První český postapo velkofilm: Drsný spasitel

Poslední dobou se čeští filmaři drží barvitého programu… krimi k snídani, krimi k obědu, krimi k večeři a možná ještě krimi k nočnímu přepadení ledničky. Občas tuto pestrou řadu protne nějaká ta pohádka, aby se neřeklo, že jsou Češi příliš frustrovaný národ. Ale co kdyby se objevil někdo, kdo tento již celkem otravný stereotyp rozbije a přijde s něčím, co nejen není na české scéně obvyklé, ale dokonce nevídané? První postapokalyptický film v české krajině – Drsný spasitel.

Drsný spasitel 1 Vše začalo knihou Miroslava Žambocha, jednoho z nejúspěšnějších autorů tohoto žánru v našem malebném srdci Evropy. Kniha Drsný spasitel se dostala do rukou mladého nadějného režiséra Jaroslava Šetek, který byl po jeho přečtení knihou tak pohlcen, že nedal jinak, než že z díla udělá velkofilm. A jak to tak u umělců bývá, nezůstalo jen u nápadu. Po půl roce se mu podařilo oslovit autora, který se sám chopil scénáře a již za rok ho nadšený Jaroslav Šetek a jeho SB Corporation kupovalo v symbolickém kabátě jedné koruny.

A o čem, že tato onanie pro milovníky steampunk-scifi a fantasy je? Nečekejte nic ohraného či průměrného. Tento děj se zcela vymyká klasickým fantazárnám. Chlápek v kápi s umělým techno-okem, vidícím do odlišných sfér vnímání, žije ve válkami zbídačeném světě, prožívajícím právě dobu krachu. Je to svět plný nestvůr, vlkodlaků, upírů… a lidí. No, lidí. Svět, jaký známe dnes, je zde mýtus jak z knížky od Jiráska. Kdybyste se někoho z tamních obyvatel zeptali, kde si tady můžete koupit tenisky, asi by vám doporučil psychiatra. Místní již obchody nezažili a i kdyby ano, stejně by na velké nedělní nákupy nechodili. Tak trochu jim veškerý ten free time spořádá starost, jak si zachránit vlastní krk a nepřijít při tom o velké množství tělní plochy. Spasitel se potlouká světem se svým věrným techno ořem pod sebou a brokovnicí a granátometem hezky při ruce. Živí se jako námezdní lovec a prodavač věcí, které najde v opuštěných vesnicích. Hledá svou duši a pravdu o své minulosti všude, kde se dá a kde z toho koukají nějaké ty kšefty. Co se týče té minulosti, tak je to celé takové složitější. Jaksi mu ji komplikuje zjištění, že v nějaké z etap jeho podivného života byl velitelem armády nestvůr a to ke všemu tomu ještě v době, kdy se toho dost pravděpodobně někdo všiml – v největší bitvě doby, v bitvě u Sevastopole.

drsny spasitel 2

Česko v postapo kabátě, aneb potom, co byl Kristus na kříži podruhé

Postapo se v dnešní době těší velké oblibě. Lidé mají rádi katastrofy a ještě lépe, když se dějí v prostředí nadpřirozeně přirozené grafiky. A tak ačkoliv se jedná o projekt nízkonákladového formátu, již v době příprav má velkou popularitu. Režisérovi se totiž přihlásilo nemalé množství nadšenců vlastnících propracované kostýmy ve steampunk či postapo ladění, takže o vybavený komparz bylo rázem postaráno. Kostým hlavního hrdiny měl ovšem trochu delší cestu. Přistál na Spasiteli až z Londýna, přímo s podpisem tamní návrhářky Michaely Adam. O autentickou atmosféru a fantasticko-technologicky otrhané démony se postarají 3D efekty a modely v rukou mágů grafického světa. Kdo čeká na akci, tak čeká u správného velkodíla. Uvidí tu bojové prvky, které ještě v žádném filmu použity nebyly. Navíc to nezůstane jenom u pěstí a low kicků, ale ke svému se přitočí i nadšenci pro chladné a palebné nářadíčko. Kromě toho, že choreograf je prostě profík, hlavní hrdina studoval 25 let bojová umění a je mistrem ČR v thajském boxu.

drsny spasitel 3

Drsně spasené prostředí

Takže co více dodat? Zkrátka ať už chcete vidět něco, co ještě žádná česká ruka nevytvořila, či jste prostě blázen do fantasy, sci-fi, postapo, 3D efektů a podobného umění anebo nemáte rádi realitu, tedy její demolice Vám přijde vhod, těšte se na tento snímek. Bude to zážitek, který nebudete chtít zažít pouze jednou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

20 komentářů

 1. Asi jsem natvrdlej, ale…
  To už je jako natočené a půjde to do kin? Případně kam na to tedy zajít? Nebo se na tom teprve pracuje?

 2. to Alfi:
  Proto se na to tady ptám. Já už to nějakou dobu sleduji a pořád se nic neděje. Na tom Startovači to už je nějakou dobu a je tam psáno, že bylo vybráno více než jednou tolik.
  A tady vidím, že je článek zařazen pod “Filmové novinky”, tak bych to chápal tak, že film je natočen a půjde do kin. Nebo do televize, nebo na net, nebo bůhví kam, ale někde bude k vidění. A o tom není v článku ani zmínka.

  Takže prosím zainteresované o odpověď na moje původní otázky.

 3. KarelC
  “Filmová novinka” může být i informace, že Cate Blanchett bude nejspíš hrát v novém Thorovi. Na tohle si pravděpodobně ještě tak dva roky počkáme…

 4. to Sirius:
  Tak to potom jo. Já jsem zvyklej, že do Literárních novinek se dávají knihy které jsou čerstvě vydané, nebo maximálně na cestě z tiskárny do distribuce. Tak jsem předpokládal to samé u sesterské sekce.

 5. KarelC
  jo, já to chápu. Tohle by možná chtělo vychytat. Nicméně jsem zvědavý, jak tohle dopadne, první trailer mě moc nepřesvědčil.

 6. Xan
  ještě v červenci jsem četl informaci, že se film chystá, koukám, že je v tom hokej

 7. Na FB je poslední zpráva z 25. listopadu 2015, kde shánějí brigádníky na montáž kulis městečka Jablúňkova. Mělo to být v Bratronicích u Práglu. Od té doby ticho po pěšině. Což je až mystické… 🙂

 8. Kdoví jak to dopadne…
  Aby to nedopadlo jako Poslední z Aporveru…. 🙁

 9. První postapo
  První postapo film v české krajině to už asi nebude. Běžci už jsou pět let starý film. I když velkofilm to teda nebyl 🙂 Ale dalo se na to podívat. Znáte ještě někdo nějaký další český postapo film?
  http://www.csfd.cz/film/329588-bezci/prehled/

 10. A Masseba (snad si ten název pamatuji správně) z konce osmdesátých. Mimochodem první a tuším, že i poslední, český snímek s kvadrofonním zvukem – což u filmu, který je skoro němý (co si vzpomínám, zazněla tam asi čtyřikrát jediná věta a to bylo všechno), krapet překvapí.

 11. Já jenom nechápu, proč se tady všichni pouští do takových monstrprojektů. Proč se nenatočí nejprve něco jednoduchého. V rozsahu jednoho dílu Xeny, třeba. Jednoduchý kulisy, jednoduchý kostýmy, pár postav a zdar. Jednoduchej scénář a jednoduchý triky. Případně žádný – padouch je temný mág, ale je odhalen, než svoje schopnosti předvede. Za měsíc není co točit. A když se to chytne, tak natočte další.

 12. Ať si každý s pomocí Hospodina a Bohorodičky točí co chce! Ale hlavně za své! Ať žádných dotací nikdo po státu nežádá! Já když chtěl vydat svůj epos “Baťka Lihovič”, také jsem si musel kopejky sám obstarať! Do lesa jsem s kuší chodil, kolozuby střílel, kůžičku ke kůžičce střádal, až jsem měl potřebný obnos! Kdepak by mě napadlo, abych za carem, slunéčkem jasným, šel a na svou zábavu u něj žebral! To bych se musil haňbou propadnouť! Inu, jak se říká: Peníze po cizích nežádej, duši svou do cizích rukou nevkládej!

 13. pomoc
  Prosím o pomoc: kdysi v mládí jsem viděl v televizi jistý film. Odehrával se v krajině která vypadala jak ve vytěžené uhelné pánvi…asi se to snažilo evokovat cizí planetu…byl tam výzkumný tým…možná přiletěli nějakou vesmírnou lodí…a našli v jeskyni nějakého malého vlasatého kluka, který nemluvil…myslel jsem si že je to nějaký starý český scifi film… možná tam hráli herci jako Miroslav Macháček, Boris Rosner, Vladimír Kratina…ale vůbec nevím..pamatuju si to jenom mlhavě…nemá někdo nějaký tip? Možná to ani není český film…ani scifi….kdo ví? 🙂

 14. AndreasValo
  Podobný byl Tretí šarkan z roku 1985, ale ti herci mi ho zase nepřipomínají a děj už jsem za tu dobu dost zapomněl.

 15. 4 A. Valo: Ten film se jmenuje “Nesmluvená setkání”, a je to český TV – film na motivy knihy bří Strugackých “Špunt”
  Více zde: http://www.csfd.cz/film/226542-nesmluvena-setkani/prehled/
  P.S.: Podle mých zkušeností je v podstatě nesehnatelný. Na DVD to nevyšlo, na netu jsem jsem narazil na dosti mizerný TV-rip s ruským (!) i českým dabingem a jeden o málo lepší český TV-rip …

  P.P.S.: “Tretí šarkan” je na motivy knih slovenského spisovatele Jozefa Žarnaye

Zanechat odpověď