Pevnost 12/2018: Milý Ježíšku, k Vánocům si přeju…

Tak co už jste mu napsali? Pokud ano, tak si připravte další list papíru jako dodatek k původnímu seznamu přání, protože poslední Pevnost tohoto roku přináší pořádnou nálož knih a komiksů pro každého! A vsaďte se, že poličky knihovniček budou praskat jedna za druhou.

Hlavně nestrhnout chudáka Ježuru

A jakými tituly že si to můžeme zpříjemnit prosinec? Chcete si navodit tu správnou mrazivou atmošku? (Víme moc dobře, jak to se zimou v posledních letech vypadá, že jo!) Tak jukněte na zhodnocení postapo románu Vlci zimy od Tyrella Johnsona. Wojta Běhounek vás tam přesvědčí, že to bude pěkně studená jízda prosycená beznadějí a bojem o život! A kdybyste těch apokalyptických scénářů náhodou neměli dost, čeká na vás rozbor české antologie Ve stínu apokalypsy, do níž svou troškou přispěla taková esa jako například František Kotleta, Oskar Fuchs, Míla Linc nebo Petr Stančík. A aby to bylo genderově vyrovnané, nechybí v seznamu autorů ani zástupkyně něžného pohlaví Julie Nováková.

Stávající i nastávající dlouhé zimní večery a tma jako v pytli vytvářejí perfektní podmínky pro pocit strachu! Toho využívá i prosincová Pevnost a jde na ruku milovníkům hororů, především s recenzí Vermontského psycha (Jennifer McMahonová) od Pavly Klepáčové. A jedinci preferující děsivé příběhy podle skutečných událostí by si neměli nechat ujít Jidáše (Astrid Holleederová), o němž se rozepsala Šárka Drozdová.

Pro romanticky laděné duše připravila Monika Dvořáková dvojitou dávku Diany Gabaldonové! Prvním kouskem je pátý díl populární Cizinky s názvem Hořící kříž, recenzentka vám zde mimo jiné prozradí i něco málo ze zákulisí autorčiny tvorby. A aby toho z Cizinčina světa nebylo málo, zasadila do něj Gabaldonová i svůj další román Skotský vězeň o Lordu Johnovi Williamovi Bertramovi Armstrongovi Greyovi a Jamesovi Alexandrovi Malcolmovi Mackenziovi Fraserovi. Uffff! Vážně si ta jména někdo pamatuje? Prostě a jednoduše o Johnovi a Jamiem!

Nadšenci space opery se mohou těšit na román Pomysli na Fléba od Iaina M. Bankse, který zhodnotil Michal Tesáček. Do vesmíru zavítal i Jan Nohovec s recenzí díla Frederika Pohla Svět na konci času.

A chcete pořádnou kulervoucí akci? Vrhněte se na rozsáhlý článek Martina Bečváře o posledním díle série Lovci monster. To bude pošušňáníčko!  

Opomenuta by neměla být ani americko-nigerijská autorka Nnedi Okoraforová a její dílo Kdo se bojí smrti. Dále se redaktoři podívali na zoubek například Valkýrám Roberta Fabiana, Sherlocku Holmesovi a Myslícímu stroji od Jamese Lovegrova, Polovičnímu králi z pera Jana Hamouze.

Raději obrázky místo písmenek?

Pro čtenáře komiksu a mangy přichystal Boris Hokr počtení o tom nej hrdinovi fantasy – barbarovi Conanovi z Cimmerie. Na své si přijdou fanoušci Hellboye, jelikož Comics Centrum vydává příběhy s dalšími postavami z universa tohoto červeného démona s kamennou rukou a upilovanými rohy. Nové přírůstky Lovec Čarodějnic a Humr Johnson neunikly drobnohledu Jakuba Zahradníka. Pozornosti pevností posádky neušel ani Nemo: Srdce z ledu, který navazuje na komiks o Lize výjimečných nebo Řeky Londýna 2: Noční kouzelnice pracující s námětem stejnojmenné fantasy série.

A co by to bylo za Pevnost, kdyby se v ní nepsalo o filmech a seriálech. Hlavním tématem je samozřejmě vládce moře ze stáje DC Comics Aquaman. Na tohoto hrdinu se svaly Jasona Momoy se vrhla Vendula Kreplová a očíhla ho ze všech různých úhlů – původu, schopností, příběhu, lásky… Však to znáte!

Do kin krom komiksového hrdiny s trojzubcem míří i legendární hrdina s lukem ze sherwoodského lesa, jenž bohatým bral a chudým dával. Ano, přesně tak! Je to on! Robin Hood, který v novém filmovém zpracování dostane poněkud modernější kabátek. Nevěříte? Pak si přečtěte článek Daniela Storcha, ten vás mimoto zasvětí i do filmové historie tohoto hrdiny.

Ve filmových recenzích nesmí chybět nejnovější pokračování Halloweenu. Dále se můžete dočíst, jak dopadly Čarodějovy hodiny, Nebezpečná laskavost nebo Apostle.

Opomenuta nezůstala ani sekce videoher. V prosincové Pevnosti se od Karla Kališe dozvíte vše potřebné o westernovém Red Dead Redemption II. Bavil vás Gwent ve třetím díle herního Zaklínače? Pak si nenechte ujít dvě samostatné karetní hry – Gwent a Thronebreaker: The Witcher Tales.

Prosincové číslo Pevnosti je nacpané k prasknutí zajímavými tituly, z nichž si každý vybere a rozšíří svůj seznam to-musím-mít-v-knihovně nebo to-si-chci-fakt-přečíst. Díky bohu, že jsou za rohem vánoční svátky a peněženky nebudou tolik plakat, protože něco může přeci přinést ten Ježíšek, že?

PS: Málem bych zapomněla na přílohu prosincového čísla! Tentokrát si můžete přečíst Rozkazy z Berlína od Simona Tolkiena. A ano! Je to příbuzný TOHO Tolkiena!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď