Strážci světů: podlehněte volání neznáma

Světy za branami. V tichosti číhají a najednou se zničehonic objeví. Jejich přítomnost láká a nutí pochybovat. Podobnou tajemnou bránou je váben i student ekonomie Jakub Šmíd. Pokud podlehne volání, jeho život se od základu změní a bude muset projít množstvím nelehkých voleb a nástrah. Nebude jednodušší žádost o pomoc odjinud zkrátka ignorovat?

Pokud je vám název první části cyklu Správci světů – Strážci pečeti povědomé, pak se nemýlíte. Čtveřice e-booků s tímto názvem, jejíž autorkou je Lucie Ortega, totiž vyšla původně již letech 2014 a 2015; tenkrát navíc ještě pod autorčiným jménem za svobodna (Navrátilová). Nyní se Strážci pečeti vrací v souborném vydání a navíc s upraveným a přepracovaným textem. Čeká na vás více než sedm set stran čistokrevné fantasy plné lásky, zrady a spletitých vztahů mezi postavami.

Kniha, která klame tělem

Hned na počátku recenze si knihu trochu přiblížíme. První strany totiž dost klamou tělem.

Nejprve se v krátkosti seznámíte s ústředním hrdinou – Jakubem Šmídem. Obyčejný student z Prahy, který kromě běžných problémů s příliš ambiciózním otcem, nepochopením svým okolím a dalšími trably, se kterými bojoval v mládí skoro každý z nás, také trpí velmi živými nočními můrami. Takový malý háček na čtenáře, který poměrně jasně předznamenává tok příběhu.

Střih. Bez vysvětlení se ocitáte v jiném světě a ihned uprostřed akce. Jejími protagonisty je trojice postav: Dragan, Tiessa a Vallence. Vallence má za úkol ukrást tajné listiny, ale během mise musí svést souboj se smrtelně nebezpečným nepřítelem, načež celé trio zmizí z místa činu a spěchá zapít svůj úspěch. Jenže tahle akční pasáž evokuje dočista jiný směr, kterým by se příběh měl ubírat, než tomu ve skutečnosti je, a podobných scén už v knize příliš nepotkáte; a nebo možná ano, ale ve zcela odlišných kontextech. O tom ovšem později.

Strážci pečeti se, jak napovídá i poznámka na úvodní ilustraci (jedná se o e-book bez obálky), řadí k žánru New adult fantasy; a celkové vyznění opravdu může být pro mladší čtenáře komplikované a sedne spíše starším čtenářům. Lucie Ortega odmítla vykročit na cestu klasické fantasy meče a magie akčnějšího ražení a zaměřuje se hlavně na popis vztahů mezi postavami s velkým množstvím dialogů. Nekoná se žádné pubertální vzdychání ani plytké a povrchní nadbíhání, ale stále je celý příběh dost „nasládlý“. A ačkoliv velmi nerad mluvím o ženském pojetí fantasy, tak v případě této knihy si poznámku o tom, že ženská ruka se (a zejména proto, že muž by nešel ve vztahové a pocitové rovině tolik do hloubky) zkrátka nezapře, neodpustím.

Ona, on, oni a ti druzí

Ačkoliv vás autorka pro začátek hodí do vody bez většího vysvětlování, nakonec do sebe všechno zapadne. Lucie Ortega totiž dávkuje informace postupně a čtenáře příliš nepřetěžuje. Díky tomu máte vše čas vstřebat. Má to ovšem jednu nevýhodu: rozjezd celé knihy je pomalejší a chybí mu dynamika. Čtenář rámcově tuší o co jde a postupně svůj pocit podpoří konkrétními detaily, ale díky tomu je úvod trochu tužší.

Někde v půlce druhé knihy už máte vše pohromadě a teprve tehdy si můžete začít četbu skutečně užívat. Postavy jsou představeny, situace vysvětlena a zápletka konečně rozehrána. Do té doby budete pátrat po motivaci postav a autorka s vámi sehraje hru Hledá se Jakub, který coby zamýšlený hybatel děje zmizí a děj se motá především kolem trojice z jiného světa. V této fází má autorčin vypravěčský postup zřetelné trhliny. Ale pokud vydržíte, vše se v dobré obrátí.

Pokud budeme mluvit o postavách, pak stojí Jakub trochu v pozadí. Ortega ho sice v průběhu příběhu profiluje, dává mu zajímavou minulost i potenciál, ale zejména Vallence ho válcuje coby zajímavější, akčnější a dynamičtější. Smysl to dává, protože Jakub se teprve v cizím světě rozkoukává (stejně jste tušili, že vábení neodolá, ale i tak pardon za spoiler).

Práce s postavami, na kterých celá kniha stojí, rozhodně není špatná. S přibývajícími stranami zjišťujete co se vlastně děje, jak je to s přechodem mezi světy a zároveň s tím se utváří vztahy mezi jednotlivými hrdiny. Nechybí láska, ať již ta opětovaná nebo neopětovaná, rivalita, mocenské boje a politikaření, nepřátelství… Vztahy jsou dynamické a vyvíjejí se, část postav není vyloženě dobrých ani zlých, jen plní své poslání. Dialogy dávají vztahům rámec, doplňují a vysvětlují některé události a především ani ve velkém množství nepůsobí nuceně či toporně. Ano, některá místa jsou možná až příliš upovídaná a brzdí rychlejší spád děje, ale pokud dokážete žít s tím, že Strážci pečeti na vztazích a povídání stojí, pak není problém.

Tady se možná vrátíme k té akci: v záplavě dialogů a spletitých vztahů občasné akční scény nebudete vnímat tak silně a nebudou vám připadat významné. Sice v ději jsou, ale působí upozaděně.

Tahle kniha není pro netrpělivý!

Ano, úvod do velké ságy vyžaduje svůj čas. A tou bezesporu i vzhledem k tomu, že v současnosti je již vydán i druhý díl Chrám oka osudu, Správci světů jsou. Pokud tedy budeme nahlížet na e-book jako na rozvláčněji pojatý úvod, pak vše v pořádku; pokud na podobné věci nemáte čtenářskou trpělivost, sáhněte po jiné knize.

Pokud máte pocit, že jsme až doposud konkrétně nemluvili o ději, pak vězte, že je to zcela záměrně. Jen naznačíme, že hlavní zápletka se točí kolem hledání ztraceného budoucího vládce, ve kterém sehraje svoji roli Jakub „z jiného světa“. Musíme říct, že objevování je jednou z věcí, které vás na Strážcích pečeti  budou bavit – před vámi leží celé nové světy se zvláštními obyvateli, každý z hlavních hrdinů ukrývá nějaké tajemství, postupně se odhalují události minulosti nebo nové souvislosti k věcem, na které si již čtenář udělal názor…

Lucie Ortega píše chytře. Překvapivý zvrat většinou pouze pootočí soukolím událostí, ale nikterak zásadně nešokuje. Logika zůstává zachována, postavy se chovají víceméně konzistentně, zvraty se nedějí za každou cenu a opět je třeba trocha trpělivosti než se k těmto událostem čtenář prokouše. Na druhou stranu budou sečtělejší čtenáři předvídat velkou část zvratů předem, protože jsou klišovité a v rámci žánrové literatury nikterak objevné.

Je zřejmé, že autorka nehodlá odhalit veškeré své plány naráz. Díky tomu budete mít místy pocit, že jen tak projde po povrchu; občas chybí hlubší vysvětlení některých v danou chvíli podstatně se tvářících věcí či obecně princip fungování bran mezi světy… čímž se vracíme o pár řádek výš: ano, úvod do velké ságy vyžaduje svůj čas.

Strážci pečeti jsou v podstatě klasickým úvodem větší ságy, Správci světů. Jejich účelem je představovat, vysvětlovat, rozehrát první vážnější zápletku a především ukázat čtenáři široké spektrum postav a vazeb mezi nimi. A právě zde je jádro kouzla celé knihy: dynamika, pozvolné odhalování a gradace vztahů. Snad jen trocha svižnosti by knize prospěla.

Lucie Ortega: Strážci pečeti (Správci světů I.)

Forma: e-book

Vydala: Martin Koláček – E-knihy jedou, 2020

Počet stran: 704

Cena: 279 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď