Bitva vzducholodí: Agent JFK opět v akci!

Mnozí pochybovači si mysleli, že série Agent JFK je mrtvá. Téměř tři roky sbíral cestovatel paralelními světy, John Francis Kovář, síly na další akci, ale nyní se (konečně!) vrací v dílu s pořadovým číslem 41, a to stylově – ve vzducholodi. Na čtenáře čeká další fantastické dobrodružství plné akce i humoru přesně v duchu celé série.

Protože od posledního dílu série uplynula již dlouhá doba, na počátku si určitě neuškodí zopakovat něco málo o tom, kdo a co Agent JFK je. Tak předně je to fantasy/sci-fi série, jejímiž duchovními otci jsou matadoři české fantastiky – Miroslav Žamboch a Jiří Walker Procházka. Možná vás zarazí, že se nemůžou autoři rozhodnout, zda jde o fantasy či sci-fi, ale to je dáno náplní celé série. Hlavní hrdina, John Francis Kovář, je agentem hájícím „pravdu a právo“ v paralelních světech, které jsou ovšem mnohdy podobné tomu našemu. Jde tedy jen o to, v jakém alternativním světě se zrovna ocitne. Fantazii se meze nekladou a JFK může bojovat s rytíři, dinosaury, pistolníky z divokého západu nebo roboty…

Od doby, kdy byla rozprášena Agentura Kovářů rovnováhy, jejímž byl Kovář členem, ovšem celá série začala skomírat. Ale zatím stále žije a doufejme, že novinková Bitva vzducholodí je blýskáním na lepší (a aktivnější) časy.

Starý dobrý JFK

A ještě jednu věc charakterizující celou sérii musíme připomenout: Agent JFK je jakousi obdobou šestákových detektivek, lehký čtivý brak, kterému ovšem nechybí literární kvalita. Kratší (přibližně dvou set stránkové) příběhy jsou nabité akcí, mnohdy i vtípky a popkulturními odkazy a napsané tak, aby se čtenář pobavil bez větší potřeby přemýšlet. Takhle to prostě JFK má a nikdy se nesnažil hrát si na nic jiného.

Hozenou rukavici autora, který bude sérii resuscitovat, zdvihl Vlado Ríša, který už má dva díly série na svém spisovatelském kontě. Sluší se ovšem říci, že to už je dávná minulost, protože Ríšovi „příspěvky do série“ spatřily světlo světa v letech 2008 a 2010!

Poslední dobou se JFK motal kolem nacistů a ani tentokrát tomu není jinak. Přesto, že už jim několikrát nakopal jejich hákenkrojcíky, tok dějin v paralelních světech je zlomyslný a neustále tyhle fanatiky nutí lačnit po moci. Takže si to dáme pěkně znova, vždyť je to jedno ze čtenářsky nejvděčnějších témat, včetně nejznámějších záporných postav dějin.

Příběh začíná ve staré dobré alternativní Anglii. Pravý gentleman JFK přijíždí z USA sehnat pár vzducholodí, ale zjišťuje, že Němci byli rychlejší. O tom, že je válka na spadnutí si cvrlikají i vrabci na střeše, a na techniku se stojí fronty JFK navíc svým zájmem namíchl i pár vlivných lidí, takže první šarvátka na sebe nenechá dlouho čekat. A to je jen rozjezd.

Na čtenáře čeká svižný kolotoč akce zahrnující malý výrobní letecký závod v Kralupech, německé špiony, magii a šamany, odlehlý ostrov v Rusku, dimenzionální bránu a samozřejmě i tu v názvu slibovanou bitvu vzducholodí. Ano, tohle všechno se podařilo namixovat tak, aby to mělo švih a bavilo čtenáře! Prostě lehké oddechové čtivo se správným chlapem v hlavní roli, přesně jak velí duch celé série.

Úsměv, prosím!

Nejen bitkami a mystikou je ovšem JFK živ. Vlado Ríša se při psaní musel skvěle bavit, protože do role Kovářova sidekicka (co by byl správný klaďas bez pomocníka, že?) pasoval věhlasného pilota Jamese Biggleswortha aka Bigglese, ale v textu najdete spoustu všemožných vtípků a více či méně skrytých narážek na dobře známé popkulturní fenomény. Potěší třeba odkaz na Rychlé šípy a určitě najdete i mnohé další.

Bitva vzducholodí se nebojí odlehčených pasáží, a tak si v duchu pulpových dobrodružství dovolí i humorné hlášky a scény, které jsou občas lehce klišovité a působí až parodicky, což pozvedne vaše koutky. Podobné převážně nevážně záležitosti nijak nebrzdí tempo příběhu a nepůsobí samoúčelně – pokud jsme hovořili o tom, že série si drží literární kvalitu, pak nám nejnovější přírůstek opět dává zapravdu.

Ríša si navíc vybral chytlavá a zajímavá témata, kterým vévodí letectví „v plenkách“, což také čtivosti pomůže. S přibývajícími stranami si možná čtenář může klást otázku zda toho v jedné knize není zkombinováno až moc, ale naštěstí se jednotlivé motivy netlučou a neupozaďují navzájem, takže i kombinace vzducholodí a magie funguje.

Pravda, z pohledu série se nikam příliš neposuneme, ale pořád nezbývá než doufat, že tohle je ne předkrm oznamující že JFK žije a dýchá a že to ještě pořádně rozpálí. Jako zábavná jednohubka poslouží Bitva vzducholodí na výbornou, což je přesně to, co se očekává. Takže – vzhůru na palubu, plantážníci, odlétáme do alternativních světů!

Vlado Ríša: Bitva vzducholodí (JKF 41)

Vydal: Triton, 2023

Obálka: Petr Vyoral

Počet stran: 208

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page