ROZHOVOR S LEGENDOU FANTASTIKY JIŘÍM WALKEREM PROCHÁZKOU: Tentokrát o audioknihách

Jiří Walker Procházka, legendární autor české fantastiky. Jaká je jeho práce vydavatele audioknih? Co ho k ní přivedlo? Poznejte společně s námi významnou spisovatelskou osobnost i trochu jinak, než jak ji znáte.

Jak vzniklo audioknižní nakladatelství Walker & Volf?

Teď v prosinci to je 7 let, co jsme se v roce 2013 sešli s režisérem Radkem Volfem a dohodli se na společném projektu. A v březnu roku 2014 vyšla naše první audiokniha „Hvězdní honáci“. Název našeho gigantického dvoučlenného nakladatelství vymyslel Radek – prostě jsme Walker & Volf a brzo začneme už osmý rok existence.

Radek Wolf s Martinem Myšičkou (vlevo)

Jaká je vaše nejoblíbenější audiokniha, kterou jste s Radkem Volfem vydali?

Nejraději bych řekl „všechny“, ale přiznám se, mám pár favoritů, zejména kvůli režii a kvůli narátorovi.
První je osmisetstránkový „Asfalt“ od Štěpána Kopřivy. Tuto skvělou knihu geniálně namluvil Ludvík Král (dělal nám i „Hvězdnou pěchotu“ od Heinleina a „Rychlopalbu“, taky od Kopřivy). A mnozí naši posluchači tvrdí, že dvojice Kopřiva-Král patří mezi audioknižní vrcholy našeho českého trhu. Hurá.
Na druhém místě je „Setkání s Rámou“ od A. C. Clarka, audiokniha, která získala mezi asi 700 audioknihami 2. cenu Asociace vydavatelů audioknih (AVA). A opět kromě vždy výtečné režie a hudby, kterou má na starost Radek, tady byla další přidaná hodnota, vynikajíc herec Martin Myšička (načetl nám i novelu „Házím ti laso, kamaráde“ od Pepy Pecinovského).

A jako třetí naši audioknihu z těch třiceti šesti, co jsme už vydali, bych uvedl „Dveře do léta“, úžasně milý příběh od R. A. Heinleina. Krásně ji namluvil Otakar Brousek ml. Jeho hlas natolik zaujal naše posluchače, že se Dveře do léta zařadily do TOP 5 našich nejprodávanějších audioknih.

Ale samozřejmě mám skoro stejně rád všechny naše audioknihy od českých spisovatelů, jako jsou Mirek Žamboch, Robert Fabian a jejich narátory Zdeňka Velena, Tomáše Mařase, Jiřího Klema či Jitkou Moučkovou (znáte jako Penny z Teorie velkého třesku), Luboše Ondráčka, Jitku Ježkovou a další.

Obohacuje vás tato práce i jako spisovatele?

Jako spisovatele moc ne. Ty knihy, které v posledních letech vydáváme, znám velice dobře, takže pokud mě něčím inspirovaly (Heinlein, Blatty, Clarke, Zelazny), tak už to je dost let, někdy až desítky let. Ale my jsme s Radkem nadšenci, takže nás těší, že i o tyhle klasicky světové sci-fi či proslulé české matadory je stále zájem, a to i u posluchačů mladších generací, jací se třeba scházejí právě na tomto webu.

Jaký vidíte potenciál v současném fenoménu audioknih? Myslíte si například, že by mohli být jednou žádanější než klasické knihy?

Tohle si neodvážím odhadovat, podle mě klasické papírové knihy budou ještě pár desetiletí vládnout. Ale co je mnohem zajímavější, že dnes už audioknihy v celém světě i u nás předehnaly prodeje e-booků. Ještě nedávno držely knížky do čtečky neotřesitelnou druhou pozici za papírovými knížkami, a teď jsme je předběhli my, blázni s audioknihami.

Jiří Walker Procházka s Otakarem Brouskem (vpravo)

Co podle vás má audiokniha navíc oproti literárnímu dílu?

Jsou lidé, kteří tvrdí, že poslouchání audioknihy je nudné, a sami zapomínají na to, že jim rodiče či prarodiče předčítali celé dětství knihy, tedy vlastně měli doma takové „živé“ audioknihy. Tihle lidé asi nikdy nebyli na autorském čtení, ale to už je jejich životní zkušenost. Každý člověk si vzpomene na vinyly či magnetofonové kazety či na CD, na nichž své texty četli pan Werich, František Nepil, pohádky předčítal Vlastimil Brodský, ale tuhle odmítající sortu lidí to nikdy nezasáhlo, takž mi té jejich zarputilosti je spíše líto.

Na audioknihách je nejdůležitější kromě samotné kvality knihy narátor, režie a (decentní) hudební a zvukový podkres. Audiokniha s chybně voleným interpretem se může zabít stejně jako dobrý film špatným hercem. Když posluchači píšou na distribuční weby své vlastní malé recenze, tak vždy hodnotí narátora, režii a hudbu. My máme štěstí na režiséra a hudbu (díky Radku) i narátory (díky všem).

Co nejzajímavějšího vaše práce vydavatele obnáší?

Samotný provoz audioknižního nakladatelství je zajímavá práce, a je skoro stejná jako u knižního nakladatelství nebo u natáčení filmu nebo třeba při práci na rozsáhlém webu jako je FantasyPlanet. Vyhledávání knih, pátrání po narátorech, výběr hudby, sem tam nepodařené experimenty, sem tam tzv. hity, které navzdory jasnému očekávání propadly, jindy zase opravdu neočekávané hity, tím vším jsme si s Radkem za těch pár let prošli. A to vše je pro mě stále fascinující: redakční plány, zajišťování smluv se zahraničními i našimi autory, křty audioknih, kontakt s herci, kontakty s našimi skvělými distributory. Prostě akce střídá akci, jak se píše v recenzích…

Existuje nějaké vysněné dílo, které byste chtěl proměnit v audioknihu, ale zatím pro to nebyly dostatečné prostředky či příležitost?

Těch bylo už hodně, ale vždy nás v různých aukcích přeplatili naši milí a obří konkurenti (polostátní firmy či veřejnoprávní média), kteří najednou, když jsme s Walker & Volf vrazili na trh,

zjistili, že ve sci-fi a fantasy je na audiotrhu díra jako kráva. A když se podíváte na současný sci-fi a fantasy audioknižní trh, tak všechna ta velká díla jsme měli v plánu my 😊. Tak teď to třeba doháníme pětidílnou rozsáhlou fantasy epopejí „Tajemný Amber“. Její narátor je Luboš Ondráček, který se našim posluchačům doslova zaryl pod kůži. Nebo do uší, teď nevím. Jsme moc rádi, že si fanoušci kvalitní fantasy Amber kupují. A chystáme další překvápko.

Jiří Walker Procházka s narátorem Zdeňkem Velenem (vlevo)

Podle čeho vybíráte vypravěče do svých audioknih? Může každý z narátorů namlouvat stejné knihy nebo je uchazeč vybírán například podle povahy příběhu?

Zejména díky režisérovi Radkovi objevujeme a posloucháme hlasy herců i hereček, které se hodí na akčního Žambocha nebo Fabiana. A potom zase vybíráme někoho, kdo by namluvil půvabné retro „Dveře do léta“. Otakar Brousek byl pro Dveře do léta zrozený stejně jako Jitka Moučková s Jiřím Klemem pro horor „Exorcista – Vymítač ďábla“. A jak jsem řekl už výše, posluchači Amberu už mají svého oblíbeného Luboše Ondráčka. A my taky.

Děkuji vám moc za rozhovor. Co byste rád vzkázal čtenářům FantasyPlanet?

Čtěte fantasy a sci-fi, koukejte se na fantasy a sci-fi a poslouchejte fantasy a sci-fi!
A přejeme vám s Radkem krásné vánoční svátky a mnohem lepší nový rok, než byl tenhle.

P.S. A pokud si budete chtít koupit sci-fi či fantasy audioknihy, o nichž tady byla řeč, (máme asi čtrnáct dnů nový e-shop, budeme moc rádi. Najdete tam i horory nebo detektivky, takže žánrům a vkusu se meze nekladou. Díky.

Náš e-shop: https://www.walkeravolf.cz/

Radek Volf (vlevo) a Jiří Walker Procházka přebírají cenu Akademie SFFH
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď