Fantasy V

Fantasy & Science fiction      Bylo by neodpustitelným hříchem nevšimnout si vzájemného vztahu fantasy a SF. Fantasy, jako ghetto SF, jako staronová odnož na stářím notně popraskaném kmeni science fiction,……

Fantasy & Science fiction

 
   Bylo by neodpustitelným hříchem nevšimnout si vzájemného vztahu fantasy a SF. Fantasy, jako ghetto SF, jako staronová odnož na stářím notně popraskaném kmeni science fiction, se stala dlouho očekávanou a vyhlíženou oázou a azylem jak autorů, tak i čtenářů SF, kteří nechápali nebo prostě nechtěli chápat všechno to nové a báječné, co s sebou rozvoj vědy a technologií všechno přinesl a kteří chtěli od “suchého” světa exaktní vědy utéct pěkných pár alternativních světů daleko. Všichni tito nespokojenci své veškeré dřívější literární a “vědecké” SF cítění prostě přepnuli do polohy VYPNUTO. Když mi nejde řízení auta, tak se klidně spokojím s koloběžkou nebo koněm.
 
   Jedná se o reakci na Tofflerův šok z budoucnosti na půdě SF, a to i navzdory tomu, že hlavním posláním SF by mělo být předvídání běhu věcí budoucích. Jde o typickou reakci na skutečnost, že věda a technika se žene dopředu až příliš rychle a že s ní nedokážu držet krok, že nestíhám přizpůsobovat se přítomnosti tak rychle, jak se na mě valí budoucnost. Konečným důsledkem tohoto trendu je katastrofa, neštěstí. Aby k tomu nedošlo, je zde fantasy jako způsob, jak zatočit s realitou, když se mi chystá skočit po krku. Zapřísáhli odpůrci fantasy by jen pro doplnění určitě poznamenali, že fantasy obecně je vlastně pokleslou formou fantastické literatury.
 
   Nechávám na jiných, mnohem fundovanějších, aby potvrdili nebo vyvrátili logistickou úvahu z toho všeho vyplývající, totiž že fantasy je katastrofickým důsledkem vývoje SF. Já sám jsem v tomto svém kacířském názoru silně sponzorován současným nezájmem o kyberpunk a klasickou SF vůbec. Kyberpunk se nečte, protože mu nikdo nerozumí (tím myslím KYBERpunk, nikoliv akční kyberPUNK plný krve, spermatu a násilí – ten je přímo hltán) a klasická SF je pokládána za vysušenou rybu, která nejenže jako ryba nevypadá, ale ani jako ryba už ani nesmrdí rybinou, tedy vědou.
 
   Postupem doby se z tohoto “katastrofického odskoku SF” stala zcela samostatná literární jeskyně, ve které je provozována tu více, tu méně profesionální, aktivní i pasivní speleologie. Celý boom kolem fantasy a zapomínání na SF mi připomíná známou grotesku s kocourem Tomem a myšákem Jerrym. Kocour Tom pojal jednoho dne náhlý úmysl udělat si rybí polévku z rybičky, kterou choval myšák Jerry ve svém akváriu. Dosaďte si za Toma, Jerryho a rybičku s akváriem cokoliv z trojice SF, fantasy a jejich autor a konzument. Dostanete tak poměrně plastický obraz vzájemného vztahu současné SF a fantasy. Při tom všem si je třeba uvědomit, že není žádný problém udělat z akvária rybí polévku. Téměř nemožné je však z rybí polévky udělat akvárium.
 
   Co říci závěrem? Nebudiž tvé jméno nikdy przněno a zneužíváno, fantasy!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď