Battlestar Galactica: seriálový bitevník

Takhle dobrý sci-fi seriál tu už pár tisíciletí nebyl. A teď míří do finální sezóny.

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán…

Battlestar Galactica vychází ze stejnojmenného seriálu, který běžel na televizních obrazovkách před třiceti lety (ukázka). Původní sérii ovlivnilo šílenství kolem Hvězdných válek, což znamenalo, že se příběh nesl v naivnějším duchu, herci měli na hlavách podivná tupé a admirál vojenské flotily byl oděný div ne v prostěradle.

Zato re-imaginace z roku 2003 (trailer) je černočerně temná, reflektuje terorismus, politické ideologie, morální zkaženost společnosti. Z dobrodružného béčka v papundeklových kulisách se stalo depresivní válečné drama s promakanou vizuální stránkou. Zapomeňte na všechny Star Treky, Hvězdné brány nebo Andromedy. Nevítejte legrační mimozemšťany s šišatými kebulemi a pestrobarevným make-upem. Zahoďte fasery, lasery, i blazery. Dobře mířená kulka z pistole vás pošle za vládci Kobolu dřív, než by kapitán Picard řekl „Skenujte trikodérem generátor stázového komunikátoru“.

Kde domov můj?
A když už jsme to nažvýkli, pojďme polknout minutku historie… Podle autorů se lidská civilizace vyvinula na mýtické planetě Kobol, kde se postupně zformovalo třináct kmenů, které přes počáteční neshody utvořily společenství a žily v míru mezi sebou i božstvem. Přibližně před dvěma tisíci lety se stalo něco, kvůli čemu kmeny Kobol opustily. Dvanáct kmenů osídlilo dvanáct planet, vznikla federace Dvanácti kolonií Kobolu. Brzy nato lidé vyvinuli inteligentní roboty Cylony, aby si usnadnili práci. Vyspělá umělá inteligence se samozřejmě obrátila proti stvořitelům – vypukla První Cylonská válka, která skončila plichtou a o Cylonech nikdo 40 let neslyšel.

Bitevní lodě typu Battlestar si mohly v pohodě odkroutit hlídky na orbitu a těšit se na zasloužený odpočinek. A právě v den, kdy měla být Galactica i se svým velícím důstojníkem Williamem „Billem“ Adamou odstavena do důchodu, o sobě dali Cyloni hlasitě vědět. Jaderný útok na kolonie přežilo přibližně padesát tisíc lidí (tvůrci se vůbec neostýchají tohle číslo dále snižovat) a pokud chtějí udržet lidský druh v učebnicích dějepisu, musí objevit ztracené bratry z třinácté kolonie. Musí najít Zemi.

Dokumentární sci-fi
No a je to venku. Battlestar Galactica je dokument, a až se bude v USA vysílat poslední díl, na nebi se objeví flotila vesmírných lodí. BSG má tak realistickou a syrovou atmosféru, že není vůbec těžké něčemu podobnému uvěřit. Ruční kamera se na okamžik nezastaví, poskakuje po bitevním poli, krouží kolem velitelského můstku, takže záběry často působí dojmem živého vysílání. Kameraman „nešikovně“ přeostřuje, zoomuje od celků po detaily oprýskaných stíhaček a pronásleduje důstojníky až do kajut Galacticy, jejíž interiér není pohodlný ani vzdušný. Naopak připomíná stísněné vnitřnosti letadlové lodi.

Letecké bitky nejsou doprovázeny hlasitými chóry, místo nich je utlumený zvuk vesmírné prázdnoty originálně podkreslen válečnými bubny nebo hudbou na pomezí klasiky a etnických vlivů. Jakkoli to zní divoce, ve výsledku je syntéza obrazu a zvuku naprosto neopakovatelná. Soundtrack Beara McCrearyho patří k Battlestar Galactice stejně neodmyslitelně jako splašené smyčce ke Ztraceným.

Ve vesmíru tě nikdo neuslyší krkat
Člověk by možná čekal, že poslední lidé ve vesmíru potáhnou za jeden provaz, u táboráku se budou držet za ruce a zpívat husitské písně. Jenže i vývoj vztahů a společnosti podléhá logice a promyšlené práci scénáristů. Ve flotile se to jen hemží konflikty, od nevraživosti mezi ústředními charaktery, přes mocenský boj až po neustálý rozpor mezi náboženskými svitky a zdravým rozumem. Robotičtí Cyloni navíc vypadají jako lidé a dokonce si myslí, že je bůh obdaroval duší. Disponují falešnými vzpomínkami, cítí bolest i lásku. Nikdy nemůžete vědět, jestli se z vašeho favorita nevyloupne záporák. A když už se to stane, tak mu klidně začnete fandit, protože bariéry oddělující dobro a zlo jsou tu bleskově demontovány.

Pokud si někoho oblíbíte, nebude to díky jeho ctnostem a srdci ze zlata. Mezi posádkou Battlestar Galacticy nenajdete vyloženě dušínovského hrdinu. Každý je tak trochu alkoholik, podrazák, lhář, zbabělec, manipulátor, zrádce nebo vrah… Zkrátka obyčejní vystrašení lidé s hromadou problémů a hnusných vlastností. Všichni ale mají jedno společné – chtějí přežít a nakopat Cylonům plechové zadnice. Když mají nějaké neshody, buď si dají po tlamě nebo si sednou nad skleničkou. Nejčastější reakce diváků při sledování „BéeSGéčka“ zní: „Zase jdou chlastat.“ Lihovin se tu vypije tolik, že budete rádi, když po nakoukání třech sérií neskončíte v protialkoholické léčebně.

Začátek konce
Už dnes je tenhle seriál považován za klasiku žánru. Právě proto, že se vydává daleko za jeho hranice, když mixuje vesmírnou akci s válečným dramatem, politickým thrillerem, a dokonce si dovoluje předkládat úvahy z oblasti náboženství a filozofie. Po roční pauze způsobené scénáristickou stávkou odstartuje Battlestar Galactica vstříc čtvrté a závěrečné řadě. Do 5.dubna tedy máte čas dohnat předešlých 54 epizod. Oproti tomu je i mrknutí zdlouhavě nezáživnou činností.

P.S.: První epizoda čtvrté sezóny poběží za pár hodin, takže to už asi nestihnete. Ale program na víkend a příští týden je jasný.:)

(Původně psáno pro Magazin.cz. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. mno nevím, úvodní film mi prisel super, ale po pár epizodách první řady jsem to stornul, takových nelogičností a nesmyslů (při epizodě “Water” jsem trpěl jako zvíře) jsem už dlouho neviděl…když jsem se teď díval na imdb a viděl že to má 9.1/10 tak jsem si už skoro začal myslet, že jsem “divnej”, pak jsem si všimnul, že i Prison Break ma 9.1 a už si to nemyslim:)

  2. No ja neviem ale mnoho vecí ktoré na prvý pohľad vyzerali nelogické sa postupom času vyjasnili. Osobne som si začal BSG naplno užívať až tak od druhej série, čo však bolo čiastočne spôsobené aj tým že tú prvú na slovensku vysielali veľmi divne /rušili časy vysielania, presúvali …/. S autorom článku plne súhlasím, dokonca sa mi zdá že niektorý cyloni boli ľudskejší /a mne aj sympatickejší/ než ľudia :(.

  3. modely
    Papírové modely inspirované touhle sériií kdysi za socialismu vyšly v ABC. Na “Galaxii” si pamětníci vzpomenou, “Starviper”, který pod nicneříkajícím označením “raketoplán” proběhl stránkami ábíčka rok či dva po vzpouře mozků, mnozí se zpožděním víc než 25 let identifikovali až nyní.

  4. jinak ted bezi dalsi serie na STV1 od dvou hodin odpoledne… a rozhodne se na to da koukat 🙂

  5. Mě BSG přišla super a taky jsem si ji koupil (boxset minisérie + 1. tři sezóny za pouhých ~1800 Kč na Amazonu). Na druhou stranu u mnohými opěvované Firefly jsem se nudil, stejně tak jako u jiných věcí se Star v názvu (SG, ST, SW). Co mi u BSG vadilo asi nejvíc byl ten přehnaný patos a některé věci kolem prezidentky/politiky, jako třeba pořádání tiskových konferencí apod., když přežilo pouze pár tisíc lidí. Jinak podle mě postavy byly docela dobře udělány, ne jenom černá vs bílá.Nelogičnosti a perfektní načasování jsou bohužel nectností snad všech populárních seriálů jako třeba 24, Prison Break, Heroes, Dexter atd.

  6. Super serial
    BSG patrí medzi moje najobľúbenejšie scifi seriály, i keď aj on má svoje muchy (spoiler!).Recenzovať niečo ako BSG po 4 rokoch je niečo ako recenzovať StarTrek, či Firefly – totálna zvrhlosť, dokonca som našiel aj hrubé chyby. Rúcho mal prezident (v novej verzii žena), nie kapitán (uniforma aka lynchova Duna). Pátos nie je bsg, skôr tento článok, ktorý nič opisuje v mnohých vetách. Inak povedané: škoda reči, to treba vidieť!

  7. Na BSG sa mi páči najviac tá “realistickosť,” ktorá v amerických serialoch chýba – ak by nemali s hercami zmluvu, kľudne ani nevieš ako hlavného hrdinu ti odbachnú uprostred serálu (výnimka: nasilu urobený diel s Paulom Campbellom). Väčšina vecí mala hlboké opodstatnenie, dokonca aj teatrálna šaškáreň okolo prezidentky. Potrebovali zachovať potrebné zbytky starej spoločnosti, i keď v tomto prípade to by bolo kontraproduktívne, ale človek si ťažko odvyká od anarchie, keď má nastúpiť poriadok. Mnohé nelogičnosti aj mne vadili (pretože postupné dopisovanie scenára), ale z pomedzi amerických scifi seriálov ich má najmenej. A ak ti vadí pátos, čo potom hovoríš na Startrek, či iný americký scifi seriál?

  8. Re: modely
    Nedaji se nekde jeste sehnat nejaky ty podely??nejlepe papirovy, treba naskenovany.

  9. epizoda Water je fakt mazec, horší je že to graduje, příklad, když si udělá dítě z tousterem a pak do toho de neb je to láska jako trám. a ta schyzofrenie mr viceprezident je taky fakt grandiozni. myslim že by z toho byl dobrej film, jako serial to bohuzel kladne hodnotit nemuzu…

  10. Zatiaľ najlepší sci-fi seriál, aký som videl. Absencia “gumových hláv” a pátosu ála B5 a ST je proste fajn.

  11. galactica je najlepsi serial co momentalne bezi…a nielen scifi…myslim ze nikto v amerike sa doteraz neodvazil sfilmovat takymto stylom scifi…chlapici to maju premyslene dost podrobne a co sa tyka reality tak je tam asi najmenej blbosti zo vsetkych sci fi vobec (snad okrem vesmirnej odyssei)…klobuk dole pred filmarmi..najprv som sa bal ze 4 serie budu az moc, ked zobereme do uvahy ze je to len o ludoch a cylonoch ale vypiplavaju pribeh tak ze to ludom bude aj malo…a inac k “recenzii”…cylonov az tak skoro nevymysleli ked si zobereme ze napr. taky Chram piatich(ep. Oko Jupitera) bol postaveny cca 2000 rokov pred casom kedy sa Galactica odohrava..no a to je 40 rokov po prvej vojne(minus par rokov mieru, ked cyloni pravdepodobne “pocuvali”)BSG patri je umna spolu s Babylonom 5 jedno s najlepsich sci-fi

  12. Rada
    Zdravím,
    ráda bych se zeptala, zda-li existuje knížka v češtině. Jestli ano, nevíte kde bych ji mohla sehnat?

Zveřejnit odpověď