Prokletá pevnost: magie a láska proti zlu

Je libo fantasy pro mládež? Pak pro vás máme tip: první díl Mágů z Agarveny s podtitulem Prokletá pevnost je totiž určen mladším čtenářům. Dostanete v něm vše, co má ve správně fantasy být – slušně zpracovaný svět, příběh o lásce, magii a samozřejmě střet dobra a zla.

Hned na počátku recenze ještě jednou musíme zdůraznit, že román Markéty Práškové Mágové z Agarveny: Prokletá pevnost je určen mládeži a začátečníkům ve fantasy žánru. Recenzi pro hardcore fantazáky můžeme odbýt pár slovy: příběh je klišovitý, schematický a předvídatelný, vše je značně zjednodušené…. Berte prosím další řádky níže jako snahu o hodnocení knihy v kontextu skupiny, které je určena!
Čaroděj, léčitelka a potížista
Na počátku příběhu se seznámíte s jedním z hlavních hrdinů, čarodějem Kenrikem. Ačkoliv disponuje slušnou mocí a je respektován i mezi staršími mágy, stále ještě o magii neví vše. Tento mladík vyslyší volání “své” královny Deily a z jejího hradu si kromě úkolu podívat se na zoubek partě mágů, kteří si začali až příliš vyskakovat, odváží i doprovod – protivnou léčitelku Nomi.
Netrvá dlouhou a do party přibude ještě jeden člen: lempl, podvodníček a příležitostný chmaták Drek. V tomto složení vyrazí k pevnosti, kterou mágové obsadili.
Markéta Prášková udělala příběh “tak akorát”. V ničem v podstatě nezabíhá příliš do detailů a zároveň říká tolik, aby nic nepůsobilo vyloženě odbytě. O světě se dozvíte vše, co potřebujete o magii také… Zkušenější čtenář nemá problém tyhle zkratky odhalit, ale pro cílovou skupinu jsou informace přesně v takové míře, aby nebylo třeba nikam odbočovat a čtenář se neztratil.
Pokud se někde pouští autorka trochu více do hloubky, pak je to u postav. Trio hlavních hrdinů je vcelku dobře popsáno, chová se konzistentně, a byť je obsazení party klišovité co se týká rolí a schopností jednotlivých členů, člověk v podstatě nemůže mít výhrady.
Snad jen obsažená lovestory je neuvěřitelná a vztahy se rychle změní od “ta holka mě fakt otravuje” a “co si ten náfuka vo sobě vůbec myslí?” na “ona je docela fajn” a “on není zas tak špatnej”… Zkrátka, ten zvrat v chování mezi Kendrikem a Nomi nepůsobí příliš dobře, ale na druhou stranu autorka zase děj nenatahuje a nepřidává scény jen proto, aby se mohla situace vyvinout směrem, kterým je třeba.
A co na to ti zlí?
Prokletá pevnost je složena ze tří částí. V té druhé se seznámíme se Siran – další mladou dámou a rebelkou, a Herobenem, vůdcem “těch zlých”. Opět vše běží dle očekávatelného scénáře: Heroben rebelku chytí a uvězní, aby se následně sblížili…
Dobře, tenhle vztah je pro “základní” fantasy nevšední a vybočuje mimo schéma, nehledě na to, že autorka přidá k lepšímu i pár pořádně temných scén . Na dobrodružném charakteru celého příběhu to nic nemění, zvlášť v kontextu závěru; pokud jste hádali, že Kenrikova skupina zaútočí na pevnost, Siran osvobodí a zbytku mágů nakopou zadnice, pak máte bod.
Vyprávění je živé a poutavé. Děj obsahuje velké množství událostí, má dynamiku a nedá čtenáři vydechnout. Kromě toho v něm najdete pár drobných zvratů, které lineárnost příběhu trochu oživí, a také spoustu vtípků a veselých momentů. Troufnu si tvrdit, že Markéta Prášková odvedla opravdu dobrou práci. Vyprávět umí a příběh ji bavil, což je opravdu znát, a bude to vnímat i čtenář.
Vše se nese v duchu knih pro mládež. Akce sice nechybí, ale žádné problémové scény co se týká násilí ani ani dalších oblastí, v knize nenajdete, i když pár náznaků by se našlo. Prokletá pevnost je svižné dobrodružství, které je zkrátka od prvopočátku psané s nálepkou pro mládež a přesně podle toho se chová.
A když se na konci ohlédnete, pak nezbude než konstatovat, že Markéta Prášková udělala opravdu všechno správně a že Mágům z Agarveny: Prokleté pevnosti lze vlastně něco těžko vytknout. Ano, je to jedna z mnoha knih pro mládež, které jsou kvalitativně srovnatelné s množstvím dalších… Ale rozhodně má své kouzlo a i trochu té přidané hodnoty. A hlavně je čtivá a zábavná.
Markéta Prášková: Mágové z Agarveny – Prokletá Pevnost
Vydal: Fragment, 2020
Obálka: Albatros Media a Kamila Flonerová
Počet stran: 264
Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď