TZ: Vychází Theomachia: Válka bohů

Řinčení bronzových mečů a kopí o lesklé pancíře a štíty. Pletichy a intriky lidí i bohů, kteří si chtějí udržet svou moc nebo ji posílit na úkor ostatních Olympanů, ale i smrtelníků. Amazonky, mořští nájezdníci i mýtické nestvůry. Rozmáchlá válečná tažení, bojovníci toužící po nehynoucí slávě. A taky konec celé jedné éry historie – bronzového věku. Taková je novinka Petra Jaroňka Theomachia: Válka bohů.

Knižní novinku Petra Jaroňka jste mohli vidět už na letošním Světě knihy – konkrétně na stánku nakladatelství Epocha – a nyní míří na pulty knihkupectví. Ocitnete se v ní na samotném sklonku mykénského období starověkého Řecka ve 12. stol. př. n. l.

Petr Jaroněk podepisuje svoji novinku

Autor se dané epoše věnuje s velkou vášní již od malička, takže se po odbočce ke slovanské fantasy v předchozích románech Ospalá slovanská díra a Běsi z temného hvozdu spíše takříkajíc vrací ke kořenům. Jeho román ožívá nejen díky plastickému prostředí a historickým reáliím, ale taky díky propojení s řeckou mytologií, což knihu posouvá do žánru fantasy.

Theomachia silně vychází z tradice eposů jako Ilias a Odyssea, ale zároveň představuje moderní epickou fantasy sledující hned několik dějových linek a znázorňující kolaps mykénské řecké kultury a celé bronzové epochy starověku, jak ostatně i autor deklaruje v doslovu:

„V knize jsem se pokusil o ztvárnění této zmatené, spletité a mlhou zastřené epochy a pojal jsem příběh jako fiktivní historický mýtus. Jakési doplnění Iliady a Odyssei o „třetí díl“. O završení, v němž je nit mezi tajuplným časem mýtů a časem patřícím pouze lidem definitivně přestřihnuta.“

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď