Novinky a hosté Festivalu fantazie 2010 (PR)

Festival fantazie opět pro své návštěvník připravil řadu novinek. Mezi nimi letos bude třeba rozšíření herny, skutečný párek v rohlíku, nové programové linie, hlídání dětí, … Kromě toho se můžete těšit na setkání s mnoha zahraničními i domácími hosty. Navíc se letos chystá novinka – 1. Slet autorů fantastiky s hromadnou autogramiádou spisovatelů, přednáškami, besedami a dalším. Co všechno vás čeká v Chotěboři již za pár dní (1. – 11. 7. 2010)?

Novink Festivalu fantazie 2010

Nové programové linie festivalu – BiowareCon, Doupě.cz, KrimiCon, MerliNarnia, SimpsCon. Linie To nej z FF nabídne nejzajímavější pořady všech více než 50 linií a sublinií.

1. Slet autorů fantastiky proběhne v rámci literárního Avalconu 8. – 11. 7. Autogramiády, besedy, přednášky – potkejte svého oblíbeného spisovatele. (info)

Nové podmínky pro vstupné. Při zachování loňských cen FF zavádíme nově slevu za účast na Pragoconu 2010 a přebíráme z něj i klouzavé půldenní vstupné. Plus novinky: půldenní vstupné i v kterýkoliv den odjezdu.

Rozšíření herny. Pro další rozšiřování počtu konzolí, PC a stolů pro deskovky využijeme místnost č. 35 v Sokolovně (konzole) a krátký balkon v Sokolovně (PC). Karetní hry najdete na dlouhém balkóně Sokolovny. Velký sál v přízemí Sportovní haly bude 3.-5.7. využit jako další rozšíření stolních her, hlavolamů apod.

Projekce 40 nejnovějších fantastických filmů v kině, plus opakování vybraných filmů z FF Speciál, tedy filmy za celý uplynulý rok!

Výstava obrazů Lubomíra Kupčíka a dračích obrazů a artefaktů. Pod taktovkou www.draci.info.

Rozšíření nabídky občerstvení – VIP salónek místo knihkupců – pouze pro hosty. ObčerFFtvení i ve Sportovní hale. Také točené černé pivo Chotěboř, presso v baru, skutečný párek v rohlíku, saláty, nové druhy baget Hamé a další novinky.

Nová pravidla pro prodej místenek na filmy a speciální zábavné pořady. Prodej místenek na filmy po celou dobu FF. Místenky na FF Cosplay a zahraniční hosty budou na konkrétní místa a v prodeji celou dobu FF.

Anglická verze stránek FF a Amberu pro podporu účasti cizinců na FF. Otevíráme se světu a věříme, že to bude velmi zajímavé pro všechny.

Nové služby – hlídání dětí, prádelna, žehlírna, ostraha. Můžete si nechat pohlídat a zabavit děti v dětském koutku, vyprat kostým nebo tričko a vyžehlit si naší žehličkou. Večerní a noční ostraha objektů festivalu. A další služby.

Noví partneři a prodejci na FF na nových místech. Partneři pomáhají s propagací (České dráhy, Evropa 2, Pevnost, Prima Cool, …), s programem (Albi, Corfix, Mindok, Microsoft Xbox, Nintendo Wii, Sony Playstation, …) a dalšími nezbytnostmi. Na FF si můžete koupit nebývale široký sortiment – kromě her, knih (nový partner Daemon v nové prodejně v KD Junior v přízemí), CD, metalických obrázků, anime a fantasy doplňků i figurky a další fanouškovské předměty od nového partnera FanBase (také v KD Junior).

www.festivalfantazie.cz

HOSTÉ

Zahraniční

David Nykl – „Dr.Zelenka“ (SGA) (na FF 7.-8.7.)

Kanadský herec českého původu se do Kanady dostal ve dvou letech, po okupaci Československa v roce 1968. Vystudoval herectví na univerzitě ve Vancouveru. Hrál v řadě seriálů i divadelních her, hostuje i v Praze, kde založil anglicky mluvící divadelní společnost „Misery Loves Company“. V současné době se plně věnuje TV a filmové tvorbě ve Vancouveru. Známe ho zejména ze seriálu Stargate Atlantis.

Rick Worthy – „Cylon Simon“(BSG) (na FF 4.-7.7.)

Narodil se v Detroitu, Michigan, USA 12. března 1967. Vystudoval University of Michigan v 1990. Přestěhoval se do Chicaga, kde hrál v několika prestižních divadlech. Nyní žije v Los Angeles. Rick je veterán ze Star Treku. Hrál několik mimozemšťanů a jednoho člověka v seriálech Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager a Star Trek: Enterprise. Také se objevil ve filmu Star Trek: Vzpoura, díky čemuž pracoval se všemi posádkami kromě té z původní série. Hrál i v CSI Las Vegas a CSI Miami, v Heroes a dalších seriálech. V Battlestar Galactica vystupoval v roli Simona, Cylona číslo 4, celkem v sedmi epizodách a filmu The Plan.

Juraj Červenák (na FF 8.-11.7.)

Žije v Košicích, pracuje jako spisovatel a publicista na volné noze – filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVD mag, píše novinky pro ČSFD.cz. Proslavil se hlavně knihami o barbaru Conanovi, černokněžníku Roganovi, bohatýrovi Iljovi Muromcovi či o českém legendárním hrdinovi Bivojovi. Prakticky všechny jeho knihy vyšly v češtině.

Ondrej Herec (na FF 8.-11.7.)

Teoretik, překladatel, organizátor… Narodil se 7.7. 1944. V r. 1973 vystudoval UK Bratislava v oboru sociologie. V r. 1996 se dozvěděl o fandomu a začal přednášet na conech. Člen poroty CKČ a předseda poroty Ceny G. Reussa. V r. 1989 zakládající člen SAF, od 1990 člen SSAF, kde v r. 1994 zasedl na křeslo předsedy. Editor sborníku Krutohlav, lektor Workshopu. V r. 1999 obdržel cenu Národného osvetového centra za výrazný přínos k rozvoji teorie a kritiky fantastické literatury.

Domácí

Kamil Bernášek (na FF 10.-11.7.)

*1982, na severu Čech. Comicsový sběratel a fanoušek už od raného dětství. Po škole strávil tři roky v zahraničí a po návratu se do propagace comicsu v Čechách zapojil aktivněji. Zakladatel webu mdscomics.net, zakladatel klubu sběratelů amerického comicsu MdS Comics Klub, jeden ze zakladatelů comicsově-hospodského spolku Comics Ultrazzz. Od roku 2007 přednáší o comicsech v Čechách i na Slovensku, od léta 2008 dělá korektury překladů comicsů pro Comics Centrum, pro které od roku 2010 pracuje jako obchodní vedoucí a překládá sérii Losers/Parchanti. Svou pověst české comicsové mediální hvězdy si vydobyl díky enormnímu množství rozhovorů a reportáží na téma comics v ČR.

Pavel Dobrovský (na FF 2.-3.7.)

Novinář, cestovatel, fotograf a latentní sympatizant SFFH fandomu. Narozen roku 1979. Publikuje především v měsíčníku o počítačových hrách Level a na serveru Hrej.cz. V minulých letech přispíval do řady neherních periodik (Lidé a země, Stereo a video, VTM Science, Ikarie, Premiere). Aktivně se věnuje objevování nových krajin, ať už na naší planetě nebo v počítačových hrách.

Petr Hapka (na FF 4.7.)

Skladatel a zpěvák. *1944. Na pražské konzervatoři vystudoval hru na violu a zpěv. Ke komponování ho přivedl herec Oldřich Nový. Je autorem řady populárních písní, které napsal pro H. Hegerovou, V. Neckáře, W. Matušku, H. Vondráčkovou, H. Zagorovou, M. Kocába, R. Müllera a L. Bílou. Již několik let spolupracuje s textařem Michalem Horáčkem, se kterým vydal i několik písňových alb. Největší část jeho umělecké práce tvoří ovšem hudba filmová, kterou napsal pro takové filmy, jakými jsou např. Panna a netvor, Deváté srdce, Buldoci a třešně, Upír z Ferratu, Páni kluci, Krakonoš a lyžníci, Mrkáček Čiko, Dívka s mušlí, Operace mé dcery, Den pro mou lásku, Tisícročná včela, Perinbaba, a další.

Lubomír Kupčík (na FF 7.-11.7.)

LK (*1957) se do pozornosti čtenářů fantastiky dostal relativně nedávno, a to převážně díky Pevnosti, kde má nyní mezi ilustrátory výsadní postavení. Kromě jiného je autorem obálek knižní edice Pevnosti a kreslí také celostránkové úvodní ilustrace k povídkám v tomto časopisu. Brzy poté, co se představil i jako autor barevných obálek, začal o něj být mezi čtenáři a nakladateli ještě větší zájem. Další výtvarné práce jsou spojeny se zájmem o historii, etnografiii, zoolologii a palentologii. Z dřívější činnosti práce na památkách nebo propagační a užitá grafika.

Kateřina Lojdová (na FF 9.7.)

Po střední škole vystudovala hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři. Vidět ji můžete na divadelních prknech divadla ABC či v Divadle Na Jezerce, kde vystupuje v komediích W. Allena. Svůj hlas propůjčila spoustě seriálových i filmových postav, nejznámější je patrně její dabing Valy Mal Doran ze seriálu Hvězdná brána (Stargate). Ta ale není jediné sci-fi, ve kterém měla dabingovou roli, je možné ji slyšet v českém znění Heuréky jako „Jo“ Lupo. Dabovala i Winonu Kirkovou v posledním Star Trekovém filmu. Mezi další dabované postavy patří např. Gretchen v Útěku z vězení, Dr. Allison Cameron v Dr. House nebo Lane Kim v Gilmorových děvčatech. Často se objevuje v roli vychovatelky z dětského domova v seriálu Ulice na TV Nova.

Jaroslav Mostecký (na FF 2.-11.7.)

Známý spisovatel, sběratel a mj. i úspěšný moderátor speciálních programů na conech (Miss Avalcon, CKČ, tomboly, …). Získal řadu ocenění za své knihy a povídky a je skvělým vypravěčem i na conech. Zakládající člen SFK Jeffa Spendera, čestný člen SFK Avalon. Zajímá se o historii Čech za vlády Přemyslovců, tramping, lacrose, pasivně pak vše od paleontologie po numismatiku.

Tomáš Němec (na FF 9.-11.7.)

Pochází z Teplic (*1976), byl redaktorem úspěšného fanzinu Kroniky Questaharu a spoluorganizátorem Bohemiaconu v Ústí n.L. Kromě toho, že jako redaktor a nyní šéfredaktor pozvedl úroveň časopisu Pevnost až na ohodnocení „Časopis let 2004 a 2005“, je také úspěšným autorem, rovněž v sérii JFK. Držitel Meče Fantasy za rok 2003 za nejlepší povídku. (Spolu)editor sbírek Dobro vítězí, Tváře budoucnosti a Orbitální šerloci.

Petra Neomillnerová (na FF 8.-11.7.)

Spisovatelka a grafička na volné noze (ateliér Loba) se narodila v roce 1970. Vystudovala knihovnickou školu. V posledních letech uspěla s řadou svých povídek a knih. Je autorkou povídkových sbírek Vlastní krev a Hry na bolest, knih Magické kameny, Magie lásky, Nakažení, Sladká jak krev a povídek ve sbornících a časopisech.

Jiří Pavlovský (na FF 10.-11.7.)

Jiří Pavlovský (*1968) je sběratel, knihkupec (SFFH Čáslavská), distributor, vydavatel komiksového časopisu Crew, recenzent a autor.

Josef Pecinovský (na FF 9.-11.7.)

Narozen ve Varnsdorfu. V letech 1953–65 žil v Ostravě-Porubě. V Ostravě vystudoval SPŠ chemickou (1964), od 1965 až dodnes žije ve Štětí, kde pracoval jako dělník v SEPAP Štětí, v letech 1972–76 byl provozním mistrem, od 1976 byl mistrem odborné výchovy. Od roku 1982 byl referentem na GŘ PPC Praha a od 1990 až do 2007 učitelem odborných předmětů v oboru informatika na SOU Štětí. V roce 2007 odešel do důchodu. První povídku Signály zmlkly publikoval v roce 1963 v časopise Věda a technika mládeži. Spisovatelské činnosti se věnuje pravidelněji od roku 1973. Publikuje od 1984 v časopisech a ve fanzinech, od 1990 publikuje knižně. Řadu děl vydal pod pseudonymem (Bernard Ant, Bruce Newman, …). Napsal více než 20 počítačových příruček. Získal Cenu Karla Čapka (Mlok) v letech 1986 a 1987.

Martin Písařík (na FF 9.7.)

Martin Písařík započal svou hereckou kariéru dramatem Karla Kachyni – Městem chodí Mikuláš. V současné době má stálé angažmá v divadle ABC, kde zvládl role např. v inscenacích Frederick, Jak je důležité míti Filipa nebo Příliš počestná žena. Příležitostně hraje v divadle Ta Fantastika (Obraz Doriana Graye), ale také v divadle Kalich (muzikál Touha). Kromě divadla můžeme Martina vidět například v komediích Snowboarďáci a Ro©k podvraťáků nebo v pohádce Ať žijí rytíři. „Na pokračování“ je Martin vidět v Ordinaci v Růžové zahradě. Jako dabér má za sebou spoustu filmů a seriálů. Kromě plk. Camerona Mitchella z týmu SG1 daboval i Jaka Sullyho ve filmu Avatar, myšáka Remyho v Ratatouille, Petera Petrelliho v Heroes nebo Dr. Roberta Chase v Dr. House.

Jiří W. Procházka (na FF 9.-10.7.)

Spisovatel, v poslední době opět aktivní (série Jan Francis Kovář), pochází z Kutné Hory. Pracoval jako tiskařský dělník a programátor, od roku 1992 je soukromým podnikatelem v oblasti software. V roce 1994 se oženil s Jitkou Matejzíkovou a má s ní syna Ondřeje (1990). Mezi jeho zájmy patří alternativní rocková hudba. Účastnil se úspěšně řady soutěží, píše fantasy i cyberpunk.

Pavel Renčín (na FF 9.-11.7.)

  • 1977. Jeho tvorba zahrnuje především městskou fantasy a magický realismus. Často překračuje hranice žánrů, výsledkem výprav do neprobádaných oblastí jsou neotřelé příběhy, kterým nechybí poetika, dobrodružství, ani humor. Poprvé o sobě dal vědět v roce 1999, kdy obsadil druhou příčku v literární soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera, v dalších čtyřech ročnících třikrát zvítězil. V roce 1999 byl pasován na Rytíře fantasy. Publikoval v řadě antologií fantastických povídek. V roce 2004 vyšla Renčínova románová prvotina Nepohádka. Druhý román Jméno korábu. V roce 2007 začal na svých internetových stránkách publikovat online román na pokračování z prostředí pražských kanálů – Labyrint. Momentálně je jeho největším projektem trilogie městské fantasy Městské války.

Vlado Ríša (na FF 9.-10.7.)

Spisovatel, překladatel, editor a šéfredaktor literárního SF&F časopisu Ikarie. Narozen na Slovensku v roce 1949, má syna, žije v Praze. Vystudoval VŠCHT, pracoval jako učitel na vysokých a středních školách, jako vědecký pracovník Jeho koníčkem je basketbal. Překládá ruskou fantastiku, píše vlastní knihy – Conanovy příběhy, příběhy o Gookovi, pod pseudonymem Richard D. Evans. Je Parcoránem, zúčastnil se tedy všech dosud pořádaných Parconů.

Vladimír Šlechta (na FF 9.-11.7.)

Narodil se v roce 1960 v Liberci a žije v Českých Budějovicích. Prošel několika zaměstnáními a nyní projektuje vodovody a kanalizace včetně inženýrských služeb. Je ženatý a má dva syny. Psát začal v roce 1991, první povídka mu vyšla v roce 1993 v Ikarii. Účastní se soutěží, v nichž leckdy vítězí. Známý je jeho cyklus Krvavé pohraničí – fantasy příběhy odehrávající se v hraničním území mezi teritorii lidí, elfů a skřetů, o které se vede neustálý boj. Píše i postkatastrofický cyklus a řadu děl mimo cykly. Je jedním z nejplodnějších a nejúspěšnějších autorů.

Františka Vrbenská (na FF 8.-11.7.)

Pracuje v národním programu ochrany fondů v Národní knihovně České republiky. V polovině 80. let jí vyšla desítka scifi příběhů v různých periodikách. Podílela se na trilogii Čas hradů v Čechách historickými příběhy laděnými do fantasy. V letech 1998 vydal Netopejr 3 díly její historické fantasy Labyrint půlnočního draka. S Leonardem Medkem napsala román Stín modrého býka (2001), s Jakubem D. Kočím knihu Vítr v piniích (2009). Známá přednášející z řady conů.

Miroslav Žamboch (na FF 9.-11.7.)

Autor téměř desítky knih stírajících hranice mezi science fiction, fantasy, thrillerem i detektivkou. Bourá zažité žánrové konvence, pro jeho romány i povídky je typická dokonale zvládnutá psychologie postav kombinovaná s archetypálním heroismem a pečlivou logickou stavbou světů. Milovník vína, sportu, jeden z autorů moderního SFF žánru, který se prosadil v zahraničí – v Polské republice.

Hosté 1. Sletu autorů fantastiky

Martin Darion Antonín, Karolina Francová, Sanča Fülle, Jana Jůzlová, Vilma Klímová, Jan Kotouč, Daniel Kováč, Ondřej Netík, Julie Nováková, Jana Rečková, Václav Semerád, Anna Šochová, Martina Šrámková, Pavel Weigel.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď