Spisovatel Dan Simmons

Radost vám ve svých recenzích představil jeho nejslavnější ságu. Já vám dnes představím spisovatele samotného…

Dan Simmons se narodil v roce 1948 ve Východní Peorii a nyní žije v Coloradu. V sedmdesátých letech začal pracovat jako učitel na základní škole potom, co na Washingtonově univerzitě v St. Louis získal magisterský titul. V této době vzniklo prvních několik krátkých příběhů. Když v roce 1982 poprvé publikoval v “Souteži začínajících spisovatelů”, vyhrál s povídkou The River Styx Runs Upstream. Rád kempoval, četl a dělal do hudby a do umění. Teď už na to prý nemá dostatek volného času. Stále hodně cestuje – navštívil momo jiné Indii, Transylvánii, Japonsko, Hong-Kong, Tajsko, Hawaj… V cizích zemích hlavně čerpá nápady a inspiraci pro své knížky. První jeho romány přišly tři roky po úspechu v souteži začínajících. Písen Kálí  dokonce vyhrála “World Fantasy Award” a několik let na to dosáhl velkého úspěchu, když jeho Hyperion získal prestižní cenu Hugo 1990. Cena Hugo mu však napodruhé unikla, když byl nominován za rok 1998 jeho Vzestup Endymionu. Neminula ho ani celá rada dalších cen. Podruhé vyhrál “World Fantasy Award” a získal cenu Theodora Sturgeona, osm cen věstníku Locus, “British Fantasy and Science Fiction Award”, čtyři ceny Brama Stokera a Ikarose (ehm).

Na památném conu na Stoneybrookské univerzitě roku 1991 vyzval Dan Simmons současné spisovatele fantastické literatury, aby svá díla co nejvíce přiblížili hlavnímu proudu. Jednoduše, aby se jejich knihy jednou staly klasikou. Aby science fiction, fantasy a horor nebyly pouze okrajovou literaturou bez větší hodnoty. Jemu samotnému se to daří. Hyperionský kantos objevuje stejná témata a klade stejné otázky jako básně Johna Keatse (ke kterému se celý román hrdině hlásí) a například The Hollow Man je tematicky podobný s Dantem a T.S. Eliotem apod. Neberte to však tak, že by “kradl” nápady druhých.

Na svém kontě má už hodně knížek. Převážne hororu a sci-fi včetne výborné knihy Phases of Gravity (spadá do mainstreamu) a dvou sbírek kratších povídek (Motlitby ke zlomeným kamenum a Láskosmrt). Letos (2000) má v Americe vyjít nový román Darwin´s Blade.

 

BIBLIOGRAFIE

SIMMONS V CESKU

HYPERIONSKÝ KANTOS
I.   HYPERION (Hyperion, 1989)
II.   PÁD HYPERIONU (The Fall of Hyperion, 1990)
III.   ENDYMION (Endymion, 1996)
IV.   VZESTUP ENDYMIONU I. (The Rise of Endymion, 1997)
  VZESTUP ENDYMIONU II. (The Rise of Endymion, 1997)
  (Far Horizons, 1999) – volne navazující kniha
samostatné romány a sbírky povídek
  PÍSEŇ KÁLÍ (Song of Kali, 1985)
  MOTLITBY KE ZLOMENÝM KAMENUM (Prayers to Broken Stones, 1990)
  ČERNÉ LÉTO I. (Summer of Night, 1991)
  ČERNÉ LÉTO II. (Summer of Night, 1991)
  LÁSKOSMRT (Lovedeath, 1993)
DOBA MRCHOŽROUTU (Carrion Comfort, 1989)
I.   ZAHÁJENÍ
II.   STŘEDNÍ HRA
III.   KONCOVKA

DALŠÍ KNIHY, CO NEVYŠLY ČESKY

  Phases of Gravity, 1987
  Entropy´s Bed at Midnight, 1990
  Children of the Night, 1992
  The Hollow Man, 1992
  Fires of Eden, 1994
  Banished Dreams, 1995
  The Crook Factory, 1999
  Darwin´s Blade, 2000

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď