Pevnost 03/2019: V zajetí komiksových hrdinů a sci-fi

Na obálce březnové Pevnosti se opět můžeme kochat pohledem na jednu fešnou roštěnku. Pravda, sice nemá tak velká kukadla jako Alita z předchozího čísla, ale i tak se na ni hezky dívá. Řeč není o nikom jiném než o Brie Larsonové aka Captain Marvel, která vtrhne tento měsíc do kin, aby na velkém plátně nakopala do zádele nějaké ty zlosyny!

Filmy, filmy, filmečky

Když jsme s Captain Marvel začali, tak na to pěkně navážeme. Neohrožený redaktor Pepa Horký neváhal a odhodlal se této atraktivní supermocné blondýnce z Marvelovského universa podívat na zoubek. V jeho článku se dozvíte všechno, co potřebujete a chcete o Carol Danversové vědět! Zjistíte, kdo vlastně ta Carol je, jak přišla ke svým superschopnostem (za něž by se nemusel stydět ani Superman), jaká byla cesta komiksové Captain Marvel na výsluní, jakou spojitost s ní má Shazam a třeba i co čekat od jejího nového bijáku. Zkrátka dostanete ty nejdůležitější informace v úhledném šestistránkovém balíčku. A to chcete!

Krom Carol v trikotu se do kina chystá i rebootovaný červený ďábel s kamennou rukou a upilovanými rohy – Hellboy! Chcete vědět, kde se tenhle hrdina vzal, jaký byl jeho komiksový vývoj nebo proč to neklaplo s dotažením rozjeté trilogie pod taktovkou Guillerma del Tora či co se chystá v novém filmovém spektáklu? Pak právě na vás čeká text zkušeného démonologa Martina Kužela o tomto rudém fešákovi!

A když už jsme u těch filmů… Kateřina Vimmerová se obětovala a vyrazila do kina na Alitu, aby zjistila jak dobře či špatně má tato kyberholka s velkýma očima promazaná kolečka. Zbylí členové pevnostního týmu ovšem nezaháleli a zhodnotili druhý díl Lego příběhu, Potomka, Únikovou hru a Raubíře Ralfa a internet.

Sci-fi frčí

Vypadá to, že v březnovém čísle si na své přijdou především fandové science fiction. Do hlubin vesmíru se vydala například astronautka Alexandra Petáková, aby poodhalila, jaká dobrodružství čekají na hrdiny oblíbené série Star Trek. Menší kosmickou návštěvu uskutečnil třeba i Tomáš Dostál, který vyrazil na potlach s Janem Kotoučem, s nímž si popovídal o všem možném – sérii Sektor Hirano, psaní, nové knize a Janových spisovatelských plánech. Dalším ukecaným redaktorem, nebo spíš redaktorkou, je Kateřina Stupková. Ta si vyhlédla Claudii Grayovou, aby se jí mimo jiné vyptala i na její sérii Ohnivák. A protože rozhovorů není nikdo dost, čekává na vás také pokec se Zuzanou Strachotovou. A k tomu si jako bonus můžete přečíst článeček o jejím novém románu Devět nocí.

Znovuzrozené nakladatelství Laser krom novinek vsadilo na vydávání osvědčených klasických děl. Příkladem budiž sbírka cyberpunkových povídek Williama Gibsona s názvem Jak vypálit Chrome, na kterou se podíval redaktor Jan Nohovec. Kateřina Stupková oproti tomu vsadila na Young Adult příběh z vesmíru – Nyxii od Scotta Reintgena.

Ani fantazáci ovšem nepřijdou zkrátka! Jiří Popiolek zhodnotil klasiku Roberta Holdstocka Les Kostí. Dále si můžete počíst o Americké válce (Omet El Akkad), Zlodějích dýmu (Sally Greenová) nebo o dvou prvních dílech indické trilogie Šiva (Amish Tripathi).

Kreslené obrázky, deskovky, videohry a trocha historie

Fandové Františka Kotlety by měli našpicovat uši! Řezník z Bruntálu se totiž rozhodl vydat Hustej nářez v komiksové podobě! Všemocný vládce Pevnosti Martin Fajkus vám naservíruje všechno, co potřebujete o tomhle projektu vědět. Navíc se Martin nebál a uloupil pár epesních ilustrací od Jany Kilianové, aby se čtenáři Pevnosti mohli pokochat pohledem na to, co je v komiksu čeká.

Odborník na deskové hry Filip Gotfrid se tentokrát zaměřil na Plyšovou hlídku, která působí jako skvělá zábava pro ukrácení volného času s partou kamarádů nebo ratolestmi. Jeho souputníci (Jakub Merc a Jakub Zahradník) v sekci deskových her zhodnotili Scythe: The Wind Gambit a Vampire: The Masquarade 5th Edition Core Book.

Z rubriky videoher stojí za zmínku česká středověká skákačka s robotem v hlavní roli – Feudal Alloy. Dozvíte se ale taky, jak dopadlo Metro: Exodus (inspirováno knižní předlohou) nebo Resident Evil 2.

V historickém okénku se společně s Mílou Lincem vydáte na zajímavý výlet za dějinami alkoholu v naši malé zemičce v období středověku. A když je řeč o pití, tak člověk musí mít možnost si někde sednout a v klidu si vypít svůj žejdlík piva, vína nebo medoviny. Proto na přetřes přijdou samozřejmě i samotné krčmy. Ani tentokrát nechybí Tomaš Bandžuch se svým výkladem z mladších dějin. Tentokrát se rozepsal o revolučním roce 1848.

A nesmím zapomenout na nedílnou součást Pevnosti – povídky. Do březnového čísla přispěla Veronika Fiedlerová s Kozlím pramenem a Lucie Lukačovičová s Krvavou růží. A jako příloha na vás tentokrát čeká román Rogera Zelazneho Prokletý Dilvish.

Březnová pevnost je opět plná lákadel, a tak tedy nezbývá než vzpomenout na lidové moudro: „Březen, za kamna s Pevností vlezem!“

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď