První mise Agenta Samanthy Parksové

Máte rádi lehkou a zábavnou akční sci-fi? V tom případě bychom vás rádi seznámili s jednou šarmantní dámou – agentkou Samanthou Parksovou. Sotva jí při seznámení podáte ruku a už jste spolu s ní na misi plné technických udělátek, akce a záhad!

Mezi lidskou a mimozemskou civilizací panuje křehký mír. I když kdo ví – možná už to není pravda. Lidská mezihvězdná plavidla se totiž ztrácejí v neutrální zóně – a to by mohl být projev agrese, ne? Máme tu záhadu, vážení přátelé!

Parksová, Samantha Parksová

Do hry vstupuje agentka Samantha Parksová. Čtenář by nejspíš očekával, že chytne blastery, nasedne do raketoplánu a půjde si to s mimozemšťany vyřídit. Ale chyba lávky – její mise totiž spočívá v nalezení muže, který by měl pozemšťanům nejprve pomoc vylepšit jejich technologii než se pustí do boje s narušiteli. Jenže najít tohohle chlapíka bude pěkná fuška – záznamy o něm prakticky neexistují, a když už, tak obsahují zásadní logické nesrovnalosti.

Parksová je však žena činu, a než by seděla s rukama v klíně, radši zkusí prověřit i ty nejméně pravděpodobné stopy. A světe div se, má štěstí a podaří se jí “svého“ muže objevit. Jenže tím se dostane do problémů, při kterých hvízdají kulky a umírají lidé…

První mise

Pro autora Aleše Holaně je kniha Agent Samantha Parksová prvotinou. Jak již bylo řečeno, dal Holaň ději slušivý sci-fi kabátek, i když se v prvním díle série zatím drží protagonisté od vesmíru dál. I tak se dočkáte mnoha technologických hraček, zbraní a vynálezů, které potěší oko a zpříjemní čtení. Nečekejte však žádnou hard sci-fi; nekoná se výroba, vývoj ani složité technické popisy, jen si budete užívat vychytávky při boji a také nápadité technologické kulisy zdánlivě obyčejně vypadajícího domu.

Agent Samantha Parksová je lehké a zábavné čtení. První díl by s klidem mohl být součástí některé z brakových sérií vydávaných po revoluci, nebo třeba i současného Agenta JFK, kam by pasoval jak zasazením, tak vyzněním. Zkrátka akční jednohubka, která ovšem není plytká a má své kvality. Ono totiž napsat takovouhle „konzumní“ věc není jednoduché, a Holaň projevil v tomto ohledu slušnou porci talentu.

Text je psán lehkou rukou, všeho je tak akorát – popisy nebrzdí děj, přesto však nejsou odbyté či upozaděné, dějová linka není nikterak hluboká ani zamotaná, přesto však obsahuje několik zvratů a zajímavých momentů a je znatelné, že směrování příběhu má plán a koncepci. Primárně má Agent Samantha Parksová za úkol čtenáře bavit, a to se daří.

Děj doslova frčí vpřed, dominují svižné akční scény, sem tam padne i nějaký konverzační vtípek… Agenta Samanthu Parksovou s chutí schroupnete (aniž by zanechala nějaký výraznější dlouhotrvající dojem).

Rámcově tedy máte představu, jaká asi kniha bude. Pokud máte podobný typ literatury rádi, pak vězte, že je to mírný nadstandard, u kterého stačí „vypnout hlavu“ a užívat si čtení.

Pár vět pro rýpaly

Popravdě, podobné knihy nemá příliš cenu nějak podrobněji pitvat. Že si občas logika vyhodí kopyta na stůl a vezme si dovolenou patří tak nějak k dobrému bontonu, se kterým je čtenář předem smířen. U Holaně navíc nejsou logické nesrovnalosti nikterak výrazné, což mu slouží ke cti.

Postavy… Opět, kdo by čekal nějaký psychologický román, nechť laskavě sáhne po jiné knize. Jediné, co lze knize vyčítat, je, že láká na agentku Parksovou, která však po většinu času zůstává v pozadí a hlavní roli přebírá muž, kterého hledá. To on má problém, který řeší, on má spoustu techniky, kterou likviduje nepřátele; a navíc je tajemný a ponoříte se do jeho minulosti… Parksová tu hraje spíše druhé housle, i když i o ní a jejím kolegovi se něco málo dozvíte. Autor si navíc šikovně nechává pootevřená vrátka do dalších dílů a zaručeně má ještě v rukávu pár překvapení. Za zmínku stojí i dialogy – mnohdy břitké, napsané s humorem a lehkostí a slušně zvládnuté.

Takže si to shrňme: Agent Samantha Parksová je příjemná oddechová kniha, která je úvodem do rozsáhlejší série. Má slušné tempo, Aleši Holaňovi rozhodně nechybí řemeslná zručnost a schopnost nadávkovat veškeré ingredience tak, aby výsledkem bylo čtivé akční dílko. A druhý díl série, Helon 2, na sebe nenechá dlouho čekat, což je dobrá zpráva.

A na závěr jednu malou zajímavost vypovídající o osobě Aleše Holaně: na místě, kde standardně bývá medailonek autora, je krátká stať vyzývající k podpoře Linky bezpečí. Smekáme!

Aleš Holaň: Agent Samantha Parksová

Vydala: Pointa, 2021

Obálka: Jindřich Jetel

Počet stran: 160

Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď