváním s Bratislavskou bludičkou. Snad za to může fakt, že se opět se vydáme do slovenské metropole a děj se bude točit kolem zločinu. Hlavní hrdinka je opět žena obdařená magickými schopnostmi. Berenika je tentokrát čarodějka, nikoliv rusalka, vcelku dobrá, jenže její talent dusí stejný problém – lavírování mezi dvěma muži (a znovu jde o bratry). Sice občas předvede drobná kouzlíčka, takže označení urban fantasy je asi v pořádku, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že magie tu hraje spíš druhé housle. Prim uzurpuje nemilosrdná realita.

Prehnité město je totiž mnohem drsnější a kontakt s podsvětím v něm ještě těsnější než u Bratislavské bludičky. Mafiáni sice působí trochu hloupě, ale hlavně sebevědomě, proti nim pak policejní mediátor (něco jako vyjednavač a vyšetřovatel v jednom) zákonitě vypadá jako nebývale odvážný a chytře sebevědomý. Prostitutky jsou roztomilé a prodejně sebevědomé. Bez pořádného ega tady nikdo nic neznamená. Příběh je plný násilí a zvráceného sexu, včetně detailních scén fekálu, takže celkem kvituju značku 18+ na obálce knihy. Pozoruhodná (ale i docela vtipná) je proměna rozvášněného zvrhlíka, který cpe své hnědé výtvory partnerkám do úst, v distingovaného elegána. Jak si však ona statečná milenka vymyla ústa sprchovým gelem, prý dočista, to jsem opravdu nepobrala.

Sázky, násilnické choutky bratislavské smetánky a touha po vzrušení, to vše se dá uspokojit za peníze. Peníze a moc s nimi spojené tu řídí všechny činnosti a jimi se podmiňují i všechny další hodnoty. Tak vznikají nová pravidla hry, resp. zákony úzkého společenství získávají navrch nad těmi obecnými, univerzálními. Zosobnění spravedlnosti už netřímá v ruce meč, ale lebku a bankovky, šaty má potřísněné krví a na obličeji škrabošku. V takovém světě se však umí určitá sorta lidí rychle zorientovat, a dokonce se cítit jako ryba ve vodě. Přizpůsobit se pak musí každý, kdo chce získat nějaké postavení. Abyste se dostali do elitního klubu, musíte přinést krvavou oběť, jedno ale, koho krev teče. A když se znelíbíte, šup s vámi pod čelisti bojovné psí bestie, cvičené tajně v podzemní temné aréně pro nepovolené zápasy.

Ano, rozdíly mezi oběma knihami se jistě najdou, ale i tak je Prehnité město víceméně pokusem o návrat ke stejné řece. Vrací se stejné charaktery, dilemata a věčné autorčino téma – spravedlnost. Jako by mělo být ještě něco dořečeno, co Bratislavská bludička nestihla, jako by chybělo ještě jedno dějství, jako by starý příběh potřeboval epilog. Ale nálada se už mezitím změnila, kulisy krvavě zrudly a jazyk vyprávění zdrsněl. Snad byla Bratislavská bludička víc pohádkou a tohle je odvrácená strana téhož světa. Milostný trojúhelník tentokrát nedojde rozřešení, naštěstí dobrý sex vyžene z hlavy zbytečné otázky a trápení. Že by ztráta iluzí a víry v dobrý konec?

Nebo jsme prostě už jen starší a vidíme věci bez růžových brýlí. Nakonec, na rozčarování má každý právo. Do stejné řeky nejde vstoupit, čas pokročil a naivní vody odtekly. Jiná doba se podepisuje i na podobě hlavního záporáka. Není jim Rom Gejza, jak by se dalo u místa s vysokým procentem „nepřizpůsobivého“ obyvatelstva čekat, ale jakýsi Selim, co má zjevně arabský původ, nezbytná to atrakce každé slušné evropské moderní aglomerace. Tenhle však nikam nehází bomby, ani nenaráží náklaďákem do lidí, ale intrikuje a manipuluje mafiánskými knížaty. Ale ať se nakonec modifikuje podoba zla jakkoliv, ten strach, který ho zrodil, je stále stejný, má tutéž příčinu – bojíme se, že láskou se násilnickému a zkorumpovanému světu odolat nedá. A že spravedlnosti nelze dosáhnout standardními prostředky. Není proto divu, že kapitán Severín musí řešit svěřený případ vraždy poněkud neortodoxními metodami a občas se i trochu ušpinit. Chcete-li tedy tuto knížku číst, smiřte se nejprve s tím, že hodní kouzelní dědečkové, kteří vám ráno cestou na tramvaj věnují magickou kávu, co pomůže překonat všechny nástrahy, už bohužel došli. Teď jsou na skladě strigy s otrávenými jablky. A potulné kočky, co zblajznou ke svačině holuba, a pak si dají u rušné magistrály dlouhý kouř.

 

Lenona Štiblaríková: Prehnité mesto
Vydala: Hydra, 2017
Obálka: Zuzana Zabradiová
Počet stran: 168 stran
Cena: 3,50 €

 

Hodnocení: 60%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď