Skrytý: Magie, která neoslní

Číst knihu, která je součástí nějaké větší série, bez znalostí knih předcházejících, může být někdy výzvou. Čtenář může některé souvislosti nepochopit, protože nezná předcházející události. Je to ale výzva pro i autora zda dokáže jednotlivým příběhům dát takovou podobu, aby neznalost děje těch předcházejících nebyla pro čtenáře omezující.

V tomto případě se to ale příliš nepodařilo. Orientace v příběhu bez znalostí předcházejících knih je problematická. Autor občas nabízí určité náznaky na minulé události, ale ty jsou nedostatečné pro pochopení souvislostí, které tak někdy unikají.

Hlavní hrdina knihy Skrytý, Alex Verus, je věštec, který dokáže vidět pravděpodobnou budoucnost. Jeho kamarádka Anne je mágem života a zmizela. Podle všeho byla unesená ze svého bytu a vyšetřovatelé, nazývaní dohlížitelé rady Řádu hvězdy, spolu s Alexem a jeho další kamarádkou Lunou, po ní společně pátrají. Domnívají se, že ve zmizení mohou být zapleteni temní mágové z její minulosti. Při spolupráci se Strážci Alex a Luna zjistí, že Anne byla unesena do stínové říše temného mága Sagashe, který je její bývalý mentor. Alex musí najít způsob jak ji zachránit.  Podaří se mu proniknout do stínové říše i do hradu, na kterém Sagash sídlí. Na hradě je vězněná i Anne, ale nakonec se ukáže, že Sagash není jejím skutečným věznitelem. Alex nakonec Anne najde a po mnohých peripetiích se mu podaří jí zachránit.

Magický svět

Nabízený magický svět je velmi rozmanitý. Střetává se v něm temná a světlá magie i stínové říše a magické schopnosti má v tomto příběhu prakticky každá postava. Ty jsou ale navzájem odlišné a každý má talent na něco jiného – a magických zásahů je přehršel.  Magie se zde vyskytuje v různých podobách a občas vzniká dojem, že když autor neví jak dál, tak se s pomocí nějakého magického úkonu situace zásadně změní anebo vyřeší. Magie tak není jen schopnost jednotlivých postav, ale stává se kreativním nástrojem autora při posouvání děje.

Dvě roviny knihy

Samotné pátraní a hledání stop po Anne je popisné a statické, bez rozmanitosti a potřebného tempa. Chybí tu schopnost udržet dramatičnost děje. Časté jsou také odkazy na události z minulosti, které jsou ale jen naznačené a čtenáři bez znalostí předcházejících knih nepomáhají. Ani styl vyprávění není příliš nápaditý, je jednoduchý, přímočarý a nemá moc čím zaujmout. Zásadní změna ale nastává posunem děje do Sagashova hradu ve stínové říši. Příběh jako by poskočil na novou, daleko lepší úroveň. Z nudné procházky se stává boj o život. Rychlý sled událostí ukázal silné stránky autora. Děj je dramatický, akční scény výborně popsané a tajemný hrad dodává příběhu ten správný magický rozměr. Také používání magie má v této části knihy určitý řád a smysluplně dotváří běh událostí. Postavy jsou dobře vykresleny, jejich jednání má logiku a jejich magické schopnosti dotváří jejich charakter.

Dobré čtení na dovolenou?

Dá se říct, že povedená druhá část knihy dala zapomenout na část první, která vzbuzovala rozpaky. Nudné čtení se změnilo v zajímavou akční četbu, která čtenáře doslova nutí pokračovat a vyvolává zvědavost na završení příběhu. Z celkového hlediska je jedná o zajímavé, oddychové počtení, které v konečném důsledku neurazí, ale ani nenadchne. Čtenář pravděpodobně už po pár dnech už nebude vědět, že Skrytého četl.

* * * *

Procentuální hodnocení: 65%

Benedikt Jacka: Skrytý

Vydal: Fantom Print,2023

Překlad: Kateřina Niklová

Obálka: Zuzi Maat

Počet stran: 320

Cena: 359 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď