Zlatá Grai: Ukažte, co ve vás je!

Pot, dřina a tvrdý trénink. Pokud chcete přežít ve světe plném nepřátel, nemáte jinou možnost než být lepší než oni, i když to mnohdy bolí. Ostatně, o tom se záhy přesvědčí i sourozenci Isarell a Bastien. Právě oni budou vašimi průvodci ve světe nové, ryze české fantasy ságy z pera Kristiny Waagnerové.

Zlatá Grai je úvodním dílem ságy, se kterou přichází debutantka na literárním poli Kristina Waagnerová. Možná si řeknete, že českých autorů, kteří toužili psát rozlehlé ságy, už jste pár zažili. Ale Zlatá Grai patří mezi ty knihy, které vám utkví v paměti, a jejichž přečtení rozhodně stojí za zvážení.

Něco za něco

Ze všeho nejdřív se sluší říct, že Zlatá Grai je čistokrevnou fantasy vhodnou (nikoliv vyloženě určenou) i pro mladší čtenáře. K tomu vede především nízký věk hlavních protagonistů, jinak si ovšem autorka v mnoha ohledech nebere servítky a své hrdiny nešetří.

Další věc, kterou je třeba zmínit, je poměrně „tuhý“ úvod knihy. Autorčiným záměrem bylo evidentně vytvořit komplexní svět s jasnými pravidly. Tři různé rasy, které spolu vzájemně z různých pohnutek nevychází, kontrasty a konflikty pevně usazené v jednotném a pochopitelném rámci. Dobrá zpráva je, že vytvoření světa i vysvětlení vzájemných vztahů a důvodů nevraživosti se povedlo, nebál bych se mluvit i o závanech neotřelosti. Špatná je, že to něco stálo.

Vraťme se k myšlence „tuhého“ začátku knihy. Zlatá Grai trpí klasickým syndromem prvního dílu, knihy rozehrávající ságu. Má nevděčnou úlohu vše připravit, vysvětlit a předestřít. Waagnerová se rozhodně nebojí vysvětlovat a představovat; problém je, že vše nahustila na samý začátek knihy, a díky tomu působí první desítky stran mnohdy suše až encyklopedicky. Pokud jste však ochotni probrat se systémem fungování světa a množstvím postav, které v budoucím příběhu sehrají své role (zkušenějším žánrovým čtenářům by tento vypravěčský postup neměl dělat větší žádné problémy), pak budete odměněni v další fázi knihy poutavým příběhem. Těžko můžeme vyčítat začínající autorce podobný postup; i vypsanější autoři mají s podobnými věcmi problém.

A teď vám to nandám!

Příběhem nás provází sourozenecká dvojice – Isarell a Bastien. Stěžení postavou je Isarell, která dostává mnohem více prostoru. V prvních okamžicích Bastien Isarell zachrání doslova ze spárů smrti, čímž se projeví jako pravý rytíř – a  tím se touží i stát. To od Isarell, dítěte divočiny, nikdo příliš neví, co očekávat, ale projevené schopnosti jasně říkají, že její další životní cestou by měl být bojový výcvik u divoženek.

Autorka ve své podstatě vytváří protiklad – muže a ženu, každého s odlišným pojetím boje a náhledem na svět. Ke cti jí slouží, že do vztahu netahá žádnou romantiku. Když spolu čelíte bok po boku nepřátelům, stejně není na romantiku ani pomyšlení. Jenže oba protagonisté jsou zároveň trumfem každé ze znesvářených stran a v průběhu dění vás určitě několikrát napadne, že je jen otázkou času než stanou proti sobě navzájem.

Autorka Kristina Waagnerová se svými knihami

Co se týká dějové části, ve Zlaté Grai se neodehraje nic příliš převratného. Velký prostor je věnován výcviku hlavních hrdinů. To má ovšem svůj účel – fyzická dřina a dril dává nejen náhled na jejich fyzické schopnosti, ale také formuje vztahy mezi žáky a jejich učiteli. Také se ukazují přístupy jednotlivých frakcí a snaha prostřednictvím svých bojovníků ukázat převahu. Určitě najdete zábavnější fantasy, ale co se účelnosti a funkčnosti příběhu týká, nelze hodnotit než kladně. A na vztazích celý příběh prvního dílu vlastně stojí – rozdává karty a připravuje pole pro věci budoucí. Na pozadí líčení tréninků se odehrávají malá a vcelku komorní dramata, která můžou mít v dalším ději dalekosáhlé následky. A jako ve většině fantasy knihách nechybí ani magie a všemožné stvůry hrající v příběhu také významnou roli.

Z textu je znát, že autorka o fyzické dřině ví své, protože ji líčí velmi přesvědčivě. Navíc tréninkový proces knize dodává akci (byť se místy trochu opakuje) a slouží jako dynamická složka příběhu. Jen díky své připravenosti se sourozenci dostanou až na misi, která… Ne, to už bychom prozradili moc.

To vše vám ale říkáme hlavně proto, že Kristina Waagnerová měla jasno, co chce napsat, a že i pomyslná druhá část knihy, která je dost akční, na pozadí buduje psychologii postav a rozvíjí představený svět. Jazykově je Zlatá Grai bohatá, a i po stylistické stránce najdete jen drobné nedostatky. Celkově se tedy jedná o zdařilou prvotinu, která je začátkem většího příběhu. Nepřekypuje zvraty ani „velkými“ událostmi, ale nabízí zajímavé a dobře napsané postavy a naláká k dalšímu dílu příslibem věcí budoucích.

 

Kristina Waagnerová: Zlatá Grai

Vydala: Martin Koláček – E-knihy jedou, 2021

Počet stran: 552 (tištěná verze)

Cena: 299 korun

 

FOTO: Archov Kristiny Waagnerové

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď