FESTIVAL FANTAZIE – Mají velké cony budoucnost?

Kdeže je Bohemiacon, Dracon zemřel, čest jeho památce, Istrocon letos nebude, zmenší se Parcon. Skončí i Festival Fantazie a Pragocon? Mají velké cony budoucnost? Mají ji malé? A jaký vliv má náš vstup do EU? Ode dneška se každý týden budete na Fantasy Planet setkávat s články o Festivalu Fantazie.

Festival Fantazie je v ČR největší setkání příznivců všech světů fantazie – fantastiky literární, filmové i herní, zaměřené na science fiction a moderní technologie, fantasy a horor, mytologii a záhady, kosmonautiku a astronomii, historii a budoucnost. Festival Fantazie znamená možnost strávit první červencový týden na levné, doslova FANTASTICKÉ DOVOLENÉ!  Festival Fantazie stojí opravdu za návštěvu, je skutečně dobře zorganizovaný, nejlépe technicky vybavený a má neskutečně bohatý program.

Festival Fantazie byste si neměli nechat ujít. Jasně, že jako pořadatel se musím snažit nalákat co nejvíc účastníků na největší a nejlépe zorganizovaný festival v ČR. Už jenom proto, že když nenalákám dost fanoušků, aby svým vstupným pokryli stále rostoucí náklady, festival skončí, protože ho nikdo nesponzoruje a sponzorovat nebude a dluh ho zabije.

Ale nejsem jen pořadatel, jsem zároveň fanoušek a se znepokojením sleduji vývoj v pořádání conů. Bohemiacon a Dracon již nejsou delší čas, pro letošní rok již není plánován Istrocon, Parcon oddělený od Festivalu Fantazie bude podstatně menší, už jen délkou a rozsahem programu. Kromě Pragoconu zbývá jediná velká akce, právě Festival Fantazie. A i když to možná běžný účastník neví, festival ve volném čase pořádá dobrovolnická skupina fanoušků, kteří se dřou stovky hodin jen proto, aby něco dokázali. Přesto ale akce finančně končí v nejlepším případě na nule nebo kolem ní. To není zrovna záruka budoucnosti, pokud nebude účast stále tak vysoká jako dosud.

Velké cony jsou ohroženy
Velké akce jsou skutečně ohroženy. Přitahují totiž pozornost a nemohou si dovolit to, co si dovolují akce malé. Festival Fantazie nemůže promítat filmy načerno a každý rok platí několik desítek tisíc za autorská práva. Festival Fantazie si nemůže dovolit nemít dostatek tričkem označených pořadatelů, vyškolených v protipožárním školení, prošlých prohlídkou u lékaře (za 400,- Kč jeden). Festival Fantazie musí mít na akci uklizeno, musí důsledně kontrolovat vstupenky kvůli dozoru Policie a hasičů nad akcí, musí dodržovat administrativní pravidla městského úřadu, finančního úřadu atd. Festival Fantazie chce mít v každém sále pořádné vybavení, promítat na co největší plochu, ozvučit dostatečně sál, zatemnit sál, dodržovat program, nabízet ubytování ve spacáku v ceně vstupu atd. Tohle všechno stojí spoustu úsilí a peněz a nebude-li účastníků přibývat, bude nadále ubývat velkých akcí. Možná přibyde akcí malých, ale je to řešení?

Možná že odpůrci velkých akcí mávnou rukou a řeknou, že žádná škoda Festivalu Fantazie nebude. Jenže jednak těch odpůrců je málo, jednak nemají pravdu, protože jen velké cony si mohou dovolit přivézt zahraniční hosty, vydat speciální SF CD-ROM nebo sbírku povídek v materiálech, vydat barevný  plakát apod. Jen velké cony si mohou dovolit propagaci mimo fandom a mohou tak přilákat i další fanoušky. Jen velké cony si mohou dovolit technické zajištění na tak vysoké úrovni, projektory v každé místnosti. Protože jednou se sponzor pro malou akci najít dá, ale každý sponzor se zajímá především o co největší ohlas a ten malé akce nemají.
Malé akce nejsou dle mého řešením. Nic z výše popsaného zatím malé akce nemusejí a nedělají, mají výhodu podstatně nižsích nákladů a jednodušší organizace. Hygienik ale může kdykoliv zavřít kterýkoliv z  malých conů, protože nedodržují hygienická pravidla. Policie a hasiči mohou zavřít kterýkoliv z malých conů, protože pořadatel nedodržuje základní pravidla bezpečnosti a protipožární předpisy. OSA každému conu může napálit obrovské pokuty za projekce a hudební produkce načerno. A až se to stane na jednom jediném malém conu, během roku budou zlikvidovány i všechny ostatní, protože si je příslušné orgány uvědomí, ale pořadatelé nebudou schopni dodržet pravidla a zaplatit veškeré nutné změny a nebudou chtít riskovat. A to všechno se rychle blíží a souvisí to nejen se vstupem do Evropské Unie.

Jaké je řešení?
Řešení rozhodně není to, čeho jsme byli svědky v poslední době – doslova boom malých akcí pro pár desítek lidí, bez ambicí, s mnoha hrubými nedostatky. Pořadatelé malých conů budou muset rychle přehodnotit, zda má smysl pokračovat, zda i v dalších letech budou pro pořádání mít podmínky jak na straně svého týmu, tak v pronájmech, technice apod. Pokud bude znít odpověď ano a budou chtít pokračovat, tak budou muset měnit program a organizaci tak, aby vyhovaly pravidlům, zákonům a vyhláškám. Budou muset investovat do budoucnosti, jako například my letos do průtokových ohřívačů ve škole. Nebo se budou muset spojit do akce větší, pro kterou nebude problém finančně pokrýt zvýšené náklady. Nebo se budou muset připojit k akci velké. A to je asi i záchrana velkých akcí, které potřebují růst, aby přežily.

Každá skupina fanoušků si může v rámci Festivalu Fantazie nebo Pragoconu udělat svůj vlastní con, propagovat ho ve své komunitě, připravit si vlastní program a přitom využít organizační a technické zázemí velké akce. Pro peníze to neděláme nikdo, takže hladce fungující organizace conu, který na rozdíl od jiných myslí například i na vysýpání košů a doplňování toaletního papíru, by mohla malým akcím a sama sobě pomoci přežít.

A to je i moje nabídka – přijďte a udělejte alespoň část programu Pána Prstenů, Xeny, Harry Pottera, Duny, Conana, Blair Witch, Terminátora, Jurského parku, Vetřelců, Matrixu, Atlantidy a dalších programových linií. Připravte si vlastní programové linie pro příští roky. Spojme se, abychom byli silnější a přežili!

www.festivalfantazie.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Začal bych otázko – Co se stalo s Gameconem? Je už taky v pánu, nebo se jen přejmenoval/spojil (ani bych se nedivil, kdyby to byl zrovna ten festival fantasie).No řeknu vám, že tohle už mě naštěstí moc nemrzí. Byly časi, kdy jsem byl do SF&F totálně zažranej – kupoval jsem každou knihu, comics, PC hru, měl jsem Talisman se všemi dopklňky, kvanta Magiců, Haldy Gamebooků, plakáty, organizoval jsem ve škole divadelní představení v přísl. duchu, nekriticky jsem hltal všechny filmy a seriály s tématem. Akorát na conu jsem nikdy nebyl. No a podívejte se na mě dnes – Magici jsem prodal, ostatní hry daroval bráchovi, knížky si nechávám spíš z nostalgie. Jediné co už mě dneska zajímá je pár autorů (Pratchett, Gaiman, King, možná pár dalších), lepší filmy a nářezoidní RPG jako je Fallout (i když na počítači už taky moc nehraju). Zkrátka jsem zestárl a přestalo mě to bavit. Nebudeme si nic nalhávat, většina her i knih je zaměřena na pubescenty (A ne že ne, hry jsou hry tam je to jasné a lnihy do kterých jsem ve dvanácti slintal mi dnseka připadají, no přinejmenším plné slabin), jde především o prachy, knížky na jedno brdo, které ale vynášejí děti na vrchol blaha dokáže napsat kdejaký průměrný autor. Dneska čtu už jiné věci (i když bych stále řekl, že kvalitní fantastickou knihu si pořád přečtu s mnohem větší chutí!) a zajímám se hlavně o muziku. Jo a tam máme akcí dost:). Takže je mi to vpodstatě jedno, i když mi nostalgie nedá a je mi vás líto. Já fakt ani nevim, co bych na takový akci dělal… Filmi si schrastim jinde, knihy taky, s lidma pokecám na netu, snad ty osobnosti… No na rovinu vám řeknu, že pokud chcete, aby takto okrajová záležitost, jakou fantastika bezesporu je (pokud nepočítám filmy a hry) dále měla své akce, tak to holt budou muset fanoušci nějak zafinancovat ze svího, nebo to budete muset trochu víc rozpliznout, zmajnstrýmovatět, aby to přitáhlo i lidi, který by jinak nepřišli. Ty lidi sice nebudou mít takovej zájem jako vy, úroveň návštěvnictva půjde dolů, ale nadruhou stranu tydle lidi maj prachy, takže budete moct udržet kvalitu všeho ostatního na takové úrovni, aby se skalní fandové přes ty typy kolem přenesli a pořádně se bavili.

 2. Jsem ráda, že jsem si tenhle článek přečetla, protože nedávno jsem si právě na FF vyplnila přihlášku a zlákala jsem i přítele :-)) Bude to moje první taková akce a už se moc těším. Všechny pořadatele obdivuji, fandím jim a držím palce!!!

 3. Jsem děsně zklamanej. Doufal jsem, že pořadatel akce, jako je Avalcon, která fakt šlape, si na nějaký ty prachy přijde. A vono nic? Sakra! Já se davů bojím a na Avalconu jsem byl spíš náhodou,ale určitě souhlasím s tím, že takový sejšn musí být. Jenomže Václave Pravdo, když nebudeš vydělávat;a já ti to fakt přeju; proč bys waistoval nervy a úsilí? Kdo maká, ať má, a poslední Avalcon byl fakt vymakanej …

 4. Tohle jsem vzdal už po prvním odstavci. Články o conech prosím, nic proti, ale poslouchat (číst), jak si někdo neuvěřitelně velkohubě dělá reklamu, to opravdu nemusím.

 5. Je mi líto, ale opravdu si myslím, že čas velkých conů je pryč – či přesněji, pokud je rozptýlíme do megaakcí, budou totálně na mraky :-(( – už to nedude o fandomu, ani o fantastice, atmosféra zmizí v čoudu…Dávám předost klidně menším akcím.

 6. Musím se připojit k Sordidovi – myslel jsem, že toto je analytický článek a ne PR. To že to je analýza po PR článku v jednom balení, to bohužel neomlouvá. Naopak! Nemám nic proti dobrému PR, ale myslím, že by se to nikdy nemělo mísit s publicistickým článkem. Proč raději na FP nejsou uveřejněny články dva? Jeden analýza a jeden PR?

 7. Protoze samotny PR by nikdo necetl, mily Vojto. Ano, je to PR, ale aspon je to o necem. Kdyby to takhle delali vsichni, tak se aspon dozvime neco vic, nez ze nekdo neco chysta a potrebuje na to upozornit. Vasek pekne vylozil nektere problemy, ktere kolem poradani conu jsou. Rekl bych, ze je to zatracene uzitecna reklama i pro cloveka, ktereho konkretne Festival Fantazie nezajima, nemyslis?

 8. Myslím, že kdyby Vašek napsal pěkný PR článek o tom, co všechno nás na FF čeká, tak by si to lidi určitě přečetli a byla by to dobrá reklama. Stejně jako by si určitě rádi přečetli i samostatný analytický článek. Ale míchat PR a publicistiku kvůli čtenosti se nehodí; prostě se to nedělá. Myslím, že tento zavedený úzus by se měnit neměl, ostatně má to svoje dobré důvody – čtenář pak velmi snadno může onu analýzu napadnout ze zaujatosti, čímž dobrý materiál odsoudí k nepoužitelnosti. Takový článek je pak zbytečně napsaný.

 9. Malé versus velké
  Osobně bych byl nerad, pokud by skončily malé nebo velké. Obojí mají podle mne své místo na slunci. Na velkém conu není čas jen tak chvilku lelkovat (ale možná díky nové koncepci FF bude, nechám se překvapit). Na druhou stranu přináší velký con nezanedbatelnou míru pohodlí a technického zabezpečení (na loňském a předloňském FF jsem spolupřednášel v ST bloku a nemohu si stěžovat).PS: PR a analytiku bych opravdu nemíchal.

 10. RE: Ondrej JiresAno, nikdo by to nečetl, to znamená, že to nikoho NEZAJÍMÁ. Takže řešením je nikoli PR vyhodit, ale zamaskovat “to” zajímavým nadpisem, evokujícím analytický článek? Postup hodný TV Nova, vskutku.

 11. Nejezděte na malé cony
  …páč jejich pořadatelé nemají hygienické, protipožární a OSA školení. Vašku, fakt to myslíš vážně? Že by ses i ty stal proponentem “nanny state” pečovatelského státu?

 12. ano záměr je fajn, jenže celkově to fšechno vyzní moralisticky, takže to conu spíš ublíží, což je zřejmé z komentářů zkrátka myslím, že ten článek není napsán zrovna nejlépe

 13. Viktorovi
  No, on chce možná říct, že to jako jedinej má, a tak je fakt dobrej. A až nám stát zakáže naše nehygienické cony, tak ten jeho nezakáže a my tam pak budeme muset jezdit.A až nám shoří budova, v níž bude con, nad hlavou, a my s ní, tak to bude jen a jen naše vina. :-)Já osobně se radši cítím méně bezpečný a více svobodný, ale to je samozřejmě věc názoru…

 14. Michael má nejspíš pravdu. Je jisté, že velký CON má jiné nároky než con malý a chce profesionalitu. Ale proč chce Avalon nebo Václav Pravda /vyberte si) pořádat con na deset dnů, to mi vážně není jasné. Protože by si menší con na sebe nevydělal? A takhle veliký si vydělá? Jak jsem na to zatím koukal, tak mi to připadá jako Bilbo, než se vzdal Prstenu: řídký na tenko rozprostřený.Ale Avalcony bývaly tak krásné kony! První festival fantazie byl fantastický!

 15. Myslím si, že hlavní téma článku (tedy té analytické části) není Vaškova touha o nás pečovat, jak o mimina, ani obava (zlomyslné varování) že se upálíme. Rozhodně si totiž myslím, že se mu tyhle byrokratické, státem a Osou vyžadované, pitomosti nezdají stejně jako nám. Bohužel vzhledem k vynucovacímu aparátu státu, se nás ale stejně týkají, ať se nám to líbí nebo ne (nebo to považujeme za odporné). Ale upozorňuje nás na to, že by takhle fakt malé cony mohly být snadno zničeny. Nevím jaká je v tomhle přesně reálná šance, ale rozhodně to nutí k zamyšlení. A tím nemyslím, že by se malé cony měly rušit, ale zamyslet se, jak tomu zabránit. Jestli tím, že se připojí k velkému conu bych už ale nechal na jejich pořadatelích. Nějaký jiný názor/nápad, jak z tohohle ven, by se ale určitě hodil. Nuže?

 16. Prostě se uvidí, jak striktně se budou tyhle věci vyžadovat. Vždyť při pečlivém dodržování předpisů (třeba hygienických) by v Praze museli zavřít polovičku všech pohostinství, majitele nevyjímaje.Ale k jádru samotné věci, budu citovat Vaška Pravdu z posledních Zbraní Avalonu: “Rozmělňování conů, přednášejících, přednášek, účastníků a jejich peněženek tedy nadále pokračuje a neschopnost ČS. Fandomu řídit živelný vznik řady malých conů bude mít za následek vyhynutí větších conů nebo jejich transformaci na komerční akce.”Tedy, pokud tohle Vašek píše i výše, odpusťte, že otravuju s touhle citací, nějak se mi nechtělo ty jeho suchopárné řeči víc než jen prolétnout, ale připadá mi to trochu jako zahájení konkurenčního boje proti jiným conům, jakkoli třeba Eroticonu (citace je právě z reportáže z něj) Vašek letos zároveň pomohl. Samozřejmě by bylo pro Festival fantasie výhodné dostat všechny tyhle akce pod svou střechu, ale doufám, že se to nezdaří, poněvadž všechno by se pak velmi nudně zestejnilo…

 17. ono asifakt jde oto zachovat veřejný tajemství, protě fakt o tom nemluvit a šmitec. Roky nám rostlo zelený na terasu a až teď, když to zmedializovala Nova tak mám strach a podle mě je to u těch conů to stejný prostě držet hubua krok.

 18. Drzet hubu a krok? Co to je za kravinu? Kam se podelo odhodlani propagovat sci-fi? Prvoradym zajmem poradatele je prilakat co nejvice lidi, aby se mu zaplatilo vsechno to, co do conu vrazil (a ze to nejsou zrovna male castky) a tak musi udelat propagaci. Oslovit “davy” je samozrejmosti. S conem se vazou plagaty, navigacni sipky, upoutavky v regionalnim tisku atd. Take u nas v republice plati jista ohlasovaci povinost, kterou nelze obejit, to uz by opravdu cony klesky do kategorii ilegalnich setkani a nikdy – NIKDY – by se nepodarilo je pozvednou do slusne zajistenych a perfektne organizacne zvladnutych akci. Je hezke, ze mnozi z vas radeji budou sedet u nekoho ve sklepe, klabosit o vsem moznem a rikat tomu con, ale stale je tady ticha vetsina, ktera dava prednost slusne zarizenym a organizacne zvladnutym conum, ktere pod svou strechu muzou pribrat i radu sdruzeni, ktera by se na vlastni akci nezmohla – to je prece take prinos, ktery nelze prehlizet.Zatim je existence conu primo navazana na toleranci mistnich uradu. Nicmene pokud radnice conu nepreje, muze ho zlikvidovat jedinym uderem kladivka. Cesta z toho je, presvedcit radnici, ze con ve meste je pro ne prinosem a ze by se sami meli zasadit o jeho poradani. Da se tim pak vyresit cela rada pravnich uskali. Navic naroste tolerance, ktera pak umozni i drobne prehlizeni hygienickeho zazemi atd. Vse je o tom, jak poradatele dokazou oslovit kulturni komise sveho mesta. Nikdy maly con nedodrzi veskere pravni motanice a podpora ze strany radnice mnohe usnadni. Ale to uz vyzaduje odhodlani – brat poradani conu s nalezitou vahou.

 19. Drzet hubu a krok? Co to je za kravinu? Kam se podelo odhodlani propagovat sci-fi? Prvoradym zajmem poradatele je prilakat co nejvice lidi, aby se mu zaplatilo vsechno to, co do conu vrazil (a ze to nejsou zrovna male castky) a tak musi udelat propagaci. Oslovit “davy” je samozrejmosti. S conem se vazou plagaty, navigacni sipky, upoutavky v regionalnim tisku atd. Take u nas v republice plati jista ohlasovaci povinost, kterou nelze obejit, to uz by opravdu cony klesky do kategorii ilegalnich setkani a nikdy – NIKDY – by se nepodarilo je pozvednou do slusne zajistenych a perfektne organizacne zvladnutych akci. Je hezke, ze mnozi z vas radeji budou sedet u nekoho ve sklepe, klabosit o vsem moznem a rikat tomu con, ale stale je tady ticha vetsina, ktera dava prednost slusne zarizenym a organizacne zvladnutym conum, ktere pod svou strechu muzou pribrat i radu sdruzeni, ktera by se na vlastni akci nezmohla – to je prece take prinos, ktery nelze prehlizet.Zatim je existence conu primo navazana na toleranci mistnich uradu. Nicmene pokud radnice conu nepreje, muze ho zlikvidovat jedinym uderem kladivka. Cesta z toho je, presvedcit radnici, ze con ve meste je pro ne prinosem a ze by se sami meli zasadit o jeho poradani. Da se tim pak vyresit cela rada pravnich uskali. Navic naroste tolerance, ktera pak umozni i drobne prehlizeni hygienickeho zazemi atd. Vse je o tom, jak poradatele dokazou oslovit kulturni komise sveho mesta. Nikdy maly con nedodrzi veskere pravni motanice a podpora ze strany radnice mnohe usnadni. Ale to uz vyzaduje odhodlani – brat poradani conu s nalezitou vahou.

 20. Odpovídám
  Ahoj.Kdo si přečte všechny komentáře, bude v obraze, docela dobré argumenty zde zazněly jak pro, tak proti. Pokusím se odpovědět na některé: 1. článek by se jistě dal napsat lépe (kdybych byl Neffem), ale nejde oddělit zamyšlení od propagace, protože holou propagaci by nikdo nečetl. 2. Propagaceje nutná a není to nic ošklivého, protože bez účastníků to fakt nemá cenu dělat :-). 3. Úřady mají podstatně větší vliv, než jsou někteří ochotní připustit a volba prostě nebude, malé akce nedodržující pravidla jsou ohroženy. 4. Nejsem proti malým akcím, naopak, pomohl jsem zatím letos Eroticonu, Opatconu a Taurconu projektory. Naopak nechci aby skončily na tom, že si nemohou dovolit dodržovat pravidla a proto nabízím zázemí.

 21. Pravidla
  Nejsem rozhodně na větvi z toho, že musíme mít všichni prohlídku u doktora za 200,- Kč, což si pro 60 pořadatelů umí každý spočítat. A účastníci to musí zaplatit. Zatím u nás, ale brzo na všech akcích. Nejsem na větvi ani ze spousty dalších pravidel (hasiči, policie, MÚ, filmoví distributoři, SW policie). Ale volbu nemáme, protože úřady prostě v budoucnu nedovolí akce, kde se bude Michael moci cítit více svobodný nebo kde nepoteče teplá voda v příslušném množství sprch podle počtu účastníků. O tom je moje zamyšlení. My už tato pravidla z větší části dodržujeme, stojí nás spoustu peněz a proto musíme oslovovat davy a dělat reklamu, přesně jak je psáno v jednom příspěvku. Ty davy umožní skalním fanouškům zachovat akci. Umím si spočítat, že malé akce nebudou schopny tato pravidla dodržet a buď budou nelegální nebo ve ztrátě nebo se spojí spolu nebo s někým velkým. Čest budiž výjimkám.Na náš con nebudete jezdit, pokud se vám nebude líbit a my se snažíme, aby se vám líbil, měníme koncepci, organizaci, pořadatele, podmínky. Prostě proto, že nás to baví, i když tomu někteří nevěří, ale bez nároku na odměnu a bez zisku. Pokud to budeme dělat blbě, con umře a já budu mít konečně čas na něco jiného. Pokud se ale spojíme s dalšími skupinami a lidmi, tak spíš přežije a pořád jsem přesvědčený, že to za to stojí, i právě kvůli tomu, že ostatní akce jsou ještě ohroženější, protože nedodržují ta pravidla.

 22. K programu a délce
  Největší stížnosti byly na to, že je program moc nahuštěný a nedá se zvládnout, nestihnou si pokecat. Takže neběží ST a SW a SG najednou, ale postupně, stejně tak i další linie. Proto jsou přednášky proložené filmy a jsou s nimi tematicky svázané, aby se bylo podle čeho orientovat. Vede nás k tomu snaha udržet příjemnou atmosféru Avalconů, snaha zklidnit celou akci.Druhým důvodem pro prodloužení je snaha zbavit se závislosti na tom, ve kterých dnech budou svátky 5. a 6.7., protože to má obrovský vliv na návštěvnost. Doufáme, že řada skalních fanoušků, ale i účastníků normálních festivalů a rodin s dětmi si náš festival oblíbí jako doslova FANTASTICKOU dovolenou (to je náš reklamní slogan 🙂 ) na celý týden a budou s ním počítat každý rok.Je to samozřejmě riziko, zda se to osvědčí, uvidíme podle ohlasů účastníků a jejich množství. Nebude nám vadit, bude-li jich letos o něco méně, podařily se nám nějaké úspory, ale nemělo by jich pro přežití festivalu být o mnoho méně. Letos už je v provozu hotel Vysočina na náměstí a bude kdykoliv teplá voda v ZŠ Smetanova (naše investice 30.000,- Kč), takže věříme, že celkové hodnocení bude dobré. Koneckonců na tom záleží, zda bude Festival Fantazie 2005 nebo ne.

 23. Ono se uvidí, jak to bude letos vypadat, ale pochybuju, že by do Chotěboře jel na týdení dovolenou větší počet účastníků. Těžko rodiny s dětma, děti se budou nudit. I když je možná chytíš na různý kartičky a turnaje. No, budoucnost ukáže. A když letos, tak ne příští rok. I když jsou kolem lesy, není to tatranská příroda, aby šel napodobit Tatracon.

 24. Budu opět citovat ze Zbraní Avalonu 34, reportáž Vaška Pravdy z Eroticonu 2003:”Pořadateli jsem byl požádán o zapůjčení projektoru, ale protože Eroticon byl conem navíc, bez domluvy s ostatními pořadateli a Fandomem, váhal jsem s půjčením.””…Eroticon by se vůbec nemusel konat, nebo by se mohl konat jako součást Taurconu, třeba i jako samostatná linie.””Kdyby se nekonal, nic by se nestalo, naopak by to pomohlo Taurconu, jedinému novému conu, který by mohl přerůst v něco většího a stabilního. Je škoda, že pořadatelé Eroticonu a Barbarconu jsou natolik zahledění do sebe, že nezvážili prospěch většího celku a ohrožují conání conů vůbec. Ostatně totéž bychom mohli říci o Párty pro Deep Space Nine a Trpasliconu…”Ještě věříte, že má Vašek Pravda rád malé cony?

 25. Je smutné, když z článků fana, jehož jsem dříve podporoval pro jeho otevřenost a vstřícnost ke všemu novému, čiší teď daleko větší rigidnost než z dinosaurů, které kritizuje.

 26. V podstatě existují dvě možnosti, jak udělat con: 1. (polo)ilegální, 2. komerční. Současná politická situace se v reálu natolik blíží někdejšímu socializmu, že s ilegálními akcemi je prostě konec (kam vyvanul duch první půlky 90. let?). Takže zbývá konerce. Nejspíš jeden velký Megacon, ještě lépe Supermegacon! Velký bratr se už zase dívá…

 27. Já nevím, ale připadá mi, že atmosféra velkého a melého conu se dost liší. Já se snažím pochopit, že to Václav Pravda myslí s fandomem dobře, ale ten jemný, racionálně zdůvodněný tlak na slušování conů mi vadí. Chci si uspořádar vlastní malej con třeba v Horních počálpech a v době kterou si sám vyberu. Jinak nic proti Chotěboři, je to příjemné město.

 28. Michaelovi
  Myslim, ze citace a me chovani vubec nepodporuji Tvoji teorii, ze jdu po krku malym akcim. Nejdu, to bych nepomahal na svet privest Opatcon a DHN con, nepomahal nekolika dalsim. Uz nekolik let ale tvrdim, ve shode s poznatky nekolika lidi zde a nejenom zde, ze byrokratizace, okolni komerce a zvysujici se naroky fanu pomalu zhorsuji prostredi pro poradani conu. Proto uz nekolik let tvrdim, ze je treba lepe koordinovat a planovat terminy akci (viz citace prvni), tvrdim, ze je lepe akce sdruzovat do vetsich “komercnich” (viz citace druha) nebo pocitat s nasledky pro akce (polo)ilegalni. Navic “komercni” u conu prakticky nic neznamena, protoze poradatele to stale delaji jako fanousci bez naroku na honorar, ve volnem case, sponzori nejsou a program netvori komercni prezentace firem (az na vyjimky jako dve tri predstavovacky nejakych her). Komercni akce vypada uplne jinak. Zapominas taky, ze ja podminky nevytvarim, jen se jim prizpusobuji, protoze to vidim jako lepsi cestu, nez tu poloilegalni pro tricet lidi nekde na chate.

 29. Jeste k te otevrenosti a vstricnosti ke vsemu novemu. Prave proto, ze otevrene rikam nepopularni veci, prave proto, ze otevrene vystupuji proti pochybenim Cs. Fandomu, dostavam se ja i FF casto pod palbu kritiky vedene ne snahou pomoci vylepsit, ale pospinit a poplivat. Jsem vstricny k novym trendum (odklon od literarni k filmove zabave a reflexe tohoto tredu v nove programove koncepci), k nove zakladanym fanouskovskym skupinam (priznivci her, novych serialu v programu FF), k novym sluzbam na festivalu (nekolik kategorii ubytovani, doprava, stravovani), k novym propagacnim kanalum (plakaty na vsech nadrazich, rozhlas, spoluprace s casopisy) atd. Naopak za rigidniho bych mohl oznacit Michaeli napriklad Tebe, protoze vidis svet kolem, fandom a cony tak, jak je chces videt, ne takove, jake jsou. Ty se branis zmenam, Ty zmeny kritizujes, Ty chces zachovat historii. Je to Tve pravo, ja bych v podstate taky chtel, abych nemusel nic menit a prizpusobovat se, protoze to je stale pracnejsi a tezsi, ale to proste neni mozne.Nechci, aby to, ze jsem Te uvedl jako priklad, vyznelo nejak konfrontacne, proto zde uvadim, ze si Te vazim, za to, co jsi dokazal a co delas, ze me mrzi, ze se nase nazorove cesty rozdelily.

 30. Dívám se na to trochu zvenčí a stejně jako jinde vidím spor “čisté nadšenectví” kontra “profeionalita”. Ono se to totiž málokdy může snoubit stoprocentně.

 31. … ano, pokud však nebereš v potaz, že existuje nadšenectví pro profesionalitu :)))

 32. TO Václav Pravda
  Zkoušel jsi nějakej marketingovej průzkum? Přes dvě stě přihlášených měsíc před začátkem není zlý – ale odpovídá to délce a programové šíři akce? Jak to bylo touhle dobou loni?

 33. Marketingovy pruzkum stoji penize, stejne jako vsechno ostatni :-). 200 prihlasenych tyden pred uzaverkou slev bylo dobry pro Avalcon, ale ne pro Festival Fantazie, ktery musi platit autorska prava, dopravu, skoleni poradatelu, plakaty v materialech, naklady na stravovani a ubytovani poradatelum, techniku a dalsi zalezitosti, ktere ostatni cony neplati. Budeme se snazit skrtat (uz ted je jasne, ze pojede jen jeden autobus v patek 2.7.), ale i tak je to spatne. Snad jedine kdyz prijede skutecne Frodo, se kterym ted Fantasy Planet za nas jedna, to by mohlo pomoci. Loni tyden pred uzaverkou bylo dvakrat tolik prihlasenych. A pritom letosni rok bude tak skvely! Letos jsem mnohem vice spokojeny se vsemi parametry conu, nez loni. Ale zrejme lonsky rok nebylo to prave. Bohuzel to funguje tak, ze letos bude polovina lidi, dalsi rok polovina letoska a tak dale, protoze povest akce je ta nejkrehci vec a i kdyz se postavime na hlavu, uz to nezvratime, stejne jako to nedoakazal Bohemiacon, Dracon a jine akce. A protoze my nemuzeme dodrzet vsechny uredni podminky pri malem poctu lidi, je vysoce pravdepodobne, ze je to letos naposledy. Proto jsem psal ten clanek, abych na problemy poradani velkych i malych conu upozornil.

 34. Festival fantazie
  Myslím, si že Festival Fantazie je hodně dobře zorganizovaný con. Letos určitě znovu přijedu, i když na celý rozhodně ne, ale jak jsem pochopil, tak to ani není tak myšlený. Každý přijede na takové dny, jaký program ho zajímá. Už se tam těším. Je to pěkný con, nechápu, co proti tomu kdo pořád má. Když se tam někomu nelíbí, tak ať nejezdí. Aspoň nebude překážet. Podle mě je to supr akce.

 35. Malé cony?
  V loni na podzim jsem byla na jednom takovém malém conu. Čtyři projektory, CD v materiálech s obsahem více než zajímavým a hlavně souvisejícím s akcí. Pohoda, odhadem 150 lidí, všichni se většinou znali. Večer parádní párty s DJ v adekvátním prostředí (CO kryt 🙂 a dalo by se pokračovat. Podpora přímo od distributorů, tudíž předpoklad vyřešených autorských práv…Mám pocit, že pan Pravda blábolí, když píše, že malé cony si nemohou zajistit potřebné vybavení a zajištění.Nechci dělat reklamu, abych nebyla označena za PR osobu, tak nepíšu který to byl co (zjistěte si sami), ale letos pojedu na sever opět.

 36. Malé cony, velké cony?
  Asi bych byl pro cony středních velikostí. A to už akce pro sto padesát lidí je. Jestli to tedy jde utáhnout i s požárními a zdravotnickými pravidky.Jen mi není jasné, proč se Festival fantazie inzeroval jako velikánská akce s jedenácti programovými liniemi, když jich teď podstatně míň. Určitě to pár plašších lidí zbytečně vyděsilo. A taky mi není jasné, proč je FF rozdělený na dvě půlky. Co když budu chtít přijet středa – pátek. Nebo když budu chtít přijet ne na první pátek až středa, ale jenom na víkend a v pondělí odjedu. To budu platit pět set korun? Pro někoho mladšího z větší dálky už je to znát v rozpočtu.

 37. …: drahy anonyme, dekuji za prijemne zkrasleni cesty do prace, tvemu prispevku jsem se hezky zasmal. Mam za sebou poradani ctyr conu, pricemz jsem si prosel celym vyvojem od conu maleho az po vetsi akcicku. Potkat te na ulici a rict mi to do oci, tak bych ti asi za takove nehorazne balamuteni zlomil nohu. Ted se jen smeju, protoze vim, ze za zastitou internetu pouze provokujes. Kdyz povazujes poradani conu za takovou hracku, tak neco zkus sama – rad se prijedu pokochat, jak se ti to podarilo.

 38. Pro Perta Čáslavu
  Omlouvám se, že vystupuji jako anonym, ale nemám zájem být znovu od pana Pravdy kritizivána a napadána za jiný názor. Už jsem měla tu smůlu, že jsem se sním setkala a skoro mi vynadal, že jsem si dovolila říct něco jiného! Slyšela jsem o conech u vás v Kolíně, prý byly pěkné a pohodové (jako jejich nástupce), ale FF už do této kategorie nepatří a štve mě, že pan Pravda napadá bezdůvodně pořadatele jiných conů.Pokud někomu vadí anonymita, nemusí mi odpovídat, ale podívejte se, kolik zde diskutujících uvádí své skutečné jméno a kontakt?

 39. Pečlivě sem si přečet článek a komentáře. Zarazily mě výroky pana Pravdy na adresu malých conů. Přiznám se bez nátlaku že sem členem SFK Radegast Kopřivnice který má pan Pravda velmi v oblibě. Minulý rok jsme pořádali malý con pro fandy SW a dle mého mínění a následných reakcí účastníku se celkem poved. Jediné negativni ohlasy měl pouze u “milovníka malých conů” pana Pravdy, který se na našem conu ani neukázal. Zdá se mi, že pan Pravda má na malé cony názor “Jen ať je lidi dělají, ale ať je to hlavně u mě na FF”.

 40. V odpověď na odpověď pana Čáslavy anonymovi … a hlavně moje reakce na pasáž o lámání nohou. Nemám nic proti kritice, pokud kritik je aspoň trochu v obraze, ale napadat SW fany jenom kvůli tomu že se přijeli bavit k nám to považuju za zbabělé a přízemní. Kdyby mi pan Pravda řekl do očí co se mu nelíbí tak bych to pochopil, ale s tímto záškodnickým stylem bych mu asi vytloukl zuby při první příležitosti.

 41. Tak sem se konecne prokousal vsema prispevkama a nevim z ceho nabyvate dojmu, ze Vasek nema rad maly cony. A to ze nekdo ma neco rad neznamena, ze ma cas se ucastnint kazdy akce, ktera je v tom odvetvi konana.Co se tyka uvadeni skutecnyho jmena, vetsinou neni nutny protoze se lidi z tech akci znaj pod nejakym nickem, takze naky skutecny jmeno jen ztezuje orientaci:)).Skoro kazdej con je pohodova akce, ale nesmi tam clovek jet s tim, ze to bude presne podle toho jak si prestavuje, ale uzit si toho jaka ta akce je a nehledat chyby na kazdym krokou, to je akorat tak cesta do pekel a ne k pohodovymu vejkendu(tejdnu).Kazdopadne at uz malej ci velkej con, tak je pro nekoho kdo to neokusil docela makacka neco takovyho pripravit a vetsinou si to ten clovek neuvedomi dokud to doto nespadne a nezazije to na vlastni kuzi.

 42. …: omluva prijata – a i ja se omlouvam, reagoval jsem az prilis horlive. Pri prispevku pana Chlupa ml. jsem si vzpomel, jak jsem pred lety sedel v hospudce v Usti a s par lidmi debatoval nad tim, zda bych mel ci nemel kandidovat na poradani Parconu. Vasek Pravda se proti tomu razantne postavil s tim, ze nic a nikdo nemuze nikoho pripravit na poradani takove akce. Rikal, ze clovek si to musi proste vyzkouset na vlastni kuzi. Mel pravdu.Ale aby se debata nekmila jen sama sebou: myslim, ze nejvetsi soucasny problem spociva v tom, ze poradatele ani netusi (!) co vsechno jejich kulturni akce musi splnovat. Vystavuji tak riziku nejen sebe, ale i ostatni cony, protoze pak kdyz si urady vyslapnou na jednoho, muze to jak lavina sebrat vsechny. Reseni nespatruji v tom, ze se vsichni pripojime k FF, ale ve vetsi informovanosti poradatelu, kteri si aleson budou uvedomovat, co vsechno porusuji.Zajimava cesta take muze byt spoluprace napriklad s Domem deti a mladeze, ktere stale funguji, nebo s necim podobnym. Proste snazit se presunout co nejvice odpovednosti na jine instituce, nez je poradajici sdruzeni.

 43. DarkRat: jake napadani SW fanu? Nepopiram, ze to Vasek Pravda nekdy neudelal, ale v clanku jsem o tom nenasel jedinou zminku, prosim – drzte se tematu a vyvarujte se osobnich ataku. Vasek Pravda nastinil pomerne zajimavy problem okolo poradani conu a opravu myslim, ze by se mel resit. Kdo kde o kom co rekl mne nezajima.

 44. Petr Caslava: Můj postřeh byl čistě osobní, za to se omlouvám.

 45. Malé velké cony ?
  Zdravím vespolek, i když nerad přispívám do takovýchto debat, pár postřehů přihodím. VP má pravdu, že problémů pro organizátory bude stále přibývat (EU coby nový zdroj nařízení a papírování). Docela chápu některé podrážděné reakce, je trochu i tím, jak to VP podává – ale on už je takový. V dobré snaze někomu pomoct nebo poradit ho zatlačí do kouta, případně ho aspoň dobře seřve ;-)Petře, zdravím, dlouho jsem se nepotkali – nápad spolupracovat s DDM jsme vyzkoušeli, přijeli nám dva přednášející a to bolo vsjo 🙁 DDM asi navozuje pocit, že to akce pro děti. Ale taky nejsem nadšen z hooodně velkých conů, jezdím tam hlavně za lidmi a to bych je musel dlouho hledat, kde jsou zrovna zašití. Ono je taky otázka co jsou malé cony (počet lidí, program nebo co? – a začneme škatulkovat a je to v pr***i) a zda tyto malé cony vůbec ještě nazývat cony, setkání uzavřené společnosti by možná bylo příhodnější (a pár problémových věcí by vyřešilo). Ale to není na debatu přes net, to chce konečně vyprat špinavé prádlo fandomu a pořádně si to vyříkat na nějaké akci.Hezký den

 46. Priatelia o čom sa tu bavíte? Malý vs. Veľký Con? Fandom? A ďalšie malichernosti? Chodím na množstvo Conov (aj zahraničných). Na Istrocon však nikto nemá. Prečo? Lebo to tam funguje, nikto sa neoháňa visačkami, nikto mi v každom druhom komentári neprizvukuje koľko čo stojí, nikto ma pred Conom ani po ňom neupozorňuje na to, že tričká pre organizátorov stoja toľkoto, požiarne školenie toľkoto, koľko sa do čoho investovalo, atd. Pravdupovediac, keď to robíte pre peniaze, tak nech sa páči, je to v poriadku. Naozaj nemusíte mať výčitky a zbytočne obhajovať každý výdavok. Ak to robíte pre radosť z pohybu, tak si to robte aj naďalej – je to fajn, ale prosím Vás, prestante dokolečka stále opakovať ako strašne sa obetujete, a to všetko vo voľnom čase a zadarmo, a ďalšie bla-bla. Takže sa rozhodnite, buď makáte lebo chceta (potom sa ale stále nesťažujte), alebo pre peniaze (a to sa nesťažujte prosím tiež – nie je to vhodné). Iba to kazí celkový Image vášho malého Conu.

 47. Randalf: Chapu – v zasade plati, ze pokud se cokoliv porada pod zastitou takove to organizace, tak se to nesmi moc poustet na verejnost. Jinak se skutecne navstevnici odradi. Osobne mam zkusenosti vcelku pozitivni.

 48. 1. DarkRat – Davat do uvozovek “milovnik malych conu” je zbytecne, nas FF z jednoho takoveho vyrostl a hlavne poradatele nekolika malych a strednich conu mohou potvrdit, co jsem pro ne udelal a delam a delat budu. Nebudu to tady vypisovat, to byste mi vynadali, ze se vytahuju :-). Snad jen uvedu to, ze propagaci Koprconu v Ikarii jsem tam daval sam od sebe. Tento clanek jsem napsal mj. proto, abych upozornil na problemy, ktere ostatni poradatele zatim nemuseji resit (coz jim zavidim), ale resit budou muset. 2. DarkRat – Koprcon jsem nikdy nekritizoval a to proto, ze jsem na nem nebyl a taky proto, ze jsem si uvedomil v roce 2000 prave na prikladu SFK Radegast, ze kritizovat cony je velmi spatne, at uz jsou jakekoliv. Nebyl jsem tam proto, ze jsme o tyden pozdeji poradali Avalcon Special a fakt jsem nemel cas. Presto, ze SW hnuti vzniklo na Avalconu Specialu 1999 a Avalcony a FF byly vzdy mistem setkavani SW lidi, SWsaci si udelali Koprcon. Nas to mrzi, ale presto nadale spolupracujeme a pokud budou mit zajem, budeme radi spolupracovat dale. Pomijim i to, ze stranky Koprconu byly hodne “inspirovany” nasimi.3. DarkRat – To, ze muj vztah k SFK Radegast je rezervovany, bylo necim zpusobeno, ale protoze to je jiz vyresena historie, nebudu ji sem tahat, s Randalfem jsme si to vyrikali. 4. Kamil – vstupne na akci je natolik pruzne, ze umoznuje prijet na jakoukoliv cast. Staci si jen poradne precist stranku Vstupne. FF nadale ma 11 programovych linii, nevim, jak jsi prisel na to, ze ne. Skrtame autobus, ale to neni programova linie :-). Naopak program se snazime uchranit skrtu.5. Kohut – Mas pravdu, uz je tech mych stiznosti moc. Je to dane tim, ze vetsine lidi porad nedochazi, jak narocne to je a maji bud neumerne naroky, nebo nektere veci kritizuji zbytecne (viz kontroly vstupenek). Istrocon byl skvely, ale letos uz nebude. O tom jsem prave psal. Poradatele jsou unaveni a prekonavat radu urednich nalezitosti uz proste nechteji. A to si troufnu rici, ze prace na FF je jeste vice (zajisteni dopravy, stravovani, vice druhu ubytovani, delka, …). Dost tedy stezovani, rozhodnuti, zda ukoncit FF take, padne jeste letos. A pak uz si stezovat nebudu :-).Tesim se na ucastniky, lituji, ze ti s pripominkami se neprijedou podivat, kolik z nich se nam podarilo odstranit.

 49. Tihle fantazisti, to je teda SODA!Co třeba se aspoň na momentek probudit ze středověku a juknout do tohohle světa plnýho úředních formulářů, obchodního uvažování a omezování?Jasný, pro nikoho to není příjemný.Takže co?Radši na to nemyslet a UŽÍVAT si VOLNOSTI.Nechat na někom jiným, aby se staral.A ucpat mu pusu natvrdlejma kecama, když si dovolí upozornit, že už dávno nejsme ve středověku, takže platí trochu jinší pravidla.Proč ne velký cony?Stejně je to několik (polouzavřených) malých, které se tváří, že jsou jeden.Pravda, není v tom ta REBELSKÁ VOLNOST.Ach bóže, kolik lidí na tomhle ještě pojde??…A ještě by se všichni hrdě bili za svůj coníček, který byl PRÝ uražen…Chudák.Fandím lidem, kteří fandí fantazii a i přes krvácející srdce jdou s dobou a dokážou se odhodlat dělat ústupky 21. století, když to jinak nejde.

 50. Strašně moc obdivuji lidi, kteří bezúplatně pořadají akce pro druhé. I já jsem letos přihlášena na Festival fantazie a to díky dceři, která už jezdí několik let. Přesvědčila mě proto, že její zážitky z setkaní s lidmi, kteří mají podobné zájmy, jsou fantastické. No jistě, vždyť jsou z Festivalu fantazie. Ale o tom nechci psát. Je velká škoda, že takovéto akce mají velké problémy. I když… není se co divit v našem státě… kde i některé “zákony” jsou postaveny na hlavu. Já jen držím všechny palečky pořadatelům, aby se jim vše podařilo bez nějakých velkých problémů. A jestli je nějáký “pánbůh” všech scifistů a fantastů, ať stojí při nás všech.

 51. To Václav Pravda
  PROGRAMOVÉ linie: “…změny, motivované právě tím, co se … nelíbí. 11 programových linií je maximum, které se může dít najednou, ale reálně je to méně, stačí se podívat do programu. V zásadě jedna hlavní linie, jedna SF, jedna fantasy, dvakrát mix. To je 5. A manga, výstava obrazů a 4 linie her. Je to méně než loni i předloni, protože právě připomínky k tomu, že je účast na FF příliš hektická, nás vedly ke zvolnění tempa, prodloužení, ubrání programových linií a věříme i k návratu k pohodovější atmosféře. Je to také méně programových linií než na Pragoconu,” – cituji Václava Pravdu v jednom z jeho komentářů na Sardenu. V rámci upřímnosti musím dodat, že jedna miuta programu nebo tak něajk je taky levnější než na Pragoconu.Neupírám pořadatelům profesionalitu, pečlivost, obětavost. Kontroly vizitek jsou někdy hodně nepříjemné, ale patří to k věci,Co mi vadí, že Václav Pravda roztáhl příjemný con do akce, která se vlastně skládá z jednotlivých malých conů. Je zbytečně dlouhá, protože tolik scifistů nepřiojede a tolik kvalitnícho programu do všech linií rok co rok nesežene. Témat v rámci jednotlivých námětů není tolik ani kvalitních přednášejících ne.Podle mně je i pět souběžných linií moc, víc, než by návštěvník mohl stihnout, pokud ho z toho bude něco zajímat. Buď se usadí v jedné z linií, celou dobu bude sedět mezi Star Gate, nebo si bude stěžovat, že zrovna ty dvě přednášky a film, co ho zajímaly běží ve stejnou dobu.Ti neprotivnější pak řeknou, že tam sejně nebylo nci zajímavého. A příště nepřijedou. Když dáte lidem moc na výběr, tak pak nic nenajdou.Velké cony by se neměly skládat ze slepence malých, ale spojit jednotlivé zájmové skupiny, jako to dokázal Raucon, který sice stál dost na Star Wars, ale dokázal zaujmout i ty, kteří právě Hvězdným válkám zvlášť nefandili. Říká se mi to špatně a nemluvím za sebe, protože já bych se chtěl v Chotěboři letos taky zastavit, ale Festival Fantasie celou atmosféru Avalconu rozmělnil. Bude vyhovovat těm, kteří s cony teprve začínají a neznají nic jiného než Chotěboř. Nebo těm, kteří ho berou jako svůj malý zájmový con, který je jenom zasazený do širšího rámce. Ale ten už je nemusí zajímat.Jestli se mně chcete zeptat, proč teda jedu na FF, i když nesouhlasím s jeho novou koncepcí, která mě osobně připadá chybná, tak právě proto, že ctím úsilí organizátorů a mám rád scifistické prostředí.Zaplatil se podzimní Avalcon? Byl mnohem lepší než loňský letní FF, hodně se mi líbil. Je to škioda těch, kteří nepřijeli. Ale nepřijeli proto, že je loňský FF odradil.Já si myslím, že i tak si může nová podoba FF najít kromě těch věrných taky nové stálé návštěvníky. FF jde s dobovými trendy. V pořádku. Ale já se bojím, že je to přístup, který nevede k úspěchu a mnoha lidem zkazí dojem z akce.Není důležitý počet linií, ale to, jak se lidé cítí.Uvidíme za pát něděl.

 52. Nevim nevim, zda tam zavítám……na celý con určo ne…nejdelší dobu jsem byl zatím na euroconu v Chotěboři…..ten měl asi 5 dní? A už to bylo dost

 53. To Kamil
  Smekám před Tvým přístupem. Konkrétní věcný komentář prezentující názor tak, že neuráží a má tak mnohem větší dopad, protože se nad ním skutečně musím zamyslet do hloubky. Plus podpora příjezdem, otevřenost pro posouzení změn. Díky.Ano, FF se sestává z řady malých conů. Protože to tak fanoušci chtějí a díky tomu jich jezdí naopak více. Jsem přesvědčen, že FF (nebo Pragocon) spojí jednotlivé zájmové skupiny lépe, než malé cony, protože ty jsou tak jako tak orientovány jen na určitou skupinu fanoušků a jiní na ně nepřijedou. Šance na promíchávání těch skupin je tak na malých conech minimální. Samozřejmě část fanoušků stráví čas jen na svém programu a ve svých skupinách, ale když jim jejich program skončí, mají na dlouhé akci pořád ještě čas jít i na program jiný. Spousta trekkies tak třeba konvertovala ke Stargate. Je nereálné organizovat program bez rozdělení podle témat, to by mělo mnohem horší dopad na účast, protože by fanoušci neviděli jasně ohraničený “svůj” program a nepřijeli by. Důvod proč zřejmě bude letos účast nižší, nevidím rozhodně v pospojování malých conů.Počet 5 základních programových linií vidím jako rozumný, podporuje navíc základní rozdělení na SF a F, “velký” a “malý” program, filmový program.Co se týká kvality programu – zajímavých, nezpracovaných, nových a kvalitních témat je dost, právě díky záběru FF. Stačí se podívat na nějaké příklady, které uvádím v sekci Filmy, přednášky našich stránek http://www.festivalfantazie.cz. Jiný problém je, že se většina účastníků chce jen bavit, ale sama už nechce nic připravovat. Dále samozřejmě fanoušci, kteří mají za sebou už více conů, jsou už “vyhořelí”, mají pocit, že v programu conů už se neobjevují nové věci. Ale jednoduchým porovnáním programů conů lze zjistit, že to je jen pocit.A k Avalconu Speciálu – nezaplatil se. Náklady jsou prostě příliš vysoké i na malou akci (a to na AS zatím neřešíme například otázku nákladů na filmy). Zaplatí se tak akce pro cca 200 lidí, pokud jsou dobré podmínky a žádné zvláštní nároky, pokud mám k dispozici techniku zdarma. A to se tak obloukem vracím k problému, o kterém jsem psal v článku. Doufám, že letošní FF se bude (díky změnám) líbit více než loňský a že přesvědčíme fanoušky, že stojí za to, aby svojí účastí udrželi FF naživu.

 54. To Vašek Pravda
  Dík za odpověď. S tvými argumenty se moc neztotožňuju, ale budu o nich uvažovat. Je dost těžký zvyknout si na akci, která vychází z úplně jiných předpokladů než cony zatím. Hledám důkazy pro svůj přístup k pořádání conů ale letošní Taurcon, ačkoliv byl podle klasických pravidel, taky neměl tolik lidí kolik by si zasloužil. Neklesá náhodou počet aktivních scifistů? Nebo netříští se do spousty fanouškovskejch klanů?

 55. To Kamil
  Taurcon ale neni uplne klasicky, protoze je venovany jen fantasy. Sice to je sirsi zaber nez jen PP nebo Xena, ale take to neni prurez fantastikou. A jakkoliv ho mam rad, tak promitani v rozmeru 50x 100 cm v nezatemnenych mistnostech, projekce filmu nacerno, vsude neporadek (zejmena v baru), nedodrzovani zacatku apod. jsou veci, ktere by nam nikdo neodpustil. Ucast mel rozhodne nizsi, nez by si zaslouzil, ale prave proto tvrdim, ze je treba akci ubrat a trochu je pospojovat. Soustredit vice akci kolem Taurconu a udelat je tam, nektere dalsi kolem Fenixconu, nektere kolem Pragoconu, samozrejme kolem FF. Porad by bylo dost akci plus nektere male, ale mely by vetsi jistotu. Takhle je nejistota jak pro male, tak pro stredni i pro velke.

 56. organizovanie
  “Smekam klobouk” pred organizatormi akcii, ci uz su to male cony alebo akcia ako FF. Sama viem, co obnasa nieco organizovat (mam za sebou 10.rocnik bezeckych pretekov, cca 200 ludi), a preto si viem, predstavit, kolko casu a usilia stoji zorganizovat najma vacsie podujatie. Je obdivuhodne ako to Vasek so svojim tymom zvlada a este pri tom dokaze s kludom reagovat na niekedy az prehnane a urazajuce reakcie. Neberiem nikomu jeho nazor, ale myslim si, ze od jedincov, ktori nikdy nic neurobili a vsade sa len prizivovali je nefer sa vyjadrovat, toboz tak hanlivo, ako to poniektori robia.

 57. Je hrozne fajn cist pochvaly a asi to je jeden z duvodu, proc to clovek dela. Diky vsem. Druhym duvodem jsou konstruktivne kriticke pripominky, protoze clovek chce dokazat, ze to prece umi jeste lip. Diky vsem. Co od poradani primo odrazuje, jsou nektere jedovatosti, ktere primo predpokladaji, ze nedostatky nebo omezeni delame ucastnikum naschval, jedovatosti pomijejici okolni svet a podminky. Nastesti tady jich je minimum. Diky za to. Jsem obcas prilis urputny v obhajobe FF, ale verim, ze kazdy, kdo neco dela, zna ten pocit, kdyz mu nekdo hani jeho “dite”, takze me chapete :-).Dneskem konci sleva, prihlaseno v tuto chvili je pres 320 osob, da se tedy pocitat s ucasti cca 600 lidi, ale jeste nekonci prihlasovani. Zbyva jeste mesic do akce, finisujeme sestaveni programu, ale budeme ho doplnovat i o dalsi prednasky a projekce. Sledujte denne novinky na nasich strankach http://www.festivalfantazie.cz a ahoj na Festivalu Fantazie.

 58. Názor
  Pravidelně konané akce s velkým počtem účastníků přitahujou byrokraty jako mouchy na lep. Je to fakt děs.Ale co se týče velkých vs malých conů. Může si každý nalhávat co chce, ale je evidentní, že malé cony (malé akce) budou získávat s odstupem času převahu – je to trend, který se projevuje i v jiných oblastech života, a nelze ho zvrátit.Dnes je v módě zkrátka dělat všechno “v malém” – malé série výrobků, výrobky šité na míru, malonákladové tisky, apd.Megalomanie je už věcí minulosti.

 59. Pro jedenáctidenní con
  nebude podle mě důležitý ani tak počet přihlášených jako počet přihlášených člověkodní…

 60. To Minduton
  Moje několikaletá organizátorská zkušenost praví, že malé akce jsou dnes viditelnější, ale nelze mluvit o tom, že by získávaly převahu, protože pak nelze vysvětlit nárůst lidí na Istroconu, Pragoconu a pominu-li letošní zřejmě podstatně nižší účast, i na Avalconu. To, že malé akce existují, je do značné míry jen díky tomu, že kašlou na pravidla a byrokracii a díky tomu, jak je dnes snadné o malé akci dát vědět. Ale nutnost dodržování pravidel jednoho dne přijde a pak asi sbohem malé akce. Trend totiž jde od přednášek, které se dají zvládnout relativně levně, k filmům a hrám, pro které bez peněz (tedy sponzorů nebo hodně účastníků) nelze zaplatit licence a techniku. Navíc účast na malých akcích se výrazně nezvyšuje, jejich počet taky nijak zvlášť neroste, protože sice nové vznikají a dva tři roky existují, ale zrovna tak jiné zanikají. Jen se teď ví o každé, dřív (bez Internetu) se obecně vědělo jen o několika málo.Dále bychom mohli diskutovat, co je trend, protože naopak se neustále spojují malé firmy do velkých a velké do obrovských. Takové malonákladové tisky jsou možné jen díky tomu, že nějaká obrovská firma investuje do vývoje takových tiskáren, které to umožňují. Malonákladové série oblečení jsou možné jen díky tomu, že je pod různou značkou dělají obrovské firmy a prodávají po celém světě. Rukodělnou a skutečně malosériovou práci si může dovolit jen málokdo, je to luxus. Takže dle mého názoru až začnou malé akce dodržovat pravidla úřadů a úroveň velkých akcí, stanou se luxusem.Proto je můj názor takový, jaký je – spojme hodně malých akcí do několika velkých, prospěje to zachování vůbec nějakých akcí. Protože na jedno nezapomeňme – až obstrukce a náklady přesáhnou únosnou mez, nebude nikdo, kdo by to zadarmo pro zábavu jiných chtěl podstupovat. V rámci velké akce se malá akce postará o svůj program, propagaci, velká akce poskytne technické zázemí, obecnou propagaci širokému potenciálnímu publiku, organizaci, podstatně vyšší úroveň a schopnost vypořádat se s byrokracií. Proč si příznivci hororu dělají svou akci na FF? A Stargate? ST? a dalších? Protože to je pro ně jistější, jednodušší. Já jen nabízím tu možnost dalším, volba je ale samozřejmě na nich. I volba, k jaké jiné akci se připojí, když už se tak rozhodnou.

 61. Michael má Pravdu 🙂
  Skutečně samozřejmě záleží na počtu člověkodní, protože loni sice bylo 1030 účastníků, ale finanční efekt byl slabý, con ve ztrátě, protože značná část fanoušků přijela jen na sobotu, vzhledem k tomu, že oba svátky vycházely na víkend.Uvidíme letos. Každopádně je to jeden z důvodů, proč akci natahovat. Méně programu zároveň a delší pobyt nezávislý na svátcích, to je cíl. A když už mluvíme o trendech, tak se můžeme podívat na ostatní festivaly – žádný se nezkracuje, tedy pokud vím. Myslím, že ze stejného důvodu – když už dáte určité množství práce, tak přidaný den znamená malý nárůst práce a větší šanci, že přiláká větší počet lidí na větší počet dní.

 62. Vašek podle mě správně předpokládá, že fanouškům začne stále více záležet na projekcích. Pak je ale nevýhodou FF, že je proti Karlovarskému festivalu. A filmový fanoušek raději pojede do Varů. Je tedy potřeba nalákat exkluzivním scifistickým materiálem. A na to je potřeba opravdu aby všechno bylo oficiální, legální, přesně jak Vašek tvrdí.

 63. Rád bych zkusil shrnout argumenty Kamila a Vaška Pravdy. S Vaškem se ztotožňuji s myšlenkou mnoha programových linií – ovšem jen v případě, že fanoušci ST,SW,SG atd. tvoří finačně podstatnou část návštěvníků (to hádám, že ano) a že by je tématická nezařaditelnost odradila od příjezdu. Myslím si ale, že jsou možné obě strategie: jak smýchat všechny linie (viz. Istrocon), tak je oddělit (viz. Pragocon), v případě Pragoconu, mu ale hraje do karet, že vše je v jedné budově a návštěvníci tak díky své koncentraci dokáží udržet atmosféru. To u Avalconu nelze kvůli roztříštění budov, a to myslím leží za často zde zmiňovaným smutkem po ztrátě atmosféry starého Avalconu. Pokud pak je atmosféra jednou půlkou úspěchu, druhou je program. A zde bych právě zásadně s Vaškem nesouhlasil. U minulého FF si lidé nestěžovali na nahloučení zajímavých přednášek a projekcí, které jim nedovolily shlédnout vše, co je zajímalo. Naopak, nespokojenost pramenila z opaku: pocit, že žádný program nebyl! Taky jsem si toho všiml a od nudy mě zachránila jen parta kamarádů. Důvod tohoto problému tu uvedl právě Kamil: množství kvalitních přednášejících v SF fandomu je omezen, mnozí (jak uvedl Vašek) vyhořeli (ano, bohužel se to stalo i mě:-( a jednoduše nejsou schopni program utáhnout. Postřehy o nudě minulého roku ukazují na to, že protahování conu není řešením právě z důvodu oslabování programu. Avalcon nemá vhodné prostory k utužení atmosféry jen ze samotné přítomosti množství fanů (to šlo jen do té doby dokud se všechen program a hosté vešli do KD Junior). Pokud pak roztříštěné prostory neumožňují postavit con je na atmosféře, tak pro takovéto případy je tu právě za normálních okolností program jako záchranný kruh, který udrží pozornost účastníků. Při jeho “roztažení na příliš velký krajíc” se ale tento kruh rozpadne a akce utone.Toto předešlé neříkám rád, též už není možné pro tento rok s tím něco dělat, přesto… Uvidíme jaký bude mít nová Vaškova koncepce, uplatněná tento rok, vliv na spokojenost návštěvníků a tón reportáží. To teprve ukáže zde je správná či zda není jedinou možností FF návrat k velikosti a rozsahu původního Avalconu v KD Junior. Menší Avalcon v tradičním čase počátku července by pořád ještě měl mít dost kreditu těch 300/400 lidí nalákat, a to už by takovouto menší akci mohlo docela dobře uživit. Tedy pokud se v této kalkulaci nemýlím. Hlavně ale doufám, že to Vašek nezabalí tento rok! Good luck!!!

 64. Díky za pokus o rozbor, ale mám k němu pochopitelně 🙂 v něčem výhrady.Bohužel Vojta není jediný, kdo si nevšiml, že letos neprobíhá program v ZŠ Smetanova a v Sokolovně, ale pouze v KD Junior a hale, které je možné pokládat za budovu jednu, a částečně v kině. Problémem FF loni skutečně bylo příliš mnoho budov, to rozeznal Vojta naprosto správně, a příliš málo fanů, kteří by je zaplnili. Prostory loňské by odpovídaly 1500 účastníků, letošní jsou na 800. Očekáváme ovšem tak 500-600 (doufáme, že se mýlíme) a nejde s tím už nic udělat (kromě snahy o propagaci), protože teď zrušit kino a vyškrtat podstatnou část programu prostě nelze. Jednak by to byla spousta práce navíc, jednak bychom vlastně nedodrželi jednu ze základních věcí, se kterými účastníci počítají. Nicméně v dnešních novinkách píšu o změně rozmístění programu a pozorný čtenář zjistí, že jsme mj. sloučili dvě linie do jedné (Avalcon 2 a Manga přímo v KD).S hodnocením programu FF03 nesouhlasím, ale na rozbor tu není dost místa, protože by to znamenalo diskutovat přednášku po přednášce a také con po conu. Mohl bych souhlasit s hodnocením úbytku přednášek v obecné programové linii, ta je nejvíce postižena vyhořením. Programové linie ST, SG, SW, Xena i další postiženy nejsou a letošní nabitý program těchto linií to opět dokládá. Nově se připojuje program Keltové a hororová Studna, to tedy zase není otázka nedostatku programu. K diskusi by byla kvalita, ale ta se v průměru zvedá a jen památka na nadšení z nového nám teď zkresluje fakt, že program i renomovaných akcí v minulosti rozhodně nebyl kvalitnější nebo bohatší než akcí současných. Zaznamenal jsem k nedostatecnosti lonskeho programu zatím jen jednu nebo dvě připomínky. Důvody, proč najednou program není dost dobrý, nejsou v programu samotném, ale v hodnotícím člověku, který najednou zjišťuje, že z toho vyrostl a že už ho to nebaví. Takový člověk ale většinou nenajde program ani na jiných akcích (kde ho notabene je mnohem mnohem méně a kvalita není výrazně jiná). Je to otazka starnuti, taky toho, ze najednou prijede jen polovina party a clovek uz se neciti tak skvele.Co se týká možnosti návratu k Avalconu – je nereálný. Jakmile začneme škrtat dny, programy, výhody, služby, ubytování, materiály, hosty, techniku, filmy, dostaneme se do pasti, ze které se nepodařilo vyklouznout Draconu ani Bohemiaconu. Co neroste, umírá. Con, který začne upadat, upadne, prostě proto, že další rok si ještě více lidí řekne, že to nestojí za to. Náklady na osobu jsou u malé akce větší. Ale hlavní problém je v tom, že pořád všichni jaksi automaticky předpokládají, že my to musíme dělat nebo že to děláme za peníze a jsme tedy motivováni v tom pokračovat. To je naprosto mylná představa. My to dělat nemusíme a když se nám to nebude dařit jak to chceme a umíme, tak si prostě konečně najdu jednou na jaře čas zajít do parku, místo denního vysedávání do noci u počítače. Věřte mi, že to moje žena uvítá. Já chápu, že to bude spoustu lidí mrzet, nás taky, zvlášť když už máme takové zázemí, partnery, zkušenosti, techniku, možnosti, ale násilím k nám dostatek účastníků nedostaneme a standardními prostředky, které jsou k dispozici, to prostě přestává fungovat. Jestli to je tím, že něco děláme blbě, tak si za to můžeme sami, jestli obecným trendem, tak máme smůlu. Ale jak jsem psal, uvidíme, kolik lidí přijede až na místo.

 65. Výhrady jsou základem diskuse/pokecu atd. 🙂 Dobře, zkusím ty svoje doplnit.Že je program zpátky v KD Junior jsem si opravdu nevšim, má chyba (jediné, co mě zajímalo bylo se přihlásit na FF a víc jsem neřešil:-)) Když tedy přihlédnu k tomuto faktu, uvidíme jak se to podepíše na atmosféře. Jenže k té jsou potřeba lidé a když je člověk roztáhne na víc dní, tak jich jednoduše nebude dost na to, aby ji vytvořili. A pokud to teď vypadá, že se ty prostory nezaplní, tak to chce udělat opačně a naopak program zkrátit a lidi tím “zahustit”. Možno ozkoušet příští rok (pevně veřím, že bude).O množství programu opravdu tolik nejde, ale primární je ta kvalita a její koncentrace. Bohužel můj názor na kvalitu programu loňském FF nemůžu přičíst na vrub mojí “okoukanosti”, protože na posledním Pragoconu mi připadal zajímavý a byl jsem tam i se stejnou partou, takže i tenhle faktor odpadá. Zdroje fandomu tak velký a přitom kvalitní program, jaký by FF na tolik dní potřeboval, jednoduše neutáhnou. Nejsem schopen zhodnotit sekce ST, SW apod., ale kdyby návštěvnost dokázali utáhnout tito lidé, tak by se stalo. Je ale vidět, že to nedokáží (jak k jejich spokojenosti, a tudíž účasti, přispívá kvalita jejich programu nejsem schopen soudit, neb jsem ji loni zcela opominul).Nejsem si zcela jist, že akce, která neroste, umírá. Nemusí růst návštěvností, ale stačí když se budou její návštěvníci s věkem obměňovat a když se bude měnit styl programu apod. Taky je rozdíl mezi přirozeným (vnitřním tlakem a zájmen lidí) a umělým (pořadatelem vytvořeným) růstem. Pokud počet návštěvníků FF stále klesá, nemusí to znamenat, že FF umírá, ale být to výzvou pro pořadatele optimalizovat akci na nový (byť nižší) zájem lidí. Pak může FF znovu začít růst.Touto optimalizací pak nemyslím snižovat technické standardy akce, ale omezit jediné: počet dní. Tento systém má práve Pragocon a Istrocon. Oba mají tři, maximálně čtyři dny, což způsobí jak nahloučení lidí, tak to, že program je našlapaný a dokáže bavit všechny ty, co se zrovna nebaví ve vlastní partě. 600 lidí, co přijede různě v průběhu 11 dní, znamená, že nakonec na akci je pořád přítomno, třeba jen 200 lidí současně – to je pro prostory FF příliš málo. Ale když je akce jen 3 dny, tak těch 600 lidí se tam potká naráz. To už by pro FF snad mohlo stačit. Analogicky pak tento příklad platí pro kvalitní přednášky, kterých je stejně jako zájemců jen omezený počet.Pokud bych viděl hlavní problém FF, tak v tom, že kostra celé akce se rozrostla do příliš velké velikosti a v kapacitě fandomu dnes není tuto kostru vyplnit. Další cesta pro rozvoj FF je tedy dle mého v tom tuto kostru zmenšit a k jejímu vyplnění použít zkrácení počtu dní. Realita se ukáže už za měsíc, tak uvidíme.

 66. Program a akci nelze zkracovat a zahustovat v dobe, kdyz uz jsou lide prihlaseni. To by znamenalo, ze si nebudou pristi rok jisti, jak ezmeny udelame na posledni chvili a nebudou se hlasit jeste spis, zvlast kdyz cast lidi uz FF skutecne bere jako dovolenou na cely tyden.Nemuzu se na tomto prostoru poustet do porovnavani programu (a fakt nemam cas to delat), ale u nas prednaseji stejni renomovani prednasejici jako na Pragoconu nebo Istroconu, v mnohem vetsim poctu prednasek, tedy obecne tvrdim, ze neni pravda, ze by kvalita byla nizsi. FF neni jen zalezitosti stavajiciho fandomu, ale snazi se pritahnout jak na strane ucastnicke, tak na strane programove, nove skupiny, zdroje. Navic nesouhlasim s tim, ze vsechen program by musel nutne byt kvalitni. Vzhledem k mnozstvi zajmu muze i mene kvalitni (a co to vlastne je?) program zaujmout urcitou skupinu. V souctu jiste program FF nebyl mene kvalitni nez program Istroconu nebo Pragoconu. Jsem si jist spolu s ekonomy (a asi i biology 🙂 ), ze cokoliv co neroste, umira. Rostou zcela urcite naklady a pokud neporostou prijmy, je konec. Pri male akci mas na jednoho ucastnika mnohem vyssi naklady nez na velke, neni tedy realne se vracet a zmensovat. Dost dobre nemuzes prejit znovu k jednomu projektoru sdilenemu pro vsechny saly, instalovanemu pokazde s desetiminutovemu zpozdeni. Myslis, ze ta technika, kterou nechces snizovat, bude zadarmo? Nemluve o zkusenostech Draconu a Bohemiaconu, ktere se o zmenu pokusily a skoncily uplne behem velmi kratke doby.Omezit pocet dni by slo, ale pak z programu vypadne spousta programovych linii a skupin uplne. To neni reseni. Protoze lidi si mnohem vice stezovali na to, ze soubezne bezi prilis mnoho linii, nez na to, ze by byl program nekvalitni nebo chudy.Neni pravda, ze by na FF bylo soucasne jen 200 lidi, protoze nadale pritahuje delsi vikend 550 lidi a maximalne 50 novych prijede na vikend druhy. Tech 600 lidi navic jede na tu sirku programu a mnozstvi programovych linii, kdyz jich cast zrusim, prijdu i o ty lidi. Kdyz je nacpu do mene dnu, musim mit vic salu, vic budov, coz neni reseni. Nebo ty programy budu muset zkratit a misto dvou dnu dat skupine jen den jeden. Coz povede k tomu, ze si o 4 mesice pozdeji udelaji vlastni akci a na FF priste prijede jeste mene lidi z te skupiny. My nevime, proc se hlasi predem mene lidi a proc rada fanousku prestava jezdit na cony uplne, ale neznamena to, ze by za tim, jak to delame, nebyla nekolikaleta zkusenost ve fanovskem i komercnim svete a konkretni podminky. Koneckoncu od nas se rada akci ucila.

 67. “Co neroste – to umira” je poucka sice pravdiva, ale neustupne se ji drzet je taky zhola k nicemu – proti vetru se totiz chcat neda. Paradoxne k teto uporne snaze vyzniva tak trochu predcasne rozhlasovani, ze FF definitivne konci, apd. – coz je z pohledu perspektivy conu silne kontraproduktivni a vyslovene to odrazuje…Vse, co trva dlouho – ma sve silne i slabe chvilky, casy hrejiveho vysluni, ale i deptajici krize. Je treba to prekonat a udelat vse pro budouci mozny rust – odhazet nepotrebny balast a zamerit se na zkvalitneni jadra – rust muze jen to, co je zdrave.Je spousta firem i lidi, co si takrikajic v te zumpe pobyli dokonce nekolikrat, nezlomilo je to, a jsou opet na vysluni.

 68. Teď už přirozeně nic krátit nelze, je nutno počkat na výsledky současné koncepce, a teprve kdyby se neujala, tak ji změnit – třeba tím zkracováním.Kvalita přednášek na FF a Pragoconu byl můj profesionální dojem (pravda je, že kvalitu SW apod. programu jsem nehodnotil), ale vychází mi z toho, že pokud bylo přednášek stejných přednášejících na FF víc než na Pragoconu, tak FF je už prostě tak dlouhý, že průměr těchto přednášek na čas musel být nižší než u Pragoconu. Tj. z toho pramení můj výsledný pocit nekvalitnosti.Náklady na účasníka u malé akce jsou vyšší, ale moje otázka směřovala na to, jestli by se FF uživil, kdyby byl optimalizovám na 600 lidí jen v KD Junior na tři/čtyři dny se stávajícím technickým zázemím. Vyšlo by to v takovéto koncepci finančně? Jak řekl Harry, je nutno sekat vše zbytečné.Z toho plyne, že zaměřovat se na různé fanoušky různých specializovaných témat je jistě dobré, ale pokud tito fanoušci nejsou schopni se zaplatit a navíc nutí k dlouhé a (tedy pro mne) neproduktivní akci, která má v této konfiguraci problémy, nezbývá dle mého jiná možnost, než je opustit. Je to tvrdé a nechci se tím nikoho dotknout, ale uvažuju o tom z hlediska ekonomie.No, mám pocit, že jsem už řekl spoustu slov a většina argumentů pro i proti tu zazněla. Přitom je jisté, že to, co nakonec rozhodne, bude až tvrdá realita. Osobně doufám, že to FF zvládne a tímto přenechávám slovo dalším (novým) názorům. A nejlepší asi bude si o tom pohovořit přímo v Chotěboři. Zdravím všechny fandy conů! Sejdem se počátkem července:-)

 69. To Harry
  Pouze varuji, ze FF je natolik ohrožen, že je velmi prvděpodobné, že skončí definitivně. Abych ale nebyl jen pesimista. V roce tusim 2001 bylo 6 tydnu pred Avalconem prihlaseno jen 19 lidi a na Avalconu jich bylo vice nez 450.Mas pravdu, ze chceme-li pokracovat, je nutne se zamerit na jadro a treba se zase trochu zmensit pro moznost dalsiho rustu. Ale to je prave otazka, zda my chceme. U firem je to jasne, ty jsou nuceny to delat. U FF nas nenuti nic. A proto chceme radeji slyset, ze by to byla skoda a ze mame pokracovat a ze nam s tim nekdo pomuze :-), nez cist kritiku toho, ze si dovolujeme FF delat propagaci. Nemluve o horsi kritice.

 70. To Vojta k programu
  Sam rikas, ze vychazis jen z dojmu a nejakeho predpokladu. To ale neni dobry zaklad pro objektivni srovnani programu. Na FF03 prednaseli v obecnem programu Risa, Fuka, Kanturek, Vrbenska, Stepanek, Herec, Killworth, Neff, Bulycov, Susta, Velinsky, King, Pagi, Pavelkova, Simon, Prague by Night, Lukacovicova, Ferko, Fortik, Koten, Lejcek, Suchmann, Vachtl, … To beru jen ta znama jmena a kvalitni prednasejici, nekteri navic meli prednasky dve. Z techto 23 lidi a nejmene 30 poradu (na 4 dny programu) bylo na Pragoconu 6, navic Medek a Kuglerova v cca 10 poradech (na dva dny programu). A to jsme skutecne neprobirali dalsi jmena, kde je jeste treba Koutny, Kresina, Houdek, Adamec, Petrova, Sirotna a desitky dalsich. V ostatnich liniich se rovnez da porovnat s jednoznacnym vysledkem, ale jak sam pises, neudelal jsi to. Ja to take nechci delat, protoze si Pragoconu vazim, jeho poradatele taky. Ale vadi mi, kdyz jen tak placnes, ze program na FF03 byl slaby, aniz bys to mel necim podlozene. Takze prosim pokud chces hodnotit, hodnot. Pokud chces vyjadrit nazor, vyjadri, ale nevydavej ho za hodnoceni a fakta.

 71. To Vojta k nakladum
  Ne, pri dodrzovani pravidel, pri technickem a jinem komfortu a za standardnim komercnich podminek pronajmu a sluzeb by se Avalcon s 500 ucastniky (vic se jich do KD nevejde) neuzivil. A to jeste predpokladam, ze pronajem techniky budu mit nadale zadarmo diky HP, coz neni standardni a zadny jiny con to nema. Uzivil by se jedine za predpokladu, ze tech 500 korun vstupne na 5 dni by bylo vstupne za tri dny, ze nebudou zahr. hoste, plakat, CD v materialech, autobus z Prahy, bude tretina filmu, zadny koncert, tombola, vystava, divadlo nebo show. Bude to jeste zajimave pro 500 ucastniku? Napriklad Taurcon nepresahl asi 200 ucastniku, Parcon v Koprivnici 300, ve Spiske Nove Vsi 300, v Sumperku to bylo +- 100 kolem 500. To jsou akce z poslednich 5 let. Pockej na letosni Parcon – dvoudenni program stoji 400 Kc a pocet ucastniku a program jsou zatim velka otazka. Con se neda dlouhodobe postavit na tom, ze mam jeden rok zadarmo pronajem a sezenu 10 lidi, kteri mi bez zaplaceni telefonu, jidla, dopravy (ale take bez zkusenosti a zodpovednosti) budou pomahat. Ale to uz si skoro zase stezuju a to jsem slibil, ze to delat nebudu :-).

 72. “Pouze varuji, ze FF je natolik ohrožen, že je velmi prvděpodobné, že skončí definitivně.”Já myslím, Vašku, že jen sklízíš plody toho, co jsi před dvěma lety sám zasel…

 73. To Michael
  Pokud mas na mysli, to, ze jsem zasel profesionalitu (nebyl jsem prvni, uplny zacatek prinesli ustecaci na Bohemiaconu) do fanouskovskeho prostredi, tak ano. Ale driv nebo pozdeji to bude muset udelat kazda akce, naklady prudce vzrostou, o tom je muj clanek a ja jen sklizim to, ze jsem zasel moc brzy a navic casto mezi nektere lidi, kteri si nevazi toho, co jsme pro ne a pro fanousky udelali a hledaji na tom hnidy, misto aby si to uzili a pomohli.Presto, ze ty osobne jsi urazen, ze si po Tobe nekdo dovolil chtit ukazovat vstupenku, a davas nam to sezrat pri kazde prilezitosti, byl Eurocon vyznamnym meznikem ve fandomu a byl usporadan v kvalite a rozsahu, ktera nema dosud obdoby. Snesl by srovnani s komercnimi sponzorovanymi akcemi poradanymi profesionaly, prestoze byl poradan hrstkou dobrovolniku ve volnem case.Festival Fantazie je skutecne ohrozen sám sebou, svymi naroky, naroky uradu a naroky fanousku, ktere ovsem maji jen na FF a ne na dalsi akce. Ale to neznamena, ze bys nam mel pod carou rikat, ze nam to prejes a ze dobre mu tak.Ohrozen je ale i Pragocon, protoze za stavajicich podminek ho muze zavrit prvni clovek z OSA, hasic, bezpecak nebo hygienik. OK, nemas rad velke akce, ale nemel bys neustale davat najevo, ze by mely zmizet. Ohrozeny jsou i male akce a muj clanek byl upozronenim a vyzvou ke spolupraci, pokud vubec chceme zachovat cony jako takove a nemenit je na obchodni prezentace ve sterilnim prostredi s bezpecnostni agenturou u vchodu. Jasne ze mi jde nejvic o FF. Ale snad kazdy vidi, ze svou pomoci malym akcim a skupinam fanousku, kteri by si jinak svoji akci delali jen tezko, dokazuji, ze mi zalezi na fanouscich a vsech akcich.

 74. Přiznám se, že na takovou směsici demagogie moc nemám, co bych řekl. Snad jen stručně a bez jakéhokoli naznačování pod čarou.Pokud se lidem akce líbí, přijedou. Pokud se jim nelíbí, tak znovu nepřijedou. Dobré akce přirozeně hynou na únavu organizátorů, ne proto, že by na ně nechtěli jezdit lidi. Já nevím, třeba se na letošní FF ještě lidi přihlásí nebo rovnou jedou, ale pokud ne, znamená to, že se jim ty minulé nelíbily. Ne to, že je to skvělá akce s moc velkými nároky sama na sebe. Možná by si měl, Vašku, rozmyslet, zda chceš mít až do poslední chvíle pravdu anebo zachránit svou akci.A že nemám rád velké akce není pravda. Na letošním Pragoconu jsem rozhodně byl k vidění a letošní Parcon se chystám všemožně podpořit…

 75. Souhlasim. Pokud se lidem lonsky FF nelibil, tak letos neprijedou, bez ohledu na to, jestli se jim nelibil proto, ze jsme my neco zvorali nebo proto, ze byly spatne nejake okolni podminky. Cast novych zajemcu (a prirozena vymena je na kazde akci) ovsem nemusi prijet ne proto, ze by se jim neco nelibilo, ale treba i proto, ze par jedincu se je snazi odradit, misto aby pomohli neco zlepsit nebo aspon mlceli. FF je ohrozen sam sebou, protoze nektere parametry, ktere nesplnuje zadna jina akce, proste uz musi splnovat, protoze je prilis mnoho videt a ma seriozni partnery. Celou dobu se snazim vysvetlit, ze FF proste nemuze byt mensi, protoze se v mensim nezaplati, pokud ho vyznamne neorezeme, coz ale zase povede k nizsimu zajmu.Taky samozrejme mohu napsat, ze FF je ohrozen sam sebou, svymi uplne debilnimi poradateli, vedenymi demagogickym neschopnym megalomanem, kteri venuji stovky hodin sveho volneho casu na to, aby FF udelali co nejhur a zlikvidovali ho uplne. Ted uz jsi spokojen, Michaeli :-)?

 76. “Cast novych zajemcu (a prirozena vymena je na kazde akci) ovsem nemusi prijet ne proto, ze by se jim neco nelibilo, ale treba i proto, ze par jedincu se je snazi odradit…”S tímhle nemohu souhlasit. Ve skutečnosti jsi v minulosti štval více než jen “pár jedinců” a byly to většinou docela významné osobnosti Fandomu, a přece jsi byl zvolen do rady, přece jsi za svou činnost dostal Ludvíka. Prostí fanové Tě měli rádi a stáli za Tebu. Myslíš, že ještě mají…?

 77. Nevím. Zavděčit se všem nemůžu, ale že by kvůli tomu, jestli jsem já vůl nebo nejsem, nepřijely na FF desítky fanoušků, je asi nesmysl. Důvody jsou jiné, přemýšlíme o nich intenzivně a budeme se snažit je odstranit, aby FF mohl přežít. Jistě ale vím, že někteří lidé jen převzali názor z nějakého článku nebo komentáře, aniž by se se mnou setkali osobně. Stejně tak někteří přeberou názor, že FF a Eurocon byly úplně strašné akce, jak jim byly a neustále jsou některými lidmi popisovány. To mi vadí. Vadí mi, že někomu není nic dost dobré a pořád dokola kritizuje. Podotýkám, že já sice pořád dokola vychvaluju FF, ale já k tomu mám skutečný důvod, ti kritizující maximálně osobní.

 78. AVALCON – moj pohlad
  Nuz ja mam k avalconu niekolko zasadnych vyhrad a poviem ich teda na rovinu, vidim v nich pricinu toho preco tam idem tento rok zo zotrvacnosti len1. akcia je priliz dlha, nie kazdy si moze dovolit mat tolko volna a nie kazdy chce tolko volna obetovat na jednu akciu2. zahranicni hostia? nebudte smiesny, kedy bol na avalcone niekto koho by mohol poznat vazne kazdy? alebo aspon vascina? minuly rok som pocul ze tam bol niekto z B5 par dni (akurat ked som tam nebol) a ked sa to volalo EUROCON nebol tam ziadny herec znamy, pozrite sa na ISTROCON, nemam 2x v laske lotra, ale herec ktory tam bol minuly rok jednoducho vedel zaujat, na avalcone som nic take nezazil este a to som tam bol uz 3×3. sluby sa slubuju, blazni……spominam si ako V. Pravda na konci kazdeho conu hodnoti con a hovori co by mohlo byt nabuduce, pripadne ako niekde na inom cone propaguje svoj nastavajuci con, ale tieto veci sa zasadne lisia od reality ktora na cone je, hodne ma to sklamalo, na EUROCONE nikto pre mna zaujimavy nebol (osobnost), ziadne tlmocenie a preklady, titulky k prednaskam, nic proste, tak netreba hovorit o niecom co nebude, tiez kazdy rok pocuvam uvahy o nejakom tom hercovi a mozno aj zo Star Treku, no pri tychto uvahach to vzdy konci4. Jedna z mala veci ktora ma na FF zaujima upada, ale zato moze uz dana komunita ludi, ale patri to k dovodom preco tiez avalcon nemam rad….To je asi tak vsetko, co by som rad podotkol k FF, dufam ze ma organizator nebude chcet zabit az tam pridem, chcel som len napisat preco povazujem FF za slaby pre mna. Prajem vela stastia organizatorom a dufam ze tento rok ma uz niecim prekvapiapsbramborak bol minuly rok velmi dobry napad :-)))

 79. moj pohlad2
  Sice som pisal ze je to vsetko, ale snad este totok som chcel dodatPlatenie vopred pre zahranicnych ucastnikov je velmi nevyhovujuce, rozdiel ktory tym ziskam zaplatim na poste, takze vyznam nema a pokial nemam priatelov v CR alebo nebyvam v blizskosti hranic tak mam proste smolu a musim si to zaplatit v plnej vyske, takze to hodne znevyhodnuje ludi ako ja, nehovoriac o tom ze uz aj zlava pre zahranicnych bola zrusenakedze system neakceptuje maily bez @ tu je moj mail ak by mi niekto chcel vynadat potkan (zavinac) trekgame (bodka) org

 80. To Potkan
  Mrzi me, ze se Ti u nas nelibi a jsem rad, ze presto prijedes, abys to jeste jednou riskl. Tvoje pripominky jsou ale trochu nerealisticke, omlouvam se.1. Nikdo nikoho nenuti prijet na celou akci, ale kazdy ma moznost si vybrat ty svoje dny. At uz podle programu nebo podle volna. To je prece vyhoda. Zaroven to neznamena chudsi program, staci spocitat prednasky, projekce, doprovodny program a zname osobnosti fandomu. Nemluve o cene.2. Je spousta lidi, kteri oceni zahranicni spisovatele a malire a tech bylo na Euroconu i FF opravdu hodne, i spicky (Martin, Bulycov, Burns). Pro kazdeho je osobnosti nekdo jiny. Vime, ze herci jsou zajimavejsi, ale uctuji si stotisicove castky. Bud realista. Proc myslis, ze skoncil Istrocon? Mj. proto, ze vozit rok od roku vetsi hvezdu znamena rok od roku silene rostouci naklady, obrovske riziko pro poradatele, komercnejsi raz akce. 3. Na Euroconu bylo vice nez 10 zahranicnich hostu, nemluve o spouste osobnosti ceskeho a slovenskeho fandomu. Presto se muze stat, ze nekoho nezaujme nic. Mrzi nas to, ale to je asi tak vsechno, co s tim kvuli vyse popsanym a dalsim duvodum muzeme delat. Na Euroconu nebyly tlumoceny Pulnocni besedy, jinak snad az na nejakou vyjimku vsechno. Titulky k prednaskam nedodali prednasejici. Podle toho hodnotis? Herce ze Star Treku ani od jinud uz nekolik let chceme od fanousku ST, ale dosud jsme nedostali ani kontakt, natoz pomoc. A opakuji, herci chteji pri nejlepsim desetitisicove castky (ti nejmene znami, jako byl ten lonsky). Myslis, ze to z te petistovky vstupneho jde zaplatit? Snazime se nekolik let sem dostat aspn nejakeho, ktery nebude mit takove naroky, ale proste se to nedari. Zato se nam podarilo splnit radu jinych slibu a doufam, ze se nam to bude darit dale.4. Komunita ST upada, za to ovsem nemohou poradatele a nemit kvuli tomu rad akci, ktera pomaha k tomu, aby ta komunita neupadla uplne, je hodne mimo. Na FF te urcite nezabiju, ale poprosim te, abys mi podobne veci nechodil rikat osobne, protoze radeji stravim cas s lidmi, kteri nam pomahaji, kteri si to uzivaji a jsou prijemni :-). Diky.

 81. Placeni
  Neni pravda, ze platba ze Slovenska stoji 200 Kc, existuje nekolik zpusobu jak zaplatit a stoji to cca 50 Kc. Nevidim duvod, proc by ten, kdo nam neposkytne vyhodu penez predem na platby materialu, propagace, zaloh na ubytovani, stravovani, pronajem, dopravu, letenky hostu apod., mel mit slevu. Nase vstupne je i tak nejlevnejsi ze vsech akci, pocitano na den programu. Ocenuji, ze jezdi fanousci ze Slovenska, ale vhledem k me prvni vete si nemyslim, ze by to byl problem. A pro ty, kdo se prihlasi do 20.6. a plati na miste, je sleva aspon 50,-.

 82. Dotaz na vstupne
  kdyz uz se hovori o platbach a slevach, muzu se zeptat za ucastnici, ktera prihlasila tesne po terminu 31.5. sebe (byla loni na FF) a sveho syna, ktery by mel narok na polovicni slevu (je mu 10): presto ji prislo e-mailove potvrzeni, ktere nepocitalo ani se “sirenovou” slevou (kterou si ¨myslim zaslouzi, protoze vychovava noveho fana a doufejme pravidleneho navstevnika Chotebore :-)) ), ani se slevou 50+50 Kc – ktera predpokladam bude odpocitatelna az po prijezdu a uhrade na miste (nebudou-li evidovany zmeny!)Navic vsak nebyl v automaticke (?) odpovedi zohlednen chlapcuv vek, ktery byl uveden do prihlasky, a tedy polovicni vstupne.Hlasili se take na dopravu “festivalovym” autobusem – jak si mohou overit, ze se s nimi pocita jako pasazery autobusu?A co tedy celkove slevy v jejich pripade?Predem diky za odpoved.

 83. upresneni
  mozna to neni dost jasne napsano, omlouvam se: ten zmineny desetilety navstevnik FF je tam letos diky sve nadsene matce poprve – tudiz by na sireni slevu meli narok oba. Nebo pribuzensky vztah system “sirena” neguje? Ja jen pro poradek, ona totiz nemuze casto na internet a dost ji to zajima (nema moc penez 🙁 )

 84. Siréna
  Jak je to teda s placením, když jde o Sirény? Když někoho přivedu a on taky někoho přivede, tak já mám slevu 100 a muj kamarád 2 stovky, 1 za sebe jako přivedený návštěvník a 1 jako siréna toho třetího? Sčítají se slevy?

 85. K dotazum na konkretni veci kolem FF slouzi e-mail info@avalcon.cz. Zde nevyresime konkretni situaci, neni zde prostor, nemuzeme odpovedet primo a zjistit si podrobnosti. Nicmene odpovim aspon obecne. Dalsi otazky prosim na nas e-mail.Vstupne a slevy:Kdo se prihlasil a zaplatil nejpozdeji 31.5., ma narok na slevu. Kdo se prihlasil 1.6. a pozdeji az do 20.6. vcetne, ma narok na slevu 50,- Kc. Prihlaska slevu odecita.V prihlasce neni vek, tudiz prihlaska nepocita slevu pro deti. Toto je prvni pripad, diky za upozorneni, pristi rok pridame kolonku vek. Ale vzhledem k tomu, ze prihlasena bude platit stejne az na miste, nemusi se cenou spocitanou z prihlasky ridit, vstupne bude stat samozrejme to, co stat ma. Odpoved je pochopitelne automaticka z databaze, takze v ni nemohou byt treba odpovedi na otazky nebo dalsi fakta uvedena ucastnikem v poznamce prihlasky. K dotazum a opravam a upresnenim slouzi nase adresa info@avalcon.cz, v prihlasce uvedena.Pokud se dotycna prihlasila na autobus, tak ho ma zaznamenany v automaticke odpovedi, stejne jako napr. informaci o prihlasenem jidle.Sirena – polovicni vstupne = polovicni sleva na Sirenu pro juniora. Pro matku plna odmena. Pribuzensky vztah nehraje roli, sleva Sirena plati i v tomto pripade.Prosime o zaslani adresy na nas e-mail a doresime. Diky.

 86. Ano, když jednička přivede dvojku a dvojka trojku, tak jednička má 100, dvojka 200 a trojka 100. Jsou už i lidi, kteří mají 6 nováčků a vydělali si tak na vstupné.

 87. Brněnský con
  Dracon je možná mrtvej, ale z jeho popela povstal Fenixcon.A tak tradice velkých conů v Brně pokračuje dál.Jen se divím,že o Fenixconu jakožto nástupci Draconu tady není ani slovo.

 88. Moc bych si přál, aby Fénixcon byl nástupcem Draconu, ale zatím to tak není. Prostory, organizace, služby, sladění programu, atmosféra, počet účastníků, v tomhle všem Fénixcon ještě má půlku těla zahrabanou v popelu. Fénixcon je střední con 100-300, ale ne velký. Samozřejmě i Fénixconu se týkají problémy malých i velkých conů. Věřím, že se s nimi popere a že na začátku prosince se budeme potkávat v Brně.

 89. Re: Dotaz na vstupne
  Dobrý den,- pokud jde o slevu 50 Kč tak o té jsme se dohodli těsně po 31.5. takže se prvním přihlášeným neobjevila v potvrzujícím mailu, ale úpravu jsem provedl ručně v databázi – co se týče projevení Sirény tak oba dostanou svoji odměnu na místě v obálce nebo pokud platí na místě tak bude celková suma o tuto částku nižší

 90. placení a tak
  To jsou celkem dobré zprávy :-)) Dík. Tohle máte vychytané. Jenže se mi nelíbí že tak špáráte do Fénoxconu. Náhodou byl hodně příjemnej. Nejspíš jsi měl trochu pravdu s tvrzením, že typický fan nemá rád moc velkou organizovanost. Taky mi prostě připadá, že podle gausový křivky existuje úměra mezi organizovaností a atmosférou :-((

 91. To Kamil:
  Nebudu zde vyjmenovávat objektivní i subjektivní důvody, proč Fénixcon ještě nevzlétl. Tvůj nebo můj subjektivní pocit příjemnosti na tom nic nezmění. Ale přeju mu to vzlétnutí co nejdříve. To je podstatné.Není úměra mezi organizovaností a atmosférou. Atmosféru nemůže zkazit to, že má FF spoustu služeb, techniky, vychytávek, informací a možností navíc. Atmosféru může zkazit to, že někdo bude stokrát opakovat, že lepší organizace znamená horší atmosféru, a převezmou to po něm bezmyšlenkovitě další. Není to jediný důvod a třeba důvody jako byla přílišná uspěchanost, šířka programu, mnoho budov atd. jsme uznali a pro letošek napravili. Jsou jistě i jiné, ale to ukáže čas.

 92. Osobne se ztotoznuji s jedinym nazorem – a to ze 9-10 dni je zkratka na jednu akci prilis. Ano, je tu nazor, ze neni nutno zustavat po celou dobu conu. Ale kupuje snad nekdo s nadsenim pouze x-ty dil vicedilneho romanu s vedomim, ze dalsi dily jiz kupovat nebude? No asi ne – i kdyz na prebalu bude veletucne uvedeno, ze kazdy z dilu tvori samostatny uceleny dej.Na con jedu kvuli tomu, ze se tam neco deje – ne abych si tam odpocinul. Pojem “dovolena” bych conu tedy vubec neprisuzoval – tu si obvykle beru po conu. Na rekonvalescenci.Nevyspalej, s trestici hlavou, telem poznamenanym sizenou hygienou (byt je v teto oblasti snaha organizace nadpumerna, zazemi doma se to nevyrovna) a s zaludkem na vode z restauracni krmne, se nasledne davam dohromady aspon 1-2 dny… :-)))

 93. Souhlasim s Harrym
  Děkuji za vyčerpávající odpověď o vstupném :-))Ještě k připomínce Kamila: není mi úplně jasné, jak to myslel, ale já si myslím tohle:a) Organizovanost není něčím, co ubírá atmosférub) Organizovanost není automaticky něčím, co zaručuje atmosféruc) Lidé (podle mých zkušeností) dávají obecně přednost atmosféře před organizovanostíd) Ideální je, když se oba parametry spojí: dobře organizovaná akce s typickou a pohodovou atmosférou

 94. Mozna je 9-10 dni na jeden con prilis. Ale ne na festival, festivaly jsou dlouhe. My se z conu snazime udelat festival. Kupovat jeden dil serie je neco jineho, nez jet na polovinu festivalu, navic jasne omezenou tim, ze ve stredu se jde do prace. Delka podle meho neohrozuje FF, spis je to zvysujici se financni narocnost organizace. A ta zase klesa s delkou, mj.. proto take ta delka.Souhlasim s dis. O d) se snazime. Loni jsme precenili ucinky propagace a naplanovali akci pro prilis mnoho lidi. V prilis mnoha budovach pak atmosfera nevznikla takova, jako na Euroconu nebo predchzich Avalconech, kdy si lidi lezli po hlavach, to je pravda. Letos jsme vynechali dve budovy, koncentrovali lidi i program, zvolnili tempo kvuli pohode a uvidime. Prijedte a pomozte nam tu atmosferu vytvorit! Je vase, ne?

 95. Fénixcon
  Fénixcon možná neměl programovou hustotu Draconu, ale atmosférou byl fakt skvělý. Řekl bych něco mezi Draconem a dávnými Avalcony. Pokud mi to prosincový shon kolem knih umožní, určitě na něj pojedu zas…

 96. Atmosféra je skutečně věc pocitu, subjektivní pocit by ale neměl být jediná součást hodnocení, řada věcí se dá hodnotit objektivně. Já na začátku prosince jedu do Brna rád, ale ke spokojenosti mi toho tam chybí hodně, jak věcně, tak pocitově. Slíbil jsem, že nebudu hodnotit a porovnávat fakta, ale když se bavíme o atmosféře a pocitech, tak mohu popsat alespoň to, co mně osobně narušuje na Fénixconu atmosféru. Podotýkám, že moc dobře vím, jak je těžké ovlivnit věci mimo pořadatele a nečekám, že se to změní rychle a výrazně. Nevytýkám to tedy pořadatelům a fandím jim, aby se jim podařilo přesvědčit majitele.Největší problém je “restaurace” – vaří jen několik hodin denně a nic moc, obsluha neochotná, pomalá, dává najevo, jak je námi obtěžovaná. Ceny za pití vysoké, zavíračka brzy. Druhá hospoda neměla rovněž nic k jídlu a to v dobu kolem deváté večer. Tam jsou ale aspon příjemní. Roztržení do dvou budov (při 3 progamových liniích) znamená, že není centrální místo, kde by se všichni sešli. Počet účastníků není nijak velký, takže tam člověk nepotká tu spoustu přátel, které potkával na Draconu. To všechno podle mě narušuje atmosféru dost zásadně. Pořadatele a přednášející ale je třeba chválit, že věnují svůj čas jiným, chválím Fénixcon, přeju mu rozkvět a doufám, že se ho bude účastnit stále více lidí.

 97. Potesilo me, ze se na strankach FF v souvislosti s ubytovanim na Geofondu doporucuje baterka. :-DDDLoni jsem tam 2 dny spal a skutecne jsem mel BIG problem v ty tme najit tu spravnou chatku. Nastesti to byla hned ta prvni, o kterou jsem se coby tapajici v noci prerazil… 🙂 Rano jsem cekal frontu na sprchu (dokonce tekla tepla) a kupodivu bylo prazdno – jedina osoba, s kterou jsem se potkal v umyvarce, byl Praotec trekkie… Vetsina osazenstva chatek nejspise hygienu povazovala za pro ne prilis materialisticky prizemni akt (coz bylo vice nez patrne na nekterych spolubydlicich, co tam “prezivali” jiz od zacatku FF).Letos volim tridu, lehatko a spacak.

 98. místa k setkávání
  Nechci nějak svéhlavě oponovat Václavovi a ztěžovat mu nespravedlivě život (takhle ho nemá jednoduchý), ale s potkáváním se lidí na Fénixconu nemá pravdu. Centrální místo, kde by se VŠICHNI sešli, je nadsázka: lidi se prostě shlukují do skupinek, debatují, přecházejí a potkávají jiné lidi na různých příhodných místech. kdo je ve společenstvu fantastiky déle, ví, že se na různých místech a při různých příležitostech potká s dostatečným počtem těch, které potkat chce, ví, kde a kdy je hledat, a potkává je rád. Pokud je může potkávat celou noc, tím líp. :-)Takže vždycky jde o menší skupinky do dvaceti lidí a spíš nabídku více příjemných míst k setkávání. Choběboř se svým barem má jednoznačně první místo, ale taky se tam vejde jen část účastníků, kteří tvoří skupinky, jejichž složení se průběžně obměňuje. Celkově ale Fénixcon nezaostává v nabídce setkávacích prostorů za Chotěboří, bar supluje hospůdka, prostor před hlavním sálem, vstupní dvorana,existují room-party, které zase nefungují v Chotěboři. Nesmíme zapomenout na MELKOROVU ČAJOVNU! – jestli jsou nějací bozi fandomu, tak by mu za tohle měli zajistit nesmrtelnost – kde je Melkor a jeho čaje, tam je fanům blaženě.

 99. To Harry
  Baterka je zbytecna :-), uz letos i dalsi roky do Geofondu ubytovavat nebudeme, to bylo jen z nouze. Letos rusime i Filippi, takze vsichni se vejdou do Chotebore diky zprovozneni hotelu Vysocina. A pristi rok vzhledem k otevreni internatu Obchodni Akademie urcite take.

 100. To dis 1:
  Nechci porovnávat Fénixcon a FF, jednotlivé prostory, jejich počet, velikost, kvalitu, poměr k počtu účastníků atd. Můj názor je, že na FC není žádný centrální prostor, jehož absenci nenahradí několik malých prostor, notabene když předsálí velkého sálu je velmi neútulné, v hale hotelu se vejde na sezení 8 lidí, restauraci zavírají brzy. Hospůdka je fajn, ale je v ní řada štamgastů a jak jsem psal, nedostali jsme tam k jídlu ani buřt nebo hermelín už někdy v 9 večer. Mluvíme-li o atmosféře, prostě mi přišla ve srovnání třeba s podobným Taurconem slabá.Melkorova čajovna je skvělá, proto ji na Euroconu dělal i u nás a od té doby v ní pokračujeme.

 101. To dis 2:
  Je pravda, že trendy v ostatních festivalech nesleduji, respektive hodnotím jen jejich rostoucí počet, ne to, jak dopadají.Právě proto pořádáme festival, aby nebyl jen pro fandom, ale i pro vlažnější příznivce. Vycházím z vlastní zkušenosti a z mnoha diskusí s jinými – řada lidí se na con bojí jet, protože si myslí, že je to jen pro ty nejvíc zapálené, největší odborníky atd. Bojí se toho, co by tam dělali. U festivalu si to umějí lépe představit, zvláště, když nabízí více témat. Tvé hodnocení možností jednotlivých skupin je dobré, souhlasím. V podstatě souhlasím se vším, kromě závěru, který jsi z toho udělal :-), tedy toho, že je to krok vedle :-). Možná je, ale zatím to tak nevidím. Tedy nevidím důvod pro pokles zájmu v délce akce.Základní rozdíl je v tom, že my nemáme sponzora, tedy velkého, který napumpuje statisíce a milióny do reklamy. Obrovská spousta vlažných fanoušků se tak ani nedozví, respektive nedozví dostatečně intenzivně, že vůbec FF je. Můžeme si myslet, že to dnes v době internetu není problém, ale díky internetu jen oslovujeme zapálené fanoušky z druhého konce republiky, ne vlažné fanoušky. Ti potřebují silnější impuls, zejména právě v obrovské konkurenci jiných akcí, myslím nefantastických. Potenciál ale je velký, viz Istrocon, to je přesně ten případ. Sponzor, mohutná reklama, relativně zajímavý host a velká účast (daná samozřejmě i místem konání ve velkměstě). Velké náklady velkých komerčních akcí ale znamenají velké riziko, proto se nechceme stát komerční akcí. Necelé čtyři stovky lidí 18 dní před FF je pro nás velkým zklamáním. Problém je, že nevíme, zda na místo přijede 20 nebo 200 lidí, ale v zásadě spolu s 70 organizátory a pomocníky počítáme s účastí poloviční než loni, tedy něco přes 500. To je finanční problém, kvůli kterému nemusí FF příští rok být, i kdyby se letos líbil úplně všem. Naštěstí nebude problém organizační, když přijede třeba 300 lidí navíc, protože to zřejmě budou spacákáři, kteří se předem nehlásili. Máme i volné postele, zejména typ ubytovna (2-4 lůžka s umyvadlem v pokoji).Kdyby se pokles zájmu týkal jen nás, tak bych byl zoufalý, že něco děláme špatně. Ne že bychom nedělali, ale ani dvoudenní akce nemají nárůst lidí, Taurcon, Fénixcon, Opatcon, Eroticon, … Parconu nepředpovídám více než 250 účastníků. Vyrostl jen pražský Tolkien con při příležitosti premiéry třetího dílu LOTR. Takže v délce to nebude. Navíc naše jedno nebo dvoudenní prorgamové linie se dají brát jako krátké cony, jednodenní vstupné je možné, takže by se logicky dalo čekat, že fanoušci něčeho konkrétního přijedou na den dva, přespí a odjedou.Pro příští rok přemýšlíme o následujících změnách – vstupné na libovolný počet dní se slevou podle množství, základní balíčky s největší slevou. Ubytování i v základní části na jednotlivé dny. Jídlo zpět na jednotlivá jídla, ne celé série. Zvýšení vstupného. Uzávěrka přihlášek pořadů dříve, aby se lidé mohli rozhodnout už podle skoro hotového programu. Intenzivnější práce se skupinami fanoušků, zapojení nových. Spolupráce s filmovým světem. Uvidíme. Ale bez ohledu na cokoliv, letošní FF bude i v menším počtu lidí skvělý. A atmosféra záleží i na účastnících.

 102. světlý zítřky na obzoru?
  Teda – neříká se mi to dobře, já osobně se budu snažit aby fandom a cony pokračovali, ale spíš sázím na zmenšení akce i při snížení standardu.Možná jsi mě nepochopil, já fakt nechci FF odsuzovat nebo rejt do pořadatelů. Ale když chceš v okamžiku, kdy se lidem na žádný kulturní akce nechce nějak moc jezdit a zároveň dokonce menší a střední cony ztrácejí dech, sázet na širší obec příznivců, tak to teda moc nevidím. Je to celkem jasný, nepomůžou ti z vnějška, chce to vybudovat si stálý menší jádro z těch, kteří přijeli na podzimní avalcon a odhaduju, že stejní lidé míří taky na FF.Organismy v nepříznivých podmínkách redukují, aby přežily. Já vím, že jsi vysvětloval, že to nejde ubírat na komfortu. AbY se zaplatil komfort, tak prodlužuješ a zvětšuješ akci. Na tém místě by mi připadalo efektivnější vyjít z úsporné varianty: a nasadit víc interakce – nebavit pasivní obecenstvo, ale přimět lidi, aby se aktivně podíleli na programu, hledat nový formy.Vylepšení, které chystáš, znejí dobře, mohly by zabrat. Ale jen na posílení základny, ne na její rozšíření. The times are changing, mate… Stejně přeju hodně štěstí.

 103. k Dís
  Mně celý ten problém připadá poněkud uměly. Před pár lety byly ještě cony přátelská setkání pro jedno nebo několik set lidí, které si na sebe většinou jakž takž vydělaly. Mnozí si léta neúčtovali žádné náklady za svou práci pro celek, prostě jen proto, že měli ze své spoluúčasti na conech dobrý pocit.Samozřejmě, byl-li standard FF nastaven po Euroconu na 1.600 návštěvníků, bude mít tahle akce asi velké problémy vždy, poněvadž se zdá, že spoustu lidí neupoutala tak, aby na ni chtěli znova přijet. Ale to je problém FF, mně Parcon s 250-ti lidmi rozhodně nevadí, spíš naopak…

 104. To Michael:
  Souhlas, přesně o to jde – Nehaním profesní stránku FF, program v závěrečné fázi zajímavý, všechno propracované, pečlivé, na úrovni… ale lidi ten zájem nemaj.Tuším, že jsou určité parametry, podle kterých skupiny fungují. každá zájmová komunita má při setkání řekněme určitou koncentraci, ve který funguje nejlíp.Open air festivaly potřebujou víc lidí a taky jsou takový že to táhnou víc dní, ale mají drajv a lidi odjíždějí a přijíždějí a díky hudbě jsou v rauši, ale nikdo neříká, že o rok pozděj ta akce bude stejně úspěšná. Nemusí být…Výroční konference numismatického spolku nepřekročí pár desítek jedinců a bude jim to tak vyhovovat.Scifisti se budou nejlíp bavit, když jich bude něco ke třem stovkám. Eurocon byl hodně velký a i když se vydařil, pro dost lidí byl velký až moc – ponechme stranou analýzu, uznávám, že organizátoři odváděli špičkový výkony. Istrocony byly výjimečný, ale tam šlo o něco trochu jiného, byl to prostě největší a nejlepší con na Slovensku, a fanové z Čech se s tím svezli. Na tom posledním už byla lidí až příliš velká koncentrace, pokud by byl býval letos další, musel by nejspíš limitovat počet přihlášených.Jde o činnosti, který se na setkáních odehrávají. Zábava v čistý formě (open air), výměna informací (zájmový klub) nebo spojení obojího – a tím je con. Tam navíc jde o spousty debat menších spřátelených skupin. I když by přijelo hodně lidí, stejně se rozdroběj do jednotlivých fanklubů a sekcí… Je tu prostě mentalita určité zájmové skupiny, to je první pevný bod, a druhý bod je klesající zájem lidí exponovat se účastí na něčem, co vyžaduje někam dojet, nějak se intelektuálně prezentovat, něco zaplatit.Aby mohla vzniknout dobrá atmosféra, musí existovat živná půda k vytvoření přátelských vazeb. Lidi musí mít pocit, že přijíždějí do vstřícného prostředí, které je akceptuje jako jedince, jako osobnosti, a že tam potkají jiné lidi spřízněné zájmy a pohledem na svět.Hodně velikánská akce může takhle fungovat, jen pokud ji něco hodně silného jednotí. Pro průběžné diskotékové akce jako jsou karlovy lázně nebo různý hudební festivaly tak funguje muzika: ale co má takhle fungovat pro fandom nebo pro cony? Přednášky? Filmy? To stačilo dřív – teď je to málo. A nepomůže ani perfektní, profesionální organizace.

 105. To dis:
  Určitě neberu Tvé úvahy jako odsouzení ani rejpání. Naopak, vážím si kvalitní oponentury, přístupu.My jako pořadatelé FF hledáme stále nové formy. Jsme v řadě věcí průkopníky a sklízíme za to jak obdiv, tak odsouzení. Už na Euroconu jsme vymysleli letošní koncepci, ta loňská byla určitým přechodem, aby si lidé zvykli na délku. Už při přípravě jsme si ale říkali, že se těšíme víc na letošek, než na samotný připravovaný. FF loni hodně poškodila nedostupnost Obchodní Akademie, protože řada lidí odřekla kvůli nedostatku ubytování a letos si asi řada lidí řekla, že týden se na zemi ve třídě vydržet nedá. Letos je ubytování dost, zrušili jsme ubytování mimo město i internát Speciální školy, stále nám zbývá přes dvacet postelí v hotelu. Příští rok plánujeme další změnu, dojde-li na ni – v ceně budou spacáky na zemi, ale ostatním poskytneme ve třídách postele s matrací, pro spacáky, za cca 40-60 Kč. Bude dostupná Obchodní Akademie se 130 lůžky. Ale samozřejmě nevíme, zda překonáme krizi nebo zda po vzoru Bohemiaconu nebo Draconu se ještě zmenšíme a umřeme.Sázíme na to, že si cca 50-100 členné skupiny udělají u nás svůj con a už jen minimálně jim kecám do sestavení programu. To je to, co nabízím i dalším, aby přežili oni a abychom přežili my. A na to, že je u nás tolik různého programu, chci lákat nevyhraněné nebo jen zvědavé. Přiklonili jsme se víc k filmu, protože projekce byly loni navštěvovanější než přednášky, jak kvůli ceně vstupenek do kina, tak díky zvyšující se úrovni naší projekce. Letos bude dokonce v jednom sále zvuk 5+1, máme 3 úplně nové projektory! Sázíme tedy na filmové publikum, protože rostoucí Karlovy Vary, Febiofest a další filmové festivaly nám ukazují příležitost.Vrátím se k formě – dost dobře nemůžu dělat víc, když se tím všichni zabýváme ve volném čase. Mám každý den deset nápadů, jak vylepšit FF nebo jeho propagaci, ale prostě nemám čas je realizovat. A to se nezmění, takže musíme vyjít z podmínky, že tomu nemůžu dát víc (a nikdo z nás), ani si nemůžeme nikoho najmout, a pokud FF nepřežije za těchto pomínek, tak holt máme všichni fanoušci smůlu.Máš pravdu, že lidi musí sjednotit nějaká myšlenka. Na Eurocon lidi přivedlo to, že to je Eurocon, první v Československu. Další už nebude tak zajímavý. Rád bych ho udělal v roce 2007, ale protože zároveň budu spolupracovat na organizaci mistrovství světa v psaní na klávesnici, word processingu, stenografii atd., zůstane jen u myšlenky. Mimo jiné i proto, že Československý Fandom a někteří jedinci se k Euroconu zachovali jak se zachovali. Nevím, zda se nám podaří najít tu myšlenku pro FF. Drž nám palce.

 106. To Michael
  Máš pravdu, že před pár lety fungovaly cony jinak. Ale dnes není před pár lety. I když my jako pořadatelé děláme stále zadarmo, změnila se situace natolik, že to nestačí. Nejde se vrátit do dob, kdy byli lidi nadšení z fotografie poslané kolem dokola sálu. Nejde se vrátit k úžasu z hodinové přednášky o Star Treku. Nejde se vrátit k papírovým přihláškám. Nelze se vykašlat na bezpečnostní, hygienické a jiné předpisy. Třeba jen kvůli dvěma značkám zákazu vjezdu mezi kino a Sokolovnu je třeba několik papírů a dvě návštěvy na dopravním inspektorátu v Havl. Brodě. Nemůžeme se prostě vrátit do svého mládí, i když bych si to strašně přál.Mně osobně Parcon s 250 lidmi taky nevadí, stejně jako jiná akce s 50 lidmi, ale vadí mi, a věřím že hodně lidem (a proto jsou ty akce malé), spousta chyb a nedokonalostí, které k malým akcím patří. Nepořádek, nezatměné sály a malé projekce, zmatky, změny programu, málo techniky, špatná technika, příprava techniky jako součást přednášky, minimální komfort, chybějící centrální prostor nebo špatná obsluha, vysoké ceny, mizivá propagace, omezený program, nehostinné prostředí školy, … A to nemluvím o projekcích načerno, pirátském SW a dalších věcech, které brzo prostě nebudou možné. Viz celý můj článek. Bohužel jedinou malou akcí, která tyto neduhy nemá, je Avalcon Speciál. Loňských 100 lidí včetně pořadatelů bylo pro nás naprosto úžasných, udělali jsme si fajn akci s přáteli. Třeba bude letos přátel víc. Ale nechci, aby tam bylo více než 300 lidí, kteří se vejdou do KD Junior bez přízemí (ono vystěhovat železné stroje z posilovny není sranda) a ještě se jsou schopni rozeznat.Jenže Avalcon Speciál funguje jen díky FF, samostatně by přežil až od těch 300-400 lidí. Teď se asi zeptáte, proč tedy FF nevystačí s 300 lidmi. Odpověď je jednoduchá – protože FF je několik malých conů dohromady. Žádná ze skupin, které si připravují svůj program, ale není tak velká, aby utáhla náklady sama, takže musí být ještě dostatečně silná skupina nevyhraněných, plus musí zafungovat synergický efekt, aby to fungovalo. Pro mě není řešení říct těm skupinám, ať si udělají svou akci. pro mě je řešení nabídnout jiným malým skupinám se připojit.Každopádně tesknění po starých časech nepomůže, musíme se měnit, i když se snažíme staré časy uchovat tak dlouho, jak to jde. Protože nové časy vypadají úplně jinak a zachovat con za cenu, že na něm budeme prodávat loga Pána Prstenů na mobil a uzavírat pojištění, mi přijde uhozené a do toho nejdu (zatím 🙂 ). Asi tomu nevěříš, Michaeli, ale jsme na stejné lodi, jenže ty nechceš rozvinout plachu a já nechci veslovat. A to přitom je jasné, že vítr fouká.

 107. To je predsa jasné
  Citujem: “Žádná ze skupin, které si připravují svůj program, ale není tak velká, aby utáhla náklady sama,…” Pán Pravda, ty si kokot!!! Čo treba taký Raukon/Koprcon, PSTcon a iné? Z tohto článku mi vychádza toto:Fenixcon je zlý – nerobí ho Pravda!Malé cony nemajú šancu – nerobí je Pravda!Všetko vo fandome je na p.ču – nerobí v tom Pravda!Mám pokračovať?

 108. Vlado to zjedne nepochopil. Pokud je mi znamo, Vasek Pravda nekterym malym conum pomohl. Mozna i nejakemu z tech, ktere uvadis, nevim.

 109. To Vlado:
  Přečti si prosím článek a všechny komentáře. Zjistíš, že mi nadáváš zbytečně. Upřesním svou větu, která pro ty, co četli všechno, je jasná. “Žádná ze skupin není tak velká, aby za předpokladu dodržení všech pravidel a udržení kvality utáhla v budoucnu všechny náklady sama.” Pravidly jsou – placená projekce, originální software, platba % ze vstupného obecnímu úřadu, proškolení pořadatelů, dodržení požárních a hygienických pravidel, … Udržení kvality je – pronájem PC a projektorů, hojný počet pořadatelů, rozsah a úroveň programu, speciality. Další nutné předpoklady do budoucna – zaplacení alespoň jídla pořadatelům, zaplacení honoráře přednášejícím. Nemluvě o běžných nákladech na telefony, internet, tisk, papíry a kancelářské potřeby atd. Myslet si, že pořadatelé conů budou všechno nosit z domova jako před deseti nebo ještě pěti lety, je velký omyl. Pořadatelé jsou ochotní zdarma věnovat svůj čas (což už třeba u šermířů nebo jiných skupin dávno neplatí), ale už nejsou ochotní sponzorovat zábavu jiných. Pokud má organizace za něco stát a má být pořadatelů dost, musí se do budoucna počítat s tím, že bude nutné pomocné pořadatele platit jako na brigádě.Bavíme se o přežití conů do budoucna, ne o tom, že to teď jakžtakž funguje. ST komunita se velmi zmenšila, SW a SG komunity jsou schopné samostatných akcí, ale do budoucna se také zmenší a nepodaří se jim udržet v nových podmínkách EU. Přijdou jiné skupiny, ale ty už nebudou tak silné, sledujeme to například u Matrix. U Harry Pottera je sice zájem velký a akce probíhají, jenže jsou profesinální a komerční.A co se týká Fénixconu – nikde jsem neřekl, že je Fénixcon špatný. Píšu, že mu přeju rozkvět, ale že podmínky, ve kterých ho pořadatelé dělají (a které ovlivnit moc nemohou), jsou jen dobré, ne vynikající, což z mého pohledu snižuje atmosféru.Malé cony mají šanci, ale jen jako nadšenecké projekty na dva tři roky, ne na stabilní pořádání. Důvody jsem popsal. A aby měly šanci větší, navrhoval jsem, aby se spojily s akcemi většími a pomohly si navzájem. Většími a perspektivními akcemi myslím Pragocon, Taurcon, Festival Fantazie, Parcon, Avalcon Speciál, Fénixcon. Bylo by škoda, kdyby ty malé akce zanikly a je lepší je pořádat v nějakém rámci, než vůbec.A k poslední větě se snad ani nebudu vyjadřovat. Přeji ti Vlado méně zaslepenosti a aby ses naučil v psaném textu lépe rozeznat a pochopit obsah.

 110. Když si s odstupem doby přečtu znova tenhle článek a srovnám to s právě proběhlým FF, mám pocit, že autor něco jiného píše a něco jiného dělá. Letošní FF byl právě na úrovni malého conu, přesněji mnoha malých conu násilím slepenych do jednoho zbytečně dlouhého. Škoda 🙁

 111. Bigcon – littlecon?
  Ale přesto si myslím, že se hodně lidí bavilo 🙂

 112. Malý con
  Milý Pedro, myslíš, že pořadatele programových linií nutím násilím do slepování? Myslíš, že 740 účastníků je malý con? Myslíš, že hosty, program, organizaci, techniku, služby, doplňkové programy jako na FF najdeš na malém conu? Já myslím, že ne.Zřejmě se nevyhnu dalšímu vysvětlování ohledně délky – velké množství programových linií nenacpu do krátkého conu. Jednak nezaplatím náklady na další budovy, pořadatelské služby, techniku apod., jednak si budou fanoušci stěžovat jako na Euroconu a FF03, že programových linií je moc a stihnout se dá stejně jen jeden program. A taky zeslábne atmosféra, přesně to se stalo loni. Když odřeknu některé linie, vznikne spousta malých conů s minimální šancí na přežití, jak jsem popisoval v článku a předchozích komentářích. A FF zanikne taky.Nikdo přece nemusí zůstávat na FF celou dobu, pro příští rok ještě zdokonalíme systém vstupného, ubytování i stravování na jednotlivé dny. Ale již letos bylo hodně těch, kteří si účast prodlužovali. Dá se u nás strávit jeden den i celá dovolená, programu je stále přehršel a i v nejhubenějším dni je více programových linií (6) a programu než na jakémkoliv jiném conu s výjimkou Pragoconu. I účast 250 fanů v nejhubenějším dni (čtvrtek) je větší, než na drtivé většině loňských i letošních conů. Nejvíc připomínek k délce bych čekal od pořadatelů, kteří obětují stovky a tisíce hodin pro zábavu jiných. Ale pořadatelé jsou spokojeni. Proč ne Ty, který ses přijel pobavit? Opravdu by mě zajímal důvod, chceme být ještě lepší. Díky předem za vysvětlení.

 113. FF 2004
  Na conu jsem sice byla jen na polovinu, ale nemuzu rici, ze bych nekde narazela na unudene skupinky fanu. Naopak, zdalo se mi, ze se vsichni dobre bavi a kdyz uz nejsou na nejakem programu, delaji si ho nekde bokem sami. Vsichni se dobre bavili, dokonce kult Kourici-svitici-a-barvy-menici-kulate-veci vznikl… jinymi slovy, na pristi Avalcon, da-li zdravi a doktorka, zas pojedu. Jen to anime mi tam tak trochu chybelo ^_____^

 114. Při hodnocení conů používá VP různé průměry, třeba počet programů za den a pod. Já mám taky jeden takový – 740 lidí za 10 dnů, to je 74 lidí na den. Domnívám se, že to je hodně slabé…

 115. Řekl bych, že tady záleží na počtu “člověkodní”. Con trval 11 dní (pokud jsem slyšel), kdyby byl každý návštěvník přítomem průměrně dva a půl dne, dostali bychom cifru 168 lidí na den. To je takový normální menší con.Samozřejmě neznám číslo průměrné doby pobytu jednotlivých návštěvníků, takže to nahoře je jen taková teze. Ale pár známých, co se tam mihlo, se zmiňovalo, že jim to tam připadalo docela mrtvé, takže to číslo asi nebude o moc vyšší než 3.

 116. Nekdo hodnoti, nekdo plive
  Ne ze bych cekal, ze to jeste nekdo bude cist, ale ty dve plivnute jedovate sliny aspon setru, i kdyz po nich zustanou skvrny.Cely FF si objednalo 200 ucastniku predem, dalsich nekolik na miste, dalsi si ucast po prvni polovine prodluzovali. Poradatelu bylo 60. Na conu se tak kazdy den pohybovalo cca 280 ucastniku, plus ucastnici, kteri si objednali jen cast FF. Vetsina se soustredila na prvni polovinu, v utery velka cast odjela, ve stredu dalsi a od patku od rana zase pocet narustal. Prumer odhaduji na 500 denne, mohu spocitat z databaze, ale obavam se, ze Pedrovi ani Michaelovi nejde o pravdu, jde jim o Pravdu.BTW: 1. Vzhledem k tomu, ze zadny cesky con s vyjimkou Pragoconu nema vic nez 222 ucastniku (Pá, So, Ne), stale je na tom FF lepe. nemluve prave o tech Pedrem pomijenych ostatnich parametrech, at uz pocitanych v souctech nebo prumerech.2. Stovky lidi, kteri na FF byli nekolik dni, se skvele bavili. Pokud to par znamym MB pripadalo mrtve, jak se asi museji citit na akcich, kde je programu, ucastniku, hostu, vybaveni, sluzeb, poradatelu, doprovodnych programu podstatne mene? Coz je kdekoliv jinde s vyjimkou Pragoconu, viz cisla.Asi na FF strankach zavedu porovnavaci tabulky, zpracovani cisel z databaze ucastniku a dalsi FAKTA, aby bylo videt, kdo proste jen chce pospinit FF a kdo prichazi s nejakou konstruktivni pripominkou v zajmu vylepseni FF pro dalsi roky.

 117. Jedno z mnoha hodnocení FF
  Pro vyvazeni jen pridavam hodnoceni FF z pera nekoho jineho.FF 2004 – me pocity: No, asi nejlepe bych to vyjadril tim, ze jsem mel v planu odjet v patek rano a nakonec sem jel v nedeli… FF 2004 jsem maximalne spokojen a to jak ucinkujici a (spolu)poradatel, tak jako divak. Rad bych tady podekoval vsem, co se prisli podivat na nasi ST/B5 show v pondeli do kina a hlavne tem vsem naprosto neznamym lidem, kteri nam pak rikali, ze se jim to libilo – moc si toho cenime, DIKY ZA VASE DIKY. Take chci podekovat “Babylonakum”, ale i tem ostanim, co se rozhodli ve ctvrtek navstivit nas blok, doufam, ze Vas to alespon trochu zaujalo – ja mel z cele atmosfery moc prijemny pocit – i kdyz par lidi by se do salku jeste veslo – tak za rok to koukejte napravit:o) Vlastne jedine, co me opravdu nastvalo byl horrovy blok. Mel sem tak krasny plan, jak si v sobotu posedim v kine u Matrixu a jak to dopadlo -dva dny se nehnu z horroru:o) Ne, vazne – horrorova linie byla vazne skvela a vsem co na ni delali moc dekuju. No a posledni me podekovani (tedy jeste predtim, nez zacnu dekovat Bohu, teticce, ministerskemu predsedovi a Janu Tleskacovi) patri Vaskovi. Dela ten nejlepsi con na kterem sem kdy byl a ja doufam, ze v tom nikdy neskonci – DIKY MOC a tesim se na podzimni special a na FF 2005 – nedovedu si predstavit, ze bych vynechal. No vlastne tu mam jeste dve podekovani – a to pro vsechny lidi v oranzovem, kteri delali co mohli, aby vse klapalo. No a to druhe (a opravdu moooc velke) patri obsluze baru – co bych si pocal bez vasich toustu, to vazne nevim:o) PROSTE TO BYLO DESET DOKONALYCH DNU – DIKY VAM VSEM ZA NE.P.S.: Jeste jsem zapomel… na dve veci, na ktere jsem zapomenout v zadnem pripade nechtel… Tou prvni je P. Coriat. I kdyz anglicky neumim a musel jsem s nim rozmlouvat pomoci tlumocnika, tak z nej a hlavne z jeho dila mam vyborny pocit. Byt sefem FF a tudiz miliardarem, tak jsem tu jeho vystavu komplet skoupil:o) No a za druhe to je tajemna svitici a kourici koule – zazitek, ktery zmeni zivot. Jen lituji, ze jsem neposlechl a nesel na mystickou vypravu za kouli tez bos – to musim, za rok napravit :o))Rathenn

 118. Hezké, tak názor někoho jiného je jedovatá slina. Fakt velice hezké. Pravda je chudák, který by se měl léčit! Do Chotěboře už nepojedu na ŽÁDNOU AKCI, ne že by se mi tam nelíbilo, ale NEBUDU PODPOROVAT tohodle samolibého pomatence!!! Dofám, že brzy začne chodi kanálama a nebude se neukazovat na veřejnosti a otravovat slušné lidi!

 119. To Pedro
  Přečti si prosím znovu co jsi napsal ve svém komentáři prvním, co ve druhém. Zamysli se. Opravdu si myslíš, že lze tvé komentáře brát jako normální názor? V prvním se snažíš naznačit, že 74 účastníků na FF je málo a používáš k tomu účelově nesprávný výpočet. Nic jiného obsahem tvého komentáře není. Ve druhém už rovnou nadáváš. Nejde ti o porovnání s jinou akcí nebo zlepšení naší akce, prostě jsem to označil za plivnutí jedovaté sliny. Taky názor, ne? Jestli to měl být vtip, tak jsem ho nepochopil a fakt jsem se nezasmál.Moc se ti omlouvám, že otravuju slušné lidi tím, že věnuji každoročně stovky hodin svého volného a neplaceného času proto, aby ses pobavil. Omlouvám se za celý klub.A upřímně, radši opravdu nejezdi, protože budeme radši, když se u nás budou scházet příjemní lidé a kamarádi, což v 99,9% je pravda. Myslím, že ani jim nebudeš chybět. A nebo vychladni, uznej, že jsi přestřelil a budeš vítán. Každý děláme chyby.

 120. Ano, nadávám. Jak jinak se dá bavit s někým, kdo neposlouchá, co říká ten druhý a jen si mele tu svou a napadá všechny kolem, i kdyby s ním náhodou souhlasili?.

 121. To Pedro
  S někým, kdo neposlouchá, se nedá bavit tím, že mu začneš nadávat. Taky jsem to zkoušel pár let, ale nefunguje to :-).Já jsem tebe nenapadl, napadl jsi ty nejdřív FF a pak mě. Já nevím, jestli se mnou souhlasíš nebo ne, není to z ničeho poznat. Jediné co jsem viděl je tvoje manipulace s čísly FF a na základě toho negativní hodnocení FF. Melu si svou, protože se snažím vysvětlit, jak ohrožené jsou všechny cony, malé zvlášť. Melu si svou, protože neustále musím číst podobné komentáře jako je tvůj, které jejich autoři nepíší s uznáním práce, kterou pro jejich zábavu děláme, a se snahou pomoci vylepšit FF upozorněním na něco, co by se dalo udělat lépe, ale s jednoznačnou snahou FF a mě osobně pošpinit, ponížit, znehodnotit v očích jiných. A co se týká poslouchání: poslechl jsem si od tebe v jasném náznaku, že používám čísla o FF podle toho, jak se mi hodí. To jsi použil jako alibi pro svůj výpočet, na základě kterého jsi řekl, že účast na FF byla slabá. Poslouchal jsem dobře? Není nic špatného na používání pravdivých čísel, která FF lichotí, v zájmu zvýšení účasti a posílení pravděpodobnosti přežití této nekomerční akce pořádané dobrovolníky. Není nic špatného na nepoužívání těch, která nejsou nejlepší. Pokud nějaká vůbec jsou. Ale to tvoje mezi ně určitě nepatří, jak jsem dokázal. Myslíš-li si, že jsou jiná, tak je uveď, pokud myslíš, že to pomůže FF a že to mně přidá chuť pokračovat v pořádání. Uveď rovněž ta čísla, o kterých si myslíš, že je já uvádím neprávem nebo zkeslená, pokusím se vysvětlit.Navíc myslím jedině v celkovém počtu účastníků a počtu linií běžících zároveň je lepší Pragocon, v počtu dinosaurů Parcon, v počtu účastníků byl i Istrocon. Asi se najde ještě pár dalších jednotlivých číselných parametrů, ve kterých jsou lepší jiné akce. Ale to jen pokud mluvíme o číslech. Mluvíme-li o věcech, které se nedají čísly zachytit, jako je atmosféra, kvalita, organizace, tak ty jsou v podstatě stejně důležité pro hodnocení akce, ne-li důležitější, protože spokojený odjíždím i z mnohem menších akcí. Koneckonců letošní FF byl lepší než loňský, ačkoliv byl v některých číselných parametrech menší. A jak sám píšeše, i tobě se na FF líbilo, takže nevidím důvod, proč bys měl význam FF snižovat, jak jsi to udělal. Věřím, že to byl jen úlet a že bez ohledu na to, zda jsem já takový nebo makový, přijedeš na FF zase.

 122. Čím napadám FF nebo velkého Pravdu? Tím, že vyslovím svůj názor? Přiznávám, útok by tu byl, ale následoval až po arogantní reakci, tak fakt nevím, kdo koho napadá…Co se týká čísel, každý si je může zmanipulovat, jak se mu to zrovna hodí, takže nějaké průměry a statistiky spíše hážu za hlavu. A o tom, že FF je nekomerční akce bych si dovolil dost pochybovat. Zásadní však problém vidím v tvém narcisismu a přesvědčením že jen to co děláš ty, je to jedině správné. Na tento článek reagovalo jen minimum organizátorů jiných conů, proč asi? Píšeš takymo atmosféře na FF. Mimo to mi FF nepřipadal jako něco super – dinosauři zalezlí v hospodách, trekies zmatení a rozhádaní, zdravé jádro SW na de facto privátní akci a mezi tím pobíhalo nezkušení a divocí fanové, chceš-li neofanové. Pár dobrých přednášek (F. Vrbenská a spol.) to fakt nevytrhne :-(Neber si to osobně (a nebo raději ber ;-), ale na FF vadí (a asi nejen mě) tvá maličkost a tvůj způsob prezentace celé akce.Dej si pauzu, myslím to dobře. Možná na FF jesště někdy dojedu, ale ne pokud bude takhle raztahaný, to je nejen ztráta peněz, ale hlavně času.

 123. Moje shrnutí
  Před dvěma lety proběhl v Chotěboři Eurocon, na jehož organizaci jsem se tehdy rovněž spolupodílel. Byla to vskutku monstrózní akce se spoustou programu, hostů a návštěvníků. Potud dobré. Bohužel organizátoři se k návštěvníkům chovali jako takoví hulváti, že veškerý program šel do kytek pod vlivem nepříjemné atmosféry. A hlavní organizátor, namísto aby je umravnil, jim v tom hulvátství šel příkladem a jak se později ukázalo, byl to právě on, kdo jim ho jako šéf předepsal.Když jsem se po conu vrátil domů, napsal jsem na Sarden krátkou reakci o tom, že se mi con nelíbil, načež se mi dostalo záplavy (asi si to dovedete představit :-)) spílání do zrádců házejících bláto a kamení. Pak mě Vašek Pravda nazval primadonou a vysvětlil mi, že všem normálním lidem se con líbil. Zkopíroval tam tehdy asi sedm kladných ohlasů.Myslím, že dva roky poté, kdy návštěvnost akce klesla téměř o tisíc lidí a mezi částí nejmladších fanoušků se pro tuhle akci ujal název Fašist-con, už je jasné, kdo měl tehdy pravdu.Doufám, že se z mé kritiky organizátoři poučili a poučí a že se především začnou (možná už začali, nevím, dva roky jsem tam nebyl) slušně chovat k návštěvníkům. Že si uvědomí, že jsou to platící zákazníci a žádná problémy dělající sebranka.Asi by taky nebylo od věci, kdyby se Václav Pravda zaměřil spíše na to, jak má vypadat jeho con, než jiné cony. Zdá se totiž, že vzdor všemu přivolávání problémů na jejich hlavu je má zatím právě on, bude-li odliv návštěvníků pokračovat. Rovněž si myslím, že conu velmi škodí jeho agresívní vystupování, ale to už je jeho problém…

 124. To Pedro
  Myslím, že jsem jasně vysvětlil, čím jsi napadl FF i mě a že to každý čtenář z komentářů pozná. Dále nemohu ztrácet čas neplodnou diskusí s někým, komu vůbec nejde o FF a jeho zlepšování, mám spoustu práce s přípravou Avalconu Speciálu a dalšího FF, abychom vylepšili organizaci, program i služby podle připomínek účastníků i podle našich vlastních postřehů. Zřejmě průměry za hlavu nehážeš, když prostřednictvím jednoho zkresleného kritizuješ FF. Ale o tom je evidentně zbytečné diskutovat. Tvé pochybnosti o nekomerčnosti FF nic nemění na nevýdělečnosti akce ani na tom, že bez nároku na odměnu věnuje 60 pořadatelů více než deset dní svého času zábavě jiných, nemluvě o stovkách neplacených hodin práce Pavla a mojí.Rozhodně nejsem přesvědčen o tom, že to jak dělám con já, je jedině správné, nejméně spokojený s každým FF jsem já, sám mám řadu pozorování, co vše jde vylepšit a udělat lépe, neustále diskutuji s řadou fanoušků vyslovujících kritické připomínky (ale úplně jinou formou a vedené snahou pomoci), abychom FF neustále vylepšovali. To, že k článku nepřispělo svými komentáři více organizátorů conů může být dané jednak tím, že se o něm nedozvěděli, jednak proto, že s ním souhlasí, jednak proto, že s ním nesouhlasí, ale třeba také proto, že organizátorů akcí ubývá. A já bych se ani nedivil, protože být neustále terčem podobných útoků jako FF a já, je dost únavné, nemluvě o všech důvodech, které jsem v článku nebo jinde uvedl.Zklamu tě, FF bude pokračovat pod mým vedením, protože je pořád ještě hodně lidí, kvůli kterým to stojí za to dělat. Rád bych jen, aby si každý přijel udělat úsudek sám.

 125. Závěrem
  Nelze na malém prostoru uvést znovu podrobně všechny argumenty ohledně Euroconu ani možná nemá smysl vyvracet Michaelovy nepravdy. Ale pokusím se, alespoň stručně.1. MB se podílel na sestavení programu LOTR, ne na organizaci EC.2. Kladné ohlasy mj. chválily vstřícný přístup pořadatelů. A bylo jich samozřejmě podstatně více, notabene platí pravidlo, že nespokojení se ozývají několikanásobně více než spokojení.3. Není pravda ani hulvátství, ani nabádání k hulvátství, to je skutečně nehorázná lež.4. Michael se choval jako primadona (nebyl sám) a odmítal ukazovat vstupenku při vstupu.5. FF02 = Eurocon plus Parcon plus Avalcon plus Gamecon = 1300 účastníků po dobu 5 dní, FF03 = Parcon + Avalcon + nový GameStar = 1030 účastníků po dobu 9 dní, FF04 = Avalcon plus GameStar = 740 účastníků po dobu 10 dní. Pokles je pochopitelný z několika důvodů, rozdělených do dvou skupin:- okolní podmínkya) Zejména Eurocon (výjimečnost – 1. EC v ČR), ale i Parcon (tradice, význam) přitáhly pochopitelně více účastníků (včetně 100 cizinců) než samotný FF.b) Gamecon v Olomouci čítá několik set účastníků, ti na FF03 ani FF04 nepřijeli, vzhledem k souběhu termínů.c) Nedostatek ubytování na lůžkách – FF03 a FF04 byly velmi poznamenány dvěma prazdninovými rekonstrukcemi internátu Obchodní Akademie, v té době polovičky chotěbořských kapacit.d) Neochota části (zejména starších) účastníků se smířit s důslednou kontrolou vstupenek, která do té doby prakticky na conech nebyla zvykem. Neochota se podřídit bezpečnostním a dalším pravidlům, nutným při akci úplně nového typu a velikosti.e) Atmosféra velké akce nevyhovuje všem. f) Zkouškové období je více protahováno do července.g) Zmenšují se některé významné fanouškovské skupiny – dinosauři, trekkies, xenité i další.h) Přibylo bitev a malých conů.i) Organizace je pro pořadatele neustále komplikovanější (administrativa, legislativa, vyhovění neustále rostoucím nárokům účastníků), ale není možné jí věnovat více času.- naše chyby (které nás strašně mrzí a ze kterých si bereme ponaučení)j) Nepřipravenost dobrovolníků u vstupů Euroconu na situace, kdy několik účastníků odmítalo ukazovat vstupenky a vyvolávalo konflikty.k) Příliš komplikované různé druhy vstupného, neumožňující volný výběr dní.l) Program FF03 roztažený v příliš mnoha budovách, v důsledku čehož klesla atmosféra.m) Další naše chyby, ať už jakékoliv.Určitá “úmrtnost a obnova” je přirozená, ale při všech těch změnách podmínek nikdo nemůže říci, kolik lidí k nám nepřijelo vinou okolností, kolik vinou našich chyb. Teprve další roky ukáží. Věříme, že v roce 2005 vlivem zlepšení ubytovacích i dalších podmínek a vlivem neustálého zlepšování organizace dojde opět ke zvýšení účasti.Ještě bych dodal, že rozkol mezi mnou a MB (dříve přáteli) je zřejmě příliš vážný a hluboký a trvalý na to, aby se v něm neobjevovaly emoce. Nerozumím, proč tomu tak je a mrzí mě to. Věřím, že pokud vůbec ještě někdo čte tyto komentáře, udělá si úsudek sám a to jak o článku, komentářích, jejich obsahu i jejich autorech, tak i o Festivalu Fantazie. Ne na základě několika negativních výkřiků, ale na základě posouzení informací z více stran, posouzení informací ze stránek FF, na základě vědomí existence stovek spokojených účastníků a doufejme i na základě vlastní účasti.

 126. Moc lží na moc malém prostoru, než aby se mi tím chtělo zabývat…

 127. a tady je vidět rozdíl
  Na posledním příspěvku Michala Bronce je vidět základní rozdíl v přístupu k diskusi od Vaška oproti některým dalším. Zatímco Vašek vyvrací v konkrétních bodech co považuje za nepravdy a píše i o tom, které věci se nepodařili, odpoví Michal jednou větou, že to nestojí za komentář. Pokud někdo sleduje občasné debati např. na Sardenu je to dost častý jev, když se Vašek uklidní a přejde z obecné diskuse na konkrétní body často diskutující reagují jako Michal. Svůj subjektivní pocit, že bylo něco špatně nedokáží pořádně zformulovat a když je některá s připomínek vyvrácena (jako třeba, že u vchodu se přísněji obrátili jen na několik lidí, protože ostatních 1290 účastníku ukazování vstupenek pochopilo a tudíž asi nebyla chyba u organizátorů)uchýlí ke konstatování, že con byl stejně špatný.

 128. Pavle, co Ti na to mám říct? Tahle diskuse už několikrát proběhlana různých fórech a argumenty v ní se nijak podstatně nezměnily. Nechci s ní marnit čas, ale to neznamená, že nenapíšu, že Vašek Pravda lže, když lže.

Zveřejnit odpověď