Pevnost 04/2020: Tipy, čím si ukrátit volný čas

Všude řádí koronavirus a jediný způsob, jak můžete zachránit svět, je zůstat pěkně doma. Čas má ovšem v tom domácím vakuu takovou zvláštní vlastnost. Když se chodí do práce, tak je ho málo, a když mají lidé nařízeno zdržovat se doma, tak se vleče. Takže člověk musí mít v zásobě dostatek toho rozptýlení, aby neobohatil program televizních novin tím, že polovinu domácnosti zadusí polštářem a druhou zavře do sklepa. Tudíž pokud už nevíte, čím si ukrátit dlouhou chvíli, poskytne několik zajímavých nápadů dubnové číslo Pevnosti.

Videoherní zábava

Tentokrát to vezmeme trochu jinak. Začneme totiž videoherní sekcí, jelikož její hlavní redaktor, Karel Kališ, se v novém čísle propašoval i do velkého tematického článku, jenž otvírá dubnové číslo. Věnuje se v něm samozřejmě videohře. A ne ledajaké! Karel si vzal totiž na paškál fenomén s názvem Final Fantasy. Společně s ním si projdete, jak to s touhle herní legendou v průběhu let šlo. A k tomu ještě přichystal článek o plánovaném remaku Final Fantasy VII., po kterém fanoušci tak dlouho volali.

Dál můžete zavítat i do herní sekce, protože v ní se Karel Kališ věnuje rubačce One Punch Man: A Hero Nobody Knows a plošinovce Mega Man Zero.

Deskohraní a hodina dějepisu

Současný přebytek volného času lze ovšem také věnovat třeba i deskovým hrám. A pokud si nevíte rady, jakou deskovku vybrat, tak poradí Filip Gotfrid. Ten si připravil rovnou trojitou dávkou tipů! Těšit se můžete na „civilizační“ hru Tapestry, rozšíření Marsu: Teraformace s názvem Neklid a do třetice všeho dobrého je tady karetní hra Lotři.

Když už vám z toho všeho hraní půjde hlava kolem, tak jí můžete dopřát trochu toho vzdělání. Pevnostní profesorka Františka Vrbenská nabízí strastiplný příběh o životě Elišky Kateřiny ze Smiřic a Tomáš Bandžuch si vzal na starost přednášku z moderní historie. A dubnové téma? Kterak se české ženy na počátku 20. století mohly propašovat do kandidatury do místních sněmů. Hlavními hrdinkami tohoto příběhu se staly Františka Plamínková a Božena Viková.

Filmový obývák

Kina jsou sice zavřená, ale v bedně se dá čučet na ledacos. Od pevnostních redaktorů se vám dostane pozvání ke sledování třetí řady Westworldu nebo novinky z alternativní historie – Spiknutí proti Americe. Krom toho si můžete přečíst i o hororově laděném komiksovém filmu Noví mutanti z x-menovského univerza. Vendula Kreplová práskne, kde a jak se tenhle komiksový počin zrodil a na co se z ukázek můžete v tomhle snímku těšit. To, co zůstává ve hvězdách, je otázka, kdy tenhle kousek uvidíme.

Mezi filmový recenzemi se tentokrát objeví animák Frčíme (Kateřina Stupková), komiksový Bloodshot (Jiří Pavlovský), horor Neviditelný (Vendula Kreplová) a anime Kariguraši no Arrietty (Boris Hokr).

Obrázky na papíře

Na své si přijdou i milovníci komiksu. Jakub Zahradník se zaměřil na dobrodružství Jacka Wolfanga. Těšit se můžete i na článek Michala Tesáčka, který vám představí několika svazkovou komiksovou řadu s názvem Mýty a druhý svazek Conana z Cimmerie.

Komiksová dobrodružství si navíc můžete dopřát i v podobě přílohy Pevnosti Plus. Život vám v tomhle měsíci zpříjemní filozofování dvou koček – Pac a Pussy.

Na výlet do imaginárních světů

A nakonec hlavní náplň Pevnosti – knihy! Ponořit se do příběhů je beztak ten nejlepší způsob, jak zapomenout na okolní koronou prolezlý svět. Tak co na vás v dubnovém čísle čeká?

Před nedávnem vyšla novinka od Františka Kotlety, takže by bylo něco hodně špatně, kdyby na něj redaktoři zapomněli. Sám nejvyšší vládce pevnostního impéria, Martin Fajkus, vám krom nového sci-fi-postapo-steampunkového románu Underground naservíruje i rozhovor s Kotletou, největším řezníkem z Bruntálu! Do budoucnosti, alespoň té literární, můžete zavítat i v Médiu Williama Gibsona, jemuž se na zoubek podíval Josef Horký. Ze vzdálené budoucnosti je i román Vzpomínka na modrou planetu (Alastair Reynolds), jenž si vzal na starost Jan Nohovec. Wojta Běhounek pro změnu vyzkoušel Psí vojáky Adriana Tchaikovskyho, který se tentokrát rozhodl zkombinovat člověka, zvíře a robota v poslušného a namakaného vojáka.

Vzpomínáte, jak se před nějakou dobou Martin Bečvář rozepsal o LitRPG? Tak protentokrát se tenhle chlapík vrhnul na nový příspěvek z tohoto žánru. Do vod literární RPG totiž zavítal i Pavel Korněv s Mrtvým lotrem. Případně se s Martinem můžete vydat do alternativní historie Říše Romana Bureše. Ano, je řeč o německé říši v době druhé světové války, takže pokud vás zajímá, jak by to vypadalo, kdyby Hitler vyhrál, tak je tohle právě pro vás.

Michaela Merglová se pro změnu ocitla V zajetí tmy Naomi Novikové. Fandům neobvyklých a svým způsobem zvrácených příběhu přijde vhod Wojta Běhounek a jeho recenze Nespasitelných (Michael R. Fletcher). Svého se dočkají i čtenáři Young Adult, protože odbornice na slovo vzatá, Kateřina Stupková, se tentokrát podívala na Hlídku v Bezčasí (Marisha Pesslová). Za zmínku určitě stojí i obrazový průvodce filmovým světem Marvelu (Marvel Studios: Obrazový průvodce), který pečlivě prostudovala Vendula Kreplová. Pokud máte rádi příběhy s nádechem tajemna, pak jukněte na článek Moniky Dvořákové o románu Stalpi, volném pokračování Stallo od Stefana Spjuta. A pokud přeci jen máte rádi nefalšovaný horor, tak se můžete přečíst pokračování hororové povídky Jaroslava Mosteckého – Holka od Freshdeads. Případně můžete zkusit i druhý povídkový fantasy příběh Budu na tebe čekat Michala Ozogána.

V krátkých recenzích je přichystaný Bitevní mág (Peter A. Flannery), Zloba říše (Ian McClellan), Enchantée: Okouzlená (Gita Treleaseová), Dítě tmy (Miroslav Pech), Tři vyvolení (Stephen King) a mnoho dalšího.

Pokud hledáte něco, čím se doma zabavit, tak určitě sáhněte po dubnové Pevnosti, protože i samotný časopis vás na nějakou dobu zaměstnaná, a navíc v něm najdete plno inspirace a knižních/seriálových/komiksových tipů, s nimiž si můžete příjemně ukrátit čas.    

A pokud chcete slyšet pevnostní redaktory naživo, můžete si dát i pevnostní podcasty!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď