Pevnost 10/2019: Ve znamení (téměř) jednoho muže

A je to tu! Jedno z nejlepších ročních období se chopilo vlády a nabízí přesně tu správnou atmosféru pro sledování filmů a seriálů či čtení. Otázkou však zůstává: co si v záplavě veškeré té produkce vybrat? A právě od toho je tu říjnová Pevnost, aby svým čtenářům pomohla s orientací ve fantastických vodách.

Tam hu nás za humny

Tentokrát začneme tak trochu jinak. Proč? Důvod je prostý. Míla Linc tentokrát totiž ve svém historickém okénku zamířil nedaleko mého rodiště, kde došlo roku 1040 ke střetu mezi českým knížetem Břetislavem I. a římsko-německým králem Jindřichem III. Řeč je o bitvě u Brůdku. Inu, jedná se o velice zajímavé a barvité čtení o tom, jak tahle řež probíhala.

A když už jsem u té historie, tak nesmíme zapomenout na Tomaše Bandžucha, který se věnuje postavě jednoho z nejznámějších německých filozofů – Friedrichovi Nietzschemu.

Na čumendu do kina

Jedním z největších taháků tohoto měsíce je bez debat nový Joker s tváří Joaquina Phoenixe. A tudíž není od věci, se s tímto záporákem, který přidělal Batmanovi nejednu vrásku na čele, pořádně seznámit. A kdo jiný by vás měl provést historií této persóny než odborník na slovo vzatý – Josef Horký! Jako bonus ještě přichystal žebříček deseti věcí, které byste o novém Jokerovi prostě měli vědět. No neberte to!

Pokud náhodou dáváte přednost nemrtvé zábavě a zombíci jsou vaši dobří kámoši, pak byste určitě neměli minout textík Kateřiny Vimmerové o pokračování komediálně laděného honu na živé mrtvé – Zombieland: Rána jistoty. A aby těch oživlých mrtvol nebylo náhodou málo, nabídne vám tato redaktorka příjemné třístránkové počteníčko o komediích, v nichž mají oživlí mrtví hlavní roli.

Ve filmové recenzní sekci se ještě od Kateřiny Stupkové dozvíte, jak dopadla Angelina Jolie jako královna Zloba. Jiří Pavlovský zase zhodnotil novou scifárnu Ad Astra s Bradem Pittem v hlavní roli. Jakub Merc se nechal postrašit nejděsivějším klaunem z fikčních světů Pennywisem ve druhém díle To. A Vendula Kreplová se zúčastnila společně s Krvavou nevěstou nezvyklých svatebních rituálů.

Martin Bečvář 6x jinak

V knižních recenzích si tentokrát zařádil Martin Bečvář, který přispěl rovnou 5 články! Nejdříve se podíval na pokračování rozsáhlé fantasy ságy Roberta Anthonyho Salvatoreho o dobrodružstvích drowa Drizzta Do’Urdena – Vzestup krále (druhý díl Kodexu společníků). Podruhé si na dračím hřbetě zaletěl do světa Alagaësie, aby zjistil jak je na tom nový román Christophera Paoliniho Poutník, čarodějnice a červ, v němž se vrací zpět k tetralogii Odkaz Dračích jezdců aka Eragon. Dále sáhl po povídkové sbírce takových rozměrů, že kdyby ho někdo přepadl v temných pražských uličkách, tak mu s ní způsobí menší otřes mozku. Řeč není o ničem jiném než o třetí antologii českých povídek Ve stínu magie, již má na svědomí jakýsi Leoš Kyša a ostřílený (nejen pevnostní) redaktor Boris Hokr. V říjnovém čísle si mimochodem můžete dát menší ochutnávku v podobě povídky Dalibora Váchy – Bez konce. V minirecenzích se Martin vrhnul na nový kousek z žánru LitRPG Válka klanů od Vasilije Mahaněnka a román Petra Heteši Skrytá rizika kvantové démonologie. A do šestice všeho dobrého v taverně najde jeho stručný profil. Chm, někdo paranoidní by v tom mohl čít nějakou neplechu a protekci či dokonce kampaň.

V říjnovém čísle samozřejmě nechybí ani články toho nejvyššího představeného z pevnostní posádky Martina Fajkuse. Ten si tentokrát vzal na starosti Pád Gondolinu (J. R. R. Tolkien) a třetí komiksové dobrodružství fešné Lady Mechaniky.

Dále na vás například čeká Jindřich Zavadil s recenzí nového románu Kristýny Sněgoňové Zřídla. Jiří Popiolek se pro změnu soustředil na Zimní přízrak Dana Simmonse. Michal Tesáček se ponořil do lovecraftovské antologie Černá křídla Cthulhu 4. A abych nezapomněla! Druhou povídkou v Pevnosti je Prizma temnoty (Darell Schweitzer) právě z toho souboru.

Wojta Běhounek zase navštívil Město lží od Sam Hawkeové. A David P. Stefanovič se podíval na zoubek postapokalyptickému románu Jeffa Vandermeera Borne.

Čtenáři komiksů si krom zmíněné Lady Mechaniky mohou přečíst také o Punisherovi MAX: Bullseye (Filip Gotfrid), čtvrtém dílu Zaklínače s podtitulem Z masa a ohně (David P. Stefanovič) nebo třetím pokračování Krysích královen: Démoni (Michal Tesáček).

Deskovy – to je, oč tu běží

Deskovkáři si v tomto čísle přijdou na své, jelikož Jakub Zahradník a Filip Gotfrid si tentokrát zapařili samé lepší kousky, které stoprocentně stojí za vyzkoušení. Těšit se můžete na Mosters vs. Heroes: Victorian Nightmares, vesmírnou záležitost s názvem Twilight Imperium: 4th Edition, a nakonec Nemesis se silným vetřelčím feelingem.

Stále váháte, zda si nové číslo pořídit? Třeba vás přesvědčí příloha! Tentokrát v Pevnosti Plus najdete mangu Čarodějova nevěsta, jíž má na svědomí Kore Jamazaki. Takže hupsa hejsa do trafičky, ať vám říjnovou Pevnost nevykoupí!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď