Tesla noir: Kéž by byl Nikola úspěšnější a ilustrovaný

To je tak jednoduše geniální, že je s podivem, že to ještě nikoho nenapadlo. Co? Zpracovat příběh Nikoly Tesly do nebiografické fikce. Takový autor by se příliš nepředřel – všechno důležité za něj Tesla už vymyslel a odžil sám. Ledaže…

Ledaže by měl náš pomyslný autor vyšší ambice a rozvinul by myšlenku, co by bylo, kdyby byl Tesla úspěšnější a Ameriku osadil svými vynálezy. A hle, pomyslný autor se nám náhle zhmotňuje v Lukáše Vavrečku a ‚co by kdyby‘ v electricpunkový román.

Návod ke čtení

Úvodem nám dovolte, abychom zcela atypicky doporučili, jak Tesla noir číst. Čím menší máte povědomí o Teslově životě, práci a vynálezech, tím spíš při tom zůstaňte, nechte googla gůglem a napřed si vychutnejte fikci.
A teprv potom žasněte, co všechno z knihy byla (téměř a málem) pravda.
Ona totiž vize Ameriky třicátých let, ve které jako houby po dešti vyrůstají Wardenclyffské věže sršící blesky, ulicemi se prohánějí elektromobily a davy sledují nejnovější zprávy na prvních víceméněvelkoplošných obrazovkách, není ani náhodou tak vzdálená dobové realitě, jak by se mohlo zdát. A navíc je úžasná, tím spíš, že je opravdu noir, protože přemíra elektřiny v ovzduší ovlivňuje počasí, často je tu pod mrakem a/nebo prší, a vůbec se vše jeví v tak temných barvách ozářených nespočtem blesků, že umět Tim Burton česky, počůrá se štěstím nad novým námětem.
A co teprve, kdyby ta kniha byla ilustrovaná!

O škodlivých a neškodných bláznech

Odkojeni drsnou školou a bogartovskými a eastwoodovskými antihrdiny čekali jsme v hlavní roli někoho, kdo jako by jim ze zachmuřeného oka vypadl, ale tak tomu není. Jamie Collins je sice novinář, a tu a tam má ten správný instinkt, nicméně zas až tolik jej nepoužívá. Váhá, pochybuje, občas se i trochu bojí a rozhodně není hybatelem událostí o moc zásadnějších, než jsou boky manželky jeho šéfa.
Vlastně kdyby Nikola Tesla neměl slabost pro jeho dávno mrtvou matku, možná by se do našeho příběhu ani nezapletl. Leč stalo se, a ještě víc, když se starý pán Tesla chystal oznámit, že zase něco objevil. A protože na jeho vynálezy už pár bohatých doplatilo, a ve světě se navíc možná schyluje k válce, hned několik skupin se rozhodne neriskovat a ujistit (a snad i zajistit), že domnělý starý blázen je opravdu jen neškodným bláznem.
Nedosti na nejneúspěšnějším (samozřejmě až po Cimrmanovi) světovém vynálezci – i ve vedlejších rolích vystupují známá jména a/nebo jejich potomci: elektrikář Westinghouse, zloděj Edison, starosta La Guardia, židobijec Ford, šmírák Edgar Hoover a bez Daňka Kolben.

Věrohodné honičky a decentní rvačky

Tesla noir je poněkud odlišný noir, což nemusí být každému po chuti, ale určitě to není na škodu. Jak už naznačeno, hlavní hrdina není moc ani hlavním, ani hrdinou; v kalných vodách se snaží spíše neutopit, než že by měl jasný cíl a směr, kam plavat, a autor mu právem nenechává tolik prostoru, kolik týpci v příbězích podobného ražení obvykle mívají. Čtenář se naopak dozví víc o dalších postavách a o světě, který je podobnější tomu našemu, než světy v příbězích podobného ražení obvykle bývají.
Akce je tu uměřená, honičky decentní a věrohodné, a vůbec všechno je tak nějak reálnější včetně propletenosti osudů a zájmů. Přitom rozsah není nikterak velký – román tohoto druhu by se mohl babrat ve svých elektrických vnitřnostech v dvojnásob tlustém svazku, ale jeho stvořitel naštěstí má rozum a soudnost.

Technoromantika včerejška

Vavrečka přichází s okouzlujícím (alespoň pro nás nesilnoproudaře) světem, který nám neukazuje při akční jízdě po příslovečné horské dráze, ale z pohodlného křesla před pódiem, na kterém Tesla předvádí svá „kouzla“. Je to tak trochu návrat do starých dob nejen co se týče časoprostoru, ale i literárních postupů, a pomalejšího stylu života vůbec. Technoromantičtějším povahám to ale jen stěží bude vadit, neboť budou s otevřenými ústy sledovat zázraky minulé budoucnosti, a s mrazením v zádech pociťovat noirové klima společenské i přírodní. A za tím vším učiní námi doporučené obeznámení se s Teslovým život(opis)em tečku silnou jako úder blesku.
Škoda, přeškoda jen, že ta kniha není ilustrovaná!
Lukáš Vavrečka: Tesla noir
Vydal: Host 2020
Počet stan|: 360
Cena: 359,- korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. No, námět fajn, čte se dobře a vše skončí… atd.. však to znáte. A autorovi bych tentokrát odpustil i ta muka, která člověk občas musí prožít při té Tesloelektřině (no, učebnice elektrotechniky to tedy není), konec konců, je to fantasy a ne scifi, že. A ať ta má zlá slovíčka nikoho neodradí, ono to tak prostě musí být.. A těším se na další kusy.

Zveřejnit odpověď