FP je tu čtyři roky!

Již čtyři roky jsme tu pro vás, již čtyři roky děláme na rozsáhlém projektu s názvem Fantasy Planet. V dnešním článku se dozvíte trochu z historie, současnosti i budoucnosti. Také že redaktorů není nikdy dost; a dovolil jsem si úvahu, proč stále vznikají a vzápětí zanikají nové a nové podobné projekty. A nejen to.

Fantasy Planet právě sfoukla čtyři svíčky i s dortem. Co se doposud událo? Na počátku roku 2000 jsem společně s Nerem začal připravovat základ pro internetový magazín, který právě prohlížíte. Do té doby bylo na českém internetu obrovské množství malých stráneček, ale větší server obsahující širokou škálu informací ze světa SFFH tu chyběl. Z těch větších fungovaly servery Scifi.cz či Ikarie, ale na nich se již několik let vůbec nic neděje, nehledě na fakt, že obsah scifi.cz nezůstal k dispozici ani jako archiv. A tak je dnes kupodivu FP nejstarší fungující, pravidelně aktualizovaný server o fantastice. Před čtyřmi lety však byla ještě tentýž měsíc spuštěná sci-fi rubrika Neviditelného psa. Oba tyto magazíny tvoří dvojici, která by měla každému fanouškovi dodat informace o knížkách, filmech, hrách i dění kolem nich. Obsahy obou webů se výborně doplňují, což potvrzuje jistě i návštěvnost, protože oba mají oproti ostatním podobným projektům výrazně vyšší počet přístupů.

Vedle toho však stále vznikají a zase zanikají desítky menších stránek, věnovaných fantastice. Často si říkám, že je to škoda, protože práce šikovných fanoušků by se určitě u nás lépe zhodnotila. Nebývá neobvyklé, že se mladí nadšenci vrhají do vlastních projektů, které nějaký čas výborně fungují, ale časem neochvějně míří k zapomnění. Je pak nad síly čtenáře, aby na pokraji vyčerpání googloval a googloval, aby si vůbec cestu k článkům našel. Zájemci o psaní si raději zakládají vlastní webíky s nízkou návštěvností zřejmě proto, že se bojí, že by byli u větších projektů mnoha lidí příliš omezováni. Já i Pagi z Neviditelného psa vám však potvrdíme, že u nás mají naši redaktoři a spolupracovníci zcela volnou ruku. Jistě, narážím na to, že spolupracovníků stále není dost, i když se nám loni přihlásilo několik šikovných lidí, kteří dnes svými texty obohacují obsah FP. Ale lidí opravdu není nikdy dost, zvláště v případě, kdy je předem známo, že za tuhle práci nikdo zaplaceno nedostane. Taková práce se musí dělat se zájmem pro věc a v neposlední řadě s pocitem, že to všechno přeci jenom nějaký smysl a význam má. Takže budeme vždycky otevřeni všem dalším zájemcům o spolupráci. Všem recenzentům je alespoň čas od času k dispozici recenzní výtisk zdarma, aby přeci jenom jejich úsilí nezůstalo zcela bez odměny.

Během roku 2000 se struktura, obsah i úroveň FP teprve přizpůsobovala současné podobě. Z původně zamýšleného portálu se přeměnila v typický internetový magazín, ale zároveň si zachovala spoustu bonusů v podobě galerie malířů, databáze knížek, odkazů na další weby a spousty dalších věcí. Po roce také vzniknul speciál o filmu Pán prstenů, který za tříletou dobu své existence přinesl kvanta obrázků, aktualit i exkluzivního materiálu. Dnes už speciálu není tolik třeba, jako v době, kdy se na uvedení filmů netrpělivě čekalo. Veškerý starý obsah je stále k dispozici, ale novinky se v této době týkají téměř výhradně zpráv o současné činnosti herců. Dnes je tedy speciál plně v rukou jejich fanoušků, ale o dalších zajímavostech, jako je netrpělivě očekávaná prodloužená verze Návratu krále, budeme nadále informovat. A třeba jednou přijde na řadu i Hobit…

Právě během prvního roku se ukázalo, že pro vybudování a udržení kvalitativní úrovně bude nezbytné, abych obsah magazínu více ovlivňoval. Začal jsem tedy pracovat jako šéfredaktor v pravém slova smyslu a myslím, že se to na obsahu FP projevilo pozitivně. Jak hodně, to ať soudí čtenáři. Dnes každý příspěvek projde mýma rukama a některému je samozřejmě nutné v cestě na veřejnost zabránit kvůli značným nedostatkům, které není v mé moci napravit. To je určitě důvod, proč se začátečníci obávají přispět vlastním textem, ač by zájem měli. Nedá se nic dělat, zbývá jen doufat, že tento ostych překoná co nejvíce nadšenců pro společnou věc. Žádný příspěvek nikdy neodmítnu bez udání důvodu, a pokud to jenom trochu jde, vždycky se snažím s autorem text dostat do publikovatelné podoby.

Vynasnažíme se, abyste nám zachovali přízeň. Do budoucna máme v rukávu pár trumfů – například obnovíme pravidelné měsíční soutěže o věcné ceny (už teď mám ve skříni slušnou hromadu balíků knížek a komiksů) a rozmyslíme se, zda se také nevrhneme do úpravy designu. Několik přínosných nápadů máme, „stačí“ je realizovat. Jinak je naší snahou nadále zvyšovat kvalitu i kvantitu článků, které jistě tvoří základ vaší spokojenosti.

A malé překvapení na závěr. I když zas takové překvapení to není, protože jsem to naťuknul již loni. K výročí založení FP vyjde sborník fantasy a sci-fi povídek. Měl vyjít už loni, ale příprava se protáhla. Všechna zdržení však vedla k lepším výsledkům. Ve sborníku naleznete pouze dvě povídky (dohromady 45 stran), které vyšly na FP. Zbytek tučného, 520 stránkového sborníku tvoří nové práce, které se nikde jinde neobjeví. Jsou to převážně dlouhé, příběhové povídky a novely. To dlouhé musím zdůraznit – nedávno se Františka Vrbenská divila, že její šedesáti stránková povídka je až čtvrtá nejdelší. Ale víc nebudu zatím prozrazovat. Příští týden totiž vyjde podrobné preview.

Mějte se pěkně. Píšu to také proto, že tohle je vlastně jeden takový velký úvodník do nového roku.

Velké poděkování patří těmto firmám a společnostem, které nás podporují:
BBart, Brloh, Crew, Czechia.cz, Klub Julese Vernea, Laser-books, Straky na vrbě, Triton, Warner Bros. a další… Děkujeme!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Držím palce a těším se na knížku. Fantasy planet čtu pravidelně v práci, je to taková odbočka od článků o špatných školách, špatných dětech, špatném školském zákoně atd atd. Jen mě mrzí, Ondřeji, že nebyla recenze na poslední Drakobijce (v Ikarii jsi ji měl, to je pravda, ale tam se nerozpoutala žádná diskuse. A právě z ní můžeme, my nebozí autoři, vzít nějaké reakce a postřehy, jak dál :o)). Každopádně – ať tenhle server vydrží.

  2. Vše nejlepší! A přeju Vám minimálně 4 další roky! Také díky Vám čtu fantasy, apod… Knížku si na 100% koupim a moc se na ni těšim. Jěště jednou všechno nej nej nej!!!

  3. Take vse nejlepsi
    Jo, jo, je zajimave, jak byl rok 2000 v tomto ohledu plodny. Jen me mrzi, ze jsi nezminil SciFiWorld. Uznavam, ze neni tak profesionalni, ale uz je tu take velmi dlouho a myslim, ze prinasi zajimave informace zejmena o tom minulem. Kazdopadne me take mrzi tolik mrnavych webiku. Uz nekolik jsme zadal o spolupraci, ale autori je radsi prestali delat.Tak vse nejlepsi do dalsi petiletky 😉

  4. Diky, diky vsem!Pechymu: Ano, scifiworld jsem mohl do tretice zminit. jsem jeho pravidelnym ctenarem, jsem opravdu rad, ze i vas web slape. Je jedine dobre, ze takove projekty vznikaji a hlavne se drzi dal a dal.Martina: Recenze na Drakobijce 5 je muj dluh ctenarum FP i autorum sborniku. Psal jsem ji do Ikarie a na FP jsem planoval otiskout prave ji, ovsem znacne rozsirenou, ale abych pravdu rekl, vubec jsem se k tomu nedostal. Ale nakonec urcite bude, ac s tak hroznym zpozdenim.

  5. Držím palce, at ti i nadále vydrží nervy na všechnu to rozčilování kolem tohohle webu 🙂

  6. Nechci být přílišným pesimistou, avšak myslím, že o knize půl roku staré už se moc diskutovat nebude, poněvadž většina čtenářu už na ni zase zapomněla…

  7. Jste to nej o SFFH na netu držte se dál a neusněte na vavřínech.

Zveřejnit odpověď