Van Helsing

Van Helsing má spadeno stát se úspěšným blockbusterem letošního léta. Režisér obou novodobých Mumií opět stvořil akční jízdu v oblíbených, přesto nikterak přehnaně často využívaných kulisách. Van Helsing je takový bondovský agent katolické církve konce devatenáctého století a na férovku si to rozdá se známými záporáky tehdejší dobrodružné literatury.

Abyste si tenhle akčňák pořádně užili, musíte chtě nechtě vypnout mozek. Pochopíte to po pár minutách a pokud se podle toho zařídíte, odejdete z kina spokojení, někdo dokonce nadšený. Takhle jednoduše bych mohl zhodnotit celý film a odejít do zapadajícího slunce. Van Helsing si i přes všechny své zápory zaslouží pozornosti více.

Stephen Sommers vytvořil podobnou směs, jako třeba Alan Moore v jeho špatně filmově adaptovaném komiksu Liga Výjimečných. Vytvořil hrdinu, který má se stokerovským Van Helsingem společné jen příjmení, ale za protivníky mu vybral hned několik starých známých antihrdinů najednou, což je podle mě v dnešní době spíše nečekaná záležitost. Jiní scénáristé by si zajisté vystačili pro každý díl série jen s jednou potvorou, ale Sommers poměrně efektně (s přivřením očí i efektivně) spojil do jednoho mixu Drákulu, jeho tři nevěsty, Frankensteina, vlkodlaky, Hyda a další. Jsem zvědavý, koho vyštrachá do dalšího dílu, protože těch známějších záporňáků už mnoho nezbývá.

Kladnou stranu konfliktu zastupuje církev, na straně zla stojí Drákula. Oba tábory provozují experimenty v duchu středověkých a novověkých alchymistů. Drákula zaměstnává například doktora Frankensteina, aby pro něho vytvořil umělého člověka, který poslouží jako klíč k něčemu mnohem důležitějšímu. Van Helsingovi, kterého proti Drákulovi pošle církev, je zase k ruce komický vynálezce, který ho zásobuje podle vzoru Bondova Q technickými zázraky tehdejší doby, například opakovací kuší či jakousi ruční mechanickou cirkulárkou, jakou vidíme na plakátech. Avšak v laboratořích pod Vatikánem se dějí i zajímavější pokusy než technické vynálezy – příkladem je nepovedený experiment doktora Jackyla, kterého v jeho Hydeovské podobě hned na začátku Van Helsing odešle do věčných lovišť.

Už na téhle scéně je patrné, jaká že akční nálož nás v tomto filmu čeká. A největší vítězství režiséra spočívá v „našlapanosti“ celé stopáže. Bojové scény jsou prokládány dialogy, které se bohužel někdy snaží tvářit, že jsou víc než jen pouhé pauzy pro oddych mezi přepjatými mlátičkami. Veškeré režisérovo vysvětlování, že film má hlavu a patu, je nutné brát s nadhledem a velmi se vám to vyplatí. Dialogy jsou naštěstí poměrně krátké a svižné, aby neubíraly akčním scénám prostor. Společně s prostředím, efekty, pořádnou kopou patosu i typickými hrdiny pak tvoří pro akci jednom zajímavé kulisy. Právě ve všech pasážích, kdy se nám režisér snaží dát najevo, že to má všechno promyšlené a že mu všechno do sebe krásně zapadá, nalezneme nejvíce logických nedostatků a dějových kiksů. Žádnému kritikovi nedá práci nalézt dostatek argumentů pro potopení celého filmu a ještě dostane jedinečnou možnost krásně brousit svůj ostrovtip. Ale jak jsem řekl na začátku, jestli chcete jít do kina na akční film, pak se o logické nedostatky nezajímejte, nic neřešte a dostatek zábavy vás přesvědčí, že na ten film mělo smysl pro pobavení zajít.

Nejdůležitější jsou zde vizuálně šíleně „nadupané“ souboje, logika se opět odsouvá na vedlejší kolej. Hrdinům je vždy, když je třeba, k dispozici deus ex machina, jako meč ležící ve správnou chvíli na správném místě; oheň splane, když je to hezké, nikoliv když má co hořet; při padání na laně se vždycky náhodně hrdina trefí do okna (a to ještě přesně do toho pravého, aby vyřešil zdánlivě neřešitelný problém rýsující se v jiné scéně); někdy není problém člověka zabít, jindy bez újmy na zdraví překoná prohození bytelnou zdí… prostě neskutečná škála dalších a dalších náhod. Všechno to točení, létání, mávání, hrdinské pózy, patetické postoje, švihání, střílení, pobíhání (ve výčtu pokračujte klidně sami) ještě akcentuje neposedná kamera, která zběsile scénami hlava nehlava prolétává, jako by ani nepotřebovala při natáčení žádné ukotvení. Pokud jste ve vašem oblíbeném filmu drželi palce hrdinovi, jenž v napínavé scéně visí za jednu ruku nad propastí, můžete si být jistí, že takovéhle a na stejném principu fungující dramatické scény naleznete v každém (!!) souboji a těch je i na akční snímek požehnané množství. Na takovémhle filmu pro potěchu oka tvoří kapitolu samu pro sebe počítačové efekty, které jsou na velmi vysoké úrovni a hned vám bude jasné, kde těch 150 milionů dolarů rozpočtu z větší části skončilo. Všechnu tu akční směs podtrhuje burácivá hudba, která bezpečně funguje jako další element pro zvýraznění patetičnosti, dramatičnosti i emocionální hladiny.

Potěšilo mě, že sice autoři dále pokračují v trendu „více efektů, více akce“, ale obešli se bez kopírování Blada a Matrixu a raději se zaměřili na zrychlení a znásobení prvků tradiční dobrodružné filmové zábavy.

Odkazy na jiné filmy a knihy potěší, na druhou stranu některé scény vyvolají spíše otázku, zda byla citace zamýšlená jako vtip (jsem spíše pro tuhle verzi), nebo vznikla z bezradnosti při hledání vlastní cesty. Mezi takové pasáže patří třeba okopírovaný záběr z Pána prstenů, kdy jsou putující hrdinové úplně shodně zabíráni ze stejné perspektivy za doprovodu velmi podobných fanfár. Líheň drákulových dětí zase vypadá naprosto stejně jako „lidské akumulátory“ v Matrixu, závěrečné titulky zase příliš důkladně asociují titulky Spider-Mana.

Van Helsing patří přesně do škatulky popcornových letních zábav, které se nehodnotí kritériem kvalitní/nekvalitní, ale líbí/nelíbí, případně baví/nebaví. Protože ať už kdo chce říká, že je zde spousta věcí nelogických a 99% všeho čistě pro efekt, na akční scény se kouká tak pěkně, že hrdinům držíme palce, i když třeba nikterak závratné herecké výkony nevidíme.

Van Helsinga hraje Hugh Jackman. Známe ho jako Wolverina z X-menů. Nevím, zda je to nejšťastnější volba, protože sice působí jako sympaťák a do role se typově hodí, ale Van Helsing a Wolverine jsou příliš podobné postavy – sami uvidíte, že je spolu spojuje rozhodně více věcí než jenom fakt, že se jedná o hrozně staré bojovníky postižené ztrátou paměti a jejich důležitá vlastnost je také hledání vlastní identity.

Van Helsing spojí síly s cikánskou princeznou v podání Kate Backinsaleové (Underworld), která rozhodně nepaří mezi herečky, které by vás svým uměním strhly. Příjemně zato působí David Wenham (Faramir) jako zmiňovaný směšný pomocník hlavního hrdiny. Na druhou stranu je zklamáním Drákula v podání Richarda Roxburgha (vévoda v Moulin Rouge), který působí trochu trapně do té doby, než budete přinuceni si na tenhle fakt prostě zvyknout.

Natáčelo se u nás, ale z Prahy toho moc neuvidíme. Je tam sice jedna scéna u Karlova mostu s pohledem na město, ale když nás autoři přesvědčují, že jsme právě v Budapešti, český divák rázem dostane proti americkému vtip navíc. Možná se vám podaří zaznamenat české herce – Dana Morávková je dokonce ve dvou scénách a kupodivu prohodí souvislou repliku (!!). 🙂

  

Van Helsinga doporučuji, ale výhradně těm, kteří od tohoto filmu očekávají ryze prvoplánovou akční podívanou. Pokud nejste schopní přijmout režisérovu hru, můžete odejít znechucení, že jste se o Drákulovi nedozvěděli nic nového, co by bylo zároveň logické. Jediné myšlenky jsou zastoupené tradičními otázkami o „právu na život“ a „kdo je vlastně z nás ten dobrý“. Pokud vám to nestačí, nechoďte.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Hm
    A jestli ta treti fotka nevypada jak z Underworldu, tak potom fakt nevim…

  2. Já se na to strašně moc těším, tak mi to nikdo nekazte…:( Ano, chci prvoplánovou akční podívanou! V takovýmhle filmu snad ani logika nemusí být.Ať žijou upejřííí!;)

  3. Tak nevím, takové filmy jsem vždycky vyhledával, tak jednou za čtvrt roku, abych ulevil přetíženým mozkovým obvodům, ale tohle se mi zdálo už trochu moc. Samozřejmě jsem vždycky počítal s tím, že nad takovým typem zábavy nesmím moc přemýšlet, ale tohle už bylo prostě trochu moc blbé, až jsem se někdy skoro – skoro! – nudil.

  4. žůžo…na tenhle film chci jít od té doby co jsem viděla toho vlkodlaka…mám pro ně slabost možná i proto že si můj kamarád myslí že jedním je…

  5. žůžo…na tenhle film chci jít od té doby co jsem viděla toho vlkodlaka…mám pro ně slabost možná i proto že si můj kamarád myslí že jedním je…

  6. Hrubárna
    V sobotu sem na tom byla, bylo to naprosto skwělý!!!

  7. tten film je ta nejhorsi brecka, co jsem kdy videla, prvoplanova, herci misto aby pocity zahrali a zily, prvoplanuje je deklamuji…hnus hnus, sla jsem na to jenom proto, ze se tam mihla moje sestra. uz nikdy vice!

  8. V sobotu večer jsem udělal tu chybu a šel na film Van Helsing, tomuto filmu bych dal hodnocení na stupnici od 1 do 10(10 je nejlepší) tak – 25, to bylo neskutečný, když se blížil konec tak většina lidí v sále radši posílala sms než by na to koukali.

  9. Ja na Van Helsingovi byla a je to dokonaly a uplne uzasnej je Carl(David Wenham(Faramir)

  10. Mne sa ten film fakt pacil a nech si hovori kto chce co chce, je to jeden z najlepsich akcnakov poslednej doby. Komu tam chyba logika?

  11. A mně se to líbilo, a moc, a zajdu si na to ještě aspoň jednou.

  12. Kontroverze .)
    Je videt, ze Van Helsing je hodne kontroverzni film. Jedni ho vyzdvihuji, jini potapi. Je to presne tak, jak jsem popsal v recenzi. Jednem se libi nekonecna akce, jini film odsuzuji kvuli zjevnym logickym nedostatkum. Jestli chtel Sommers udelat film, o kterem se bude mluvit, tak se mu to povedlo na jednicku 🙂

  13. Jo, doufám, že kromě toho, že se o něm bude mluvit, si taky dost vydělá. Vůbec by mě neurazil nějaký Van Helsing 2,3,4,…..

  14. Když jsem se tak po prvích 45 minutách smířila s tím, že mě nečeká nic jiného než fantasy akčňák, dost jsem si to užila.Navíc myslím,že herci to dost zachraňovali,jen ty Draculovy nevěsty… no nic.Film se mi líbil, nelituju,že jsem za to dala mastnejch 120, dost zajímavě udělaný, Frankenstein i Draculovy děti, (archanděl?) Gabriel, Ďáblův syn…. zajímavé zajímavé… Přesto to mělo své mouchy,takže já bych dala tak 7,5/10 🙂

  15. blbost, totální béčko. Pro každého, kdo má v hlavě pět pohromadě, tohle prostě musí být přespříliš.pzn. jestli ta mapa co se mihla v jednom záběru není čistá kopie tý z pána prstenů, tak už nevim

  16. No, ta fotka vazne vyzera ako z Underworldu az na to, ze namiesto Kate Beckinsale je na nej Hugh Jackman…

  17. bol to zlaty film. ale dala by som tam vyssiu vekovu hranicu ako od 12-tich.

  18. Dost jsem od Sommersovy novinky očekával a v podstatě se dá říct,že nezklamala. Triky a spád filmu na výborné úrovni, děj a herecké výkony trochu pokulhávají – no ale qůli tomu se na Sommerse nechodí, ne ? :-)No a ten vlkodlak na konec – naprosto úžasnej !!

  19. teda ja som videla uz som somarin, ale toto…Jedine, co sa mi pacilo, bol Van Helsing a Drakula

  20. to Ilfrin
    Tak co si stěžuješ, Van Helsing nebo Drákula tam byli skoro pořád:-))))) (ale musím přiznat, že bez H. Jackmana by pro mne film určitou část kouzla ztratil).

  21. Kdyby to nebylo misty preplacane a kdyby to misty nevypadalo jako pocitacova hra, bylo to o mnoho lepsi. Dejte dneska reziserovi k ruce pocitacive animatory a uz vam kdekdo a kdeco zbesile morfuje do potvor vetsich nez chaloupka baby jagy.

  22. Uplne krasny film, ktory si ma ziskal uz len prvym trailerom. A tiez si ma ziskala Kate Beckinsale, aj ked nie svojimi polemizovaniahodnymi hereckymi schopnostami.Je uzasny.

  23. Myslím,že za tenhle rok je to ten nejlepší film.Je skvělý ve všech směrech:dobré herecké obsazení a velice dobrý režisér.

  24. škoda peňazí
    Keď som sa vybrala na tento film, absolútne nič som od neho neočakávala, len trochu zábavy a relaxu. A on nesplnil ani len to…

  25. Blbina
    Byla to blbost. Já miluju upíry, ale takhle sem se v kině nenudil ani nepamatuju:-(. Vyhozené peníze, podle mě vydržet sledovat přes dvě hodiny (skoro) neustálou akci není možný, leda s vypnutým mozkem a zavřenýma očima.A Kate se mě v Underworldu líbila mnohem víc.Nejlepší z celého filmu byla stejně Morávková, to mi nikdo nesebere:-)

  26. Zaujimave je, ze efekty robili ILM (vraj), ale tie priserky vyzeraju trochu menej prepracovane, ako napriklad tie hmyzopotvory a vsetko ostatne v Epizode II…myslim, ze ti, co pisu, ze je to super a skvely film, maju tak do 16 rokov. a maju pravdu. a ti, co pisu ze je to blbina, maju uz rokov viac, a tiez maju pravdu. Je to film pre deti. Ja mam viac ako 16 a z racionalneho hladiska mi to prislo ako fajny blud. ale ak som sa pozrel na to “detskymi” ocami, tak to bolo pekne, priam pritazlive. Cely film je zalozeny na stastnych nahodach. je ich sice az prilis vela na hollywoodsky film, ale svojim sposombom je pritazlivy, takze sa to da ospustit. Hmmm, asi si zajdem do Bohnic…asi mam schyzu…..

  27. Do nich:)!
    Film jsem ještě neviděla, nicméně se na něj chystám a slyšela jsem dost. Nečekám zábavu typu Monty Python, počítám taky, že otázky “proč?” a “jak je možné, že…” raději nechám doma, ale už jen plakáty vábí zaplatit tu nehoráznou sumu a jít se podívat… Vždycky fandím těm Špatným a doufám, že církevním dobrodějům natlučou kokos. Takže jediná věc, která by mi mohla tuhle podívanou zkazit by bylo, kdyby Van Helsing nedostal alespon jednu pořádnou ránu:)!

  28. Mě se to líbilo. Bylo to vtipný, pěkně to vypadalo. No a co, že to bylo nelogický? Na logiku jsou jiný filmy 🙂

  29. Nahodou ten film bol super. Taky akurat. Naco vkuse zatazovat svoje mozgove bunky? Ja mam napriklad rada take … dobrodruzno komicko romanticke filmy (?) Da sa pri nich zasmiat a maju rychly spad.

  30. all
    ja myslim ze to je vzruso pro nadsence komiksu,ty to rozhodne nesklame

  31. Parodie nebo pitomost?
    Má odpověď na nadpis je pitomost. Větší jsem už dlouho neviděla. Tento “film” je určen pouze pro americkou část publika – to je můj názor. Snad jen američanům se může líbit “snímek” o hrdinovi, princezně v kalhotách a chytrém strašpytlovi, kteří se protloukají hromadou nestvůr, aby zabili “Draculu”. Teda nevím jak Vy, ale já si Draculu představuji jinak, než jak tele vypadajícího blbce – Coppolův Dracula stvárněn Garym Oldmanem mi přišel stokrát věrohodnější.No…nad hloupostí takového kalibru mi docházejí slova a já bych tomu dala 1,5 bodů z 10!

  32. dobrý
    Mě se to líbilo. Čekám na dvojku.Kde je? Kde je?! Kde je????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  33. briliant
    Van Helsing se mi strašně moc líbil. Jsem z něho nadšená. Prostě bomba, protože mě tam ti herci prostě pasují a ať si kdo chce. Mě se nejvíc líbili Van Helsing (Gabriel) a Anna Valeia,
    protože se mi strašně líbila scéna jak se tam rozloučili líbáním, když ona musela jít pro ten lék a on zabít drákulu (love!!!!). Jinak celkově film super. Koukám na něj pořád, když mám čas a nikdy mě neomrzel. Prostě bomba. Na stupnici od 1 do 10 bych dala 100.

    😀

Zveřejnit odpověď