Rozhovor s Tomášem Krafkou: Vampýři, brak s přesahem a děkovačka na závěr

Už při čtení jeho prvotiny Alfa savci: Vampyrismus bylo jasné, že Tomáš Krafka je autor osobitý a že ke svému dílu určitě bude mít co říct. A tak jsme se ptali a ptali, protože Tomáš opravdu měl co říct!

Mnozí autoři nás za tuhle otázku proklínají, ale o to radši jí pokládám: zkus představit čtenářům Tomáše Krafku jak se vidí on sám.

Zdar Martine, zdar všichni čtenáři. Jsem Tomáš Krafka, je mi 32 let, mám úžasnou ženu a dvě skvělý děti, žijeme v Hradci Králové. Do šuplíku píšu sedm osm let, možná dýl, no a teď jsem šel poprvé s nějakým kouskem ze šuplíku mezi lidi. Jsem docela výrazná postava a známý a kamarády mám všude možně, rozhodně se nedá říct, že bych měl zploštělou sociální bublinu. Nesnáším všednost a šeď, mám rád výstřednost a když je někdo přirozenej. Hodně lidí mě má rádo, někoho seru, někdo se bojí, někomu se líbím, někomu se líbí jenom můj knír… no prostě normální týpek, ne?

Z tvojí prvotiny Alfa Savci: Vampyrismus kouká, že máš rád českou akční školu. Kdy jsi jí přišel na chuť a co tě baví číst kromě braku?

Kniha Tomáše Krafky – pěkně z obou stran

Nemůžu říct, že ji nemám rád, ale můžu říct, že zase takovej fanda nejsem. Od tý nesvatý trojice KKK (Kulhánek, Kopřiva, Kotleta, ne Ku-klux-klan, pozn. T. Krafky) jsem všeho všudy přečetl pět knížek? Z podobnýho žánru jsem četl i zahraniční autory, ale co se fantastiky týče, já vždy miloval klasickou, středověkou, epickou věc. Tolkien, Erikson, Martin, Warhammer, Warcraft… pod stínem korun pařátnatejch stromů z těhle říší tluče moje srdce. Jinak dám šanci čemukoliv. Nejsem vybíravej v hudbě, literatuře, ve vkusu na ženský ani v jídle (buchtičky se šodó teda nenávidím, ale výjimky potvrzujou pravidlo, že jo). No ale jestli bych měl říct třeba tři autory za delší období, co mi jejich textem urvali hlavu i koule naráz, tak asi Cormac McCarthy (Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě), Steven Erikson (Malaz), Mika Waltari (Krvavá Lázeň).

Když jsme u toho: máš nějaký literární vzor, který tvojí prvotinu ovlivnil?

Já věřím, že mě ovlivňuje a formuje kde co a kde kdo. Takhle na první dobrou nevím, co říct. Čím víc píšu, tím míň čtu, abych nepřejímal styl někoho jinýho. Celkově se při tvorbě snažím neopisovat. Inspiruju se těžce, to neříkám, ale vědomě nikoho nevykrádám. No ale toho Kulhánka zapřít asi nemůžu. Vládci strachu se na mě daleko v minulosti podepsali a vzhledem k tomu, že Alfa Savcema přispívám do tohohle žánru, tak budu teda nakonec jmenovat J. K.

Celý příběh je stylizovaný jako „vyprávění v hospodě“. Proč zrovna tahle forma?

To přišlo samo. Měl jsem při psaní nastavenou rutinu. Dopoledne jsem napsal kapitolu, někdy i tři. Večer jsem seděl v tmavým koutě hospody, sám, a opravoval jsem a přidával 🙂 V hospodách a po barech vznikali Alfa Savci dost, asi to tak mělo bejt.

Původně jsi Alfa Savce vydával na pokračování na internetu. Jaká byla cesta od blogerství k e-booku a následně i papírové knize?

To mě inspiroval Dmitro Glukhovsky. Když psal Metro 2033, taky ho postupně publikoval online ještě před dopsáním. Takhle sbíral první čtenáře a fanoušky. Četl jsem, že se s fans radil i o vývoji děje a celkově se mi tenhle model hrozně zalíbil, tak jsem to udělal vlastně podobně. Jak jsem říkal: nepopírám inspiraci a nezamlčuju, u koho nebo kde ji čerpám 🙂

No ale k věci. Pár fanoušků se mi takhle povedlo najít. Zveřejňoval jsem to po kapitolách na forendors.cz, což samo o sobě nezajímalo nikoho. K textům jsem lidi lákal přes instagram a samozřejmě jsem o celý věci mluvil kdekoliv, kam vkročila moje noha. Příběhovou kostru prvního dílu Alfa Savců, takovou tu nejhrubší, jsem měl vymyšlenou i se závěrem, ale kapitoly jsem zveřejňoval už v době psaní. Je to zábavnej model.

Jinak e-book přišel jako poslední, tištěná verze byla dřív 🙂

Nepřemýšlel jsi, že bys knihu pro účely knižního vydání nějak upravil? Přece jen, forma občas na vydávání na blogu dost odkazuje…

Teď na začátku novýho roku budeme dělat dotisk a musím v knize opravit asi dva překlepy a přidat poděkování. Jinak asi ne, ta věc je hotová. Já jsem rád, že jsem se naučil věřit vlastní věci a přestal se donekonečna rejpat v opravách. V nějaký jiný realitě bych první třetinu knihy asi ještě upravil a přepsal, s tou nejsem tolik happy, ale na zbytek bych nesáhl. Ale teď už na to kašlu 🙂 Příběh vznikal punkově, takovej DIY projekt. Ve stejným duchu si to pak žilo na netu a nic se nezměnilo ani když to šlo do tisku. Možná sis při čtení všiml, že obsah i zpracování Alfa Savců nejsou úplně standardní literární záležitosti – to byl můj cíl od začátku 🙂

Zeptám se i na výtvarnou stránku knihy – grafiku sis dělal sám?

Jedna z koláží uvozujících kapitolu

Z velký části jo. Alfa Savci i Black Grail, pod kterýma jsem je vydal, jsou do značný míry moje one man show. Ty šílený koláže, co uvádějí jednotlivý kapitoly, to je moje práce. Přední strana obálky taky. Kresba upírek na zadní stránce (a objevujou se i uvnitř knihy) to kreslila moje láska Romana, já to pak jen upravil ve Photoshopu. S grafickou přípravou pro tisk mi pomohl J. Max Pavlíček (Art Division Team). Tisk a výrobu jsem řešil s Márou Drahotou (kytara ve Sněti, Fury prod., to je ten co to vmetl do xichtu OSE a televizním divákům a odmítl převzít anděla v kategorii hard and heavy, haha, borec :)).

A co marketing – probíhá nějaký, aby se o knize dozvědělo víc lidí?

Tohle se učím a moc mi to nejde. Kniha si tak nějak žije a nestěžuju si, ale v týhle věci by zasloužila větší péči. Nějaký dobrovolníci? Každý sdílení blackgrail.cz pomůže!

Já i tohle dělám po svým. Například jsem knihu vůbec nenabídl do běžný distribuce. Nevím proč, ale z představy, že jsem na pultu u Dobrovskýho, se mi dělá lehce na blití. Tištěnou verzi knihy seženete jen u mě a dávám ji nezávislejm knihkupcům. Taky je v pár barech a jednom tetovacím salónu, haha. Zatím pokrejvám jen Hradec a Prahu, tak jestli chce někdo prodávat Alfa Savce a mít z každýho kusu nějaký prachy, ať se mi ozve 🙂

Jo a já teda dělám machra, že nepotřebuju do Dobrovskýho a Luxoru, ale oni ty knihy mají na eshopech jako e-book. Digitální verzi knihy jsem svěřil M. Koláčkovi z E-knihy jedou (doporučuju) a ten zařídil i její distribuci (je to fakt všude, od Alzy po Levný knihy). Pan Koláček má super podmínky pro spolupráci a já už se s tímhle jebat nechtěl. Všem, kdo píšou, ho můžu jen doporučit.

Nemáš pocit, že současná hlavně filmová tvorba staví upíry do úplně jiného světla než jak si je vykreslil ty?

Já nevím, možná jo. Mně je to jedno, protože já píšu bezohledně, a co dělají ostatní, mě moc nezajímá 🙂 Hele, ale asi to tak fakt nevidím. Jasně, je tady sladkej Edward, ale je tady i brutální Alucard. Miluju starý Drákuly i Nosferatu… Upír je skvělá bytost, dá se pojmout různě, lidi ho navíc znaj, snad na všech kontinentech figuruje v mýtech a legendách a nikdy není úplně stejnej.

Co bylo při psaní pro tebe nejtěžší?

Víš, že mě nic nenapadá? Já si vychcaně zvolil žánr a styl vyprávění tak, aby mě při psaní nic nijak zvlášť nelimitovalo, hehe. Kolem vydání bylo určitě víc těžkostí než při psaní.

Jak moc ses snažil být v knize realistický? Přece jen, těch brakově přestřelených scén tam příliš není…

Snažil jsem se dost, aby to pořád působilo reálně a čtenáři si scény mohli představit, i když je to šílený upíří krvavý porno béčko, kde ožívaj relikty minulosti, zhmotňujou se démoni atd. Já přesně tohle chtěl udělat: šílený béčko plný krve a porna a ještě k tomu ideálně stihnout dát trochu nějakou nadstavbu. Hodně lidí mi řeklo, že i když je to fantasy, dokážou si to představit fakt barvitě a zdá se jim to uvěřitelný. Asi za to může kombinace jejich představivosti a můj vypravěčskej um, nebo co.

Alfa Savci nejsou jen bezduchým brakem, ale mají i přesah. Myslíš, že ryze zábavný žánr by měl čtenářům něco takového nabízet?

Díky! Tohle občas někdo zmíní a dělá mi to radost. Myslím si, že zábavný žánr tohle má nabízet, ale rozhodně bych to nenastavoval jako normu, že to tak musí být, nebo naopak nesmí. Jen ať je to tu co nejvíc pestrý a máme na výběr!

Nad čím by se tedy díky tvé knize měl čtenář zamyslet, co jsi chtěl sdělit?

Tomáš Krafka – se svojí knihou a také s knírem!

Když máš trojku, hlídej si svoje krční tepny. Jestli chceš zažít dobrodružství jako M. Syrovčák, krk nastav. Jestli ne, radši si pořiď ohrdlí nebo aspoň takovej ten límec, co dostávaj nemocný čokli, aby si nekousali stehy na prdeli.

Jak to vypadá s tvým psaním dál, máš nějaké další projekty?

Teď pokračuju na Alfa Savcích. Námět mám na minimálně další dva díly, ale rád bych toho nabouchal fakt hodně. Jinak mi v šuplíku zrajou jiný texty a minimálně jeden z nich je dost kvalitní a hotovej na to, abych ho časem prošel, upravil, předal korektorce a redaktorce. Pak bych to mohl teoreticky poslat taky ven – jde taky o fantasy, ale je to víc klasická věc.

Tohle jsem chtěl ještě zmínit: Alfa Savce jsem sice vydal jako punkovej DIY projekt, ale aby to mělo nějakou aspoň jakože trochu úroveň, vydal jsem to nejen pod mým jménem, ale i mojí značkou, což je Černej Grál, Black Grail. Přistoupil jsem k tomu sice po svým, ale nějaký věci jsem se rozhodl nepodcenit. Alfa Savce před tiskem dostaly do rukou externí korektorka a redaktorka a teprve pak se jelo dál. Pořád je to vulgární nespisovnej chaos na papíře, ale ty nejhorší chyby a nesmysly by tam bejt neměly.

Něco na závěr?

Díky za pozornost a za zájem. Jestli by chtěl někdo na Alfa Savce mrknout, na forendors.cz/krafka.tomas se to dá číst pořád zadarmo, jsem srdcař. Ebook kupujte ideálně na eknihyjedou.cz. Tištěnou seženete na blackgrail.cz (a pak třeba ještě Praha Krakatit, Hradec Valhalla).

Díky Tobě, Martine, za prostor! Děláš super práci a bez lidí jako seš ty by to tu stálo víc za hovno. Děkuju Jirkovi z čokoládovny Jordis a Pavlovi z pivnice U Pražského groše, děkuju Romaně za všechno a Jindrovi za long time support a pomoc s předtiskem. Taky děkuju Márovi z Fury prod. a všem, kdo Alfa Savce čtou a podporujou!

PS: První kapitoly dvojky začnu zveřejňovat v rámci dní, vydám to 2025 – řekl jsem si, že co rok chci vydat jednu, cheers! 🙂

FOTO: Archiv autora

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď