Pevnost 09/2018: Vikingové útočí

Vikingové v televizi, Vikingové v literatuře, severská mytologie tady a tam.
Témata spojená s blonďatými, širokoplecími, zarostlými válečníky ze severu s rohatou helmou na hlavě prostě a jednoduše frčí!
A jeden takový frajerský a sexy seveřan kouká i z obálky zářijové Pevnosti.
A pokud sáhnete po verzi s knižní přílohou, čeká na vás jeden z trojice komiksových sešitů s populárním kocourem Garfieldem.

Hurá na sever!

Právě Vikingové tvoří hlavní témata nového čísla magazínu Pevnost – jen pro jistotu, kdyby to náhodou z výše uvedených řádků nebylo jasné. A když je řeč o těchto velkých válečnících, nelze opomenou seriálový hit posledních let – Vikingy. Pokud jste náhodou tento seriál neviděli, tak vás rozsáhlý článek Daniela Storcha bezesporu naláká, abyste tuto svoji neznalost rychle napravili. Znalí jedinci zase dostanou například odpovědi na otázky: Jak moc se tvůrce Vikingů Michael Hirst držel nebo nedržel historických reálií? Vážně se užívala poprava známá jako krvavý orel? Kouzelným doplňujícím bonbónkem textu jsou minimedailonky hlavních postav. A pánové pozor! Jestli vás vždy zajímalo jaké míry mají obě Ragnarovy manželky, pak máte jedinečnou příležitost to zjistit.

Literární zpracování hrdinských příběhů o neohrožených mužích ze Skandinávie si vzal na starost Martin Bečvář. Představí například novinku nakladatelství Omega Vikingové: Pomsta synů od dánského spisovatele Lasseho Holma, která přistane na pultech knihkupectví v průběhu září. Text obsahuje vše potřebné k tomu, aby se člověk rozhodl, jestli do této knihy s nádechem historie, prosycené napětím, okořeněné akcí a doplněné detektivní zápletkou půjde či nikoli.

Vynechána nebyla ani česká scéna, protože i v našich luzích a hájích se najdou spisovatelé, jež obohacují knižní trh vyprávěními o bojovnících a bojovnicích brázdících na drakkarech širá moře. Martin Bečvář seznámí čtenáře letem světem s nejznámějšími a nejúspěšnějšími českými počiny jako například sérií Jaroslava Mosteckého Vlčí věk. A co víc! Tento neohrožený redaktor neváhal a vyrazil na potlach s Martinem Sládkem o Hladové smečce.

Co nového na filmové scéně?

Vyrazit nebo nevyrazit do kina? A když ano, tak na co? Pevnost poradí i s těmito zapeklitými otázkami. Ve výčtu současných filmů promítaných v bijáku nechybí očekávané pokračování oblíbeného animáku o rodince Úžasňáků nebo zajímavě znějící sci-fi thriller Upgrade. Pokud vás baví snímky jako Sharknado, pak si přijdete na své u recenze na MEG: Monstrum z hlubin s kurýrem Jasonem Stathamem v hlavní roli. Nebyli opomenuti ani ti, kteří ujíždějí na hororech, protože si mohou přečíst o Děsivém dědictví nebo Slender Manovi. U druhého zmíněného Jakub Merc článek navíc obohacuje poznatky o městských legendách a původu Slender Mana.

Zbožňujete-li osmdesátkové testosteronem nabušené akčňáky, stoprocentně nesmíte minout článek o lovci z Yautji – Predátorovi. Josef Horký má tuhle sérii v malíku, a ani v nejmenším se nebojí své znalosti použít. Naservíruje vám informace o predátorských začátcích; o tom, proč spolupráce se svalovcem z Bruselu Jean-Claudem Van Dammem neklapla; kde byl zárodek pozdějšího crossoveru, v němž si to rozdal Predátor s Vetřelcem a mnoho dalšího. A aby toho nebylo náhodou málo, vyvolá v člověku silné navnadění na zářijový přílet nového Predátora do kin.

A co dalšího Pevnost nabízí?

A teď k tomu hlavnímu – knižním recenzím. Ty napomohou s orientací, po čem v knihkupectví sáhnout a od čeho dát ruce pryč. A jakým knihám je věnovaná pozornost? Najdete zde dospělou fantasy Černé křídlo od Eda McDonalda, akční vyvražďovačku Hitokiti od Oskara Fuchse, novinky Moře střepů: Půl krále od Joa Abercrombieho a Poslední tango v Havaně Františka Kotlety nebo sci-fi od čínského spisovatele Liou Cch´-sin Vzpomínka na zemi. Máte-li rádi příběhy z kouzelnického prostředí, pak by vás mohly zaujmout Čarodějovy hodiny.

Nemělo by se zapomínat ani na ženské spisovatelky. Kateřina Stupková se například věnuje tvorbě americké autorky Claudie Grayové a dále rozbírá Kletbu vítězů Marie Rutkoské. Za zmínku stojí i článeček věnující se čtvrtému dílu Stopařova průvodce po galaxii, jenž doplňuje kouzelný minikomiks od Dana Černého (autor ilustrací v novém vydání Stopařova průvodce).

Chtěli jste někdy vědět, jaké to je pracovat s Františkem Kotletou? Pak určitě nevynechejte rubriku Profíci radí. Pavlína Kajnarová se toho nebojí, a bez servítek hovoří o bouřlivém pracovním vztahu s tímto oblíbeným českým spisovatelem. A že to není žádný med! Kajnarová je ovšem zdatná Amazonka a dokáže kotletu naklepat tak, aby z ní bylo chutné masíčko. Pro mě osobně se jednalo o jeden z nejvtipnějších článků tohoto čísla.

Co by to bylo za Pevnost, kdyby v ní chyběla manga a komiksy. Přestože ani jedno z toho nespadá do perimetru mého zájmu, musím uznat, že třeba takové Krysí královny nebo Svůdné schůzky zní víc než lákavě. Mimoto se zde ještě objevují Živí mrtví 26 – Volání do zbraně, Wonder Woman 3: Vůle nebo Z neznámého světa a další příběhy. 

Pro pařmeny a pařmenky je v sekci videoher připraveno zhodnocení DLC k českému RPG Kingdom Come. Redaktoři se mimo jiné třeba i podívali na zoubek Vampyrovi, kde se vtělíte do doktora s menším krvavým problémem.

To by byl jen výčet toho, co lze v Pevnosti nalézt. Samozřejmě v sobě ukrývá mnohem víc, a je to pěkně nabušené číslo plné knižních a filmových recenzí pokrývající všechny možné odnože fantasy, sci-fi a hororu. A navíc je oděna do pěkného oku lahodícímu vizuálu.

Tak co? Dočetli jste až sem? Na co ještě čekáte? Máte rádi Vikingy nebo „jen“ Vikingy? Chcete vědět na co zajít do kina a co koupit v knihkupectví? Tak hybaj do nejbližší trafiky pro novou Pevnost!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď