Ve druhém díle speciálu věnovanému Miroslavu Žambochovi se podíváme na jeho tvorbu a Michal Maléř nás seznámí s autorovými nejzásadnějšími sériemi, knihami i hrdiny.
Miroslav Žamboch je tvůrcem svých vlastních světů, do kterých konzistentně zasazuje své hrdiny tak, že se vybrané charaktery mohou dokonce i potkat a interagovat.
Je známý vlastními úspěšnými sériemi.

Bakly
Muž, který už zaplatil příliš mnoho. Muž s obrovskou silou, brutalitou získanou životními zkušenostmi a chladnou hlavou, která mu umožňuje určit způsob i pořadí, v jakém zemřou ti, kdo se mu postaví do cesty, nebo ti, kdo ohrozí těch několik málo lidí, kteří mu ještě zbyli a na kterých mu záleží. Přijímá jednu zakázku za druhou, aby splatil dluh své krve.
Bakly se poprvé čtenářům představil v povídce Cizinec, kde vystupuje jen jako bezejmenný poutník (to tomu představování moc nedal, že?), který je na stopě muže, jehož pronásleduje kvůli splnění jiného kontraktu. Tehdy si cizince, kterého pak čtenáři budou znát jako Baklyho, najme horský kmen, aby se tento bojovník stal jejich poslední nadějí v boji o vlastní přežití. Jak to dopadlo, se už můžete dozvědět sami v povídce, která vyšla jako součást sbírky Na křídlech tornáda.
Bakly se později objevil už jako pojmenovaný hrdina v povídce Fanoušek, jež vyšla jako součást sbírky povídek o druhém Žambochově hrdinovi známém jako Koniáš, nazvané Ostří oceli. Tato sbírka byla následně vydána v rozšířené podobě pod názvy Muž na stezce a Konec vlka samotáře.
První Baklyho samostatné románové vystoupenpak přišlo v knize Bez slitování, kde se naplno rozvíjí jeho temná minulost a motivace. Tato postava se stala ikonickou díky své schopnosti pohybovat se na hraně mezi spravedlností a násilím, což z ní činí jednu z nejpamátnějších postav české fantastiky.
Celkem vyšlo 15 děl různých délek, kde se můžete setkat s tímto drsným hrdinou se smyslem pro čest.
Seržant
Sada 4 románů. První vydaný, nultý díl – Seržant, představuje vojáka a bojovníka Lancelota, vyzbrojeného automatickým kvérem, pistolí ráže 45 a dvěma meči pro boj zblízka a kamarádem čarodějem, který patří do inventáře Lancelotovy čety. Jejich počínání v této knize nastavuje univerzum, ve kterém se s odstupem 250 let odehrává děj trilogie Veterán, Kapitán a Válečník, s vojákem Maxmiliánem Bronsteinem v hlavní roli.
Koniáš
Prohnaný, mazaný, obratný a zkušený válečník, poutník, vyhnanec a dobrodruh s aristokratickou minulostí, ozbrojený mečem, vrhacími noži, dýkou, opakovací kuší a občas i koněm, vycouvávajícím pozpátku z nebezpečných situací, aby hrdina nemusel nastavovat záda nepříteli. Koniáš je rozporuplný hrdina, avšak s morálním kodexem, který v sobě kloubí charaktery jako Geralt z Rivie, Jack Reacher nebo Harry Hole. Stal se jedním z nejoblíbenějších fantasy hrdinů české literární scény. Má to ovšem těžké, protože s počtem a prostředky jeho nepřátel to postupem času začíná být velmi vážné.
Koniášovský svět je promyšlený, s ostatními díly do sebe perfektně zapadající, obohacený napínavým dějem, který se nezadržitelně valí vpřed.
Koniáš bojuje, přežívá, ale hlavně fascinuje a vtahuje do pohlcujícího světa popsaného v celkem 16 dílech různých délek a forem. Poprvé se čtenářům představil v povídce Pouštní škorpion, jež byla součástí sbírky Poslední bere vše. Čtenáři si jej pak naplno mohli užít ve sbírce povídek Ostří oceli a v jeho prvním románu Na ostřích čepelí, kde se naplno odhaluje Koniášův morální kodex, jeho bohatá minulost a život na hraně mezi světlem a temnotou.

Agent John Francis Kovář (JFK)
Miroslav Žamboch, kromě děl vydaných v zmíněných sériích, vydal 25 dalších samostatných titulů (Predátoři, Drsný spasitel, Samarkand, Ve službách klanu, Zakuti v oceli…), ale také jednorázově přispěl do slavné série Mark Stone dílem Meč proti sekeře. Tento díl byl pozitivně přijat – překvapivě nikdo si moc nestěžoval – protože autor si dal záležet, aby se líbil jak fanouškům Marka Stonea, tak i jeho vlastním. Přispění do této série mělo však jeden skvělý vedlejší efekt pro českou sci-fi a fantasy: motivovalo autora k založení série vlastní, která se současně stala první ryze českou sci-fi/fantasy sérií. Miroslav si nejspíše řekl: “Tak kruci, sám píšu do série někoho jiného, celkem mě to bavilo, ale bylo to časově náročné a úplně mi to nesedí. Proč neoslovit dobrého kamaráda Jirku, který taky dost píše, a nezaložit vlastní sérii, do které pozveme další autory!?”
A tak vznikly první čtyři díly sci-fi a fantasy cyklu kombinujícího akci a dobrodružství.
První epizodu odstartoval elitní voják s perfektní dedukcí, Jan František Kovář, v Praze.
Dílo neslo název Pašerák a nakladatelství Triton ho vydalo roku 2005.
Celkem pět oslovených nakladatelství, pro které buď Žamboch nebo Procházka dříve psali, zpočátku nechtělo sérii vydávat, protože bylo na základě prvních dvou dílů série přesvědčeno, že se taková série v českých zemích nikdy nebude prodávat. Oba autoři byli pasivně odmítnuti, ale jak se později vyjádřil Jirka W. Procházka (JWP):
„No, a ono se to celkem prodávalo.“
Samotný JWP, spolupachatel antologie Legendy české fantasy, do série Agent JFK přispěl šesti díly. V roce 2014 JWP založil s režisérem Radkem Volfem nakladatelství audioknih Walker & Volf zaměřené na původní českou sci-fi, fantasy, horror a thriller,
ve kterém postupně příběhy Agenta JFK vydává.
Stručný popis série: Hlavní hrdina, JFK, člen agentury Equilibrii Ferrarius (ve volném kontextu stav neotřesitelné rovnováhy, v knize ale doslova přeloženo jako Kováří Rovnováhy; EF), čelí různým nepřátelům v paralelních světech, kde se střetává magie s technologií, historie s alternativními realitami. Každý díl nabízí nový svět a nové výzvy, ať už se jedná o boj s nesmrtelnými armádami, apokalyptické pandemie nebo konflikt s upíry. Hrdinové se často musí vypořádat nejen s fyzickými nepřáteli, ale i s morálními dilematy a vlastními vnitřními démony. Miroslav Žamboch zatím do JFK přispěl sedmi díly z momentálně celkového počtu 42 knih, ale tento počet se již brzy rozroste o další přírůstky.
Agent X-Hawk (AXH)
Jedná se o spin-off k sérii JFK, tedy pohled z druhé strany, kde vše prožíváte z pohledu nepřátel Johna Francise Kováře. Tyto díly nabízejí hluboký vhled do konfliktů mezi Agenturou EF a jejím bývalým členem s vemlouvavým a hlubokým hlasem, temnou minulostí, smyslem pro lest a krutost, trochu připomínající Dartha Vadera, Lordem Xaveriusem Hawkem.
Tato postava byla poprvé uvedena v druhém díle série JFK, Není krve bez ohně, napsaném Jiřím W. Procházkou.
Tyto knihy jsou plné akčních scén a komplexních postav. Série se vyznačuje temným a napínavým vyprávěním, které čtenáře vtáhne do světa intrik a tajných operací.
Zatím byly napsány dva díly Miroslavem Žambochem, na které Jana Hlávka a Libor Machala navázali každý jedním dílem.
Miroslav Žamboch je také cestovatel. Při svých osobních i služebních cestách navštívil mnoho míst; některá obdivoval, na jiných dokonce tvořil svá literární díla. Rád bych tuto část o autorovi uzavřel vzpomínkou na jednu z takových cest a podělil se s vámi o zážitek Martina Fajkuse, šéfredaktora časopisu Pevnost, ale také člověka, který se významně zasloužil o vydání sbírky o Koniášovi Ostří oceli. Právě tato sbírka pro mnohé čtenáře v roce 2002 znamenala objev jejich nového oblíbeného autora, který na dalších 22 let nezklamal a nepřestal inspirovat mnohé začínající autory v oblasti sci-fi a fantasy.
Krátký příběh ze vzniku Ostří oceli – Stalo se to zrovna v době, kdy jsme dojednávali finální podobu Ostří oceli. Mirek zrovna přijel do Ostravy a já a nakladatel Libor Marchlík jsme se setkali v knihkupectví Matrix. Tam jsme setrvali v družné debatě, jak se říká, a probrali spoustu témat. Mimo jiné i Mirkovu služební cestu do Japonska. Co mi ale utkvělo v paměti, byla jeho katana, kterou si odtamtud přivezl, a s hrdostí nám ji ukazoval. Dokonce provedl i několik postojů s obnaženou katanou a nakonec mi ji půjčil do rukou. A to byl opravdu skvělý pocit, držet ji v ruce. Právě tehdy jsem si umínil, že si taky pořídím meč.
Martin Fajkus, Pevnost
A dneska si v podstatě z každýho conu, kde mají stánek Chladné zbraně, jeden vozí 🙂
Martin Bečvář, Fantasy Planet
POZN: Hrdina úvodního obrázku je vypůjčený z obálky Žambochovy knihy Drsný spasitel