Prosincová Pevnost: Slavné návraty, velká výročí, dojemná loučení

Vánoce jsou tady a Pevnost je slaví s plnou parádou. A se sveřepým výrazem nejvíc sexy trpaslíka současnosti na obálce. Návrat Hobita ovšem není jediné téma, na němž přičinliví redaktoři nenechali nit suchou.

pevnost12

Ve vší té slavnostní atmosféře se možná trochu ztratí několik zásadních odchodů. Šéfredaktorské duo v úvodníku vyhrožuje, že vyhodíte-li je na mráz a zamknete dveře, vrátí se oknem. Všichni, kteří jsme na nejmohutnější párty českého fandomu vyprovázeli Tomáše Němce do důchodu již před rokem a půl, jsme tomu ochotni věřit. Nyní ovšem zavřete oči, legenda odchází podruhé a bere s sebou i krásnější polovičku šéfovského týmu. A na uvolněný trůn nenastupuje nikdo menší než náš vlastní, krví a potem starších redaktorů Fantasy Planet odchovaný Josef Horký, který si už naštěstí přestal cucat palce u nohou a na převzetí nejzodpovědnější role tuzemské fantastiky se zdá být plně připraven.

Druhým, respektive třetím odcházejícím je Petra Neomillnerová z rubriky Profíci radí. Tu od ledna převezme její tajemný spisovatelský kolega a vrabci na střeše mají tušení, že to bude jízda našich životů! O lektorské slovo se totiž hlásí sám velký František Kotleta.

Dál je to už v tomto čísle jedna velká párty. Vstup do časopisu si uzurpoval druhý Hobit a Boris Hokr nedokázal ani na šesti stranách najít jediný důvod, proč by měl film dopadnout jinak než absolutním Jacksonovým triumfem. A protože si to solidně odargumentoval, rádi mu věříme.

Filmová sekce patří nemenšímu fenoménu: ostatně simultánní celosvětové promítání jeho výročního speciálu se dostalo do Guinessovy knihy rekordů. Ano, Doctor Who slaví 50 let a David P. Stefanovič spolu s Lívií Hlavačkovou vás provedou všemi jeho podobami, nejzásadnějšími zvraty jeho života a přihodí i dost koření, aby si pošmákli také pravověrní Whoviané, kteří si mysleli, že o Doktorovi vědí úplně všechno. Seriálů ale není nikdy dost, Daniel Storch proto doplnil 10 těch nejlepších z aktuálně běžící sezony.

Když zbraně mají jména – kruhem zpátky k hobitímu tématu a k Orcristu, kterým se Thorin Pavéza ohání na obálce. Které legendární zbraně zná historie a jaké kletby se k nim často vázaly, prozradí v historické sekci Míla Linc a Lucie Lukačovičová.

A diplomatickými dýchánky nezavání ani literární sekce, v níž teče krev ulicemi Dolního města. Autor Daniel Polansky jí nechává brodit svého cynického hrdinu Správce, který zjevně přirostl Martinu Fajkusovi k srdci. Společnost mu pak dělá dalších pět fantasy drsňáků, které byste rozhodně neměli minout.

V tempu nepolevuje ani povídková sekce. Americký autor Saladin Ahmed vás vezme na lov odpudivých ghúlů, Jan Ježek pak mezi neméně odpudivé nácky. Jakákoli společnost ale může být občas lepší než plíživé šílenství přivolávající samota uprostřed Antarktidy, jak pozná hrdina krátkého příběhu Jana Žlebka.

A to jsme, milí zlatí, co se obsahu týče, sotva v půlce. Tak se do toho chutě pusťte. A nebijte se příliš za to, že tuhle Pevnost zhltnete dřív, než otevřete první okénko adventního kalendáře. Lednové číslo totiž dorazí tradičně ještě před Vánoci!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď