Murie: Válka s mimozemšťany hodně jinak

Motivace jednoho druhu k udržení vlastní existence se nemusí až tolik lišit od motivací nějakého jiného. Přesto může dojít ke konfliktu začínajícího i končícího válkou. Do jaké míry je míra nepochopení pouze nepochopením protivníka a nakolik pak čistou ignorancí podstaty nechtění jakéhokoliv dialogu?

Chudák Formánek! Měl tu smůlu, že se narodil jako muž, což znamenalo, že až půjde v osmnácti letech na vojnu, tak tam umře. Navíc měl smůlu v tom, že jeho otec opustil rodinu, z čehož ho vinila jeho matka i sestry. Neměly ho rády. A tak si chudák pokusil vzít život. Na to však myslel stát se svými čipy, jehož jeden exemplář měl v lebce i Formánek. Takže nejen, že mu ten čip překazil snahu o sebevraždu, navíc mu změnil barvu vlasů, aby všichni věděli o tom, že se o něco takového pokusil.

To mu nepomůže o nic víc při skutečném nástupu na vojnu, kdy je okamžitě vybrán díky své nálepce sebevraha s rudými vlasy do následující vojenské mise jako návnada. Poté následuje státem placené navštívení nevěstince, kde na Formánka čeká zdánlivě vtipně dohodnuté setkání s místní dominou Madam, což je pro něj ale setkání s osudovou láskou. Tak silným a intenzivním zážitkem to pro Formánka je. Jaké je pak překvapení při následné akci, když on, připravený na smrt, na rozdíl od zbytku jednotky přežije. A pak už jde jedno s druhým.

Spisovatelka a grafička Rosana Zvelebilová, zakladatelka a majitelka nakladatelství Canc, dala  polokomiksu Murie exkluzivní grafickou podobu své vlastní povídce, která vyhrála jistou nejmenovanou soutěž v neutěšeném roce 2020, čímž se tato povídka ani sama autorka nedočkaly slavnostního vyhlášení, natož ocenění. O to víc pro českého čtenáře Rosana Zvelebilová následně udělala, když tuto povídku převedla do podoby polokomiksu obohaceného jejími vlastními ilustracemi, navíc vyvedeného na křídovém papíru. Dialogy v psaném textu jsou odlišeny v barvách, aby čtenář nemusel bádat kdo co říká.

Vlastně není nic, co by se tomuto sci-fi válečnému komiksu dalo vytknout. Příběh Murie je nápaditý, poutavý. Od začátku je smutně spojený s postavou nešťastného sebevraha Formánka, jehož existence se točí jen kolem spásné představy vlastní smrtí, aby nakonec poznal důvod k životu, ztratil jej, a vše vygradovalo do pro někoho nečekané zápletky. Každopádně se jedná o knihu, kterou by se milovníci netradiční literatury i s prvky BDSM typickými pro produkci nakladatelství Canc (viz jejich slogan ‚Pohádky pro dospělé‘), mohli pokochat.

Rosana Zvelebilová: Murie

Vydavatelství: Canc, 2023

Obálka a ilustrace: Rosana Zvelebilová

Počet stran: 140

Vazba: měkká/brožovaná

Cena: 550 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď