Pište sci-fi, fantasy či horor, vyzývá Čechy a Slováky literární soutěž (PR)

Druhý ročník česko-slovenské vyhledávací literární soutěže Fantastická povídka vyhlašuje žánrový magazín FANZINE.cz. Soutěžní povídky v žánru sci-fi, fantasy nebo horor mohou dosud nepublikovaní autoři přihlašovat do 31. července na internetových stránkách soutěže.

Nejlepší povídky vyjdou, stejně jako po prvním ročníku soutěže, společně s originální ilustrací na FANZINE.cz a do audiopodoby je zpracuje Český rozhlas Leonardo. „Nabízíme začínajícím spisovatelům možnost na sebe upozornit. Povídky musejí splňovat základní pravidla: žánr, rozsah maximálně 5 normostran, musí být v českém či slovenském jazyce a musí jít o dosud nepublikované dílo,“ uvedl administrátor soutěže Martin Peška.

Soutěž bude letos tříkolová

Během jednoho měsíce po ukončení přihlašování povídek vybere redakce magazínu FANZINE.cz maximálně padesát nejlepších prací. Několik finalistů z těchto nominovaných povídek do 30. září vybere odborná porota, ve které loni zasedli například čeští spisovatelé Jiří W. Procházka a Františka Vrbenská, ale také slovenská spisovatelka Lívia Hlavačková a editor Ivan Pullman.

O absolutním vítězi soutěže rozhodnou svým hlasováním od 1. do 21. října samotní čtenáři.

Podrobná pravidla soutěže i formulář pro přihlášení prací a další informace jsou k nalezení na www.fantastickapovidka.cz.

Loňský zájem byl překvapením, přihlásilo se 666 povídek

Během prvního ročníku, v němž zvítězila sci-fi hříčka AI, to bolí čerstvého absolventa Vysoké školy ekonomické Martina Vondráčka, bylo přihlášeno celkem 666 povídek.

„Loňský zájem nás velmi příjemně potěšil. Dokazuje to, že lidé mají o literární fantastiku zájem a dokáže zaujmout i spoustu mladých lidí. I nečekaný zájem o soutěž nás letos přiměl k tomu, zvolit koncept tří kol,“ řekl za magazín FANZINE.cz Marek Jedinák.

Slavnostní vyhlášení vítězů se letos s největší pravděpodobností uskuteční koncem října na festivalu her a fantastiky FanCity v Praze.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

19 komentářů

 1. re: kostelník
  Já bych řekl že Moravané a Slezané se účastnit určitě mohou. Účast není povelena jen hlupákům, kteří Čechy kastují na tři různé, pochopitelně česky mluvící, regiony.
  Čechy+Morava+Slezko = Česká republika = Češi.

  tzn. “vyzívá Čechy…” si normální člověk, který není pyšní a hloupí, přeloží jako vyzívá obyvatele České republiky.

 2. Nesmí jít o dosud nepublikované dílo? Nepřehnali jste to s těmi zápory?:)

 3. A porota
  A porota tentokrát přečte všechno, nebo zase jen něco?

 4. a porota si tentokrát uvědomí, že to, co postoupí, by mělo mít hlavu a patu?(a pokud možno ne tisíckrát studované stoleté odborníky s panoramatickým pohledem? avatary, x-meny, spawny a podobně? 😀 = už vidím, jakt o tady zase nikdo nepochopí). Opravdu přemýšlím, zda se zúčastnít, říkám si, že to jsou pouhé tři strany textu, ovšem loni jsem zjistila, že i tři strany mohou pekelně bolet (hlavně při čtení)!

 5. Balt
  “…nesmí jít o dosud nepublikované dílo…” He? Naozaj? :-0

 6. nechápu co si slibují od toho, že to bude tříkolové… asi nadšení do tříkolek?

 7. tuplovaný zápor
  Jak už tady někdo poznamenal: “nesmí jít o dosud nepublikované dílo”. Jedná se o dva zápory, které se navzájem ruší, takže (řečeno natvrdo) to znamená: “musí jít o dosud publikované dílo”. Trochu komplikovaně sděleno, ale já to chápu tak, že povídka už musela být někde otištěna.

 8. ještě
  Ještě k předchozímu příspěvku: tyhle podmínky jsou od pořadatelů optravdu milé. Kdo se má pořád psát s novými povídkami, že?

 9. milí lidi zkrátka…
  alias úroveň literární soutěže se pozná na první pohled

 10. Podporujte Žoldnéře fantazie a na todle se vyserte, nemá to žádnou tradici 🙂

 11. budem podporovat to kde máme šanci uspět 😀 tohle to určitě nebude

 12. letos žoldnéře asi opravdu zkusím. každopádně se má zkusit všechno 😀

 13. Na http://fantastickapovidka.cz/pravidla/ dvojí zápor není, ale zaujaly mě jiné věci:

  > Účast v soutěži není omezená pohlavím ani náboženským vyznáním [no to se mi ulevilo], jinými slovy, zúčastnit se může každý.
  > Jediným omezením je do jisté míry věk autora povídky. V případě, že povídku přihlašuje autor, který nedosáhl 15. roku života, je třeba, aby povídku poslal v elektronické podobě na e-mail … a v tištěné podobě současně se souhlasem jednoho z rodičů (a jeho podpisem)

  Takže sirotci jsou diskriminováni? A co znamená dosažení patnáctého roku života – čtrnácté narozeniny?

 14. Já myslím, že ten koncept je dobrý, ale tyhlety předvýběry… Ať prostě každý porotce přečte všechny povídky a pak vybere. A pokud na to nemá čas, tak ať v té porotě není.

 15. to Herne
  Dobře jsi Kostelníka setřel 🙂

  Tahle soutěž má dobrou propagaci, ale to je tak všechno. Jediné, co jsem první desítce (?) záviděl, bylo hodnocení od JW Procházky – ale věřím, že kdybych pana Procházku hodně uháněl a poslal sklenici utopenců a pár piv, nechal by se ukecat 🙂

 16. Já to beru tak, že když mám něco na pět normostran, co je moc blbé na CKČ mikropovídku, pošlu to sem. Kdo nehraje, nevyhraje. Žoldnéře obesílám taky, ale jděte mi k šípku s tradicí, i Drakobijci měli jednou první ročník, i ta slavná CKČ, a náhodou i když tohle bylo loni na hranici absurdity, tak třeba loňská nová soutěž AI2051 vyprodukovala dobrou vítěznou povídku a ty ceny taky stály za to.

 17. Porucha
  Nejdou vkládat nové povídky. Některé jsou zase vloženy vícekrát. Něco s tím udělejte.

 18. Porucha
  Stále nejdou vkládat nové povídky. I když je povídka vložena, po jejím odeslání to hlásí: “Vyplňte pole povídky. Pole povídky je povinné” Zkoušeno asi čtyřikrát ze dvou různých počítačů. Stále také v seznamu přihlášených povídek duplicitní záznam povídky Sekera od Jaroslava Endrycha. Udělejte s tím něco. Jaký má smysl vyhlašovat soutěž, pokud se jí nelze účastnit?

Zanechat odpověď