Pevnost 10/2012

Něco končí, něco začíná. S tímto heslem k nám přichází říjnová Pevnost. Přesněji její šéfredaktor Tomáš Němec, který se tímto číslem loučí se svým postem a v úvodníku i s čtenáři samotnými. Tím se však nemění skladba Pevnosti. Opět nás čeká pestrý obsah. Tentokrát od pohádek k dospělejším tématům.

Pevnost 10/2012

Začneme u pohádek, a to těch moderních, kreslených. Jednoho z jejich největších tvůrců, studio Pixar, jistě znáte. Ale věděli jste, co bylo u jeho zrodu? Že se zprvu vlastně vůbec nezabývalo animovanými filmy? Pokud ne, článek vás jistě nadchne ukázkou nezdolné snahy a inovátorství, které lidé z této firmy doprovází. Podíváme se na jeho největší hity, stejně jako na krátké filmy, které studio také proslavily.

Tím dospělejším tématem je jistě cyklus Kronika královraha Patricka Rothfusse. Zatím vyšly dva díly a jako autorův knižní debut obstály se ctí. Životní příběh Kvotheho dokonce v Čechách vychází s dvěma verzemi obálek. Jak autor pracuje, kde bere inspiraci i čemu se vyhýbá, se dozvíme v povedeném článku s vloženými komentáři autora samotného.

Další zajímavou knižní sérií je bezesporu příběh Chrise Evanse, který obrátil tradiční pojetí fantastických ras. Jeho Železní elfové nejsou vůbec těmi krásnými a na první pohled křehkými bytostmi, jež milují přírodu a umění. Naopak jsou tvrdí bojovníci a postrádají jakoukoli úctu k čemukoliv. A na ně si v Pevnosti posvítili stejně, jako na předchozí dílo.

Spousta filmů má své knižní předlohy. Někdy stojí za starou bačkoru filmy, někdy knihy a občas i oboje. Jsou však i případy, kdy je obojí zaslouženým trhákem. Něco takového se povedlo spisovateli Dennisu Lehanemu i slavným režisérům, kteří se jeho příběhů zhostili. Bližší informace o trojici filmů, vydaných i připravovaných knihách se dozvíme v obsáhlém článku.

Romantika prosakuje do fantastiky čím dál více, ať už se nám to líbí, nebo ne. A toho jsou důkazem i následující texty věnované právě tomuto odvětví. Nikoliv však romantické fantasy, láska a mladí hrdinové pronikli i do sci-fi. Čtveřice autorek a děl – ať už samotných či trilogií – se dostala pod hledáček Pevnosti, abychom se mohli dozvědět o jejich ději a postavách. Stejně jako o prostředí budoucích společenstvích, která nabízejí sice více bezpečí, ale kradou svobodu. A právě o těch odvážlivcích, kteří jdou proti „systému“, se dočteme ve vyváženě kritických článcích říjnového čísla.

Povídky v říjnovém čísle jsou „jen“ dvě, ale každá z jiného subžánru. Přináší tedy rozmanitou zábavu.

Zahraniční text Johna Browna nabízí pseudohistorický pohled na život chudých zbožných lidí, jimž se do cesty připlete nečekaný a nezvaný host. Na hlavní hrdince příběhu Z hloubi jeho hliněného srdce pak je, aby se s golemem „nápadníkem“ vypořádala. Ať už za pomoci vojáků, či sama. Melancholicky laděná povídka nám ukazuje nejen romantický vztah, ale je v ní šikovně zakomponované i duchovní přesvědčení a pochyby.

To následující text bratrů Pavla a Petra Harašímových zabíhá do jiných vod. Název Kdo se bojí Ofélie Narcian? jen nastiňuje situaci, do níž se obchodník velmi nešťastnou náhodou dostává. A je to vůbec náhoda? To zjistíme až na konci povídky, jež srší akcí i zajímavým rozuzlením. Přestože chvílemi působí trochu zmateně, nakonec je poměrně povedeným dílkem.

Říjnové číslo Pevnosti opět nabízí standardní počtení o nových knihách, filmech i hrách, jež bychom si neměli nechat ujít. A stále se drží hesla co nejvíc rozmanitosti pro fanoušky různých subžánrů.

A jak se aktuální Pevnost líbí vám?

O Pevnosti pro vás píšeme pravidelně. Přečtěte si recenze na starší díla.

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Pevnost 10/2012

Otevřeme „Kroniku Královraha“, sejdeme z cesty s „Železnými elfy“, prozkoumáme pozoruhodné patálie „Pixaru“ a s Dennisem Lehaneem se po tajemné řece vydáme na prokletý ostrov. * OBSAH: Taverna – Listárna / Život redakce……

Otevřeme „Kroniku Královraha“, sejdeme z cesty s „Železnými elfy“, prozkoumáme pozoruhodné patálie „Pixaru“ a s Dennisem Lehaneem se po tajemné řece vydáme na prokletý ostrov. * OBSAH: Taverna – Listárna / Život redakce / Anketa * Téma – Pozoruhodné patálie Pixaru * Pavlač – Drby z podhradí * Rozpravy – Kronika Královraha * Železní elfové * Nálevna – Něco pro vás, haranti * Za hranicemi – Po tajemné řece na prokletý ostrov * Kartografie – Povstalecká trilogie – V temné budoucnosti lidstva * Kniha měsíce – Frank Miller & kol.: Návrat temného rytíře * Knižní kompas – Knižní novinky – Tituly vydané ve dnech 11. 8. – 10. 9. 2012 * Povídky * Rozpravy – John Brown * Dech draka * Z kronik & bestiářů – Legendární hrdinové (9.) * Výroba svatých s. r. o. * Pohled za scénu – David Kaps * Průvodce – Jak se stát cestovatelem po fantastických světech (10.) * Literární hlídka – Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu * Kotouče & placky – Expendables: Postradatelní 2 – 4× minirecenze (Divoká stvoření jižních krajin, Norman a duchové, Resident Evil: Odveta / Freonový duch) * Fantastické filmy z festivalových pláten * Filmová hlídka – Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu * Novinky ze Středozemě – Hobit jako epická trilogie * Deskové & karetní hry – Pán prstenů – Pravěk – Záchranáři: Boj s ohněm * Videohry – Guild Wars 2 – The Sims 3: Obludárium * Larpy & cony – Gamescom 2012 – Cesta do hlubin organizátorovy duše (1.) * Magie – Cikánská magie * Knižní příloha – Josef Pecinovský: Termiti z Titanu (2.) * POVÍDKY POD LUPOU: John Brown – Z hloubi jeho hliněného srdce * Pavel a Petr Harašímovi – Kdo se bojí Ofélie Narcian?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď