Pevnost 08/2019: Komiksový měsíc srpen

Léto se pomalu přehouplo do své druhé poloviny, a proto je potřeba přidat na letní seznam knih k přečtení ještě pár kousků, aby bylo z čeho vybírat. A nikdo dokáže poradit lépe než redaktoři Pevnosti! Takže neváhejte a podívejte se, co pro vás v srpnovém čísle připravili!

Komiksové léto

V srpnovém čísle si na své přijdou především fanoušci komiksu! Avšak ani ti komiksem nepolíbení nepřijdou zkrátka, jelikož ostřílený redaktor Pepa Horký připravil rozsáhlý a přehledný článek o mistrovských dílech evropského komiksu, v němž upozorňuje na ty největší a nejdůležitější milníky komiksové tvorby, které u nás vyšly. Pozornosti by určitě neměl uniknout ani článek dalšího zkušeného člena pevnostní posádky Borise Hokra o obrázkovém zpracování Posledního jednorožce. A do třetice všeho dobrého přispěl svou troškou do mlýna i sám mocný vládce Pevnosti Martin Fajkus textíkem o epické fantasy, která se hodila do slušivého komiksového kabátku.

Samozřejmostí jsou i recenze tohoto působivého média. Jakub Zahradník nejdříve zavítal do hellboyovského univerza, aby zhodnotil druhý díl Lovců čarodějnic s podtitulem Zatracen navěky. A potom skočil za Harley Quinn omrknout čtvrté pokračování jejích dobrodružství.  Michal Tesaček se zase vrhnul na ocelového muže Supermana s podnázvem Mír na zemi. Nechybí ani recenze Wolverina: Starého dobrého Logana od Borise Hokra či devátý díl Ságy od Terezy Drahoňovské.   

A u obrázků ještě chvilku zůstaneme, jen je trochu rozpohybujeme, protože letní večery jsou jako dělané pro sledování hororových filmů. Jestli snad o tomto tvrzení pochybujete, pak vězte, že vás srpnové číslo vyvede z omylu. Jakub Merc například láká na slibné Noční můry z temnot, s nimiž je mimo jiné spjatý samotný Guillermo del Toro. Pokud ovšem dáváte přednost odlehčenějším strašidelným příběhům, při jejichž sledování se nemusíte schovávat pod deku, pak by vás mohl zaujmout článek Alexandry Petákové o hororové komedii Krvavá nevěsta.

Ani v tomto případě nezůstaly opomenuty recenze snímků, od jejichž premiéry už nějaký ten čas uběhl. Od Jiřího Pavlovského se dozvíte, jak dopadl Spider-man: Daleko od domova. V minirecenzích čekají snímky jako Mrtví neumírají, Kořist, Annabelle 3 a I Am Mother.  

A nyní něco trochu jiného

Knihomolové mohou svou pozornost upnout k literární sekci, v níž se třeba Kateřina Stupková přidala ke klanu čarodějnic, aby zjistila, jak se to má s trilogií Čas čarodějnic Deborah Harknessové. V tomto textu se dozvíte všechno, co potřebujete vědět, abyste se rozhodli, zda je pro vás tahle série tím pravým ořechovým. Fanoušci Her o trůny by zaručeně neměli minout povídkovou sbírku George R. R. Martina Snové písně, na níž se zaměřil Jiří Popiolek.

Pamatuje na článeček o románu a seriálu Městečko Pines (Blake Crouch) v jednom z minulých čísel? Pro ty, co tenhle projekt zaujal, připravila Vendula Kreplová recenzi druhého dílu.

Milovníci science ficton se zase mohou těšit na Jiskry války Garetha L. Powella nebo román Chiny Miévilla s názvem Město a město. Monika Dvořáková se pro změnu vydala za Mercedes Thompsonovou, aby zjistila proč je tahle oblíbená automechanička Bouří prokletá (Patricia Briggsová). A pro jedince s poněkud zvláštními a neobvyklými choutkami přichystal Filip Gotfrid počteníčko o knize s půvabným názvem Zbouchnul jsem Satanovu dceru (Carlton Mellick III.), která spadá do žánru bizarro fiction. Že nevíte, co to je? Kdo ví? Třeba vám to Filip prozradí.

To nejlepší na úvod?

Nedílnou součástí Pevnosti jsou rozhory se spisovateli a spisovatelkami. A toto číslo obsahuje dokonce trojitou dávku! Boris Hokr se sešel s „kmetem“ české sci-fi Jiřím Walkerem Procházkou, aby s ním pokecal tak trochu o životě, tak trochu o psaní a tak trochu o tom, kdy konečně vyjde Ken Wood. Michaela Merglová zase vyrazila na potlach s Lucií Lukačovičovou o jejím novém románu Poslední bůh, o tom co plánuje do budoucna a na co se mohou čtenáři v brzké době těšit. Pokud budete mít zájem, můžete si přečíst její fantasy povídku Zrcadlo němého křiku obsaženou v tomto čísle.

A šťastný trojlístek uzavírá sám velký řezník z Bruntálu! Ano, ano František Kotleta si našel chvilku, aby Martinu Bečvářovi a čtenářům Pevnosti mimo jiné prozradil, proč si v novém pokračování Bratrstva krve vybral právě bitvu o Stalingrad a zda se někdy v budoucnu plánuje k této sérii vrátit. A co by to bylo za Pevnost, kdyby v ní chyběl výživný článek o novém přírůstku do Bratrstva krve Stalingradu. Martin Bečvář si pro vás připravil čtyřstránkové čtení nabušené informacemi nejen o Stalingradu, ale i o samotném Bratrstvu a všech jeho podobách (knižní, komiksové a audioknižní).

Trocha herní radosti

Herní nadšenci mohou zavítat pod vedením Karla Kališe do videoherní sekce, v níž se mohou těšit na hru A Plague Tale: Innocence odehrávající se ve Francii 14. století nebo na detektivně laděný The Sinking City.

Hračičky a fajnšmekry deskových her bezesporu nadchne civilizační deskovka Hadara. A pro ty, jejichž srdce prahne po nějakém tom pirátském brůžu nachystal Filip Gotfrid Port Ryal: Das Abenteuer beginnt…     

A nakonec historické okénko, v němž se Míla Linc odhodlal podívat na ty největší světové jaderné katastrofy. Pro tentokrát nebude řeč o Černobylu, neboť o tom toho díky HBO a článkům upozorňujícím na „nepřesnosti“ ví teď všichni plno. Díky Mílovi budete moci machrovat znalostmi o „méně známých“ jaderných prů… pardon, chtěla jsem říci nehodách. Tomáš Bandžuch se zaměřil na kapitolku z dějin Latinské Ameriky, konkrétně Paraguye a jejího vládce Josého Gaspara Rodrigueze de Francíi. V této zajímavé kapitolce se dozvíte, jak to může dopadnout, když se k moci dostane jeden z nejvzdělanějších a nejchytřejších mužů v zemi.

K Pevnosti plus je tento měsíc přibaleno klasické dílo české sci-fi Návrat z ráje od Čestmíra Vejdělka.

Už máte srpnové číslo doma? Že ne! Tak na co ještě čekáte? Hybaj do nebližšího stánku s novinami než vám ho ostatní vykoupí!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď