Miroslav Žamboch – Speciál: Potitulková scéna II: Ochutnávka první – Bakly: Bez slitování

V potitulkové scéně postupně ochutnáme to nej z děl Miroslava Žambocha. A začneme rovnou těžkou vahou – Baklym! Tak pojďte ochutnávat a vychutnávat.

Když vezmeme v úvahu, že Bakly i Koniáš patří mezi nejoblíbenější hrdiny Miroslava Žambocha, a víme, že dobrý příběh vyžaduje, aby autor vložil do postav kus sebe, nabízí se jedna Nietzscheho myšlenka:

“Kdo bojuje s netvory, měl by si dát pozor, aby se sám nestal jedním z nich.”

A možná ještě trefnější variace:

“A když dlouho hledíš do propasti, propast se nakonec podívá do tebe.”

To mě přivádí k následující úvaze:

Kdyby se Miroslav Žamboch ocitl jako hrdina v nějakém fantasy světě, pravděpodobně by si vybral cestu Koniáše – pragmatického a přemýšlivého muže, který řeší věci nejprve rozumem a teprve potom zbraní. Ale kdyby situace byla neúnosná a trvala příliš dlouho, dřív nebo později by se z něj stal Bakly. Dobrý chlap, který už viděl příliš mnoho, ztratil iluze a věří jen sám sobě. Když něco řeší, tak definitivně – buď hrubou silou, nebo holýma rukama. Chladnokrevný, bez zbytečných emocí.

Ale dost úvah. Vstupme do Baklyho světa.

Bez slitování – první krok do Baklyho temnoty

Když bych měl začít Baklym, logická volba je román Bez slitování. Tahle kniha je fantastická – a podle Martina Bečváře dokonce jedna z jeho absolutních top. A když vezmeme v úvahu, že tenhle volejbalový dravec přečetl něco kolem tisíce knih, je to celkem solidní pocta.

Je to pořádný špalek (ne Martin, ale ta kniha), příběh se rozbíhá ve více liniích, a pokud máte rádi temné fantasy, jste doma. Čekejte souboje, brutalitu, krev, bolestivé flashbacky, děsivé noční můry a… no, prostě Baklyho. Ale stejně jako Sapkowského Zaklínač, i Bakly se občas ocitne v roli potenciálního zachránce – a pragmaticky k tomu přistupuje s chladným odstupem. Pokud to není jeho problém, není to jeho problém. Někdy se ale nechá k nějakému tomu „dobročinu“ přemluvit (stejně tak jako Miroslav Žamboch k setkání se svými fanoušky). Pak toho sice naoko lituje, ale někde hluboko uvnitř je rád.

P.S.: Když už Baklyho do něčeho namočíte a akce je v plném proudu, je lepší být na jeho straně.

Kromě akčního nářezu se dočtete i hodně o jeho minulosti – o jeho legendárním meči, otci a dokonce i bratrovi, což je jedno z velkých překvapení knihy. Celková atmosféra má silný nádech drsné americké školy, kterou má Žamboch rád. Není to jen mlátička – je to temná akční fantasy s detektivními prvky a noirovou atmosférou. Bez slitování je lineární příběh s několika vzpomínkami či ohlédnutími zpět, příběh napsaný s chladnou precizností o muži, který nevypadá jako hrdina, nemluví jako hrdina – ale až budete sledovat, jak kráčí skrz krev a popel, možná si uvědomíte, že mu nakonec vzdáváte tichý hold.

Pokud vás Bez slitování chytne za límec jak v džudistickém Okuri-eri-jime, pokračujte rovnou s malým kolibříkem – Bakly: Návrat zabijáka, který přímo navazuje na konec Bez slitování.

A jestli chcete Baklyho ještě víc, sáhněte po povídkové sbírce Čas žít, čas zabíjet, která mu je věnovaná. Pak už budete mít perfektní start a pořádný přehled o tom, jak vypadá opravdová temná fantasy.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď