Pevnost 11/2020: Listopadový nášup knih, komiksů a her

Je tady předposlední číslo Pevnosti tohoto roku, a tentokrát se opravdu můžete těšit na velkolepé čtení, protože aby se v jednom časáku sešlo najednou tolik literárních velikánů a knižních ság, to se nestává každý den! A co si budeme povídat, v téhle době všichni potřebujeme haldu typů na příběhy, která nás vtáhnou a nepustí.

Listopadoví velikáni
Patrně každý kdo se trochu zajímá o fantastiku, poznal, že listopadová obálka Pevnosti odkazuje na nový román bruntálského řezníka Františka Kotlety Operace Thümmel z nové série Legie, na které pracuje společně s Kristýnou Sněgoňovou, jejíž díl s názvem Amanda vyjde v průběhu v listopadu. Samozřejmě se můžete těšit i na rozhovor s autory, které společnými silami vyzpovídali Vendula Kreplová a Martin Fajkus. Vendy pro vás navíc připravila článek k české akční fantastice, takže do vás napere informace o Kulhánkovi, Kopřivovi, Moudrém a samozřejmě také o Kotletovi a Sněgoňové.

Velkým tématem listopadového čísla je také Lovecraft a antologie Černá křídla Cthulhu. Pátý svazek od vydavatelství Laser si vzal na starost Michal Tesáček, který rovnou pokecal s překladatelem Milanem Žáčkem. V povídkové rubrice na vás navíc čeká lákavá ochutnávka z nové antologie v podobě povídky Vúdú od Stephena Woodwortha. O samotném autorovi H. P. Lovecratftovi jeho životě a tvorbě se poté rozepsal Jakub Merc.

Listopadové číslo se prostě nese ve znamení velkých jmen, protože Jiří Popiolek vám povypráví o další velké spisovatelské rybě ve fantastických vodách. Tím vyvoleným jest Frank Herbert, autor oblíbené Duny.

Velkou událostí jsou také romány dvou významných jmen české fantastiky – Františka Novotného a Vladimíra Šlechty. Společně s Martinem Bečvářem okoštujete Dryák z alternativní historie namíchaný Frantou Novotných, a potom společně s Vladimírem Šlechtou nahlédnete do postapo budoucnosti za Padajícím Archandělem.

Zdá se, že v listopadu si na své hlavně přijdou fandové science fiction. Je tomu totiž sto let, co Karel Čapek přišel se slovem robot, a nakladatelství Argo se rozhodlo tuto událost oslavit vydáním povídkové antologie ROBOT100, v níž (světe div se!) hrají hlavní roli roboti. Autoři zpracovávají téma RUR po svém, ale také se nebojí přijít s úplně novými nápady. V antologii vedle Vilmy Kadlečkové, Jiřího Walkera Procházky, Petra Stančíka, Jaroslava Mosteckého najdete třeba i Bena Aaronovitche či Roberta Silverberga. Článek připravil Martin Štefko.

Robotického tématu se drží i Mateřský kód (Calore Stiversová), který bedlivě prozkoumala pevnostní genetička Monika Dvořáková, aby zjistila, že i taková věc jako mateřství může jít robotickou cestou. Nejen roboty je ovšem člověk živ a správné sci-fi potřebuje nějaké ty cesty do vesmíru, že. Takže se společně s Tomášem Dostálem můžete vydat na průzkum Nových hranic (Joshua Dalzelle), nebo společně s Jiřím Popiolkem můžete zjistit jaký je Chlad Chiméry (Jan Hlávka, Jana Vybíralová).

Případně si sci-fi můžete vychutnat i v Divadle Marie Domské, které najdete v povídkové rubrice.

V listopadu ovšem nepřijdou zkrátka ani milovníci jiných žánrů. Pokud máte chuť na nějaký ten mysteriózní thriller či urbanku říznutou krimoškou, tak se nechte zlákat Kateřinou Stupkovou k členství v Devátém spolku Leigh Bardugové, která se u nás proslavila především duologií Šest vran. Pokud jsou na vás ovšem tajné univerzitní spolky moc, pak s Katkou vyrazte na čumendu do Sirotčince slečny Peregrinové (Ransom Riggs), kde se můžete zúčastnit Ptačího sněmu. A pokud chcete nějakou pořádnou fantasy, tak společně s Michalem Tesáčkem koukněte na Volání vlka (Anthony Ryan), v němž se můžete těšit na znovu shledání s Vélinem Al Sornou ze série Stín krkavce.

Listopadové komiksobraní
Velký prostor si pro sebe v novém čísle uzmula fešná charismatická rudooká dobrodružka Lady Mechanika. Více vám o téhle šťabajzně s mechanickými upgrady povypráví samotný vládce Pevnosti, Martin Fajkus. A jako bonus na vás čeká rozhovor se samotným Joem Benitzem a Marcií Chenovou, kteří mají Lady Mechaniku na svědomí. Tohle prostě chcete!

V tajemně a strašidelně laděné komiksové sekci můžete společně s Borisem Hokrem zavítat třeba do Ateliéru špičatých klobouků. Michal Tesáček zase odhalil, co se skrývá v Krásné temnotě a k tomu přišel na to, jak funguje Amulet. Ani v jednom případě se nebojí podělit o všechno, co ví. A pokud je i tohle málo, tak zavítejte do pochmurného světa Watchmanů, jímž vás provede Martin Fajkus. Nebo prostě můžete společně s Jakubem Zahradníkem odpočítávat Hodiny posledního soudu.

Zábava na doma
Kina sice zejou prázdnotou, ale díky internetovým božstvům můžete čučet na filmy alespoň doma z gauče. A co, že na těch internetech můžete najít? Tak třeba je tady Millie Bobby Brownová jako Enola Holmesová. Vzhledem k tomu, že je podzim jako stvořený pro nějaké ty depresivní a děsivé filmy je v nabídce třeba psychothriller Ďábel, zombie apokalypsa #žiju, akční sci-fi horor Sputnik či seriál od Netflixu Záhadné sídlo Bly.

Stejně tak si můžete období lockdownu zpříjemnit pařením her. Videoherní sekcí vás provede Karel Kališ, s nímž si zahrajete ne úplně povedenou RPG předělávku Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning, podstatně zdařilejší 13 Sentinels: Aegis Rim nebo se prostě přidáte se do „rodiny“ v nové verzi Mafie s podtitulem Definitivní Edice. A potom je tady ještě Kateřina Wimmerová s článkem o neočekávanější hře tohoto roku Cyberpunku 2077 (alespoň na něco se můžeme v tomto roce těšit).

Samozřejmě ani deskovkáři nepřijdou zkrátka. Filip Gotfrid představí Dračí hlídku, poradí se sledováním měsíce v Nova Luna nebo si společně dáte pokročilý mahjong v Dračím paláci. A Jakub Zahradník vám zase povypráví o rozšíření Scythe s podtitulem The Rise of Fenris.

Krom zábavy se samozřejmě musí člověk taky trochu vzdělávat! A od toho je tady Františka Vrbenská s povídáním o Jeanne Hachette. Tahle Jeanne se proslavila tím, že se postavila dobyvačným vojskům burgundského krále Karla Smělého. Krom pozadí samotného konfliktu se také dovíte, že ženy v historii nebyly jen pouhými ozdobnými přívěšky svých manželů nebo bezbrannými bytostmi, které čekali, až je přijde zachránit princ na bílém koni. Kdepak! Když to situace vyžadovala a manžel nebyl doma, tak se o obranu proti dobyvačným vojskům musely postarat samy.

To a mnohem víc na vás čeká v listopadové Pevnosti, takže neváhejte a vezměte trafiku útokem!

PS: K Pevnosti Plus je přibalena Rezistence Veroniky Rothové.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď