Undeground podruhé: Praha budoucnosti ve víru vražd a revoluce

František Kotleta se vrací do světa postapunkového Undergroundu. A jestli měl soukromý detektiv Petr Vachten v minulosti nějaké problémy, pak to byl oproti jeho současným trablům jen slabý odvar. Ono nahánět tajemného vraha po Praha City klokotajícím revolučními náladami není žádný med, nemluvě o zájmu médií a bídném hudebním vkusu obyvatel metropole.

Undeground patřil mezi knihy, jejichž svět se doslova nabízel k sepsání dalšího pokračování. I sám František Kotleta si ho oblíbil, proto na sebe druhý díl Undergroundu, tentokrát s podtitulem Revoluce, nenechal dlouho čekat. Vracíme se do Prahy budoucnosti, kterou si pěkně potichu rozparcelovaly mocné korporace udržující občany ve sladké nevědomosti prostřednictvím masmédií. Jenže nic netrvá věčně

Časy se mění

Mocní totiž umírají, vliv korporací se drolí, volby jsou za rohem a přichází čas, aby došlo na přerozdělení sfér vlivu. Své si k tomu hodlají říct i noví hráči: Digitální mesiáš a tajemný vrah říkající si Zodiak. Mrtvých přibývá, mocní se neštítí ničeho a lidé se začínají bouřit. Do víru téhle hry je vržen i poslední dobrej policajt, Petr Vachten, snažící se zachránit co se dá a koho může. Ale věci jsou už v pohybu a setrvačnost se nedá zastavit. Revoluce je na spadnutí, a pište si, že poteče krev!

Revoluce je povahou příběhu trochu jiná než její předchůdce. Záběr je globálnější a Petr Vachten je v celé situaci spíše jen figurkou, která někomu pije krev. Zájem o Vachtenovu osobu má i vrah jménem Zodiac a horká hlava vynese detektivovi negativní „reklamu“ v největší vysílací stanici městské stanici, City News. Naštěstí má na své straně pár spojenců – zejména drsňačku Ivanu, která skrývá nejedno překvapení, ale i digitální čarodějky, nebo spíše čarodějku, a pár dalších starých známých z minulosti (i z prvního dílu).

Do popředí vystupuje výrazná detektivní linka, což také dost ovlivňuje charakter příběhu. Hon na Zodiaka přináší několik zajímavých momentů a osudových voleb, které musí Vachten učinit. Při některých scénách se člověku vybaví scény z legendární hororové série The Saw, kde vrah hraje s policií podobně smrtící hry. Postupně se pátrání překlápí do hodně osobní roviny a Vachten je odhodlaný vraha dostat stůj co stůj. Ale to je jen jeden z mnoha problémů.

Kotleta umírněný

Jak již bylo řečeno, snažil se Kotleta pojmout Revoluci spíše jako detektivní příběh. A ukazuje, že už dávno vyrost z autora, který k sobě zběsile lepí jednotlivé akční scény krví a jinými tělesnými tekutinami na úkor příběhu. Revoluce je solidně napsaná detektivka, která ovšem nepostrádá nic z toho, proč čtenáři Kotletu milují. Pravda, pointa je možná trochu uspěchaná, ale logiku dává a má i svoji sílu v rámci celého příběhu, takže není na co si stěžovat.

Snad jedinou výtku bychom našli: celé Praha City je sice obrysově naznačeno, ale při čtení máte pocit, že svět není nijak výrazně ucelený, že dostáváte zrovna ten fragment, který se hodí nabídnout a pasuje do mozaiky. A to je trochu škoda.

Na druhou stranu se Kotleta nebojí udělat si legraci z nikoho a ničeho. V textu najdete tunu hlášek, ale především popkulturní odkazy mířící do řad umělců, politiků a mediálně známých osobností stejně jako rytí do úrovně televizních pořadů obecně. Korunu tomu dává mládeží (a vlastně celým městem) milovaný retrorapový song o duhové víle… No, nevrtejme se v tom, ale speciálně s ním se Kotleta vážně vyblbnul.

To vše je zdatně proloženo akcí a (možná trochu netypicky) mrazivou atmosférou. Navíc Vachten není typický tvrďák, a tak si během čtení užijete i emoce, trochu těch vážných scén a lehká filozofická zamyšlení.

Když to všechno protřepete, vznikne netypická kotletovka – je v ní vše, co byste čekali, ale skalní fanoušci ji asi přijmou rozpačitě. Svět Undergroundu není rozhodně vyčerpaný a i podruhé měl v Revoluci co nabídnout. A kdo ví, třeba se dočkáme i třetího dílu…

František Kotleta: Undergound: Revoluce

Vydala: Epocha, 2021

Obálka: Adéla Stopka, Lukáš Tuma

Počet stran: 408

Cena: 349

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď