Skandar a přízračný jezdec: Přízraky, zázraky a kluk, který měl (většinou) smůlu

Znáte Skandara? Ano, toho kluka, který zachránil celý ostrov před řáděním tajemné Jehly, zlodějky jednorožců? Pokud nadšeně odpovídáte, že ano, pak vám zajisté neuniklo, že se vrací podruhé a v novém dílu s názvem Skandar a přízračný jezdec postoupil do dalšího ročníku školy pro jezdce a čekají ho nové patálie, které bude muset s pomocí svých přátel zvládnout.

Pokud máte rádi young adult knihy v lehkém dobrodružném duchu a potterovském střihu, pak zajisté Skandar a jeho první dobrodružství s podtitulem Zloděj jednorožců neuniklo vaší pozornosti. Ostatně – pozornost si tato kniha bezesporu zaslouží. A. F. Steadman totiž v rámci žánru udělala vše správně: přidala do příběhu jednorožce (jak roztomilé ochočené, tak i ty až hororové divoké!), školu pro jejich jezdce, spoustu magie, přátelství, nepřátelství a tajemno, sympatické hrdiny, dobrodružství i akční pasáže.

Kde je Skandar tam je skandál

S oblibou říkáme, že teprve ve druhém dílu série se většinou ukáže co vlastně autor či autorka umí. Steadmanová dobře rozdala karty a hodně těžila z toho, že čtenář objevuje zcela nový, fascinující svět. Teď už ovšem čtenář má určitá očekávání a alespoň přibližně ví, do čeho jde.

Vracíme se do školy pro jezdce na jednorožcích. Už jsme absolvovali spojení jezdce a jednorožce při líhnutí, rozřazení podle jednotlivých magických živlů, které jezdci ovládají, a seznámili se se základy výuky a principy fungování celé školy. A také se dostali na ostrov, kde výcvik probíhá, a setkali se s divokými, krvelačnými jednorožci a tajemnou Jehlou…

Skandar „o prsa“ postoupil do dalšího ročníku a zároveň na sebe upoutal nechtěnou pozornost. Je totiž jediným duchovládcem a na výcvikovém ostrově to má sakra těžké, protože duchovládci byli po dlouhá léta nežádoucí. Jen pro rekapitulaci – až doposud byly uznávány a vyučovány pouze čtyři živly, ten pátý byl spojen se smrtí a neštěstím a opovrhovaný. A právě motiv jinakosti, odloučení a nenávisti či závisti autorka dost rozvíjí. Nejedná se však jen o Skandara, ale i o jeho sestru Kennu, která nedokázal přenést přes srdce, že její bratr má jednorožce a ona ne. Právě Kenna se stává jednou z důležitých postav, i když její potenciál je zatím spíše naznačen.

Těch problémů má ovšem Skandar a jeho přátelé mnohem více. Například zjistí, že někdo vraždí divoké jednorožce, ačkoliv by to technicky nemělo být možné. Tito divocí tvorové zahnívající zaživa a toužící po krvi by totiž měli být nesmrtelní, respektive už mrtví jsou. Aby toho nebylo málo, tak někdo či něco posedává jezdce a ostrov zachvacují živelné bouře… K tomu ještě přidejme podivná proroctví, ve kterých se hovoří o duchovládcích (kolikpak jich na ostrově máme, že?) a Skandar má najednou víc nepřátel než jeho křehká duše unese.

Být dobrým jezdcem

Kromě toho všeho ovšem musí Skandar a jeho přátelé zvládat i výuku. Na konci roku čeká strašák v podobě turnaje, ve kterém ti nejhorší budou muset potupně opustit školu. Kromě ovládání magie se musí jezdec i učit sžít se se svým jednorožcem a jezdit jako ďábel.

Steadmanová líbivě zašmodrchává jednotlivé nosné motivy a buď čtenáře napíná, nebo vrhá do víru akce. Budete si lámat hlavy při snaze interpretovat nejednoznačná proroctví, prožívat s hrdiny malé radosti, velké starosti, pilně trénovat na turnaj a soupeřit…

I napodruhé je Skandar čtivý a ačkoliv první díl položil základy, stále je čtenáře čím překvapovat a okouzlovat. Styl příběhu je navíc mnohdy až filmově pojatý a spoustu scén hýřících efekty, barvami a líbivými drobnostmi si dokážete bez problému při čtení přehrát ve své hlavě. Jak tomu bývá – zamotávají se především vztahy mezi postavami, ale Steadmanová navíc propracovává svět, dává událostem pozadí a zasazuje je do rámců aniž by porušila mantinely, které stanovila.

A když už je řeč o postavách: stará parta přátel z prvního dílu zůstává pohromadě, ale autorka se nebojí tentokrát zajít trochu hlouběji do jejich nitra (zejména u Skandara) a nabízí i několik volnějších, přemýšlivějších pasáží. Ale žádný strach – pořád se jedná o literaturu přístupnou i mladším čtenářům, nečekejte žádná existenciální dramata.

A na závěr ještě napovíme, že hlavní zápletka je spojená s hlubokou minulostí a opět výrazně změní úhel pohledu na některé skutečnosti. Že vám to zní podobně nejednoznačně jako zmiňovaná proroctví? Ano, zcela záměrně.

Skandar a přízračný jezdec to zvládl i bez wow efektu. Ve světě jezdců na jednorožcích se stále něco děje a Skandar se opět ocitá ve víru událostí, kdy jde o osud celého ostrova a jeho obyvatel. Kromě toho pokračují i jeho rodinné patálie… No, stane se toho mnoho, ale vrátka do dalších dílů jsou stále otevřena, a my ho budeme netrpělivě vyhlížet.

F. Steadmanová: Skandar a přízračný jezdec

Vydal: Host Brno, 2023

Přeložila: Daniela Orlando

Počet stran: 383

Cena: 429 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď